aA
Jau rugsėjo 22 dieną Žalgirio areną sudrebins kasmetinis būsimiems ir esamiems tėveliams skirtas renginys – „Esu mama“. Šiais metais jame dalyvaus ir žinomas tinklaraštininkas, rašytojas, komunikacijos specialistas bei trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas, kuris čia pristatys ne tik savo knygą „Mamų eilės“, bet ir ves paskaitą tėvams apie ryšį su vaikais bei papasakos, kaip jam sekėsi prižiūrėti atžalas, išėjus tėvystės atostogų. Ta proga, pranešime spaudai Simonas dalijasi patarimais, padėsiančiais susidoroti su iššūkiais, kurie aplanko visas naujai ir nenaujai iškeptas šeimas.
Simonas Urbonas
© Organizatorių nuotr.

– Vaikų prekių parduotuvėse yra visa galybė jiems siūlomų produktų, kaip nepasimesti ir nepirkti visko iš eilės. Kokie, jūsų manymu, yra svarbiausi daiktai, kuriuos reikėtų įsigyti iki gimstant vaikui ir kur geriausia pirkti norint sutaupyti?

– Pradžiai reikia turėti automobilinę kėdutę, vežimą, krūvą sauskelnių ar vystyklų, jeigu nusprendėte vaikus auginti be sauskelnių. Taip pat labai reikalinga vonelė ir lovelė. Nebūtina visko pirkti iš karto, nes daug dalykų, kurių prireikia auginant vaikus, pasimato laikui bėgant. Ir tu tada tiksliau supranti, ko tau trūksta. Aš esu linkęs pirkti daiktus iš antrų rankų arba įvairiose mugėse, kad ir tokiose kaip ši – „Esu mama“. Taip gali už tą pačią pinigų sumą visko daugiau įsigyti nei tiesiog nuėjęs į parduotuvę.

– Vienas didžiausių tėvų iššūkių – vaikų primaitinimas? Ką patartumėte tėvams, kurių vaikučiai nenoriai valgo ar net priešinasi?

– Neretai tėvai 3-4 valandas kovoja su vaiku bandydami jį pamaitinti, dažnu atveju toks maitinimas būna ir per prievartą, kas gali privesti net iki vėmimo, o tai ilgainiui tampa didele kančia tiek mamai, tiek vaikui. Todėl tokių vaikučių tėvams patarčiau atlikti „kilogramo testą“ ir savaitę laiko duoti vaikui valgyti tik tada, kai jis nori ir tiek, kiek jis nori, nekišant maisto. Jeigu, pavyzdžiui, vaikas nenori valgyti šią minutę, leiskite jam nueiti pažaisti, padėlioti kaladėles, kai norės valgyti, pasiims pats ar paprašys. Ir taip kiekvieną dieną stebėkite jo svorį. Iš esmės tada pamatysite, kad vaikas be prievartos valgydamas kada nori ir kiek nori nenumeta daugiau negu 1 kilogramo svorio per savaitę. Jeigu numeta daugiau, tuomet projektą reikia stabdyti.

Simonas Urbonas
Simonas Urbonas
© Organizatorių nuotr.
Taip, mes esam skirtingi ir, žinot, aš gal aprengsiu dukrą taip, kad ji jaustųsi saugiai, patogiai ir galbūt mano uždėta kepurytė nederės prie basučių, bet tai nieko nereikš
Trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas

Auginant vyresnius vaikus, labai svarbu neturėti jokių stalčiukų, kuriuose slypi įvairūs sausainukai, riešutukai ir kiti skanėstai, nes tada mes nepastebime, kaip vaikas pasiima juos ir suvalgo. Dėl to mes nežinome, kiek vaikas iš tikro yra valgęs. Reikia apsisaugoti ir neturėti tokių vietų, iš kur vaikas gali kažką pasiimti pakramtyti be jūsų žinios.

– Kitas tėvų iššūkis – pratinimas ant puoduko. Kaip apibūdintumėte šią patirtį? Kokių gudrybių ėmėtės patys, pratindami vaikus prie puoduko?

– Su pirmu vaiku buvo planšetė. Ji buvo tiktai ant puoduko ir niekur daugiau ir tai mums padėjo, bet nežinau, ar dabar tai kartočiau. Kai kuriais atvejais reikia atrasti patinkantį puoduką. Pavyzdžiui, mūsų paskutinei dukrai nuo brolių likę puodukai nepatiko, grojantis puodukas nepatiko, galiausiai nuvykome į parduotuvę, kur ji išsirinko jai patinkantį puoduką ir ant jo pradėjo sėsti. Kitas būdas, labai padedantis atpratinti vaikus nuo sauskelnių – jų atsisakymas. Kurį laiką gali būti visokių balų ir kitų nelaimių, bet augantis vaikas sąmoningėja ir pamažu pradeda suprasti, kad jam tai nepatinka. Galbūt šitas būdas ir atrodo kiek nežmoniškas, bet mes savo vaikams leisdavome su tomis šlapiomis kelnėmis vaikščioti 10-15 minučių ir tada pamažu atsirado suvokimas. Gal ir atrodo, kad tas pusantrų metų vaikutis nieko nesupranta, bet vis tiek reikia kalbėti, reikia rodyti, net ir aš pats esu gal 3 kartus sėdęs ant to pačio puoduko rodyti (juokiasi). Tam reikia darbo, nes tai nevyksta savaime.

Simonas Urbonas
Simonas Urbonas
© Organizatorių nuotr.

– Prieš savaitę mokyklinukai, o taip pat ir darželinukai šventė rugsėjo pirmąją. Kaip jūsų vaikams sekėsi pirmosiomis dienomis darželyje? Ar lengvai priprato?

– Mano viena dukra išėjo į priešmokyklinę, ko ji labai laukė, nes ėmė save tapatinti su jau dideliu vaiku ir su mokslais. Ji apie tai svajojo ir kol kas jai kiekviena diena yra kaip šventė.

Mūsų mažoji pradėjo lankyti lopšelį ir, iš tiesų, jai sekėsi labai gerai lyginant su sūnumi. Su juo aš pusę metų eidavau į darželį, kur jis išbūdavo tik iki pietų ir niekada jame nelikdavo miegoti. Aš, matydamas tą vaiko skausmą ir nenorą likti, leisdavau jam grįžti su manimi ir pietų miego miegoti namie, ko dabar nedarome su dukra. Tas prisirišimas ir stovėjimas prie durų, laukiant, kol vaikas nurims ir nustos verkti, yra labai sunkus ne tik vaikams, bet ir tėvams. Todėl tėvams, išleidžiantiems vaiką į darželį, patariu susigalvoti atsisveikinimo ritualą, kuris patiktų vaikui, nes tai labai dažnai padeda, juk vaikai mėgsta pasikartojimus. Tad jeigu jums pavyksta atrasti tą smagų atsisveikinimą tuomet abiem viskas tampa kur kas paprasčiau – vienam likti darželyje, kitam išeiti. Taip pat labai rekomenduoju likus kelioms savaitėms iki darželio, keletą kartų apsilankyti jo teritorijoje, čia pažaisti, pasivaikščioti, kad jūsų atžala priprastų prie tos aplinkos, taip pat supažindinkite darželio vaikus su būsimais grupiokais, bent vienu ar dviem, nes tai irgi padės vaikui greičiau adaptuotis darželyje.

– Dar viena jaunus tėvelius gąsdinanti baimė – vaikų ožiukai. Kaip patartumėte su jais susitvarkyti?

– Kai prasideda ožiukai ir matau, kad vaikas gulasi ant žemės ar piktas sėdi tai aš darau tą patį. Tas keistas pavyzdys neretai pralinksmina ir vaikas pamiršta ožiukus, o jeigu ne, tada reikia išlaukti. Taip ir laukiu. Galiu laukti ir 20, ir 30 minučių, čia svarbu kantrybė, bet nusileisti vaikui nereikia. Jeigu taip padarai vadinasi, kad tu atiduodi visas vadžias vaikui. Svarbiausia išlaukti ir, žinoma, vėliau apie tai pasikalbėti, nes tuo metu, kai vaikas ožiuojasi jam nieko negalima padaryti, jis nieko negali išgirsti, kaip ir mes nervuoti nieko nenorime klausyti.

– Tėčiams vaiko priežiūra atrodo kaip pats didžiausias iššūkis, dėl kurio jie bijo palikti darbus ir pasirinkti tėvystės atostogas. Kaip galėtumėte juos padrąsinti nebijoti priimti šio iššūkio?

– Suvokimas jog tik moteris turėtų prižiūrėti vaikus yra atėjęs iš praeities, juk visąlaik buvo taip, kad vyrai turi uždirbti, vyrai yra stiprioji lytis, dažnai čia turbūt yra net ne tėčio problema, o mamos, nes ji nepasitiki vyro gebėjimu pasirūpinti jų bendru vaiku. Aš praeitą savaitę buvau sutikęs tokią moterį, kuri kas 3 minutes skambino vyrui, klausdama, ar jis tą padarė, ar aną padarė. Galiausiai mes vakare sutikom tą vyrą su vaiku ir man pasirodė, kad jis su vaiku daug geriau tvarkosi negu ji. Todėl vyrus galbūt gąsdina tas moterų požiūris ir nusiteikimas, kad vyras negali tinkamai prižiūrėti vaiko. Taip, mes esam skirtingi ir, žinot, aš gal aprengsiu dukrą taip, kad ji jaustųsi saugiai, patogiai ir galbūt mano uždėta kepurytė nederės prie basučių, bet tai nieko nereikš, nes mes – vyrai ir moterys, tiesiog matom skirtingai, bet stengiamės dėl to pačio tikslo ir kai abu tėvai daro tai iš meilės – vaikas yra laimingas, jis mato, kad jį myli abu tėvai. Vyrai, kurie išdrįsta išeiti tėvystės atostogų, džiaugiasi tai padarę. Aš dabar turiu draugų, kurie sako: „žinok tai buvo geriausias sprendimas mano gyvenime“.

Simonas Urbonas
Simonas Urbonas
© Organizatorių nuotr.

Pamenu kai prieš beveik 6 metus išėjau vaiko priežiūros atostogų, aš buvau vienintelis visur. Man buvo taip gera, nes aš ateinu su vaiku ir visur būna vien moterys, vien mamos, o dabar aš jau stumdausi pečiais su kitais vaiko priežiūros atostogose esančiais vyrais (juokiasi). Aš džiaugiuosi, kad kalbėjimas apie tai žiniasklaidoje, įvairiose konferencijose, straipsniuose veda prie to, kad vis daugiau vyrų supranta jog kažkas irgi daro tai, reikia tik pabandyti, ir labai svarbu, kad moterys pačios tai leistų, kad pasitikėtų savo vyrais. Manau, kad dar praeis 1-2 kartos ir mes turėsime lygius procentus tėvų – vyrų ir moterų, kurie palieka darbus ir išeina vaiko priežiūros atostogų.

– Neseniai parašėte knygą „Mamų eilės“, papasakokite plačiau kam ji skirta, apie ką ir kodėl būtent tokia?

– Knyga yra apie mamos likimą, buvimą namuose su vaiku. Aš ją parašiau sarkastiškai kaip ir nujausdamas, ką jaučia moterys, kad pasijuoktume iš jų kasdienybes, kad suprastume, jog jos nėra vienos, kad daug tokių. Skaitydamas tu supranti, kad visiems yra iššūkių, visiems yra sunku ir visiems taip pat gera auginti vaikus. Knygą „Mamų eilės“ rašiau tam, kad ją perskaitytų vyrai todėl joje yra trumpi, nedideli tekstai apie tai, ko truputį trūksta mamai arba moteriai. Ją perskaitę vyrai ima geriau suprasti savo žmonas – vaikų mamas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.5556

10 berniukų auginanti mama pagaliau pagimdė mergaitę: patyriau malonų šoką (17)

„Dabar ji su mumis – ir šį jausmą sunku apsakyti žodžiais“, – sako 39 m. mama Alexis...

Jau beveik metus Laimonas Kirkutis kasdien mina ligoninės slenkstį: dukrytei diagnozavus auglį, laukia dar ilgas kelias (27)

Rugsėjo 16 d. pačiame Vilniaus centre, Katedros aikštėje, atsiras imitacinė ligoninės palata,...

Trijų vaikų tėtis: ką daryti su vaiko „ožiukais“, kaip pratinti prie darželio ir kodėl tėčiai ne blogesni už mamas (14)

Jau rugsėjo 22 dieną Žalgirio areną sudrebins kasmetinis būsimiems ir esamiems tėveliams skirtas...

Trečio vaiko besilaukianti Milla Jovovich atvirai apie dukrų auginimą filmavimo aikštelėje ir didžiausią savo silpnybę (13)

Mažai kas tikėjosi, kad ekscentriškoji aktorė Mila Jovovich taps puikia žmona ir rūpestinga...

Anžela Adamovič-Gečienė: iki pilnos laimės trūksta dar trijų vaikų (24)

Ketvirtadienio popietę žinomos mamos, tinklaraštininkės leido laiką interaktyvioje parodoje ir...

Top naujienos

Plyšus aortai, retas kuris išgyvena: norint sumažinti riziką, veiksmų imtis galima nedelsiant

Rugsėjo 19-ąją visame pasaulyje minima aortos diena. Santaros klinikų kraujagyslių chirurgas...

Norint rasti auklę, teks paplušėti: papasakojo, kokius reikalavimus kelia tėvai, o kokių užgaidų turi auklės (4)

Prasidėjus rudeniui, daugelis mamų grįžta į darbus, o vaikai keliauja į darželius. Jei vietą...

Nausėda ir Skvernelis sukirto rankomis dėl „gyvūlių ūkio“ naikinimo: kiek realu tai pasiekti

Trečiadienį ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sakė, kad su prezidentu Gitanu Nausėda rado...

Užkalnis. Kodėl lietuviai blogai maitinasi ir kaip juos perauklėti (143)

Šlapia dešra ir forminė duona vaikų ligoninėse, fotografuota iš įvairių kampų ir įkelta į...

Kupiškyje iš tėvų atimti vaikai išgyveno kančias: globėja 5-erių berniuką laikė rūsyje (136)

Kupiškio rajone, kaip įtariama, prieš penkiametį smurtavo laikinoji globėja. Ji vaiką uždarė...

Kuodis: makroekonominė kriminologija yra labai smagus ir prasmingas sportas, juo užsiimu daug metų (3)

„Iš principo tas legalus gyvulių ūkis tai gausybė išimčių, kurios nėra pateisintos...

Brangi sveikatos paieška: lietuviams siūlo medų po 187 eurus už kilogramą (68)

Lietuvoje kylant sveikuoliško gyvenimo bangai, auga ir susidomėjimas įvairiais produktais, kurie...

Į laisvę lygtinai paleistas garsus nusikaltėlis paspruko iš Lietuvos: gražuolės žudiko ieško jau kaip dingusio be žinios (166)

Dėl grožio konkurso nugalėtojos nužudymo ir milijonais eurų įvertintų 70 kg narkotinių...

Tarp valdančiųjų – užuominos apie naujus mokesčius: įkvėpė Lenkijos pavyzdys (285)

Artėjant biudžeto svarstymo metui tarp valdančiųjų pasigirdo užuominų apie svarstymus...

Technologijų tobulėjimas gali sukelti tikrą karinės technikos perversmą: kalba apie naujos kartos tankus (27)

Elektrinės transporto priemonės vis labiau populiarėja. Tai skatina ir ekologiniai įsitikinimai,...