aA
Paauglių priklausomybė nuo išmaniųjų telefonų, socialinių tinklų ar kompiuterinių žaidimų tampa ne mažiau opia problema kaip ir priklausomybė nuo įvairių psichoaktyviųjų medžiagų: alkoholio, rūkalų, narkotikų. Visais atvejais susiduriama su psichologine priklausomybe, kurią išgydyti ypač sunku, rašoma pranešime spaudai. Apie tai, kokią reikšmę saugiai ir sveikai vaiko brandai turi tėvų pavyzdys, kokią įtaką turi jų elgesio modeliai mąstymui, svarbių, kartais net jų sveikatos būklę lemiančių sprendimų pasirinkimui, „Mentor Lietuva“ organizuotame seminare tėvams pasakojo psichologė psichoterapeutė Vaida Liaudanskienė.
Psichologė Vaida Liaudanskienė
© DELFI montažas

Apsauga nuo neigiamos įtakos – kokybiški santykiai šeimoje

Genai, temperamentas, aplinkos veiksniai, bendraamžiai – visa tai turi įtakos, kaip stipriai paaugliai pažeidžiami, kaip greitai tampa priklausomi nuo psichoaktyviųjų medžiagų bei kiek įsitraukia į socialinių tinklų internetinę erdvę. Pagrindinis apsauginis veiksnys, kuris ugdo esmines vaiko savybes ir įgūdžius, įgalinančius neįnikti į psichoaktyviąsias medžiagas bei saikingai naudotis išmaniosiomis technologijomis, – santykių šeimoje kokybė. „Tyrimai rodo, kad bendraamžių įtaka yra svarbi ir gali lemti, kada paauglys pirmą kartą pabandys psichoaktyviasias medžiagas, bet kiek jis apskritai norės eksperimentuoti ir ar įsitrauks į jų vartojimą, daugiausia priklauso nuo santykių kokybės jo šeimoje“, – kalbėjo psichologė psichoterapeutė V.Liaudanskienė.

Tyrimai rodo, kad bendraamžių įtaka yra svarbi ir gali lemti, kada paauglys pirmą kartą pabandys psichoaktyviasias medžiagas, bet kiek jis apskritai norės eksperimentuoti ir ar įsitrauks į jų vartojimą, daugiausia priklauso nuo santykių kokybės jo šeimoje
Psichologė Vaida Liaudanskienė

Pasak jos, vaikai pirmiausia šeimoje ieško to, kas jiems itin svarbu: pripažinimo, teigiamo įvertinimo, jausmo, kad esi priimtas, išgirstas, svarbus. „Jei šeimoje daug ir atvirai bendraujame, turime bendrų veiklų kartu, dažnai padrąsiname, aiškiai žodžiais ir elgesiu išreiškiame savo meilę, pasididžiavimą bei palaikymą, ypač paaugliui suklydus, tuomet jam mažėja poreikis to ieškoti išorėje – internete ar per daug susitapatinant su bendraamžiais ir prarandant savo poziciją“, – aiškino specialistė.

Norint puoselėti stiprius santykius šeimoje būtina sukurti gerą emocinį ryšį, saugumo bei pasitikėjimo jausmą tarp tėvų ir vaikų. „Emocinį ryšį kuriame tuomet, kai su paaugliu kalbame ne tik apie tai, kaip jam sekėsi mokykloje ir kokį pažymį jis gavo, bet paklausiame, kaip jis jaučiasi, kaip jam pavyko išspręsti konfliktą su draugu, kokie jo santykiai su mokytoja ar auklėtoja. Kalbėti svarbu ne tik apie kasdienę buitį, bet ir apie vienas kito savijautą, santykius su aplinka, paauglio mintis, nuomones“, – patarė V.Liaudanskienė. Ji pabrėžė, jog kurti emocinį ryšį su vaiku nėra lengva, tačiau būtina, nes būtent jis lemia, kiek paauglys laikysis taisyklių, dėl kurių kartu sutarėte: „Šeima turi tiek stiprią įtaką paauglio elgesiui ir pasirinkimams, kiek stiprus emocinis ryšys joje ir aiškūs, kartu priimti susitarimai.“

Paauglė naršo telefone
Paauglė naršo telefone
© Shutterstock

Taisyklių turi laikytis ir tėvai

Šeimoje kuriant emocinį ryšį, pagrįstą pasitikėjimu ir suteikiantį saugumo jausmą, taisyklių turi laikytis ne tik vaikai, bet ir tėvai. „Labai svarbu, kiek suaugę laikosi pažadų, kuriuos davė savo vaikui. Kai vaikas kažko prašo iš mūsų ar klausia, kada ką nors nuveiksime ar kartu nueisime, svarbu pamatuotai duoti pažadą taip, kad ištesėtume“, – pabrėžė psichologė psichoterapeutė. Ji iš praktikos pastebi, kad esant sunkumams santykiuose tarp paauglių ir tėvų, dažnai ne tik tėvai yra nusivylę paaugliu, kad jis nesilaiko susitarimų, netinkamai elgiasi. Specialistė ir iš paauglių dažnai girdi, kiek daug kartų jie patikėjo savo tėvais ir nusivylė, nes šie dažnai per daug užimti ar prastai jaučiasi ir dėl to atidėlioja savo duotus pažadus. „Norint padėti savo atžalai geriau laikytis susitarimų, taisyklių, pirmiausia patys turime tai daryti. Visiems laikantis sutartų taisyklių, šeimoje kyla mažiau konfliktų, įtampos, o gera atmosfera namuose taip pat stiprina vaikų saugumo jausmą“, – sakė V.Liaudanskienė.

Ji pabrėžė, jog laikantis taisyklių svarbus nuoseklumas. „Dažnai mes patys, būdami pavargę ir nenorėdami ginčytis su paaugliu, pažeidžiame susitarimus ir paskirtą darbą, pavyzdžiui, išnešti šiukšles, padarome patys. Paaugliai, matydami mūsų nenuoseklų elgesį, ir patys taip elgiasi: stebi tėvų nuotaikas ir sprendžia, ar šįsyk laikytis susitarimo, ar pavyks išsisukti. Paaugliai dažniau daro tai, ką mato, o ne kas jiems liepiama. Kuo mažiau tėvai palieka šių spragų savo elgesyje, tuo vaiko elgesys yra nuoseklesnis ir jis labiau bus linkęs laikytis susitarimų“, – teigė psichologė psichoterapeutė.

Tėvų pavyzdžio galia

Ugdant vaikų gebėjimą atsilaikyti prieš bendraamžių įtaką ir priimti teisingus sprendimus, svarbus ir pačių tėvų pavyzdys, jų požiūris į psichoaktyviąsias medžiagas bei išmaniąsias technologijas. „Būkite sąžiningi: nemeluokite, nesislapstykite nuo vaikų, jeigu patys rūkote, o kalbėkitės, papasakokite, kodėl tėtis ar mama pradėjo rūkyti, gal jie bandė mesti, tačiau jiems tai nepavyko. Svarbu vaikui parodyti, kad tai tampa tokia priklausomybe, kurią sunku išgydyti, o jūs savo paaugliui to tikrai nelinkite“, – kalbėjo specialistė.

Kaip vaikus apsaugoti nuo žalingų įpročių: įsidėmėkite šiuos psichologės patarimus
© Shutterstock

Ji taip pat patarė: „Stebėkite, kokiomis aplinkybėmis dažniausiai patys vartojate svaigiuosius gėrimus – norėdami atsipalaiduoti ar atsikratyti tam tikrų emocijų? Rizika, kad vyno taurė ar kito alkoholinio gėrimo nedidelis, bet dažnas vartojimas taps problema, didėja tuomet, kai geriame norėdami taip tvarkytis su savo emocine būsena. Siekis alkoholiu nuimti įtampą, stresą, sumažinti nepasitikėjimo savimi jausmą, užsimiršti nuo rūpesčių ar greičiau užmigti, gana greitai gali peraugti į piktnaudžiavimą ir priklausomybę. Matydami tėvų alkoholio vartojimo įpročius, paaugliai gauna žinutę, kaip ir kada vartojamas alkoholis, ir tai kartoja.“

Aiški riba tarp darbo ir poilsio – naudinga visai šeimai

Savistaba padeda ir ugdant vaikų išmaniųjų technologijų vartojimo įpročius. „Stebėkite save, kaip reaguojate, kai suskamba žinutės ar pranešimo garsas telefone. Ar impulsyviai vis žvilgčiojate į telefoną, nepaisant to, kad vairuojate arba valgote? Vaikų elgesį stipriai formuoja mūsų – suaugusiųjų elgesys,“ – priminė V.Liaudanskienė. Ji patarė tėvams aiškiai nusibrėžti ribą tarp darbo ir poilsio laiko: grįžus namo po darbų, kol ruošiama vakarienė, aptariama diena, atliekamos kitos veiklos, tuo pat metu stengtis nesiblaškyti ir nenaudoti telefono ar planšetės, o jei visgi reikalinga ką nors patikrinti ar padaryti šiomis priemonėmis, skirti tam apibrėžtą laiką vėliau vakare.

Emocinius šeimos ryšius stiprina valgymas kartu prie bendro stalo bent kartą per dieną, tačiau tik tokiu atveju, kai mūsų dėmesio neblaško telefonas, planšetė ar televizorius
Psichologė Vaida Liaudanskienė

„Esant dideliam visų užimtumui, svarbu, maksimaliai išnaudoti buvimą kartu su šeima. Emocinius šeimos ryšius stiprina valgymas kartu prie bendro stalo bent kartą per dieną, tačiau tik tokiu atveju, kai mūsų dėmesio neblaško telefonas, planšetė ar televizorius. Priešingu atveju bendravimo kokybė krenta: bendraujame paviršutiniškai, jaučiame mažiau empatijos“, – sakė psichologė psichoterapeutė. Jos teigimu, šnekėdami, valgydami ar ką kitą kartu šeimoje veikdami be nuolatinio dirsčiojimo į išmaniuosius ekranus, tėvai diegia tinkamo bendravimo ir pagarbaus požiūrio vienas į kitą standartus. Tuomet lengviau su paaugliu susitarti dėl tokio paties jo elgesio. Tokie susitarimai šeimoje kaip, kad vakarienės metu mobiliuosius telefonus palikti atokiau bei išjungti jų garsą, arba einant miegoti juos palikti svetainėje, – svarbūs ir naudingi visai šeimai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarė, kaip vaikui išrinkti būrelį: ši tendencija patiks ne visiems tėvams (1)

„Mano vaikui sekasi gerai – sveikas, mokosi neblogai, po pamokų dar lanko chorą (futbolą,...

Pats laikas ruoštis pirmai klasei: psichologas įvardijo, ką turi mokėti vaikas iki išeidamas į mokyklą

Į mokyklą pradėjęs eiti vaikas visuomet patiria didesnį arba mažesnį stresą. Specialistai...

Renkame vaikui profesiją: leisti pačiam ar nurodyti kryptį? (12)

Savo vaikams visi tėvai nori kuo geriausio ir dažnai puikiai įsivaizduoja, kaip turėtų...

Linas Slušnys apie kompiuterių naudą ir žalą vaikams: artimiausius du šimtus metų galime būti ramūs (7)

Suaugę be technologijų neįsivaizduoja savo kasdienybės, tačiau kai kalba pasisuka apie vaikus,...

Vaikas nebenori sportuoti: kaip atžalą paskatinti orientuotis į procesą, o ne rezultatą? (2)

Vaikų sporto varžybose ar po jų gana dažnas reiškinys – tėvai , kurie prie aikštės ar...

Top naujienos

Prieš atleisdamas Vaitkų, Masiulis jam skyrė įspūdingą premiją už gerus darbo rezultatus (335)

Prieš atleisdamas iš pareigų Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinį direktorių...

Orai: trumpam sugrįš žiemiški orai (10)

Antradienio naktį pirmoje pusėje daugelyje rajonų pasirodys trumpi, nedideli krituliai, vyraus...

Po tymų protrūkio Lietuvoje prabilo apie dar didesnį pavojų: tai ne vienintelė liga, kuri gali grįžti (156)

Lietuvoje pastarosiomis savaitėmis kilo sumaištis dėl tymų protrūkio. Šiemet Lietuvoje iš viso...

Mokesčius mokėjo kiekvieną mėnesį, bet liko skolingi – dalį lietuvių užgriuvo nemalonumai (274)

Praėjusią savaitę prasidėjęs pajamų deklaravimas ir vėl kelia žmonių pasipiktinimą. Žmonės...

Mirė knygos „Kaip tampama albinosais“ autorius, Afganistano karo veteranas Zigmas Stankus (105)

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje po sunkios ligos pirmadienį mirė Afganistano karo...

Ne bomba, o logiška „Spurs“ išvada: Motiejūnas – NBA krepšininkas, kurio talentas niekur nedingo (41)

Baltijos sesės Lietuva ir Latvija jau konkuruoja ne tik dėl investuotojų, bet ir dėl savo eksporto...

Mače su serbais traumą patyrė Ronaldo, Ukraina paskutinę minutę išsigelbėjo Liuksemburge (2)

Europos futbolo čempionate B grupėje, kurioje varžosi ir Lietuva, pirmadienį vakare buvo...

Diagnozė, kurios nenori išgirsti nė viena: ką būtina žinoti apie gimdos kaklelio vėžį (24)

Pradėjus gimdos kaklelio vėžio patikros programą Lietuvoje, nustatoma daug daugiau ankstyvosios...

Kosmetikos pristatyme dalyvavusios garsios moterys pasidalino plaukų priežiūros receptais (23)

Pirmadienio vakarą kviestiniams svečiams buvo pristatyta lietuviška plaukų priežiūros kosmetika...