aA
Ar vaikai iš tiesų ten miega lauke? Ir valgyti jiems nieko neduoda? Tai, bene, dažniausi klausimai, kurie daugeliui mamų iškyla, kalbant apie vaikų darželius Norvegijoje. Įvairiausiais mitais apipintos ikimokyklinio amžiaus įstaigos, pasirodo, ir čia yra civilizuotos. Jau keletą metų Norvegijoje su vyru gyvenanti ir ketverių metų sūnų auginanti lietuvė Ana papasakojo, kaip iš tiesų čia atrodo darželiai.
Vaikai Norvegijoje
© Shutterstock

Migdo lauke

Ana sūnų pagimdė jau būdama Norvegijoje. Iki aštuonių mėnesių jį prižiūrėjo pati, paskui porą mėnesių tėvystės atostogų ėmė vyras, o sulaukęs 10 mėnesių berniukas pradėjo lankyti valstybinį darželį. „Toks amžius pradėti eiti į darželį čia yra normalus. Džiaugiuosi, kad mums nebuvo jokių problemų gauti vietą valstybiniame darželyje. Užpildėme prašymą, o po kelių mėnesių sulaukėme pranešimo, kad gavome vietą tokioje ir tokioje grupėje“, – pasakojo lietuvė.

Taip, iš tiesų Norvegijos darželiuose vaikai iki trejų metų miega lauke. Jie yra paguldomi į miegmaišius į vežimus ir išvežami į lauką
Lietuvė mama

Vos pradėjus vaikui eiti į darželį, tėvai turi pasirūpinti vežimu, miegmaišiu ir šiltais, neperšlampančiais drabužiais. „Taip, iš tiesų Norvegijos darželiuose vaikai iki trejų metų miega lauke. Jie yra paguldomi į miegmaišius į vežimus ir išvežami į lauką. Vežimus ir miegmaišius turi nupirkti patys tėvai. Tiesa, į juos labai daug neinvestuoja, žiūri ne į grožį, o į patogumą“, – pasakojo moteris.

Jos sūnaus lankomame darželyje pietų miegas vykdavo po to, kai vaikai pavalgydavo pietus. Tiesa, ne visuose yra toks režimas. Kita taip pat Norvegijoje gyvenanti mama Milda pasakojo, kad jos vaiko darželyje griežtų miego valandų nebūdavo. Kaip vaikai būdavo įpratę namuose, taip eidavo pogulio ir darželyje. „Daugelis labai bijo to miegojimo lauke, bet vaikai čia aprengiami tikrai šiltai, ne klojami užklotais, o įdedami į miegmaišius, todėl net nosytės būna šiltos. Auklėtojos visada žiūri, kad nesušaltų“, – pasakojo Ana.

Vaikai Norvegijoje
Vaikai Norvegijoje
© Shutterstock

Sulaukę trejų metų vaikai čia jau nebėra guldomi pietų miego. „Žinoma, jei kuris nors labai nori, niekas jam nedraudžia, gali prigulti ant sofos ir pasnausti. Bet šiaip retas kuris miega. Mūsų šeimoje, jei matome, kad savaitgalį vaikas nori pailsėti, paguldome“, – sakė pašnekovė. Anot jos, vaikai Norvegijoje eina daug anksčiau miegoti vakare. 19–20 val. yra normalus laikas vaikams gultis poilsio. „Man būna labai keistai, kai Lietuvoje net ir 22 val. vakaro galima restoranuose išvysti tėvus su vaikais. Norvegijoje tokio dalyko nepamatysi. Žinoma, čia vaikai ir keliasi anksti. Darželiai pradeda darbą nuo 7 val., tad apie 6 val. vaikams keltis yra normalu“, – šypsojosi lietuvė.

Serga retai

Norvegijoje vaikai darželiuose lauke ne tik miega, bet ir apskritai praleidžia pakankamai daug laiko. Ten žaidžia, užsiima edukacine veikla. Ar dėl to jie mažiau serga? „Negaliu palyginti, nes niekada neauginau vaikų kitur, bet, kiek pakalbu su kitomis mamomis iš Lietuvos, galiu tik pasidžiaugti, kad mūsiškis per metus taip rimtai serga vos porą kartų. Vieną kartą buvo roto virusas, kuris išguldė visą darželį, kitą kartą – infekcija. Žinoma, būna, kad sloguoja, bet dėl to niekas panikos nekelia“, – pasakojo moteris. Jai antrino ir kita mama, kurios sūnui šiandien jau 9 metai. „Iki šiol jis nė karto nėra gavęs antibiotikų“, – teigė Milda.

Negaliu palyginti, nes niekada neauginau vaikų kitur, bet, kiek pakalbu su kitomis mamomis iš Lietuvos, galiu tik pasidžiaugti, kad mūsiškis per metus taip rimtai serga vos porą kartų
Lietuvė mama

Tiesa, ligos retas vaikų palydovas gal ir dėl to, kad grupės yra nedidelės – apie 10 vaikų. Vienai auklėtojai tenka po penkis vaikus. Pradedant lankyti darželį stengiamasi, kad vaikas patirtų kuo mažiau streso. „Tris pirmas dienas tėvai privalo pabūti kartu su vaiku. Paskui galima palikti pusei dienos, galiausiai – visai dienai. Mes, kiek pamenu, neturėjome didelių sunkumų. Gal dėl to, kad sūnus dar buvo mažas“, – pasakojo Ana.

Dėl to, kad vaikas pradėjo lankyti darželį dar nesulaukęs nė metų, lietuvė nemato nieko blogo. „Vos pradėjus jam vaikščioti į darželį, pastebėjau didžiulę pažangą, kalbant apie savarankiškumą. Jis labai greitai išmoko pats valgyti, rengtis“, – pasakojo mama.

Paklausta, ar už darželį tenka pakloti nemenką sumą pinigų, Ana sakė, kad mokestis yra maždaug dešimtadalis jos algos. Kita mama Milda pasakojo, kad jai darželis atsieidavo apie 200 eurų per mėnesį. Daugelis darželių dirba iki 17 val., bet yra ir lankstesnių. „Mūsų darželis yra netoli oro uosto, todėl jo darbo valandos kitokios. Jis veikia nuo 7 iki 20 val. Bet jei vaiką atvedi 7, turi jį pasiimti 17 val. Jei atvedi vėliau, gali susitarti, kad vėliau ir pasiimsi“, – pasakojo Ana.

Maistą duoda

Daugelyje darželių maistą vaikams duoda. „Mūsų sūnaus darželyje maistą duoda – tris kartus per dieną. Tris kartus per savaitę jie gauna šiltą maistą. Tiesa, jo ten negamina, atveža, bet jis yra kokybiškas, sveikas ir skanus. Pusryčius vaikai valgo visi kartu prie bendro stalo – būna sudėtos bandelės, sviestas, kažkas, ką galima užsidėti ant sumuštinių ir pan. Mažiukai ima patys arba jiems padeda auklėtojos. Paskui gauna pietus, o po to – pavakarius. Gal daugelis yra girdėję, kad čia darželiuose vaikai valgo tik sausą maistą, bet tai nėra tiesa. Vaikai čia gauna įvairų maistą. Mums jokio maisto į darželį nereikia nešti“, – sakė Ana.

Vaikai Norvegijoje
Vaikai Norvegijoje
© Shutterstock

Tiesa, anksčiau, kai būdavo organizuojamos kokios nors išvykos, būdavo prašoma įdėti vaikams užkandžių, bet paskui ir tai uždrausta. „Kai kurie vaikai yra vieniems ar kitiems produktams alergiški, o juk jie viskuo dalinasi, todėl nuo šiol darželis pasirūpina užkandžiais per išvykas, kuriuos gali valgyti visi“, – pasakojo lietuvė.

Beje, per vaiko gimtadienį čia niekas neneša jokių skanumynų. „Yra keli pasirinkimai, kuriuos siūlo darželis: ledai, jogurtas... Vaikas, kurio yra gimtadienis, gali pasirinkti, ką jie valgys tą dieną. Šitaip ir švenčiamas gimtadienis“, – šypsojosi mama.

Beje, pakankamai griežtos taisyklės čia yra ir dėl rinkliavų. Net per Kalėdas visi vaikai gauna nebrangias ir vienodas dovanėles. „Pamenu, mane labai nustebino, kai vaikai per Kalėdų šventę išvyniojo dovanėles ir rado ten mandariną, razinų ir kelis saldainius. Bet nustebino ir tai, kad visi tomis dovanomis nuoširdžiai džiaugėsi“, – pasakojo lietuvė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nesuvaidintas džiaugsmas: vaikai iš Eritrėjos pirmą kartą išvydo sniegą (4)

Praėjusį šeštadienį du pabėgėlių iš Eritrėjos vaikai, būdami antrą dieną Kanadoje,...

Trynukų mama sukūrė verslą ir stebisi tomis, kurios pasišventė vien motinystei: ką jūs veikiate, kol vaikai miega? (225)

Kad motinystė ir verslas yra suderinama, jau įrodė ne viena mama. Dažnai būtent vaikučio...

Auklėtojų frazės iš įvairių Lietuvos miestų: štai ko jos nepasako tėvams (33)

Viena dažniausiu bendravimo klaidų tarp darželio auklėtojų ir vaikų tėvų yra ta, kad tėvai...

Žinomos mamos apie išlaidas vaikų daiktams: patarė, kur pirkti pigiau (15)

Ne viena mama prisipažins, kad pro akį traukiančius, šiltų spalvų ir mielų raštų vaikiškus...

Vaikai į vatą nevynioja: šypseną keliančios mažųjų mintys, kodėl jų mamos šauniausios

Geriausios mamos konkursas įsibėgėja. Pristatome pirmuosius vaizdo įrašus, kurie nepaliks...

Top naujienos

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Britanijai (14)

Laisvas darbo jėgos judėjimas Europos Sąjungoje (ES) leidžia per savo karjeros metus lengvai...

Seimo narė Šakalienė sulaukė rimtų grasinimų: frakcija kreipiasi į prokuratūrą (507)

Kilus vaikų paėmimo skandalams socialiniuose tinkluose pradėjo virti diskusijos, kurių metu ne...

Paini vaiko istorija: berniuko patėvio ir darželio auklėtojų liudijimai skiriasi kardinaliai (76)

Viešumoje pasirodžius informacijai apie Kaune iš šeimos paimto ir į ją sugrąžinto vaiko...

Gabrielius Landsbergis apie dabartinę valdžios situaciją: tai yra sprogstamasis mišinys (565)

Ką darys tuščiomis kišenėmis likusi socialdemokratų darbo partija ir ar jie ketina kelti savo...

Maldeikienė: kainas tvarkysime sovietiniais metodais? Nesuveiks (63)

Jau daugelį metų skurdas pasaulyje naikinamas gerinant švietimo sistemą, tačiau Lietuva ketina...

Svajonių pasiūlymas elektrikui: apmokamas darbas, „viskas įskaičiuota“ ir kelionės po pasaulį

„Svajoji suderinti darbą su nuotykiais? Esi elektrikas ? Turime puikų pasiūlymą – dirbti ir...

Su tanklaiviu susidūrusi norvegų fregata nuskendo (324)

Norvegų fregata , kuri praėjusią savaitę Vakarų Norvegijos fjorde susidūrė su Maltos...

Žinomos Lietuvos moterys papasakojo, kokie kvepalai tapo jų vizitine kortele (2)

Praėjusią savaitę prancūzų prekės ženklo „Molinard“ atstovai garsias Lietuvos moteris...

Hematologas papasakojo, kodėl žmonės suserga vėžiu ir kokie pirmieji šios ligos simptomai

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 15 000 onkologinių susirgimų , 10 proc. iš jų išgirsta...