aA
Daugelis tėvų įdėmiai seka, kaip vaikus auklėja žydai ir iš jų perima tam tikrus principus. Ne veltui. Juk žydų vaikai dažnai daug pasiekia moksluose, užauga sėkmingais verslininkais ir sukuria tvirtas šeimas. Kur slypi viso to paslaptis, paskaitoje „Vaikų auklėjimas tradicinėje žydų šeimoje“ pasakojo Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus edukacinių programų vadovė ir lektorė Natalja Cheifec.
Žydų šeima
© Shutterstock

Vaikų drausminimas

Tradicinėse žydų šeimose vyrauja teokratija, o pagrindinis aspektas, kuo jų auklėjimas skiriasi, nuo daugeliui įprasto – jie vaikus auklėja Dievui. Būtent dėl to jų vertybės niekada nesikeičia: gali keistis nebent priemonės. Kita svarbi taisyklė – vaikai nėra lygūs tėvams. Tėvai yra Dievo atstovai, todėl juos būtina gerbti.

„Pagrindinis judaizmo principas yra toks – Dievas sukūrė žmogų pagal save, pagal savo savybes. Dvi pagrindinės jų yra gailestingumas ir griežtumas. Būtent jomis žmogus turi pasinaudoti, auklėdamas vaikus. Dešinė ranka priartina, kairė – atstumia. Dešinė ranka yra kantrybė ir meilė. Kairė – gali būti rimta bausmė, paaiškinimas, griežtas žvilgsnis. Jei niekas nepadeda, žydai savo auklėjimo sistemoje pripažįsta lengvą mušimą per minkštą vietą“, – teigė lektorė.

Bausmės tikslas yra ne kerštas, o auklėjimas
Lektorė Natalja Cheifec

Anot jos, šiuolaikinis – demokratinis – vaikų auklėjimas teigia, kad vaikas gimsta asmenybe. Žydai su tuo nesutinka ir tvirtina, kad asmenybe jis tampa. „Jei numesime kūdikį vilkams, jis atsistos ant keturių ir vaikščios kaip vilkai. Mes turime auklėti jį kaip asmenybę. Mokyti, ką daryti galima, o ko – ne. Mažas vaikas dar nesuvokia, kas yra elektra, degtukai, ugnis. Štai kodėl tradicinėse žydų šeimoje galima jam pliaukštelėti už tai, kad kiša rankas, pavyzdžiui, į rozetę, jei kitos priemonės nepadeda. Vaikui iki 3, o kartais net ir 6-7, metų aiškinti apie priežastis ir pasekmes yra beviltiška. Todėl reikia imtis kitų priemonių. Tarkime, jei įprastai su vaiku kalbate ramiai, galite pakelti balsą ir, atvirkščiai – jei įprastai jūsų tonas būna pakeltas, sakant pastabas, reikėtų kalbėti kuo ramiau. Vienu žodžiu – elgtis ne taip, kaip įprasta“, – tvirtino pašnekovė ir pridūrė, kad, skiriant bausmes, vaikas neturėtų tėvų akyse matyti gailesčio.

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus edukacinių programų vadovė ir lektorė Natalja Cheifec
Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus edukacinių programų vadovė ir lektorė Natalja Cheifec
© Asmeninio albumo nuotr.

Kokios gali būti bausmės

Vilniaus Gaonas pasakė, kad tas, kas nedrausmina vaikų, tas jų nemyli. „Bausmės tikslas yra ne kerštas, o auklėjimas. Yra du dalykai, už ką, anot žydų kultūros, galima vaiką bausti, net pakeliant prieš jį ranką: kad vaikas liktų gyvas ir jei jis elgiasi blogai su jumis. Taip daroma ne dėl savo egoizmo, o dėl to, kad, jei jis negerbia tėvų, negerbia Dievo. Žmogaus, kuris negerbia savo tėvų, amžius žemėje yra pakankamai trumpas. Tik už pagarbą tėvams ateina atlygis šiame pasaulyje: ilgas amžius ir geri vaikai“, – pasakojo lektorė.

Pasak jos, bausmės turi būti proporcingos nusižengimui. Negalima už skirtingus poelgius bausti vienodai. „Jei vaikas išėjo į kiemą ir negrįžta žadėtu laiku, bet galiausiai pasirodo, už tai jo mušti negalima. Vaikas dar neturi laiko suvokimo. Kas mums yra trys valandos, jam – trys minutės. Todėl jei niekas negrėsė vaiko gyvybei ir jis tiesiog užsibuvo pas kaimynų sūnų, galima nubausti, bet ne mušti“, – teigė N. Cheifec.

Jei tėvai nerimauja, kad vaikui gali kas nors blogo nutikti, reikėtų nepalikti jo vieno. Anot pašnekovės, savarankiškumas yra svarbu, bet tėvai turime būti „virš“ vaiko ir tiesiogine, ir perkeltine prasme – jis visada turi būti prieš akis.

Žydų šeimos
Žydų šeimos
© Shutterstock

Dar vienas žydų auklėjimo principas – niekada nebausti vaiko, apimtam pykčio. „Didysis išminčius rabinas iš Kelmės buvo labai griežtas žmogus, bet niekada nebaudė savo vaikų apimtas pykčio. Jis turėjo vieną paprastą ritualą – prieš juos baudžiant, nueidavo persirengti specialiais drabužiais. Kol persirengdavo, pyktis atslūgdavo ir jam niekada nereikėjo savo vaikų mušti. Tai dviguba nauda – nes praeidavo pyktis, o ir vaikas turėdavo laiko pagalvoti, ką padarė blogai. Jei negalime suvaldyti savo pykčio, geriau visai nebausti nei bausti rūstybėje“, – teigė lektorė.

Anot jos, bausmė ir meilė nėra viena kitos priešprieša, greičiau – atvirkščiai. „Tiek geras, tiek blogas vaiko poelgis turi būti pastebėtas. Vaikas negali būti niekas. Todėl geriau nubausti už pražangą, negu visiškai nepastebėti, ką jis padarė“, – tvirtino moteris. Bet svarbu, kad net vaiką baudžiant, jis žinotų, kad yra mylimas. Be to, bausmė negali asocijuotis su gerais darbais. „Pavyzdžiui, vyresnioji dukra nepadėjo padaryti pamokų savo jaunesnei sesei ir už tai jai uždraudėme eiti su draugėmis pasivaikščioti. Ją galima nubausti, bet nieko neaiškinant, kad paskui geri darbai jai nesiasocijuotų su neigiamomis pasekmėmis. Reikia pasakyti: turi tai padaryti, nes tiesiog turi“, – pasakojo N. Cheifec.

Ko daryti negalima?

Auklėjant vaiką, anot žydų tradicijų, negalima naudoti tokių frazių kaip: nenoriu tavęs matyti, nemyliu tavęs, nenoriu, kad prieitum. Kiekvienas žodis turi būti apgalvotas. Be to, negalima „kaupti“ bausmių. „Esame tiek užsiėmę, kad kartais neturime laiko reaguoti į negerą vaiko poelgį. Visa tai kaupiasi ir pagaliau, kai paskutinis vaiko poelgis būna gal ir ne toks blogas, bet tėvams trūksta kantrybė, nubaudžia jį už visas prieš tai padarytas išdaigas, kurias vaikas jau būna pamiršęs“, – pasakojo lektorė.

Dar vienas, anot pašnekovės, svarbus aspektas – neatsiprašinėti už bausmes nei žodžiu, nei žvilgsniu. „Kartais net nereikia žodžio „atsiprašau“, užtenka su gailesčiu pažvelgti ir vaikas supras, kad abejojate, jog bausdamas pasielgėte teisingai. Nerodykite savo silpnybių. Nubaudėte ir viskas. Nesiteisinkite. Kitas dalykas – negąsdinkite vaiko, atidedami bausmes. Izraelyje religingoje šeimoje buvo labai liūdnas nutikimas. Vaikas pasielgė netinkamai ir tėvas, išeidamas į darbą pasakė, kad nubaus, kai grįš. Vaikas neišlaikė įtampos ir nusižudė. Todėl niekada negąsdinkite. Atėjote ir padarėte“, – pasakojo pašnekovė. Vaiko taip pat jokiais būdais negalima žeminti, negalima lyginti su kitais vaikais, kad neišsivystytų nevisavertiškumo kompleksas.

Žydų šeimos
Žydų šeimos
© Shutterstock
Žydų vaikų auklėjimą galima palyginti su šviesiu kambariu, kurio sienos yra labai kietos
Lektorė Natalja Cheifec

„Žydų vaikų auklėjimą galima palyginti su šviesiu kambariu, kurio sienos yra labai kietos. Jei vaikas išpils brangius kvepalus ar sugadins tėvo batus, jam nieko nebus, bet jei jis pakels ranką prieš močiutę, jis gaus per rankas – tai ir bus tos kietos sienos“, – teigė N. Cheifec.

Kaip parodyti vaikui savo meilę?

Anot pašnekovės, vaiko siela negali egzistuoti be meilės. Ją turi jausti nuolat. „Kodėl vaikai gimsta bejėgiai? Taip yra tyčia, kad Visagalis mus galėtų išbandyti. Dievui reikia matyti mūsų pastangas. Kodėl yra sukurti kviečiai, bet ne ant medžių iškart auganti duona? Mes turime įdėti pastangų. Todėl turime rūpintis ir dvasiniu ryšiu su vaiku. Visi žino, kad vaiką reikia mylėti. Kol jis mažas, viskas gerai. Kai paauga, pradeda rodyti savo charakterį, elgtis ne taip, kaip norime, ir tokį mylėti tampa vis sudėtingiau. Bet jūsų meilė neturi priklausyti nuo to, geri ar blogi jūsų vaiko poelgiai. Pavyzdžiui, grįžta vaikas iš vaikų darželio, jis ateina, meta savo striukę ir bėga prie tėvų. Ką mes sakome: pakelk striukę, nusiprausk rankas ir prieik. Ne. Apkabinkite jį, pabučiuokite, pasakykite, kaip jo pasiilgote, o tada jau paprašykite pakelti striukę“, – teigė pašnekovė.

Pasak jos, mums atrodo, kad jei vaiką vežamės kartu atostogauti, jei perkame dovanas ir saldumynus, tai jau mylime. Bet to jis nesupranta kaip meilės. Tą jis priima, kaip savaime suprantamą dalyką. „Meilė yra šiltas žodis, apkabinimas. Ar vaikas pats supras, kad jūs jį mylite? Nesupras. Kodėl mes galvojame, kad jis turi tai suprasti pats? Juk netingime jam kaskart priekaištauti. Meilė reikalinga tam, kad vaikas nejaustų emocinio bado. Jei jis namuose negaus meilės, jos ieškos kitur“, – tvirtino N. Cheifec.

Lektorė priminė, kad kartu su meile labai svarbu pagirti vaiką už įdėtas pastangas, o dar geriau pagirti kitiems girdint. Moteris įsitikinusi, kad vaiko meile neišlepinsi, todėl kuo daugiau jos rodysi, tuo geresniu žmogumi jis taps.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(216 žmonių įvertino)
4.6852

Ne sau, o kitiems: žvaigždės, kurios savo uždirbtus pinigus skiria likimo nuskriaustiems vaikams (17)

Jie daug uždirba ir gali sau leisti viską. Tačiau ne visos žvaigždės puikuojasi savo milijonais....

Rūkaliams sostinėje įsigalios dar vienas draudimas (17)

Nuo šiol visos Vilniaus vaikų žaidimų aikštelės tampa zona be dūmų: miesto Taryba šiandien...

Festivalis „Vaikų knygų sala“ kviečia į atgijusį mėgstamiausių knygų pasaulį

Nuo Kalėdų šurmulio pabėgęs į lapkritį literatūros festivalis „Vaikų knygų sala“...

Šią bendravimo su vaikais taisyklę princas Williamas perėmė iš savo mamos: verta įsidėmėti (15)

Pažvelgus į Kembridžo kunigaikščio nuotraukas, kurioje jis kalbasi su sūnumi George‘u, matyti,...

5 japonų tėvų taisyklės, kurias verta išbandyti (8)

Kiekviena tauta turi savo taisyklių, kaip auklėti vaikus. Bet kartais pravartu pažiūrėti, kaip...

Top naujienos

Gaujų šaudynėmis ir laukinio kapitalizmo prabanga garsėjusi Kauno legenda sulaukė liūdnos pabaigos (50)

Laukinio kapitalizmo metais prabanga garsėjęs, Kaune, Jonavos gatvėje veikęs šešėlinio pasaulio...

Rusijos picų karalius užkariauja pasaulį: konkurentus lenkia dėl slapto ingrediento, kuris net nevalgomas (78)

Jei jau įsigudrini užsidirbti pristatydamas karštas picas Arktyje, kur sūrio blokai atkeliauja ant...

Ginekologė – apie Sinickio pasirinkimą pasidaryti vazektomiją: žmonai jis padarė paslaugą (561)

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis garsiai pareiškė, kad jam yra atlikta...

Karbauskis: valdantieji svarstys koalicijos sutarties nutraukimą su „tvarkiečiais“ (8)

Valdančiosios daugumos lyderiai kitą savaitę planuoja svarstyti koalicijos sutarties nutraukimą su...

Dėl gaisro Alytuje dar kartą šaukiama ekstremalių situacijų komisija

Alytaus Ekstremalių situacijų komisija šeštadienį vėl tarsis dėl gaisro padangų perdirbimo...

Sabonio dienos Indianoje gali būti suskaičiuotos: „Pacers“ aktyviai ieško lietuviui naujo klubo (10)

Dvejus metus Indianos „Pacers“ klube praleidęs Domantas Sabonis jau artimiausiomis dienomis...

Šio vaikino situacija ypač sudėtinga: ligos atvejis Lietuvoje – toks vienintelis, o prieinamo gydymo nėra (134)

Iš Pajūrio kilęs 18-metis Jonas (vardas pakeistas dėl asmeninio šeimos noro - DELFI) vengia...

Meksikos gatvėse – tikras karas: pareigūnai puolė „El Chapo“ sūnų, gatves nusėjo aibė lavonų po mūšio Guzmanas paleistas (122)

Šiaurinėje Meksikos dalyje įvyko intensyvūs susirėmimai, kai saugumo pajėgos sučiupo vieną...

Slėpkite paltus: šiluma nė neketina trauktis (5)

Šiandien per šalį keliaus mažai aktyvus atmosferos frontas. Lietaus jis atneš labai mažai,...

Lietuviškasis „Olympiakos“ nusileido Plazos „Zenit“, Giedraitis neišgelbėjo „Albos“ Barselonoje (15)

Antrąją nesėkmę Eurolygos pirmenybėse patyrė Pirėjo „Olympiakos“ (1-2) krepšininkai....