aA
107 dienos. Tiek mamos su gimusiais neišnešiotais kūdikiais praleidžia ligoninėje. Ir jei neišnešiotukai iki metų atidžiai stebimi patyrusių specialistų, vėliau, ypač regionuose, pagalba tampa sunkiai prieinama.
© Adobe Stock

Kas dešimtas naujagimis – neišnešiotas

Kaip spaudos konferencijoje Seime sakė asociacijos „Neišnešiotukas“ prezidentė Asta Radzevičienė, ne šiaip sau neišnešiotukai vadinami brangiausiais pasaulyje vaikais. „Planuodami šeimą niekas nesitiki, kad vaikutis gims anksčiau laiko. Neišnešiotumas ištinka netikėtai, neplanuotai, ir tai didžiulis šokas, stresas šeimai. Kūdikėlį, kuris dar turi būti tavo pilve, matai inkubatoriuje, apraizgytą laideliais, negalintį ne tik kvėpuoti, bet ir valgyti. Negali jo priglausti, kasdien esi tarp gyvybės ir mirties. Vienas iš dešimties kūdikių pasaulyje gimsta neišnešiotas. Lietuvoje 1704 naujagimiai pernai gimė neišnešioti, tai yra 5 proc. daugiau nei užpernai. Stebima, kad neišnešiotų naujagimių daugėja“, – sakė A.Radzevičienė.

Organizacijos atstovai keliaus po regionus, dalindamiesi informacija su šeimomis, kurios susilaukia neišnešiotukų. Kaip pabrėžė A.Radzevičienė, problemos išrašius iš ligoninės nesibaigia. „Ypatingai trūksta pagalbos regionuose, nes Lietuva nėra du su puse miesto, kur didžiosiose ligoninėse koncentruota iš tiesų puiki specialistų pagalba. Regionuose žmonėms iškyla didžiulių iššūkių, ypač stebint tolesnę neišnešiotukų raidą“, – sakė asociacijos vadovė.

Dabar mums nebeužtenka, kad kūdikiai tik išgyventų, svarbu, kad būtų kuo sveikesni. Deja, bet kuo mažesnio svorio naujagimis gimsta, tuo didesnė rizika, kad turės raidos sutrikimų
Profesorė Rasa Tamelienė

Pasak A.Radzevičienės, pagalba neišnešiotukų šeimoms regionuose labai skiriasi, nes nėra vieningų pagalbos standartų. „Tam, kad būtų paisoma neišnešiotų vaikų priežiūros ir gydymo standartų visose ES valstybėse, jie lapkričio 27 dieną bus pristatyti Briuselyje. Tikimės, kad visiems bendri ir privalomi reikalavimai pasitarnaus neišnešiotukų priežiūrai Lietuvoje“, – teigė pašnekovė.

Šiandien išgyvena dauguma

Kaip spaudos konferencijoje sakė Neonatologijos asociacijos prezidentė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neonatologijos klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė, prieš dvidešimt metų gimusių mažiau kilogramo svorio naujagimių išgyvendavo apie 10 proc., o šiandien – dauguma. „Tačiau neišnešiotumo problema išlieka labai didelė. Dabar mums nebeužtenka, kad kūdikiai tik išgyventų, svarbu, kad būtų kuo sveikesni. Deja, bet kuo mažesnio svorio naujagimis gimsta, tuo didesnė rizika, kad turės raidos sutrikimų“, – sakė profesorė.

Neišnešiotų naujagimių pasaulyje daugėja: šeimos pasigenda pagalbos
© Vida Press

Pasak Neonatologijos klinikos vadovės, kiekviena neįgalumo ar sutrikimo sritis šeimai be galo didžiulis stresas. „Šiuo metu neišnešiotus gimusius kūdikius stebime prenataliniuose centruose iki metų. Tačiau jie vėliau išsibarsto po visą Lietuvą ir centralizacijos nebelieka. Specialistai sako, kad neišnešiotukai turėtų būti centralizuotai stebimi ir vėliau, iki pat mokyklos, nes skiriasi nuo išnešiotų vaikų“, – pabrėžė prof. R.Tamelienė.

Daktarės nuomone, nepakankama pagalba ir šių vaikų šeimoms. Kaip ją stiprinti ir suvienodinti regionuose, ir buvo kalbama ketvirtadienį Seime surengtoje konferencijoje.

ELTA primena, kad kūdikiai iki 34 savaičių gimsta ir prižiūrimi tik dviejose Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose ir Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose. „Europoje kas dešimtas žmogus gimsta neišnešiotas, ir visi turime stengtis, kad neišnešiotukams bei jų šeimoms būtų suteikta kuo geresnė pagalba“, – pabrėžė prof. R.Tamelienė.

Padės socialinė akcija

Kaip gyventi, kai kūdikis gimsta anksčiau laiko, kur ieškoti pagalbos, spręsti vėliau iškylančias problemas dažnai šeimai – iššūkis. Šį kelią praėjusi mama Dalia Kuliešienė sako, kad Lietuvoje vaikams su negalia sąlygos ugdytis – nepakankamos, o tėvams – labai ribotos pagalbos galimybės.

Kaip sako pati mama, ji gyvena per 16 tūkst. šeimų, auginančių vaikus su negalia, realybėje. Socialinę akciją „Galios dėžutė“ sumaniusi D.Kuliešienė inicijavo informacinį leidinį apie neišnešiotukus su aiškiai išdėstyta informacija, kokie iššūkiai laukia šeimų ir kaip konkrečiai juos spręsti. Planuojama, kad „Galios dėžutės“ jau kitų metų pradžioje pasieks visos šalies savivaldybes.

„Tai koncentruotas informacinis leidinys apie švietimo aktualijas, socialinę, medicininę pagalbą specialistams ir neišnešiotukų šeimoms. Leidinyje įvardyti pagalbos būdai, paslaugų sąrašai, institucijų žemėlapiai, kur šeimai kreiptis. Informacija susisteminta, vienoje vietoje“, – pridūrė iniciatyvos autorė.

gimdymas, gimimas,naujagimis, motinystė, tėvystė, neišnešiotukas
gimdymas, gimimas,naujagimis, motinystė, tėvystė, neišnešiotukas
© AFP/Scanpix

D.Kuliešienė apgailestavo, kad augindamos vaikus su negalia Lietuvoje šeimos vis dar priverstos reikalauti pagalbos, kuri turėtų būti visiems prieinama. „Tai, kas viešai deklaruojama apie koordinuotą pagalbą, realybėje tėra tik žodžiai. Supratusi, kad pati esu valstybė valstybėje, ėmiausi iniciatyvos „Galio dėžutė“, – sakė mama.

Spaudos konferenciją „Galimybių plėtojimas, šeimai pritaikant koordinuotą ankstyvąją diagnostiką ir prevenciją“ inicijavo Seimo narė Monika Navickienė. Pasak parlamentarės, neišnešiotukus auginančioms šeimoms labai trūksta pagalbos, kuri galima tik bendradarbiaujant skirtingoms institucijoms tarpusavyje. „Teoriškai lyg ir viskas turėtų sklandžiai veikti, aprašai sutvarkyti, bet realybėje susitarimai veikia tik popieriuje, ypač regionuose, kur profesionalų mažiau“, – konstatavo Seimo narė.

M.Navickienė padėkojo nevyriausybinei organizacijai, siūlančiai instrumentus, kaip kompleksinę pagalbą užtikrinti šeimoms, auginančioms anksčiau laiko gimusius vaikus. Pasak asociacijos „Neišnešiotukas“ vadovės A.Radzevičienės, neišnešiotukas laiką dažnai aplenkia ne tik gimdamas, bet ir mąstydamas, pastebėdamas tai, ko kiti nepastebi. Šie maži žmonės kovai už gyvenimą sutelkia visas savo jėgas, todėl, pasak asociacijos vadovės, jautrias jų charakterio savybes ir polinkius derėtų ne slopinti, o kaip tik puoselėti.

Neišnešiotukų ir jų šeimų džiaugsmus bei rūpesčius atspindi fotografijų paroda, kuri kelias savaites bus eksponuojama Seime.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ką daryti, kad naktiniai košmarai netrikdytų vaikų miego: tiesa viena, bet tėvams ji nepatiks (15)

Nakties tamsoje gyvenantys baubai, raganos, juodosios rankos gulinčios juodoje dėžutėje, daktarai...

Psichologė ragina pamiršti gandrus ir kopūstus: pasakė, kaip geriausia vaikams paaiškinti apie seksą (40)

Net ir tie vaikai , kurie nėra „kodėlčiukai“, anksčiau ar vėliau užduoda klausimą, iš kur...

Kalėdos vaikų darželiuose patuštins tėvų kišenes: kiek šiemet kainuos šventės? (32)

Kad ir koks nuostabus yra prieššventinis laikotarpis, daugeliui tėvų tenka gerokai susiveržti...

Patarimai maitinančioms mamoms: kuo pasirūpinti, jei susiruošėte į kelionę (8)

Artėja didžiausios metų šventės, o tai reiškia, kad daugeliui žmonių prasideda kelionių...

Žindymo konsultantė: maitinimas mišiniais yra eksperimentas su vaikais (74)

XVIII amžiaus viduryje paryžietės savo kūdikių neaugino – keturi iš penkių naujagimių buvo...

Top naujienos

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (428)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

„Bayern“ vedlys įsidėmėjo „Žalgirio“ pasiųstą žinutę, žvaigždė – agresyvų kauniečių stilių specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (4)

Penktadienio vakarą Eurolygos 12-ojo turo rungtynėse Miunchene akis į akį susirems dvi vienodą...

Traumą patyrusiam Valančiūnui atlikta operacija – „Raptors“ pasikvietė kitą centrą (25)

Absoliutūs NBA lygos lyderiai Toronto „Raptors“ (23/7) neribotam laikui neteko savo centro iš...

Dėl atnaujintos gatvės pasiskundę Kauno vairuotojai tokio valdininkų atsakymo nesitikėjo (112)

Kauno centre esanti Kęstučio gatvė yra svarbi miesto transporto linija. Lygiagrečiai Laisvės...

Šaltiniai policijoje: Strasbūro šaulys nukautas (77)

Šaltiniai iš Prancūzijos policijos praneša, kad Strasbūro šaulys nukautas. Jis buvo sandėlyje...

„Valstiečiai“ kandidatu į Vilniaus merus išsirinko Sinkevičių (151)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyrius ketvirtadienio vakarą nusprendė, kad...

Iš Europos – vieningas smūgis Rusijai (333)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį dar pusmečiui pratęsė ekonomines sankcijas Rusijai,...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (1226)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

Evelina Anusauskaitė-Young: man sakė, kad su tokia figūra niekada nebūsiu popmuzikos atlikėja (196)

Lietuvą Evelina Anusauskaitė-Young paliko prieš penkerius metus, tačiau susidomėjimas ja, regis,...