aA
Įvairiomis motyvavimo priemonėmis tėvai stengiasi pakelti vaikų ūpą mokytis, kai jo nebelieka, tačiau mokytojai pastebi, kad tėvai, skatindami savo atžalas mokytis, neretai stengiasi per daug ir vaiką pernelyg spaudžia. Kad tokių klaidų pavyktų išvengti, tėvai turėtų prisiminti kelias svarbias taisykles.
Vaikas mokosi
© Shutterstock

Šiaurės Licėjaus mokytoja Justina Rugieniūtė aiškino, kad pirmiausia tėvai turi suprasti, jog mokykliniuose suoluose sėdi itin skirtingi vaikai, kurių gebėjimai taip pat nėra vienodi. Anot pedagogės, labai svarbu, kad tėvai suprastų ir nustatytų vaiko gebėjimų lygį. Matydami, kad vaikui mokytis sekasi prasčiau, ar tai jis daro su dideliu nenoru, tėvai pirmiausia turėtų su savo atžala pasikalbėti. Mokytoja teigė, jog svarbu, kad tėvai išsiaiškintų, kodėl vaikui nesiseka, ko jis nesupranta bei kodėl jo požiūris į mokslus pasikeitė.

Skatinti, bet ne spausti

J. Rugieniūtė sakė, jog individualizavus ir sudėliojus aiškų planą, mažais žingsneliais ir per daug nespaudžiant, mokinys gali ne tik išmokti tai, ko nemokėjo, bet ir vėliau besimokydamas patirti mažiau sunkumų. Taip pat, anot mokytojos, labai svarbūs įvairūs mokymosi metodai, kurie leidžia ne tik įdomiau mokytis, bet ir moko mokytis kitais būdais.

Štai kas nutinka, kai tėvai ima reikalauti aukščiausių pažymių: mokytoja turi patarimą, kaip motyvuoti vaikus
© Shutterstock

Pedagogė aiškino, kad net ir tais atvejais, kai vaikui mokytis sekasi itin sunkiai, tėvai turėtų išsiaiškinti, koks mokymosi būdas vaikui tinka labiausiai ir jam padėti. Bene didžiausia klaida, kokią gali padaryti tėvai ir pedagogai tokiais atvejais – vaiką lyginti su kitais klasės mokiniais. Tokie veiksmai gali vaiką tik dar labiau sugniuždyti.

„Frontalus mokymas silpnesnių gebėjimų mokinius palieka nuošalyje ir jiems tenka kapstytis kaip išmano patys. Taip krenta motyvacija mokytis, noras eiti į mokyklą. Gaila, bet mokinių lyginimas su kitais dažnai vyksta ir dabar. Mokyklų klasėse susirenka įvairiausių gebėjimų mokiniai, todėl tokios nominacijos kaip „Savaitės geriausieji“, „Protingiausias mokinys“, „Matematikos ekspertas“, auksinių žvaigždučių siena pasiekus gerus akademinius pasiekimus ar puikiai atlikus pamokos užduotis, „sulaužo“ vaikus. Jie įtiki, kad nieko negeba ir kad niekada nebus tokie, kaip kitas klasės draugas sėdintis netoliese. Vaikas turi būti motyvuotas pasiekti aukštesnių asmeninių rezultatų, bet ne nukonkuruoti su draugu. Tėvai taip pat turėtų stebėti individualius savo vaiko pasiekimus, bet ne lyginti su kitais mokiniais“, – pabrėžė J. Rugieniūtė.

Štai kas nutinka, kai tėvai ima reikalauti aukščiausių pažymių: mokytoja turi patarimą, kaip motyvuoti vaikus
© Adobe Stock

Mokytis dėl žinių, o ne dėl pažymio

Pedagogė aiškino, kad neretai tėvai skatindami vaikus juos „perspaudžia“, o dėl to gali atsirasti ir kitokių problemų. Mokytojos teigimu, tėvai patys turi prisiminti, kad vaikas turi mokytis ne pažymiui, tėvams ar mokytojui. Tai turi būti paaiškinta ir pačiam vaikui.

„Jis turi suprasti, kad pažymys ar koks kitas įvertinimas yra tik savęs patikrinimas. Ir tai nėra galutinis nuosprendis jo tolimesniam mokymuisi. Tai lyg saugiklis, kuris parodo ar vertėtų skirti daugiau laiko tam tikrai temai“, – sakė mokytoja.

J. Rugieniūtė akcentavo, kad taip pat svarbu, jog vaikui nebūtų keliami per dideli lūkesčiai. Vaikai mokosi skirtingai ir jų gebėjimai kiekvienai sričiai gali skirtis, todėl kelti vienodus standartus visiems dalykams nėra teisinga.

„Jei mokinys puikiai skaičiuoja, tai nereiškia, kad ir puikiai skaitys ar rašys. Mokytojai pamokų metu visada stengiasi perteikti pamokos aktualumą „Kodėl mes tai mokysimės?, Kodėl to reikia?, Kas būtų jei to nemokėtumėm?“ Taip įvyksta vidinis motyvavimas ir atsiranda mokslo svarbos suvokimas“, – atkreipė dėmesį mokytoja.

Vaikai mokosi
Vaikai mokosi
© Shutterstock

Mokytis galima įvairiai

Pedagogė taip pat pastebėjo, jog pastaruoju metu mokytojams vis dažniau tenka susidurti ir su kiek kitokiu iššūkiu – trumpalaike vaikų atmintimi. Mokytoja aiškino, kad net ir geriausius rezultatus parodę mokiniai, po savaitės ar mėnesio apskritai sunkiai prisimena mokytasi temą. Tokiais atvejais, anot specialistės, mokytojai ieško kuo įvairesnių šaltinių, užduočių bei naudoja mišrius mokymosi metodus. Prie tokio mokymo namuose gali prisidėti ir tėvai.

„Mokymosi turinį kuriame pasitelkdami įvairius šaltinius ir mokomąsias programėles, organizuojame pamokas muziejuose ir kitose erdvėse, kad mokiniams būtų ne tik lengviau išmokti ar įsiminti, bet ir pats mokymosi procesas būtų patrauklus“, – paaiškino pedagogė.

Galima išnaudoti technologijas

Nors psichologai ir mokytojai teigė, jog skatinti vaikų išmaniaisiais įrenginiais nevalia, J. Rugieniūtė teigė, jog tai nereiškia, kad jų negalima išnaudoti vaiko mokymui. Mokytoja sakė, jog technologijomis galima paįvairinti mokymąsi, tačiau labai svarbu, kad tėvai nustatytų ribą, kiek laiko vaikas gali naudotis išmaniaisiais įrenginiais. Mat nenustačius ribų atsiranda grėsmės, kurių pasekmės gali būti skaudžios. Jei tėvai nuspręstų, kad vaiko mokymąsi nori papildyti užduotimis skaitmeninėje erdvėje, mokytoja patarė, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Vaikai mokosi užsienio kalbos
Vaikai mokosi užsienio kalbos
© Shutterstock

„Verta rinktis licencijuotas ir patvirtintas užduotis ar mokomąsias programėles. Nes „neaiškaus“ pardavėjo užduotys skaitmeninėje erdvėje dažnai atrodo patrauklios, bet nėra naudingos. Labai svarbu jas išbandyti patiems ir įvertinti. Jos taip pat dažnu atveju yra nepigios ir sumokėjus pinigus galima dažnai nusivilti, jose būna ne tik netikslumų, bet ir elementarių gramatinių klaidų arba jos prastai veikia, todėl labai verta paskaityti atsiliepimus, pasidomėti išsamiau“, – įžvalgomis dalinosi mokytoja.

Padės bendravimas ir supratimas

Visgi, J. Rugieniūtė patarė, kad norėdami padėti savo atžaloms, pirmiausia tėvai vaikus turėtų ne spausti, o palaikyti, išklausyti ir suprasti. Anot mokytojos, tik bendraudami ir suprasdami tėvai gali paskatinti vaikus stengtis dėl savęs.

„Pozityvus bendravimas su vaiku, bendradarbiavimas su tėvais ir pamatuotų tikslų kėlimas, manau, yra pagrindinis raktas, vaikui padėsiantis pasiekti aukščiausių asmeninių pasiekimų“, – sakė J. Rugieniūtė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.0909

Mokytojai atvirai – kodėl pamokose su mokiniais darosi sunku susikalbėti (16)

Išlaikyti šiuolaikinių vaikų dėmesį nėra lengva užduotis – ši problema ypač pradėjo...

Štai kas nutinka, kai tėvai ima reikalauti aukščiausių pažymių: mokytoja turi patarimą, kaip motyvuoti vaikus (23)

Įvairiomis motyvavimo priemonėmis tėvai stengiasi pakelti vaikų ūpą mokytis, kai jo nebelieka,...

Nepasiduokite vaikų spaudimui: štai kas nutinka, kai namų darbus ima ruošti tėvai (15)

Namų darbų ruoša neretai tampa iššūkiu ne tik mokiniams, bet ir jų tėvams. Tarp tėvų neretai...

Klaidos, kurios žlugdo vaikų norą mokytis: dėl prastų pažymių kalti ir patys tėvai (27)

Praleidžiamos pamokos, neatliekami namų darbai ir nepatenkinami pažymiai – tai keli signalai,...

Daugelis tėvų eina lengviausiu keliu: mokytojai įspėja apie į vaikų rankas patekusią grėsmę (28)

Neretai tarp tėvų kyla diskusijos, kada ir kokiu tikslu vaikui nupirkti mobilųjį telefoną, ar...

Top naujienos

Išskirtinė DELFI medžiaga: kas vyksta gaisro pragare Alytuje ir kokias prognozes pasakoja ugniagesių vadovas Skvernelis: privalu užtikrinti visišką gyventojų informuotumą ir saugumą. Papildyta 16:38 (522)

Sekmadienį ir toliau kovojama su gaisru padangų perdirbimo gamykloje Alytuje. Alytaus...

Įspėja dėl moters, graudžia istorija tuštinančios vilniečių pinigines

Šaltą ir drėgną vakarą namo važiavusi vilnietė neliko abejinga pagalbos prašančiai moteriai,...

Nors Venckienės ekstradicijai uždegta žalia šviesa, tolesnis procesas priklauso nuo JAV (239)

Nors Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) kalinamos buvusios teisėjos Neringos Venckienės advokatai...

Nelaimė Pociūnų aerodrome: netikėtai apvirto lėktuvas, pilotai išgabenti į ligoninę (37)

Sekmadienį Pociūnų aerodrome įvyko nelaimė. Policija informavo, kad apvirto lėktuvas, du jame...

ES narės atvėrė kelią „Brexitui“ atidėjimo nesvarstė (61)

Europos Sąjungos ( ES ) šalys narės sekmadienį atvėrė kelią Europos Parlamentui ratifikuoti...

Matijošaičio sprendimas pribloškė tėvus: taip atimamas paskutinis duonos kąsnis (492)

„Žinau Giraitės tėvų nuotaikas, jie visi panikoje, išsigandę. Jaunos šeimos dar tik kuriasi...

Vilniuje neblaivių vairuotojų medžioklė: girčiausias įpūtė 4,24 promilės (8)

Sekmadienį Vilniuje Lietuvos keliu policijos tarnybos (LKPT) pareigūnai nustatė 9 neblaivius...

Legendinis tenisininkas Rafaelis Nadalis vedė mylimąją

Po keturiolika metų trukusios draugystės tenisininkas Rafaelis Nadalis pagaliau žengė prie...

Patyręs prancūzų onkologas pataria, kaip užkirsti vėžiui kelią: yra 7 auksinės taisyklės (57)

Daugiau nei keturiasdešimties metų su onkologiniais pacientais dirbantis prancūzų gydytojas dr....

Šiškauskas: kauniečiai – favoritai, tačiau argumentų gali atrasti ir „Rytas“ (24)

Ramūnas Šiškauskas per šešis Vilniaus „Ryte“ praleistus metus pats ne kartą ir ne du stojo...