aA
Darganą pirmadienio rytą Vilniaus Katedros aikštėje buvo pristatytas „Vienos kėdės istorijos“ projektas, kviečiantis visus nelikti abejingais vėžiu sergančių vaikų šeimoms. „Mamų unija“ ragina prisidėti prie akcijos ir bent valandai atsisėsti ant imitacinės palatos kėdės prie tuščios lovos ir solidarizuotis su tėvais, kurie ilgus metus slaugo savo sergančius vaikus. Taip yra renkami pinigai, padėsiantys užbaigti „Šeimų namų“ statybas Santariškėse. Būtent čia galės apsigyventi sergančių vaikų šeimos.
Arūnas Valinskas
© DELFI montažas

Liko visai nedaug

„Mamų unijos“ įkūrėja Eglė Mėlinauskienė pasakojo, kad inicijuoti tokius namus ją paskatino šimtai istorijų, kurias per 17 metų ji rinko ir dėjo į savo širdį. „Šalia ligoninės žiemą mašinoje miegančio tėčio plaukai prišalo prie lango, nes jis neturėjo už ką apsigyventi viešbutyje. Sergančios sesutės broliukas bandė kelti ranką prieš save, nes jam trūko tėvų dėmesio. Kito sunkiai sergančios sesės broliuko kalba sutriko, nes trūko šeimos dėmesio. Tai – tik kelios istorijos. Jų galima pasakoti iki begalybės. Todėl ir statome šeimos namus, kurių labai reikia sunkiai sergančio vaiko šeimai. Jau daug pastatėme, jau investuota 2 milijonai eurų ir trūksta dar 500 tūkst. Kviečiame solidarizuotis ir padėti surinkti“, – ragino Eglė.

Arūnas Valinskas, Eglė Melinauskienė
Arūnas Valinskas, Eglė Melinauskienė
© DELFI / Domantas Pipas

Šeimos namai bus didelis centras – 2 tūkst. kv. metrų su hektaru žemės. Ten bus įrengta 11 apartamentų, prilygstančių mini butams, reabilitacijos centras su baseinu, žaidimų erdvės, mokymosi erdvės, biblioteka, sodas, daržas, edukaciniai šiltnamiai, apgyvendinti gyvūnėliai, bitės.

Projekto pristatyme dalyvavusi pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė taip pat neliko abejinga. Pirmoji išbandžiusi šią kėdę, ji nesulaikė ašarų. „Man svarbu būti čia, man svarbi pilietiškumo idėja, bendruomeniškumo idėja. Man labai svarbi yra viltis ir žmonių pastangos veikti. Ten, kur nepasiekia valstybė, gali pasiekti piliečiai ir visuomenė. Kiekvienas iš mūsų galime padaryti kažką, kad greta esančiam, likimo nuskriaustam būtų lengviau, šilčiau. Man svarbi atjauta. Lietuvių tauta yra fantastiška“, – kalbėjo D. Nausėdienė.

Diana Nausėdienė
Diana Nausėdienė
© DELFI / Domantas Pipas

Idėja kilo iš Rumunijos

Idėja kurti tokius namus atėjo iš Rumunijos, kur prieš dvejus metus lygiai tokia pačia akcija taip pat buvo renkami pinigai. „2017 metais lapkritį ant tokios pačios kėdės sėdėjo 636 žmonės Rumunijoje. 23 dienas ir naktis 100 tūkst. žmonių siuntė po 2 eurus SMS žinutėmis šiai akcijai. Bet esmė – ne tik pinigai, bet ir vienybė. Čia sėdėjo ir labai jauni, ir labai seni, ir turtingi, ir vargšai. Visi suprato, ką ta kėdė reiškia. Po dvejų metų mes turime 12 tokių namų ne tik Rumunijoje, bet ir Vienoje bei Moldovoje“, – pasakojo projekto iniciatorė Rumunijoje Melania-Uilia Medeleanu.

Melania-Uilia Medeleanu
Melania-Uilia Medeleanu
© DELFI / Domantas Pipas

„Rumunijoje kasmet 500 vaikų diagnozuojamas vėžys. Šalia jų kasdien sėdi mama ar tėtis ir juos slaugo. Vieni pasveiksta, kiti – ne. Sukūrėme kampaniją, kvietėme palaikyti sergančių vaikų šeimas. Kai pradėjome kampaniją, nerimavome, nes nežinojome, kaip seksis. Bet rezultatai buvo stulbinantys“, – pasakojo iš Rumunijos atvykusi Irina Andreea Pencea.

Serga visa šeima

Prie akcijos prisidėjo ir žinomas atlikėjas, prodiuseris Stanislavas Stavickis-Stano, pats prieš kurį laiką kovojęs su vėžiu. „Iš savo patirties žinau, kad onkologine liga niekada nesuserga tik tas žmogus, kuriam ji yra diagnozuojama. Serga visa šeima. Kartą sutikau gydytoją, jis manęs paklausė, ar sakiau ką nors savo vaikams. Sakau, kad ne. Ir jis sako: „Tu galvoji, jie nieko nežino? Palygink nuotraukas, kurias darei iki ligos ir po ligos. Pamatysi, kad jie viską žino ir viską supranta.“ Serga visa šeima kartu su ligoniu. Ir pasveikti nuo vėžio yra būdų ir vaistų, bet išsaugoti šeimą, sveikus santykius yra sudėtinga. Aš net neįsivaizduoju, kaip jaučiasi tos mamos, kurios izoliuotos nuo normalaus gyvenimo. Šeimos namai yra labai svarbu. Ir negalvokite, kad, jei atsisėsite į šią kėdę, kas nors blogo nutiks. Tikrai ne“, – pasakojo Stano.

Stanislavas Stavickis
Stanislavas Stavickis
© DELFI / Domantas Pipas

Nesuprasdavo, kodėl mama verkia

TV laidų prodiuseris Arūnas Valinskas taip pat ragino nebūti abejingus ir prisidėti prie akcijos. „Man yra tekę dalyvauti panašioje akcijoje kaip ši, bet realybėje, be to, buvau ne sėdintis ant kėdės, o gulintis lovoje. Aštuonias klases baigiau būdamas ligoninėje. Kai liga paūmėdavo, temperatūra pašokdavo iki 41,5. Iš tokio nebūties rūko trumpam grįžti į realybę, pamatai šalia ant kėdės sėdinčią mamą ir vėl išeini, ir nežinai, ar grįši. Tai nebuvo onkologinė liga, bet ji buvo ne mažiau sunki. Todėl, kai man paskambino ir paklausė, ar sutinku dalyvauti, net nesvarsčiau. Ligos nežiūri nei amžiaus, nei profesijos, nei turtų. Jei dabar esame sveiki ir stiprūs, suvokime, kad ne visi tokie yra, ir mūsų gerumas padeda jiems gyventi. Šalyje kol kas nėra per daug atjautos. Mes su Inga nusprendėme, kokio dydžio auką skirsime, dar sakėte, kad turėsite gyvūnėlių. Kadangi netoli gyvenime, vasarai perleisime jums kelias alpakas. Vaikams jos bus tikras džiaugsmas“, – sakė A. Valinskas.

Arūnas Valinskas prisiminė sunkią savo ligą: ne kartą buvo, kad vakare su palatos draugu kalbiesi, o ryte jį randi užklotą
© DELFI / Domantas Pipas

Paklaustas, ar tuo laikotarpiu, kai sirgo jis pats, greičiau pasveikti būtų padėję tokie šeimos namai, žinomas vyras sakė, kad anuomet situacija buvo visai kitokia. „Geriausiu atveju savo tėvus matydavau kas dvi savaites, o, būdavo, ir visą mėnesį nematydavau. Nelabai suprasdavau, kodėl mama verkia. Pamenu, kai ėmė šlapimo tyrimus, jų spalva buvo granatų sulčių. Bet vaikai atsiriboja nuo tų dalykų, jie nesupranta, kad yra mirtingi. Be abejo, buvimas kartu palaikytų. Yra tekę matyti, kad pas kai kuriuos per visus 6 metus niekas taip ir neatvykdavo. Ne kartą buvo, kad vakare su palatos draugu kalbiesi, o ryte jį randi užklotą“, – prisiminimais dalijosi A. Valinskas.

Daugiau apie projektą ir galimybes, kaip paaukoti, galite sužinoti ČIA.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(82 žmonės įvertino)
4.5122

Italų meteorologas pateikė du mūsų planetos scenarijus: pasakė, kam ruoštis artimiausiais dešimtmečiais (27)

Kaip veikia Žemės klimatas ir kaip jis matuojamas? Koks bus ateities klimatas? Kaip galime...

Atostogos! Kaip pasiruošti kelionei lėktuvu su autistišku vaiku? (8)

Daug šeimų nori, bet nedrįsta keliauti lėktuvu su autizmo spektro sutrikimą turinčiu vaiku....

Ne sau, o kitiems: žvaigždės, kurios savo uždirbtus pinigus skiria likimo nuskriaustiems vaikams (20)

Jie daug uždirba ir gali sau leisti viską. Tačiau ne visos žvaigždės puikuojasi savo milijonais....

Rūkaliams sostinėje įsigalios dar vienas draudimas (18)

Nuo šiol visos Vilniaus vaikų žaidimų aikštelės tampa zona be dūmų: miesto Taryba šiandien...

Festivalis „Vaikų knygų sala“ kviečia į atgijusį mėgstamiausių knygų pasaulį

Nuo Kalėdų šurmulio pabėgęs į lapkritį literatūros festivalis „Vaikų knygų sala“...

Top naujienos

Seimo narių uždarbis vėl kaitina kraują: tūkstančiai dalijasi pasenusia melagyste (60)

Vagių šutvė! Valdžiažmogių pasityčiojimas iš liaudies! Tokios reakcijos vėl pasipylė po to,...

Kaunas jau ruošiasi pranešti blogą žinią: šiukšlių išvežimas gali brangti iki 50 proc. (25)

Kaune mieste bei visame Kauno regione gyventojai už buitinių atliekų surinkimą bei išvežimą jau...

Pragariško Alytaus gaisro realybė: be miego pluša ištisą parą, du ugniagesius teko atiduoti į medikų rankas (194)

Alytus jau aštuntąją dieną kovoja su padangų perdirbimo įmonės „ Ekologistika “ gaisru....

Karbauskis užsiminė, kaip galėtų atrodyti pataisytas automobilių mokestis: mokėtų mažiau gyventojų (128)

Trečiadienį po koalicinės tarybos posėdžio valstiečių ir žaliųjų lyderis Ramūnas...

Mokykla Kaune neatsigina norinčių dirbti: atrado sėkmės receptą, kuris it magnetas traukia jaunus mokytojus

Naujų mokytojų poreikį Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos direktorė Lina Viršilienė vadina...

Pamirškite juodą spalvą, ji išryškins trūkumus – stilistė turi jums geresnę alternatyvą

Nors tikriausiai daugelis taip nepagalvotų, chaki yra viena iš universaliausių spalvų, galinti...

Ekspertų akimis: kur grubiai klydo „Žalgiris“ ir vasaros patirtį išnaudojusi „Sūduva“ laida „Sportinė forma“

Po A lygos 27-ojo turo savo pozicijas sustiprino šalies čempionų titulą ginanti Marijampolės...

Karas su Žvėryno milijonieriais pasiekė naujas aukštumas: pirmieji pamatykite, kaip krinta žemgrobių tujos (152)

DELFI užfiksavus, kad Vilniuje, garsiojoje žemgrobių gatvėje, dar visai neseniai atlaisvinta...

Teismas: Veryga viršijo savo įgaliojimus ir kompetenciją (144)

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo ( LVAT ) išplėstinė teisėjų kolegija 2019 m. spalio...

Paskelbė daugiau detalių apie Anglijoje su 39 žmonių kūnais rastą vilkiką (11)

Sofija trečiadienį patvirtino, kad pietryčių Anglijoje rastas vilkikas , kuriame buvo aptikti...