aA
Gimus kūdikiui daugelis kuriam laikui atsisako atostogų svečiose šalyse, dažniau renkasi Lietuvos pajūrį ar kaimo sodybas. Tik ne Agnė ir Silvestras – tinklaraščio samsonaikeliauja.lt autoriai ir užkietėję keliautojai. Praėjusią vasarą jiedviem gimęs Kastytis jau apkeliavo Kiprą ir Šri Lanką, o netrukus ruošiasi pažinčiai su Airija. Kaip sako jaunieji tėveliai, gimus vaikui, pasikeitė keliavimo būdas, nakvynės vietos, bet tikslas išliko tas pats – kuo daugiau patirti ir pajusti vietinį gyvenimą. Dvi savaites Šri Lankoje keliavę Agnė ir Silvestras kitiems pataria nebijoti ir ryžtis keliauti su vaikais.
Samsonai keliauja - Šri Lanka
© DELFI montažas

Pradėkime nuo pažinties. Papasakokite trumpai, kas esate ir kaip susižavėjote kelionėmis?

– Esame Agnė, Silvestras ir mūsų naujausias šeimos papildymas Kastytis, dabar turim ir savo kelioninį pseudonimą – „Samsonai Keliauja“. O viskas prasidėjo, kaip mėgstame sakyti, nuo žvilgsnio – susipažinome 2014 metais Liepos 25 d. Gelgaudiškyje kino stovykloje, buvome palapinių kaimynai. Po mažiau nei mėnesio kartu iškeliavome į mūsų pirmąją tarptautinę kelionę – Taliną ir Helsinkį. Paskui Agnė per studentų mainų programą iškeliavo į Ispaniją, beveik pusei metų, tačiau Silvestras jau po 13 dienų atvyko pas ją, ir, žinoma, nuo tos akimirkos iki šios dienos nebuvome išsiskyrę ilgiau nei vienai dienai. Marokas, Andora, Portugalija, autostopu važiavome nuo Paryžiaus iki Lietuvos, praleidome tris mėnesius Islandijoje. Ten ir susižadėjome, lyjant, ant kalno, ledo šalyje – Islandijoje, buvo nuostabu ir nepakartojama! Mūsų pagoniškos jungtuvės Vilniuje prie aukuro įvyko lygiai po metų nuo to lemtingo žvilgsnio Gelgaudiškyje Liepos 25 d. O paskui, Medaus metai aplink pasaulį – 40 šalių, važiavome autostopu, keliavome vietiniais transportais, stengėmės kuo dažniau apsistoti pas vietinius. Grįžę netrukus pradėjome laukti mūsų Kastyčio, lankėmės tik Baltarusijoje ir Ukrainoje, o sulaukėme 2017 m. birželio 24 d. – per Jonines. Dabar juokaujame, kad pagaliau kaip reikiant švęsime Jonines!

Samsonai keliauja - Šri Lanka
Samsonai keliauja - Šri Lanka
© Asmeninio albumo nuotr.
Nesame tie žmonės, kurie „keliauja“ pagulinėti į paplūdimius, o savo vaikus palieka namuose
Keliautojai Agnė ir Silvestras

Gimus vaikui, daugelio šeimų keliavimo įpročiai pasikeičia, kaip buvo jūsų šeimoje?

– Vienos kelionės baigiasi, bet jas pakeičia kitos. Iš pradžių pradėjome atsargiau – 3 savaičių rimtesnė kelionė buvo prie jūros. Tačiau natūraliai ėmėme dažnai keliauti kartu po Lietuvą, nes Silvestrui tenka įvairiausiose vietose filmuoti. Paskui po truputį drąsėjome – Kipras, Šri Lanka. Po jų Baltijos šalys. Turbūt mūsų kelionių esmė niekada nesikeičia – meilė pamatyti ir patirti pasaulį, tai mūsų varomoji jėga. Keičiasi tik transportas, nakvynių pobūdis, kilogramai – jei po pasaulį važiavome autostopu su virš 20 kg kuprinėmis, tai dabar ir Kipre, ir Šri Lankoje nuomojomės automobilius, ir, be abejo, kuprines pakeitėme į lagaminus, palapines ir nakvynes pas vietinius – į viešbučius. Tačiau kelionių alkis niekur nedingo, stengiamės kuo daugiau pamatyti ir patirti. Žinoma, mūsų Kastyčio laimė ir sveikata yra pirmoje vietoje, todėl bandome kuo geriau viską suderinti. Bet tikrai nesame tie žmonės, kurie „keliauja“ pagulinėti į paplūdimius, o savo vaikus palieka namuose. Mes norime viską patirti drauge, kaip šeima, jei kažko negalime, vadinasi, reikia mažumėle palūkėti. Norime, kad mūsų mažasis superherojus stipriai pamiltų šį pasaulį, išvystų savo galimybes ir atrastų savo kelią.

Dėl ko buvo labiausiai neramu keliaujant su kūdikiu į Šri Lanką?

– Silvestras tėviškai buvo ramus, o Agnė, labiausiai jaudinosi dėl uodų platinamos dengės – skiepų nėra, o apie pasekmes daug girdėjome Paragvajuje, iki paskutinių dienų dvejojome dėl kelionės, tačiau ryžomės ir tikrai nesigailime.

Ką dabar darytumėte kitaip?

– Jei apsidairius aplink save, išvydus savo laimingą sūnų ir mylimąjį/ą jautiesi laimingas, reiškia niekada neabejok dėl savo praeityje padarytų sprendimų, visa kita yra smulkmenos. Taip pat ir kelionėje – jeigu po visų nuotykių jautiesi toks pilnas įspūdžių ir gražių prisiminimų, tada viskas gerai.

Daugelį tėvų gąsdina kelionė lėktuvu su vaiku? Kaip jūs buvote tam pasiruošę?

– Kastytis dar buvo visai mažytis 5 mėn. su puse Kipre ir 7 mėn. su puse Šri Lankoje. Skrydžių laikas buvo jam patogus miegui – į Šri Lanką skridome per naktį, todėl praktiškai visą laiką pramiegojo, turbūt dar Lietuvoje pripratome, kad kai tik kur nors atsisėdame važiuoti, Kastytis iškart eina pamiegoti, kad atsibudus galėtų kibti į įspūdžius. Labai padeda tai, kad Agnė maitina krūtimi, todėl per pakilimą, nusileidimą mūsų mažyliui neužgula ausyčių. Stengiamės pasiimti kokių nors naujų žaislų į lėktuvą, visada kalbame, viską pasakojame kas vyksta. Be to, mūsų Kastytis nuo mažų dienų labai mėgsta knygutes.

Samsonai keliauja - Šri Lanka
Samsonai keliauja - Šri Lanka
© Asmeninio albumo nuotr.

Ką būtina pamatyti Šri Lankoje?

– Keliavome išnuomotu automobiliu, todėl turėjome visišką laisvę. Azijoje esame daug kur buvę, todėl kaip ir visada stengėmės pasirinkti ne tokias turistines vietas, (nors šalies žymiausios, virš 300 m aukščio uolos – Sigirijos ir kultūros centru vadinamo Kandi miesto nepraleidome) labiau norėjome pamatyti kasdienį gyvenimo ritmą, džiungles, kalnus, ryžių ir arbatos laukus, vietinius žmones, išsimaudyti Indijos vandenyne, paragauti vietinio maisto, žuvies, buvome labai pasiilgę kokosų!

Minėjote, kad vaikams ten visi labai draugiški, tiesa? Kokie yra vietiniai gyventojai?

– Vietiniai labai draugiški. Kadangi prieš tai esame buvę Indijoje, tikėjomės, kad šrilankiečiai bus labai panašūs. Vis dėl to jie santūresni, jautėmės, kad sutinka labai šiltai, pakalbina su šypsena, kažko paklausia apie mažylį, bando jį prajuokinti. Vietinėse kavinėse taip pat sulaukdavome labai malonaus dėmesio, draugiškai prieidavo, pasiimdavo savo vaikus, šnekindavo mūsų Kastytį, jam dėmesys tiek Šri Lankoje, tiek Kipre labai patiko. Bet vėlgi, vietose kur pilna turistų, gal tokio dėmesio ir nebūtų.

O kaip dėl maisto? Ką valgėte jūs patys, ką egzotiško ragavote? Ką valgė vaikas?

– Ryžiai, žuvis, papajos, bananai, kokosai ir kiti vaisiai – turbūt buvo pagrindinis mūsų meniu. Kastytis visa tai ragaudavo per mamytės pieną, tik kelis kartus pats ragavo bananus ir kartą išsireikalavo kokoso. Nesenai tik buvome pradėję primaitinimą, todėl papildomai dėl mitybos nerizikavome. Vežėmės iš Lietuvos košių, vaisių tyrelių iš pakelių.

Sunku apsakyti jausmą, kai išvysti jo reakciją, kai jis pirmą kartą pamato laisvėje dramblį
Keliautojai Agnė ir Silvestras

Kiek laiko praleidote ir kiek rekomenduotumėte?

– Šri Lankoje praleidome dvi savaites, o rekomenduotume kuo ilgiau. Iš tikrųjų sunku buvo suspėti viską pamatyti ir padaryti ką norėjome, tačiau kai keliauji su vaikais, viskas vyksta kur kas lėčiau nei buvome pripratę, bet mylime šį naująjį mūsų etapą. Viskas sukasi dabar aplink mažylį. Sunku apsakyti jausmą, kai išvysti jo reakciją, kai jis pirmą kartą pamato laisvėje dramblį. Žinau, kad jis to neprisimins, bet tikime, kad visi potyriai lieka, o mūsų tėvų ir sūnaus ryšys tik stiprėja viską patiriant drauge.

Ar teko patirti kokių nors situacijų, kurios sukėlė nemalonias emocijas, baimę ir pan.?

– Mes jau daug ką matėme, todėl nėra taip lengva mus įbauginti. Bet nesklandumai prasidėjo vos tik nusileidus, kai mūsų automobilio nuomotojas dingo be žinios, o galiausiai kai pavyko susisiekti, gavome visai ne tą mašiną, kurią buvome sutarę. Be to, sutikome ir kelis itin karšto būdo vyrukus, kurių tuščio turistinio autobusiuko šoną švelniai brūkštelėjome veidrodėliu, o jų reakcija prilygo tragiškam auto įvykiui. Užteko dvidešimt eurų vietine valiuta nuslopinti jų į aukštumas šokusiam balso tonui ir mostams. Tokioje kelionėje, kur niekas neįskaičiuota, visada patirsi tai ko nesitikėjai, bet mus žavi toks kelionių būdas.

Kas labiausiai patiko, o kas – ne?

– Patiko gamta, kalnai, ryžių ir arbatos laukai, vandenynas, maistas, žmonės, gyvūnai, nepatiko – sostinė Kolombo, vienas didelis chaosas, o vairuoti ten buvo ypač didelis nuotykis.

Kaip dėl skiepų vaikui? Ar teko daryti kokius nors papildomus?

– Nemažai skaitėme ir domėjomės apie skiepus, todėl nieko papildomai nedarėme.

O kaip dėl dokumentų? Ar reikia paso/vizos vaikui?

– Paso be abejo vaikui reikia, o mes patys kreipėmės dėl išankstinės vizos, kad nelauktume eilėje, o Kastyčiui iki 12 metų vizos nereikia, reikėjo užpildyti tik imigracijos anketą.

Tai nebuvo jūsų pirmoji kelionė su vaiku, skridote į Kiprą. Tai kur patogiau su vaiku – Kipras ar Šri Lanka?

– Sąlygos geresnės be abejo Kipre, eismas saugesnis, taršos lygis kur kas mažesnis nei, pvz., Šri Lankos sostinėje Kolombo, nėra uodų, kurie platintų rimtas ligas, maisto kokybės standartai aukštesni. Tačiau Šri Lanka mus tikrai labai sužavėjo, tai šalis kurioje telpa daug gamtos stebuklų. Mums ir Kastyčiui tikrai nebuvo nuobodu, ar tai būtų beždžionės bėgiojančios per kelią, įstabaus grožio kalnai ar spindintys kriokliai.

Ką patartumėte kitiems, išsiruošusiems į tokią kelionę?

– Pirmiausia – nebijoti, neverta nepagrįstai bijoti, jeigu jau nusprendėte, kad norite ryžtis į tokią kelionę su vaiku, geriau skirti tą laiką domėjimuisi, kaip saugiai ir maloniai praleisti laiką. Skaitykite kitų keliautojų patarimus, apsvarstykite, kokie yra geriausi būdai, ir pirmyn.

Kur planuojate keliauti artimiausiu metu?

– Turime svajonę aplankyti visas pasaulio šalis, tačiau dabar taip išėjo, kad Kastytis keliauja po salas, tad spalį mūsų nuotykiai tęsis Šiaurės Airijoje ir Airijoje, bet, žinoma, turime nemažai idėjų ir planų naujiems iššūkiams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mindaugas Stasiulis kviečia padėti negalią turinčiam berniukui: jis svajoja bėgti paskui sesę ir gaudyti vėją (3)

Žinomas TV laidų ir renginių vedėjas Mindaugas Stasiulis susitikęs su cerebriniu paralyžiumi...

Rima Kernagienė su komanda lavins vaikų kūrybiškumą: auklėdami dažnai pridarome daugiau žalos nei naudos (9)

„Vaikai supranta kur kas daugiau nei mes, suaugusieji, pastebime“, – neabejoja Rima Kernagienė....

Ketvertuko susilaukusiai šeimai – vienkartinė parama pinigais (21)

Šiandien Panevėžio miesto savivaldybės taryba nusprendė skirti 18 240 Eur materialinę paramą...

Nesuvaidintas džiaugsmas: vaikai iš Eritrėjos pirmą kartą išvydo sniegą (10)

Praėjusį šeštadienį du pabėgėlių iš Eritrėjos vaikai, būdami antrą dieną Kanadoje,...

Auklėtojų frazės iš įvairių Lietuvos miestų: štai ko jos nepasako tėvams (39)

Viena dažniausiu bendravimo klaidų tarp darželio auklėtojų ir vaikų tėvų yra ta, kad tėvai...

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Ką darys dotacijos netekę Palucko socdemai ir manifestą prieš valdančiuosius skelbiantys liberalai (11)

Kas išgelbės Gintauto Palucko socialdemokratus, kuriems už rinkimų pažeidimus atimta pusės...

Kaune - painios bylos finalas: sprendžiama, ar iš darželio paimtą vaiką grąžinti motinai (114)

Raudondvario seniūnijoje (Kauno r.) sprendžiamas klausimas, ar grąžinti paimtą penkerių metų...

Paliko traktorių judriausioje Vilniaus gatvėje, bet policija paaiškino – viskas pagal taisykles (40)

Ne vienas vairuotojas, pirmadienio vakarą važiavęs Vilniaus Tūkstantmečio gatve, galėjo tik...

Registrų centre beveik kas penktas darbuotojas susijęs giminystės ryšiais (16)

Registrų centro atliktas tyrimas parodė, kad beveik kas penktas įmonės darbuotojas (18 proc.),...

Kai kurių sričių darbuotojų Panevėžio regione trūksta kritiškai (12)

Panevėžio darbo rinkos mokymo centre, Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų iniciatyva,...

Po Austrijos pastabų sukruto visa Europa: pasirašomos sutarties pasekmes jausime ilgai? papildyta (309)

Vokietija kunkuliuoja. Šįkart dėmesio centre atsidūrė Jungtinių Tautų parengta Pasaulinė...

Toto Cutugno gyvenimas kaip filmas: žmoną mylėjo, bet gimė nesantuokinis vaikas, užklupo vėžys ir vos nežuvo aviakatastrofoje (4)

Liepą legendinis italas, padovanojęs pasauliui gausybę hitų, atšventė 75-ąjį gimtadienį....

Žinomos mamos apie vaikų skiepus: pasakė, kas padėjo apsispręsti papildytas vaikų profilaktinis skiepų kalendorius (16)

Skiepai vaikams šiandien vis dar aktuali tema. Paskleista baimė, kad neva skiepai sukelia autizmą...

Lietuviai spraudžia plėtotojus į kampą: reikalavimai būstui darosi vis didesni

Šalies būsto plėtotojai ir pardavėjai stebi tendenciją – klientai tampa ženkliai dėmesingesni...

Didingas paukštis, kurio neteksime: gaila, bet kažko imtis jau per vėlu (4)

Jau nuo neatmenamų laikų daugelyje tautų kilnusis erelis yra laikomas drąsos ir stiprybės...