aA
Vakar Lietuvoje buvo oficialiai įteisinti gimdymai namuose. Akušerė Agnė Škudienė prieš kelis metus pasirinko gimdymą namuose. Kaip sako pati, tai buvo gerai iš anksto apgalvotas sprendimas. Specialistė papasakojo, ko tikėtis, kada to nedaryti ir kaip tinkamai pasiruošti gimdymui namuose.
Namuose gimdžiusi moteris: jei gali negimdyti namuose – negimdyk
© Vida Press

– Gimdymas namuose įteisintas. Kokius privalumus tokio gimdymo matote jūs?

– Moterų patirtis ir moksliniai tyrimai įrodo, kad nuo to, kur bei kokiomis sąlygomis vyks gimdymas, priklauso tolesnė ne tik mamos, bet ir jos vaiko fizinė ir psichinė sveikata. Gimdymas namuose ar natūralaus gimdymo centruose suteikia moteriai ir jos šeimai stipraus pasitikėjimo savimi po gimdymo. Yra moterų, kurios patyrusios lytinę prievartą, todėl ligoninės aplinka ir personalas gimdymo metu gali iš pasąmonės iškelti įvairias baimes ir susikaustymą, dėl ko gimdymas nebegali vykti sklandžiai. Sėkmingai pasibaigęs gimdymas gali būti ir kaip psichologinė terapija.

Klaidinga, tačiau dažniausiai pasitaikanti, nuomonė, kad svarbiausia fiziškai sveikas vaikas ir fiziškai sveika mama. Be abejo tai labai svarbu, tačiau ne ką mažiau svarbu ir emocinė mamos ir vaiko sveikata po gimdymo, kuri objektyviai negali būti įvertinta pirmosiomis paromis po gimdymo. Praėjus keliems mėnesiams, metams daug moterų vis dar nori kalbėtis apie gimdymą, naršo po prisiminimus, bando rasti paaiškinimus. Pusiau juokais mėgstu sakyti, kad gimdykloje labiau reikia psichologo, o ne ginekologo, nes teoriškai apie 80 proc. moterų gali pagimdyti pačios, be medicininės pagalbos.

– Kuo apskritai moteriai ir vaikučiui svarbi gimdymo aplinka, žmonės, kurie yra tuo metu šalia?

– Gimdymas hormoniniu požiūriu yra lygiai toks pats procesas kaip ir lytinis aktas. Tikriausiai esate girdėję ir apie gimdymus, patiriant orgazmą. Taigi poroms, kurios klausia, kaip susikurti gimdymui palankią aplinką visada, atsakau paprastai: tai tokia aplinka, kurioje galėtumėte sėkmingai pasimylėti. Akivaizdu, kad mechaniškai atlikti lytinį aktą įmanoma ir baltoje gimdykloje, stebint pašaliniams, jiems “patariant” geresnes pozas ar reguliariai įvertinant situaciją ir progresą. Tačiau jei norisi patirti malonumą, daugumai reikalinga visiškai kitokia aplinka. Gimdant lygiai taip pat - svarbu ne sienų spalva ir kvapnios žvakės. Svarbu, kad šalia esantys žmonės būtų lyg šešėlis, o visą eigą reguliuotų moteris, nes tik ji jaučia save ir gimstantį vaikelį. Beje, taip švelniai gimę naujagimiai dažniausiai neverkia vos užgimę, o tiesiog po truputį ima kvėpuoti, vis dar gaudami deguonį per virkštelę. Ir tai yra normalu, jie neprivalo verkti, jei viskas yra gerai. Juk ar esate matę, kad maži vaikai verktų iš džiaugsmo?

Poroms, kurios klausia, kaip susikurti gimdymui palankią aplinką, visada atsakau paprastai: tai tokia aplinka, kurioje galėtumėte sėkmingai pasimylėti
Akušerė Agnė Škudienė

– Kaip reikėtų pasiruošti gimdymui namuose? Ką reikėtų žinoti? Kada pradėti tam ruoštis?

– Mėgstu perfrazuoti rašytojų posakį “jei gali nerašyti - nerašyk” į “jei gali negimdyti namuose - negimdyk”. Gimdymas namuose negali būti užgaida ar mada, tam reikalingas labai stiprus tiek teorinis, tiek fizinis pasiruošimas, suvokimas, kad jei reiks – važiuosiu į ligoninę, jei reiks - bus ir cezario pjūvio operacija. Negalima užsimerkti ir bukai tvirtinti, kad “man nieko nenutiks”. Taip, greičiausiai viskas bus gerai, bet nereikia atsiriboti nuo medicininės pagalbos, jei jos prireiktų. Tyrimai atskleidžia įdomų faktą, kad jei moterys, nusprendusios gimdyti namuose, nėštumo eigoje daug dėl to abejoja, jos dvigubai dažniau gimdyti baigia ligoninėje.

Teorinis pasiruošimas apima anatomines žinias, gimdymo fiziologijos ir psichologijos išmanymą, gimdymo, kaip natūralaus proceso suvokimą. Labai svarbu, kad tai išmanytų ir gimdyme dalyvaujantys artimieji. Fizinis pasiruošimas reiškia savo kūno pažinimą, mokėjimą įvertinti skausmo slenkstį, žinoti būdus skausmui malšinti, mokėti valdyti kvėpavimą, išgirsti ir pasitikėti kūno siunčiamais signalais.

– Jūs pati pasirinkote gimdymą namuose. Kodėl?

– Taip, gimdžiau namuose. Studijuodama akušeriją sąmoningai gilinausi į su gimdymu ne ligoninėje susijusias temas, tos krypties buvo ir baigiamasis darbas. Tarptautiniai moksliniai tyrimai teigia, kad jei nėštumas sklandus, numatomas mažos rizikos gimdymas, kurį prižiūri kompetentingas medikas - gimdyti namuose taip pat saugu kaip ir ligoninėje. Pridėjus statistiškai mažesnę intervencijų riziką, gimdymo kaip natūralaus proceso suvokimą ir emocijas - pasirinkau gimdymą namuose. Visą sąrėmių laikotarpį man padėjo vyras, kelis kartus buvo atvažiavusi kolegė įvertinti situaciją, o kai iki užgimimo liko kelios valandos pasiliko ir padėjo morališkai. Skausmo buvo, jo įtakoje baimių taip pat, tačiau tai ir yra profesionalaus mediko pareiga - įvertinti situaciją ir nuraminti, arba priešingai - skambinti į akušerijos skyrių ir įspėti apie atvažiuojančią gimdyvę. Mano atveju gimdymas buvo sklandus, į ligoninę važiuoti neprireikė. Tokia gimdymo patirtis suteikė labai daug pasitikėjimo savimi kaip moterimi ir mama, supratau, kad dabar tai jau galiu viską ir niekas man nebebaisu. Tas moters įgalinimas, mano nuomone, yra viena reikšmingiausių gimdymo patirčių.

Namuose gimdžiusi moteris: jei gali negimdyti namuose – negimdyk
© Vida Press

Kada gimdyti namuose nėra saugu, jei:

• daugiavaisis nėštumas;
• ne galvos pirmeiga;
• placentos pirmeiga;
• praeityje buvusi Cezario pjūvio operacija;
• I tipo cukrinis diabetas;
• preeklampsija;
• priešlaikinis gimdymas;
• artimųjų nepritarimas;
• netinkama namų aplinka, didelis atstumas iki ligoninės.

Populiariausi mitai apie gimdymą namuose

Gimdant namuose padidėja naujagimių mirtingumas

Daugelis mano, kad taip gimdyti renkasi tik apie savo komfortą galvojančios moterys, nes gimdant namie 2-3 kartus išauga naujagimių mirtingumas. Tokie skaičiai nėra išgalvoti – buvo atliktas mokslinis tyrimas, tačiau po kelerių metų jis buvo paneigtas, nes į bendrą įmtį įtraukti ir neplanuoti, priešlaikiniai, didelės rizikos ir gimdymai nesant kvalifikuotos priežiūros. Atsijojus šiuos veiksnius įrodyta, kad gimti namuose naujagimiui taip pat saugu, kaip ir ligoninėje. Moters komfortas taip pat turi labai didelę reikšmę gimdymo sėkmei, nes sumažėja medikamentinio nuskausminimo ir kitų nebūtinų intervencijų, kurios gali turėti įvairių šalutinių poveikių, poreikis.

Po langais turi budėti greitosios pagalbos komanda

Kitas mitas – po langais turi budėti greitoji. Nė vienoje šalyje, kur reglamentuotas gimdymas namuose, greitoji po langais budėti neprivalo, tačiau yra valstybių, kur greitosios pagalbos automobilius galima išsikviesti taksi principu. Tokiu atveju, jei šeima pageidauja, toks taksi-reanimobilis gali budėti prie namų.

Gimdyklos gali būti tokios pat jaukios kaip namai

Gimdyklų aplinka priartinta namams, jos panašios į viešbučius, galima atsivesti vyrą, dulą, ko dar norėti? Puiku, kad ir medicina supranta, jog jauki aplinka svarbi sklandžiai gimdymo eigai. Tačiau kaip jau minėjau, sienų spalva visai nesvarbi, jei gimdanti moteris jaučiasi ne šių “namų” šeimininkė, o viešnia.

Atsiradus komplikacijų galima nebespėti į ligoninę

Tam ir reikalingas kompetentingas medikas, kuris, kilus įtarimui, organizuotų gimdyvės pervežimą į ligoninę. Skubos tvarka į ligoninę pervežama iki 4 proc. gimdyvių (dėl nestabilios vaisiaus būklės, naujagimio kvėpavimo sutrikimų, pogimdyminio kraujavimo), neskubos tvarka – 12-36 proc. (dėl gimdymo neprogresavimo, ilgo bevandenio laikotarpio, nuskausminimo poreikio, netaisyklingos vaisiaus padėties, gimdyvės išsekimo).

Gimdymas namuose tolygu apendicito operacijai namuose

Pirmiausiai – fiziologinis, mažos rizikos gimdymas yra visiškai natūralus procesas, cezario pjūvio operacijos namuose niekas ir nepageidauja. Mažos rizikos gimdymus namuose palaiko tokios organizacijos kaip Didžiosios Britanijos Karališkoji akušerių-ginekologų draugija, Didžiosios Britanijos Karališkoji akušerių draugija, Didžiosios Britanijos Nacionalinis sveikatos ir klinikinės kompetencijos institutas, Australijos, N.Zelandijos akušerių draugijos ir kt.

Akušerė namuose neturi jokios įrangos ir negalės įvertinti situacijos

Paprastai į namus atvyksta dvi akušerės ir atsiveža kelis lagaminus būtiniausių priemonių –oksitocino, deguonies, intraveninių kateterių, doplerį vaisiaus širdies ritmui vertinti, kraujospūdžio matuoklį, instrumentus tarpvietei siūti, vit. K dozę naujagimiui, naujagimio gaivinimo rinkinį ir t.t.

Namie gimdo tik neatsakingos asmenybės, menininkai

Įvairiose šalyse gimdančių moterų charakteristikos sutampa – tai dažniau vyresnės, ištekėjusios arba gyvenančios su partneriu, turinčios aukštąjį išsilavinimą moterys. Yra net sukurtas dokumentinis filmas "Why not home?" apie namuose pasirinkusius gimdyti medikus.

Gimdymas namuose – brangiai kainuoja

Kai kuriose šalyse, kaip ir kaimyninėje Latvijoje, laikomasi tokios nuostatos ir tikrai šeimos už tokią “paslaugą” turi susimokėti. Tačiau dažniausiai pasaulyje sutinkamas modelis, kad gimdymas namuose visiškai finansuojamas bendra tvarka, nes jei moteris dirbo, ji lygiai taip pat mokėjo mokesčius, be to – finansiškai gimdymas namuose kainuoja mažiau, nes atliekama mažiau intervencijų, gimdo mažos rizikos gimdyvės, vadinasi nėra rizikos faktorių.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(1 žmogus įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Klaida, dėl kurios Monikos Linkytės mama graužiasi iki šiol: dėl jos Monikai tenka daug padirbėti su savimi (21)

Monikos Linkytės šiandien pristatinėti nereikia. Savo talentu ir sunkiu darbu ji pasiekė tai,...

Kaip vaiką priversti išgirsti jam nepriekaištaujant: padės vos viena gudrybė (2)

Vaikai geriau sutaria su bendraamžiais ir suaugusiais, lengviau išsprendžia tarpusavio konfliktus,...

Sūnų su Dauno sindromu auginanti mama – atvira iki skausmo: kai sužinojau diagnozę, atrodė, kad pasaulis sugriuvo (261)

Prieš penkerius metus Viktorijos ir Rimvydo Jankauskų gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis. Moteris...

Žinomos mamos parodė laimikius iš Mamų mugės: kai kurias prekes įsigijo keleriopai pigiau nei parduotuvėje (25)

Jau rytoj verslo parke „Gariūnai“ duris atvers tradicinė „ Mamų mugė “, kurioje...

Užauginti protingą vaiką – nepakanka: ką daryti, kad jis būtų ir tvirto būdo?

Garsi Čikagos universiteto medicinos mokslų daktarė, gydytoja Dana Suskind kartu su mokslininkų...

Top naujienos

Theresos May problema, vedanti į blogiausią scenarijų: ją išsprendus krizė baigtųsi akimirksniu (36)

Vienintelis būdas išsivaduoti iš krizės gniaužtų – sugebėti sutelkti parlamento daugumą,...

Už mažamečių operacijas gydytojai ėmė kyšius: galėjo ir neduoti, visus vaikus mylėjau kaip savo (581)

Nors kvėpavimo takų ligomis sergančius vaikus gydytojas turėjo operuoti nemokamai, tačiau...

Valentinas Mitė. Aikštinga kaip vaikas Britanija nesugeba nei likti, nei išeiti iš ES (3)

Didžioji Britanija visada norėjo kažkokių ypatingų sau sąlygų Europos Sąjungoje, kažkokių...

Penkeri metai po okupacijos: Krymas Rusijai kainavo nesuvokiamą sumą (910)

Praėjo pusė dešimtmečio nuo tada, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas aneksavo Ukrainos...

Naujausi prezidentiniai reitingai: lyderių trejetuke vienas pakilo, kitas leidžiasi (548)

Prezidento rinkimų reitinguose smuktelėjo pirmaujančio Gitano Nausėdos populiarumas, o jo...

Kaip atrodys naujasis „Akropolis“ prie Vingio parko: planuojamas ir gyvenamasis rajonas, ir verslo zona (94)

Šalia Vingio parko , Neries pakrantės ir vienos iš judriausių mieste Geležinio Vilko gatvės 14...

25 kilogramų atsikračiusi Donalda Meiželytė papasakojo, kokie trys dalykai padėjo sulieknėti: sportuoti jau negaliu (21)

Žinoma televizijos laidų vedėja ir visuomenės veikėja Donalda Meiželytė puikiai žino, ką...

Tarp 20 nesveikiausių pasaulio valstybių – Lietuva: dvi pagrindinės priežastys, kodėl taip sergame (6)

Po neseniai atlikto pasaulinio sveikatos lygio įvertinimo paaiškėjo, kurios šalys išsiskiria...

Nėštumo požymiai, kuriuos mažai kas žino: kuo čia dėti košmarai ir blizgantys plaukai?

Regis, kad pagrindinius nėštumo simptomus žino kiekviena moteris, tačiau be klasikinių yra ir...

Partinių reitingų švytuoklė vėl pakėlė „valstiečius“ (156)

Kovą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga tapo populiariausia partija, o Tėvynės...