aA
Etapas, kai baigiasi vaiko priežiūros atostogos ir vėl reikia grįžti į darbą, gąsdina ne vieną mamą. Ar sugebėsiu suteikti vaikui reikiamo dėmesio? Ar sugebėsiu būti gera darbuotoja? Ar atrasiu laiko vyrui? Šie klausimai daugeliui neduoda ramybės. Pati būdama mama kūdikių priežiūros specialistė ir „Aromama“ įkūrėja Giedrė Veličkienė kartu su psichologe Justina Gervyte sugalvojo projektą-paskaitų ciklą „Mama keičia rolę“. Čia moterys pataria, ką daryti, kad grįžti į darbą būtų lengviau, ir naujas etapas nekeltų tiek streso.
© Shutterstock nuotr.

– Kartu su psichologe Justina sugalvojote projektą-paskaitų ciklą „Mama keičia rolę“, kur padedate mamoms po vaiko priežiūros atostogų atgauti pasitikėjimą savimi ir iškelta galva grįžti į darbo rinką. Papasakokite savo patirtį. Ar teko susidurti su ta situacija, kai dvejojote, ar jau laikas pradėti darbus, ar dar geriau pabūti su vaiku namie?

Giedrė: Visada dirbau sveikatingumo srityje, todėl mano karjeroje kažkokio kardinalaus lūžio nebuvo. Mano verslas atsirado tada, kai gimė mano vaikai. Niekada nebuvau ta mama 24/7, nes, net būnant vaikams mažiems, vis tiek bendravau su kitomis mamomis, vedžiau paskaitas, studijavau. Nebuvau visai tradicinė mama.

– Justina, papasakokite, tai ko mamos labiausiai bijo, prieš grįždamos į darbą?

Justė: Visų pirma, kad nebemoka pateikti savęs, nebežino, ką apie save pasakyti. Jei mama buvo išėjusi iš savo darbovietės 4-5 metus, jei augino 2-3 vaikus, jai trūksta elementarių žinių, kaip eiti į darbo pokalbį, kaip parašyti CV. Bijo nuvertinimo, kas bus, kai pasakysiu, kad 6 metus auginau vaikus. Kaip sureaguos? Antra – rinka greitai keičiasi, todėl savaime kyla klausimas, kiek tu dar atitinki reikalavimus. Kitas dalykas – nėra taip lengva palikti savo seną gyvenimo būdą. Vaikai, kaip jie susidoros, kaip šeimai pavyks susigyventi su nauju rėžimu, kaip keisis santykiai su vyru, ar išvis užteks laiko, kas bus, jei vaikai sirgs. Tai viena baimė yra dėl namų, kita – kaip pradėti ir trečia – ar aš sugebėsiu.

Giedrė Veličkienė
Giedrė Veličkienė
© Asmeninio albumo nuotr.
Kaip mama galiu pasakyti, kad ta, kuri grįžta labai anksti, turi labai daug nerimo – su kuo paliksi vaiką, kaip jam seksis, ar nenutrauksime to svarbaus ryšio
Giedrė Veličkienė

– Ar yra koks nors optimalus laikas, po kurio lengviausia grįžti į darbą?

Giedrė: Vienareikšmiško atsakymo čia nėra. Galima sakyti, kad kuo trumpiau buvai iškritęs, tuo lengviau grįžti, bet, kita vertus, kaip mama galiu pasakyti, kad ta, kuri grįžta labai anksti, turi labai daug nerimo – su kuo paliksi vaiką, kaip jam seksis, ar nenutrauksime to svarbaus ryšio, ar aš jam nepakenksiu, palikdama pirmais gyvenimo metais su svetimu žmogumi. Juk per pirmus trejus metus kuriasi labai daug svarbių dalykų – prieraišumas, pasitikėjimas savimi ir pasauliu. Todėl reikia žiūrėti, koks yra vaikas ir kaip jaučiasi pati mama. Vienai bus labai gera grįžti po metų, o kitai ir po dvejų dar kils abejonių.

Justė: Kitas dalykas – situacija, kurioje tu grįžti. Ar tau padės vyras? Ar prisijungs seneliai, tetos, net darželis – ar tu jį gavai, ar gavai tokį, kokį norėjai, ar tu pasitiki, kad vaikas ten bus saugus ir dirbdama neturėsi galvoti, kas vyksta. Žiūrint iš psichologinės pusės, pirmieji trys metai išties labai svarbūs. Tai auksinis laikas, didžiausia investicija į vaiką. Tuo metu padėti pagrindai vėliau turės svarbios įtakos gyvenime. Todėl kiek įmanoma reikėtų į tą laiką investuoti. Bet tai priklauso nuo galimybių. Kita vertus, viskas priklauso ne nuo kiekybės, o kokybės. Gali būti mama 8 valandas, bet svajoti, kaip gera būtų darbe, o gali dirbti 4 valandas, o kitas 4 būti su vaiku ir būti su juo kokybiškai. Kita vertus, visada prieš grįžtant į darbą galima ateiti ir pasikonsultuoti su specialistu. Nes niekas nepasakys, kiek laiko geriau būti vaiko priežiūros atostogose. Turi pats sau atsakyti ir suvokti, kodėl aš tai darau ir kodėl tai darau dabar.

– Gal yra kokia taisyklė, kaip susidoroti su kaltės jausmu?

Giedrė: Iš savo patirties galiu pasakyti, kad tas kaltės jausmas yra visada. Mes visos jį jaučiame ir visai nesvarbu, ar daug būname su vaiku, ar mažai, vis tiek dėl ko nors jausime kaltę. Jei išeiname į darbą, tai dėl to, kad nebūname su vaiku, jei būname su vaiku, tai dėl kokių nors profesinių nuostolių ir neišpildytų galimybių. Visada reikia bandyti tartis su savimi ir ieškoti aukso vidurio. Neįmanoma visko suderinti. Arba skiri daugiau laiko šeimai, arba – darbui. Pamenu, buvo metas, kai studijavau, kūriau verslą ir tik vieną dieną per savaitę nuo ryto iki vakaro būdavau su šeima. Nuolatos jaučiau vidinį graužulį. Kita vertus, jau buvo gaila to įdirbio, kad viską mesčiau. Turėjau galimybę pirmadienį prasitęsti savaitgalį, grįžti anksčiau iš paskaitų ir visą laiką skirti vaikui. Tada pasijutau geriau.

Įmonių vadovų požiūris į mamas keičiasi: pasakė, kokių privalumų turi moterys, auginančios vaikus
© Shutterstock nuotr.

Justė: Apskritai visuomenėje normalu skirstyti jausmus į gerus ir blogus, kad neva pykčio, nerimo, kaltės reikia atsikratyti. Bet iš tiesų visi jausmai yra reikalingi ir siunčia kažkokią žinutę. Kaltės jausmas siunčia žinią, kad baigiasi kažkoks vienas etapas ir prasidės kitas. Šalia yra nerimas, kad vaikui nebegalėsi duoti tiek, kiek anksčiau. Jei tos žinios neignoruoji, gali daryti tam tikras išvadas ir sprendimus. Tarkime, kokybiškiau leisti laiką su vaiku. O jei jau ta kaltė yra tokia, kad nebeleidžia ramiai dirbti, tai gal ir nereikia su ja susidoroti, gal reikia sau atsakyti, iš kur ji kyla. Gal kažką darai ne taip. Jei ta kaltė pagrįsta, gal tikrai per anksti išėjai į darbą. Tai kaltė yra nuostabus jausmas, ji duoda daug informacijos.

– Ką gali mamos padaryti būdamos vaiko priežiūros atostogose, kad vėliau būtų lengviau grįžti į darbo rinką?

Giedrė: Reikia stengtis savęs neizoliuoti, eiti į kokius nors seminarus, mamų susibūrimus, skaityti. Stengtis neužsisukti toje kasdienybėje, nes iš tikrųjų iš tos, kaip mamos vadina, chalatinės kūtvelos sindromo yra labai sunku išlipti.

Justė: Man atrodo mes pernelyg sureikšminame kažkokias standartines kompetencijas. Gal tu ir neišmanysi pakitusių įstatymų, bet su vaikais tu lavini labai daug kitų įgūdžių: laiko planavimas, atsakomybė, logistika, prioritetų perskirstymas. Atrandame daug dalykų, kurių, nebūdama mama, įgysi nebent dirbtinai, eidama į seminarus, bet tai nebus tas pats. Reikia suprasti, kad kažkokią dalį informacijos praradai, bet kitą dalį įgavai. Tai visų pirma reikia keisti požiūrį į save – aš niekur neiškritau, tiesiog vienas kompetencijas pastiprinau, kitos – susilpnėjo. Kitas dalykas – tai tik du metai, skirti vaiko auginimui. Tai įvyksta vieną, du ar tris kartus per gyvenimą, nežinau ar reikia pulti bėgti į kursus, mokytis naujų dalykų ir pan. Gal tikrai reikia paskaityti knygų apie vaikus, šeimą, santykius, savivertę. Nes tuo metu tai yra tavo darbas. Bet jei jau visai blogai jautiesi, gal vežiojant vežimėlį, gali paklausyti audio knygų, susijusių su tavo sritimi, paskaityti straipsnių. Viskas priklauso nuo mamos – jei tai padės jai jaustis geriau, tai puiku, jei ne –reikia žinoti, kad niekur mes neiškrentame.

– O kaip mamas šiandien vertina darbdaviai?

Justė: Kadangi daug dirbu su įmonėmis, pastebiu, kad vis labiau yra pradedama vertinti šeima, šeimos vertybės. Anksčiau daugiau orientavomės į tą jaunystės kultą, kur populiariausi darbuotojai buvo jauni, paromis dirbantys žmonės, dabar ateina kitoks suvokimas, vertinamas žmogus, kuris turi šeimą, nes jis turi tam tikrų kompetencijų, atsirandančių lygiagrečiai su šeima. Jis turi motyvaciją, jis nemes darbo po savaitės. Kuo toliau, tuo labiau keičiasi požiūris. Kaip tik neseniai girdėjau dviejų mamų pokalbį, kurių viena sakė: štai aš ateisiu į pokalbį, pasakysiu, kad turiu du vaikus, ir man pasakys, kad manęs nereikia. Kita, kuri dirba personalo skyriuje, sako: nors niekada to garsiai neįvardijame, bet mes kaip tik bijodavome tų jaunų, kurios ateina ir galbūt netrukus eis gimdyti. O moteris, kuri jau turi du vaikus, kad eis gimdyti trečio – šansas yra tikrai nedidelis. Tai gali visada save matyti kaip trūkumą, o gali – kaip privalumą.

– Kaip dažnai, gimus vaikui, mamos nori keisti rolę?

Giedrė: Statistikos nėra, bet iš savo patirties galiu taip nuspėti, kad apie pusę keičia savo profesinę kryptį. Tos, kurios turėjo mylimą darbą, tos ir grįžta. O kartais lūžis būna labai ekstremalus.

– Kaip atpažinti tikrą idėja nuo hormoninių jausmų sukelto noro, kažką keisti?

Giedrė: Reikia pasitikrinti. Per tuos du metus, kada esi motinystės atostogose, gali bandyti, kurti, rodyti. Dabar yra socialinė medija, kur kiekvienas gali kurti ir rodyti. Pasižiūri, ar žmonės domisi tavo idėja. Jei taip, gal tai ir yra tavo būsimas verslas.

– Ar iš tiesų hormonai gali taip suvelti galvą, kad net ir keisčiausios idėjos gali pasirodyti tobulomis?

Justė: Yra hormoninių atvejų, kai žmogų išbalansuoja, bet tai vienetai. Daugumai tiesiog labai stipriai persidėlioja vertybės. Tu atpažįsti save, išmoksti save girdėti, nes nėštumas ir gimdymas verčia atsisukti į save, į savo jausmus, savo kūną, neignoruoti dalykų, kuriuos galbūt iki tol galėjai ignoruoti. Tarkime, jei tu visada mėgai piešti ir turi dabar du metus, kai gali tą daryti, natūraliai kyla mintys, kodėl turėčiau dabar eiti ir skaičiuoti, jei noriu piešti. Tai nepriskirčiau to hormonams, nes tai skamba, neva moterys yra kažkokios nestabilios, negali su savimi tvarkytis ir padaro kvailų sprendimų. Ne, jos pradeda girdėti save. Juk ne visi, pasirašę verslo planą, tampa verslininkais. Idėjos irgi žlunga, nesvarbu mama tu ar ne. Ne visos finansuotos idėjos pasiekia dienos šviesą.

– Yra įvairių tyrimų, kurie neva byloja, kad dirbančių mamų vaikai užauga sėkmingesni. Kiek čia yra tiesos?

Justė: Gal pirmiau reikėtų apsibrėžti, kas yra sėkmingas žmogus. Turiu daug klientų, kurie ateina į konsultacijas yra sėkmingi, įkūrę verslus, pastatę namus, pasodinę medžius, pasiekę karjeroje aukštumų, bet yra be proto vieniši, geria antidepresantus, turi nerimo bėdų ir panašiai. Tai kas yra sėkmė? Kad vaikai modeliuoja tėvus – taip. Jei jie matė nuolat dirbantį tėtį ar mamą, jie perima tas vertybes, nuostatas ir pan. Bet klausimas: kaip tas tėtis ar mama dirbo? Jei dirbo labai intensyviai, bet visada buvo nelaimingi ir bambantys apie tai, koks blogis yra tas darbas, tai vargu ar užaugęs toks vaikas labai norės dirbti. Jei matė mamą, dirbančią keturias valandas per dieną ir nuolat besišypsančią, gal labiau norės dirbti. Mes visuomenėje keliame keistą sėkmės kriterijų, kurį siejame su karjera. Bet aš manau, svarbiau ar žmogus laimingas.

Justina Gervyte
Justina Gervyte
© Asmeninio albumo nuotr.
Sunkiausia yra tiems, kurie nori viską kontroliuoti. Čia turi susitaikyti su tuo, kad bus krūva dalykų, kurių nesuplanuosi: ligų, emocijų, pokyčių ir pan.
Justina Gervytė

– Kas dar be darbo neramina mamas, esančias vaiko priežiūros atostogose?

Justė: Santykiai su vyru. Ypač jei ir prieš vaiko atsiradimą jau buvo ne viskas gerai, ir vaikas yra tarsi gelbėjimosi ratas, viskas tampa 10 kartų sudėtingiau. Diskomforto daug, pykčio daug, kuris kartais pereina tiems patiems vaikams. Net jei ir lauktas vaikas, keičiasi gyvenimo būdas. Ir jei vyras nori likti savo sename gyvenimo būde: toliau vakarėliai, žvejybos, draugai ir gali tą pakankamai lengvai daryti, mamos poreikiai tampa visai kitokie.

– Nereikia tikėtis, kad gimus vaikui sugebėsi gyventi kaip ir anksčiau?

Giedrė: Tėvams, kurie to tikisi būna labai sunku. Būdavo tokių mamų, kurios ateina ir sako, kad štai pagimdysiu ir niekas nepasikeis, eisiu dirbti, eisiu į kursus, pasamdysime auklę, trumpam pasiimsiu su savimi į paskaitas ir pan. Aš klausau ir galvoju: palauk, tu nežinai, kaip tu jausiesi emociškai.

Justė: sunkiausia yra tiems, kurie nori viską kontroliuoti. Čia turi susitaikyti su tuo, kad bus krūva dalykų, kurių nesuplanuosi: ligų, emocijų, pokyčių ir pan. Jei tu gyvenime esi linkęs priimti naujoves lanksčiai, bus lengviau, jei viską nori sukontroliuoti – bus sunkiau. Tai nereikėtų idealizuoti motinystės, bet nereikia ir gąsdintis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.6667

Kad kelionė nesibaigtų dar net neprasidėjusi: kada vien paso vaikui neužteks? (1)

Pasibaigus vasarai, šeimos kelionių sezonas tęsiasi dar mažiausiai porą mėnesių. Šiandieninės...

Pasidalino būdu, kaip dukrą atpratino nuo čiulptuko: kritikuojantiems rėždavo tokią frazę, kad kaipmat pakeisdavo temą (77)

Galėčiau apie tiūtę pasakoti ilgai, nes ji tikrai buvo svarbi mano (dukros) gyvenime. Su viena...

Lauko darželių galimai laukia pokyčiai: bus nustatyti konkretūs reikalavimai (3)

Seimas po pateikimo pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos siūlymui reglamentuoti...

Norint rasti auklę, teks paplušėti: papasakojo, kokius reikalavimus kelia tėvai, o kokių užgaidų turi auklės (74)

Prasidėjus rudeniui, daugelis mamų grįžta į darbus, o vaikai keliauja į darželius. Jei vietą...

Arūnas Valinskas prisiminė sunkią savo ligą: ne kartą buvo, kad vakare su palatos draugu kalbiesi, o ryte jį randi užklotą (135)

Darganą pirmadienio rytą Vilniaus Katedros aikštėje buvo pristatytas „Vienos kėdės...

Top naujienos

Trumpas kiša pagalius Zelenskiui (58)

Galbūt naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis manė, kad didžiausias jam teksiantis...

Medicinos banką perėmęs jaunasis Konstantinas Karosas svarsto apie pardavimą banko turtas – 339 mln. eurų (63)

Pagrindinis Medicinos banko akcininkas velionio Sauliaus Karoso sūnus Konstantinas kartu su...

Aistė susirgo vėžiu, kai laukėsi: moteris jau 15 metų kovoja su liga ir augina tris vaikus (1)

Kaunietė Aistė į asociacijos „ Kraujas “ įgyvendinamo projekto „Drąsos ambasadoriai“...

Janutienės reakcija po pralaimėtų rinkimų: mane Dievulis nuo pergalės apsaugojo (234)

Sekmadienio vakaras Rūtai Janutienei neturėjo būti džiugus. Žiemgalos rinkiminėje apygardoje ji...

Priešiškai sutiktas Barselonos eksperimentas pasiteisino: gyventojai mažiau serga ir tapo laimingesni (7)

Jei keliautojas, vaikščiodamas po Barseloną, šalutinėmis gatvelėmis užsuktų į Hostafrancs...

Kauniečiai: rekonstruotoje „Megoje“ krenta lubos? (2)

Šeštadienį „Kas vyksta Kaune“ skaitytojai užfiksavo, kaip prekybos ir laisvalaikio centre „...

Įmonė bando sulaikyti išeinančią darbuotoją originaliu būdu (22)

Ką dėl gero darbuotojo gali padaryti įmonė? Dažnas, matyt, atsakytų, kad turėtų pasiūlyti...

Švedija svarsto bankams įvesti naują mokestį, o pinigus skirti gynybai nuo Rusijos (91)

Švedijos vyriausybė planuoja įvesti naują mokestį finansų pramonei, skirtą finansuoti...

Kuriozas Vilniuje: plakatai kvietė švęsti komunistinės Kinijos įkūrimą, valdžia apie tai nieko nežinojo (24)

Vilniaus savivaldybė žada pirmadienį pašalinti reklamas, kuriomis kviečiama švęsti...

Maskvoje čempionams neliko vietos: CSKA dvejas Eurolygos rungtynes žais Kaliningrade (23)

Maskvos CSKA klubas informavo, kad dvejas Eurolygos reguliariojo sezono rungtynes žiemą žais ne...