aA
Prisimenu, kad kartais atrodydavo, jog visą dieną nieko kito neveikiu, kaip tik migdau savo mergytes. Tada pasvajodavau apie stebuklingą lazdelę, kurią mostelėjus, jos ramiai užmigtų paguldytos savo lovelėse – būtent taip, kaip rašo knygos apie kūdikių miegą. Žinau, tikrai nebuvau vienintelė mama, laukianti stebuklo. Neveltui rinkoje vis daugėja produktų, žadančių stebuklingos lazdelės efektą ir akimirksniu ramesnį miegą.
© Vida Press

Atlikti moksliniai tyrimai patvirtino, kad kai kurios pagalbos priemonės iš tiesų yra veiksmingos. Didžiausią teigiamą efektą ilgesniam ir ramesniam kūdikių miegui mokslininkai pastebėjo kūdikius vystant ir naudojant baltąjį triukšmą. Apie vystymą visai neseniai rašėme čia, tad šį kartą apie baltąjį triukšmą.

Baltojo triukšmo paskirtis

Daugelyje šalių įvardijamas kaip svarbiausias kūdikių miego pagalbininkas, baltasis triukšmas sparčiai populiarėja ir Lietuvoje. Jo veiksmingumas visai nestebina, nes devynis mėnesius kūdikis gimdoje girdėjo daug įvairių garsų, tad tyli aplinka jam tiesiog nėra įprasta. O tyloje netikėtai pasigirstantys intensyvesni garsai gali lengvai pažadinti ar netgi išgąsdinti.

Kartas iš tėvelių girdžiu: „Bandėm, naudojom, mūsų vaikui neveikia“. Tačiau baltasis triukšmas ir neturi „veikti“, t.y. nedelsiant užmigdyti kūdikio. Išskyrus tuos pavienius atvejus, kai stiprus naminių prietaisų ūžesys suveikia tarsi migdomieji, bet apie tai – kiek vėliau.

Pagrindinė baltojo triukšmo paskirtis yra užmaskuoti netikėtus, intensyvius garsus, kaip lojantis šuo, automobilių signalizacija, garsiau kalbantys šeimos nariai ar nenurimstantys vyresnieji broliukai ir sesutės. Baltasis triukšmas nuslopina garsų intensyvumą, įmaišydamas į monotonišką ritmą, todėl kūdikiams lengviau į juos nereaguoti.

Taip pat baltasis triukšmas kuria miegui palankią aplinką, tarsi signalizuodamas kūdikiui, jog dar yra miego laikas, taip padėdamas lengviau pereiti iš vieno miego ciklo į kitą.

Dovilė Šafranauskė
Dovilė Šafranauskė
© Asmeninio albumo nuotr.

Neišsigąskite manydami, kad baltasis triukšmas yra tik labai nemalonus ūžesys, tarsi neveikianti radijo stotis ar dulkių siurblio garsas. Raminantį efektą turi ir gerokai malonesni, monotoniški bangų, upelio ar lietaus garsai. Svarbu tik, kad būtų ramus lietus, o ne audra su žaibais ir griaustiniu. Tokie garsai dažniau priskiriami rožinio triukšmo grupei. Taip, pasirodo, jog garsas yra spalvotas, tad nenustebkite perskaitę apie „naujieną“ rožinį ar rudąjį triukšmą. Šie yra gilesni ir minkštesni nei tikras baltasis triukšmas, tačiau kuris iš jų padės geriausiai išsimiegoti priklauso nuo individualios klausos ir skonio.

Šiuo metu yra tikrai platus pasirinkimas, kaip galite baltojo triukšmo klausyti:

• Specialūs įrenginiai. Nedidelės dėžutės, turinčios vienintelę funkciją – nepertraukiamai skleisti baltąjį triukšmą;

• Triukšmą skleidžiantys žaisliukai, kurie nutyla po 20-40-60 minučių;

• Interaktyvūs baltojo triukšmo žaisliukai, kurie reaguoja į kūdikio skleidžiamus garsus ir švelniai prityla arba įsijungia jam pravirkus;

• Įvairios mobilios aplikacijos ir įrašai.

Baltąjį triukšmą rekomenduojama naudoti visų miegų metu, tad tėvams kyla natūralus rūpestis, ar prie tokios miego aplinkos galima priprasti. Tikrai galima. Ir ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams

Kiekviena iš išvardintų priemonių turi savų privalumų ir trūkumų, į kuriuos verta atsižvelgti. Žaisliukai, nutylantys po tam tikro laiko tarpo, gali išbudinti kūdikį, nes netikėtai pasikeičia aplinkos garsas. Todėl geriau rinktis nuolatos grojančius įrenginius arba interaktyvius žaisliukus. Pastarieji atrodys mielai ir patraukliai, tačiau gali būti gana brangūs, o pritylantis ir vėl įsijungiantis garsas vieniems kūdikiams veikia puikiai, kitus kiek trikdo.

Garsas iš mobiliųjų įrenginių puikiai praverčia kelionėse arba tiesiog jei norite baltąjį triukšmą išmėginti. Tačiau jei norite tokiu būdu baltąjį triukšmą naudoti nuolatos, įsitikinkite, kad bevielis ryšys veikia patikimai ir garsas netikėtai nedings. Taip pat svarbu patį mobilųjį įrenginį perjungti į skrydžio rėžimą ir nelaikyti jo per arti kūdikio.

Pastaruoju metu galima pastebėti, kad baltąjį triukšmą skleidžiantys telefonai dedami į kūdikių vežimėlius. Tačiau toks jo naudojimas tikrai nėra būtinas ir netgi gali būti žalingas, nes garsą skleidžiantis įrenginys yra per arti kūdikio ausų. Lauke esanti aplinka sukuria natūralų baltąjį triukšmą. O jei šalia vežimėlio ims kažkas garsiai šūkauti, deja, net ir leidžiamas baltasis triukšmas tokio garso neužblokuos.

Sparčiai populiarėjantis miego pagalbininkas – baltasis triukšmas: ką būtina žinoti apie galimus pavojus
© Shutterstock

Piktnaudžiauti negalima

Kad baltasis triukšmas iš tiesų būtų naudingas, svarbu atminti, jog piktnaudžiauti juo negalima. Baltojo triukšmo įrenginiai, net ir tuomet jei jie skirti kūdikiams, dažnai turi keletą garso lygių, dalis kurių yra per garsūs nuolatiniam naudojimui. Saugus garsas turi neviršyti 50 dB, toje vietoje, kur miega kūdikis. Amerikos pediatrų asociacija (AAP) įspėja, kad dažnai naudojamas, didesnis nei 85 dB garsas laikomas žalingu ir gali padaryti neigiamą įtaką kūdikio klausai, bei kalbos raidai. Pamatuoti garso lygį tikrai paprasta parsisiuntus specialią programėlę telefone arba, jei pasitikite savo klausa, įsivaizduokite, kad jis neturi būti garsesnis, nei bėgantis vanduo duše.

Kartais, jei reikia pagalbos nuraminti stipriau įsiverkusį kūdikį, trumpam baltąjį triukšmą galima paleisti garsiau, tačiau kūdikiui nurimus, būtinai pritildykite iki saugaus garso lygio. Dažnai tokiais atvejais tėveliai griebiasi realių triukšmo šaltinių: plaukų džiovintuvo ar dulkių siurblio. Tačiau tokie įrenginiai nėra pritaikyti ilgesniam naudojimui, jie kaista, skleidžia įvairius kvapus ir jokiu būdu nėra saugūs naudoti šalia kūdikio. Kiekvieną kartą mintyse pasidžiaugiu, jog viskas baigėsi gerai, girdėdama istorijas apie perdegusį plaukų džiovintuvą, naudotą kūdikiui nuraminti.

Tiesa, kai kurie namuose esantys įrenginiai gali saugiai atlikti baltojo triukšmo funkciją. Tai oro drėkintuvai, vėdinimo ar kondicionavimo įrenginiai, oro valytuvai. Jie skleidžia gana malonų ūžesį ir yra pritaikyti veikti nepertraukiamai.

Baltąjį triukšmą rekomenduojama naudoti visų miegų metu, tad tėvams kyla natūralus rūpestis, ar prie tokios miego aplinkos galima priprasti. Tikrai galima. Ir ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. Kurie kartais pajuokauja, jog vaikams išsikrausčius į savo kambarį, labiausiai pasigenda būtent baltojo triukšmo. Visai nenuostabu, baltasis triukšmas taip pat rekomenduojamas ir suaugusiems, kuriems sunku užmigti arba pasinerti į gilų miegą. Todėl rekomenduojamo amžiaus, atsisakyti baltojo triukšmo paprasčiausiai nėra. Jį verta naudoti tol, kol manote, jog jis reikalingas. Jei gyvenate šalia judrios gatvės, tikėtina, kad jis pravers gana ilgą laiką. O nusprendę, kad jo jau nebereikia, kas savaitę sumažinkite garso intensyvumą, kol tiesiog išjungsite.

Nepaisant daugybės baltojo triukšmo privalumų, visgi jis nėra stebuklinga lazdelė tinkanti visiems kūdikiams. O ir reikia jo taip pat ne visiems. Jei pastebite, jog kūdikis sunerimsta išgirdęs garsą, būtinai jį išjunkite arba pakeiskite kito tipo garsu.

O jei kūdikis ramiai miega ir be baltojo triukšmo, mėgaukitės tuo ir net nesvarstykite apie jo reikalingumą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
2.1818

Išbandyti receptai ramiam kūdikio miegui (2)

Naujagimio miegas pirmaisiais mėnesiais nėra toks ramus, kokį dažnai įsivaizduoja suaugusieji....

Pietų miegas naudingas ne tik darželinukams: kodėl miegoti turėtų ir mokyklinukai? (4)

Paklauskite apie pietų miegą, ir visi tėvai atsakys – taip, naudinga, nes pamiegoję pietų miego...

Sparčiai populiarėjantis miego pagalbininkas – baltasis triukšmas: ką būtina žinoti apie galimus pavojus (26)

Prisimenu, kad kartais atrodydavo, jog visą dieną nieko kito neveikiu, kaip tik migdau savo...

Ramaus miego receptas visiems tėvams: įvardijo didžiausias klaidas, migdant kūdikius (8)

Miegas – vienas svarbiausių kūdikio poreikių po maisto. Būtent dėl to pirmaisiais mėnesiais...

Verta išbandyti: programėlės, padėsiančios greičiau mažuosius palydėti į sapnų karalystę (13)

Tie, kas turi mažamečių vaikų žino, kas yra tikroji palaima – momentas, kai jie pagaliau ramiai...

Top naujienos

Daužo į šipulius Kremliaus melus: detaliai išnarpliojo visą Donbaso išlaikymo schemą (293)

Jungtinėje Karalystėje veikiantis Karališkasis jungtinių paslaugų institutas (Royal United...

Lietuvis atrado svajonių darbą pasaulio pakraštyje: norint čia patekti, tektų pakloti net iki keliasdešimt tūkstančių (15)

Mindaugas Oginskas net slapčiausiose svajonėse neįsivaizdavo, kad kada nors taps ledo navigatoriumi...

Orai: ciklonas atneša lietų ir perkūnijas (1)

Sekmadienio naktį orai išliks mažai debesuoti ir sausi. Pūs nestiprus nepastovios krypties oras....

Kalėjimų sistemai – negailestingas smūgis: siūlo prisiimti atsakomybę už kiekvieną kalinį išsakyk savo nuomonę! (163)

Valdžios ketinimai neįkalinti nusikaltėlių, gali atsisukti prieš pačią valstybę – daugybę...

Vilniaus rajone per avariją prispaustas vairuotojas, žmogus žuvo (5)

Vėlų šeštadienio vakarą į Vilniaus rajone esantį Totorinės kaime skubėjo medikai, policija ir...

Pirmajai poniai aksesuarą kūrusi menininkė pasakė, kokių reikalavimų sulaukė (182)

Pripažinimą pelniusi stiklo menininkė panevėžietė Indrė Stulgaitė-Kriukienė savo kūrybinį...

Skanesni šaltibarščiai nei įprasti: valgys ir užsieniečiai (111)

Šaltibarščiai – kone kiekvienos vasaros maisto hitas. Šį patiekalą pamėgę daugelis...

Paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuotas Didžiosios Britanijos tanklaivio užėmimas (73)

Paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota akimirka, kuomet Irano revoliucinė gvardija Hormūzo...

43 taškus pelnę Lietuvos 18-mečiai nepasipriešino suomiams (31)

Kontrolinių rungtynių ciklą tęsianti Lietuvos jaunių vaikinų rinktinė patyrė pralaimėjimą,...

Dėl didžiulės avarijos uždarytas kelias Ukmergė-Jonava-Kaunas, nukentėjo 9 žmonės papildyta (195)

Liepos 20 d. apie 19 val. 22 min. Ukmergės rajone susidūrė trys lengvieji automobiliai. Policijos...