Viskas, ką turime, yra kūrybos rezultatas. Nuo pieštuko iki demokratijos. Tik todėl, kad tai buvo sukurta prieš daug metų, kitų žmonių, daugelį dalykų esame linkę priimti, kaip neginčijamus ir savaime suprantamus, sako „Triple O Consulting“ kūrybingumo verslui konsultantė Indrė Kontrimienė.
Indrė Kontrimienė
Indrė Kontrimienė
© Organizatorių nuotr.

Kūrybingumo „priešų“ yra kiekvienoje įmonėje: kaip elgtis, kad jie būtų nugalėti?

Kūrybingumas – viena reikalingiausių kompetencijų 2020 - aisiais, neseniai skelbė Pasaulio ekonomikos forumas. Tačiau vis dar dažnai girdimi nusiskundimai apie darbuotojus, kurie nerodo iniciatyvos spręsdami problemas, o visų atsakymų laukia iš vadovų.

Alice Dietrich / Unsplash nuotr.
Alice Dietrich / Unsplash nuotr.

„Per 15 m. darbo patirties susidūriau su skirtingomis situacijomis, kurių sprendimo būdai slypėjo kūrybiniame požiūryje, baimėje būti matomais, kultūros uždarume arba tiesiog įgūdžių stokoje, - teigia I. Kontrimienė. – Mokytis šių dalykų nėra paprasta, tačiau ypatingai verta.

Indrė Kontrimienė
Indrė Kontrimienė
© Organizatorių nuotr.

Vieno teisingo atsakymo „spąstai“

Kūrybingumo verslui konsultantė, Indrė Kontrimienė, pasakoja, kad mokymų metu davus dalyviams spalvotus pieštukus, dažnas jų net nebando piešti: „aš nemoku piešti!“ - kone pirmoji frazė. Tai susiję su išsikeltu lūkesčiu sau iš pirmo karto ne tik parašyti kažką genialiai protingo, bet dar ir užrašyti tai dailyraščiu.

„Dailės pamokose sužinojome, kad yra mokantys ir nemokantys piešti. Kad saulę reikia piešti geltoną. Uždavinį spręsti pagal pitagoro teoremą ir dar daugybę TEISINGŲ dalykų. Tai - konvergentinis mąstymas: gebėjimas iš visos mūsų sukauptos informacijos surasti teisingą atsakymą. Dar blogiau – žinoti mintinai. VIENĄ TEISINGĄ ATSAKYMĄ,“ – sako įmonės „Triple O Consulting“ lektorė ir konsultantė.

Specialistė pamokė vadovus: nereikia tikėtis, kad gera komanda tiesiog „nukris iš dangaus“ – nepamirškite kelių svarbių motyvavimo būdų
© Adobe Stock

Ji taip pat išskiria ir kitą mąstymo būdą – divergentinį, gebėjimą panaudoti mūsų sukauptą informaciją ir patirtis, jas apjungti į naujas, dar negirdėtas, nematytas, keistas, laukines, autentiškas idėjas.

„Šiandien „minčių lietaus“ (brainstorm) pratimas komandose dažnai pavirsta ne į kūrybinį divergentinio mąstymo procesą, o į saugų „teisingų“ atsakymų spėliojimą,“ – aiškina I. Kontrimienė.

Kaip pažeidžiamumas tampa stiprybe?

Kultūros tema lietuviškose organizacijose tikrai jautri – čia vis dar gausu istoriškai susiklosčiusių depresyvumo ir įtarumo apraiškų.

„Tai neturi būti mūsų kasdienybės dalis. Patį geriausią pokytį komandos požiūryje stebėjau po atvirų ir nuoširdžių pokalbių svarbiomis temomis, kai įvyksta suvokimas, kad visi bijome tų pačių dalykų, kaip ir siekiame visi to paties, – dalijasi I. Kontrimienė. - Reikia pripažinti – „aš visko nežinau ir nemoku, esu kas esu“. Tai atpalaiduoja. Tik patys būdami atviri ir tikri, duodame leidimą tokiais būti kitiems. Pažindami vieni kitų talentus, stiprindami pasitikėjimą, kuriame kultūrą, kuri veikia, kaip savirealizacijos sistema mums patiems.“

Specialistė pamokė vadovus: nereikia tikėtis, kad gera komanda tiesiog „nukris iš dangaus“ – nepamirškite kelių svarbių motyvavimo būdų
© Adobe Stock

„Dr. Brene Brown po 20 metų tyrimų ir patirties įvairiose verslo organizacijose aprašė, kaip kūrybingumas ir inovacijos neįmanomos be pažeidžiamumo – rizikos, nežinomybės ir emocinio atsivėrimo. Mes pažeidžiamumą esame linkę laikyti silpnybe, nors priešingai – jis reikalauja didelės drąsos. Todėl kuo atviresnė kultūra, tuo daugiau tikrojo žmonių kūrybingumo ir dalijimosi galime tikėtis”, dėsto I Kontrimienė.

Pasak jos, nenaudoti savo kūrybingumo nėra nepiktybinis reikalas. Moksliškai įrodyta, kad nenaudojamas kūrybingumas išvirsta į nerimą, stresą, baimę, pyktį, žemą savivertę ir depresiją. Todėl kiekvienas įmonės vadovas turėtų paklausti: ar jūsų organizacijoje egzistuoja saugi erdvė, kurioje galima išsakyti idėjas? Ar apsaugote dar naujas idėjas nuo aršios kritikos? Ar mokate išklausyti vieni kitus be vertinimo? Ar baudžiama už klaidas? Ar vyksta eksperimentai? Juk jeigu kūrybos rezultatą žinome iš anksto – tai anokia čia kūryba – tai tik atkartojimas. Paradoksas, bet kaip Markas Aurelijus yra pasakęs - „Kas užstoja kelią - tampa keliu. Kai nesprendžiame kūrybingumo kliūčių, skiriame resursus kliūtims.”

Indrė Kontrimienė
Indrė Kontrimienė
© Organizatorių nuotr.

Be to, net ir didžiausių įmonių vadovai, pritrūkę konkrečių įrankių komandos kūrybiškumui lavinti ir proaktyviam požiūriui puoselėti, neturėtų vengti papildomos pagalbos iš šalies: kartais žvilgsnis iš šono yra geriausia priemonė, norint atrasti iniciatyvos ar motyvacijos stokos šaknis.

Kurti gali kiekvienas

Visame pasaulyje žinoma mokslų daktarė Sarah Lewis išskiria, kad fokusavimasis į sėkmę ir klaidų vengimas dažnai užkerta kelią kūrybai. Kaip alternatyvą ji siūlo fokusą į meistriškumą.

Meistriškumas reikalauja ištvermės kaupti patirčių lobyną, žinoti veiklos skonį ir kai reikalai klostosi puikiai ir kai nesiseka. Meistriškumas, kitaip nei sėkmė, nėra galutinė stotelė, į kurią pateksi arba ne. Jis kitaip nei perfekcionizmas, neužkelia sau nežmoniško lūkesčio pririšto prie kitų nuomonių. Meistriškumas tai vingiuotas kelias, kryptis ir atsidavimas, kai net pasiekus sėkmę žinai, kad tai ne pabaiga- tikina I. Kontrimienė.

Indrė Kontrimienė
Indrė Kontrimienė
© Organizatorių nuotr.

„Visi žmonės kūrybingi ir visi turi talentų. Nekūrybingi žmonės tiesiog sąmoningai (arba ne) priėmė sprendimą nekurti, įprato taip gyventi – todėl ir vadovams pristinga darbuotojų iniciatyvos. Netalentingi, savo talentus dažniausiai laiko savaime suprantamomis savybėmis, - teigia I. Kontrimienė. - Tikro lyderio darbas yra atpažinti ir puoselėti talentus savo žmonėse. Kai tuo tarpu kiekvieno žmogaus užduotis – suprasti savo talentus ir savo paties paskirtį.“

Įmonės sėkmė ir patrauklumas tiesiogiai susijusi su tuo, kaip joje savo talentus ir kūrybingumą galės atskleisti kiekvienas komandos narys. Bet kokiu atveju, už tai didžioji dalis atsakomybės tenka vadovui, todėl rekomenduojamas esminis dalykas: puoselėti kūrybingą ir inovacijoms atvirą, pasitikėjimu grįstą kultūrą, kurioje talentams lengva skleistis.

Domina mokymai įmonėms? Susipažinkime ir parinkime Jums tinkamą mokymų strategiją čia.

Užsakymo nr.: PT_86824913

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.7857

Kaip tapti elektros gamintoju? Pasiūlė įsigyti mėsos gaminių

Kylant energijos kainoms žmonės Lietuvoje atsigręžė į galimybę patiems pasigaminti elektros...

Automobilių su alternatyviosios energijos varikliais gamintojų perspektyvos

Dvidešimtajame amžiuje viso pasaulio automobilių gamintojai laipsniškai atsisako vidaus degimo...

Kam naudingos energetikos lenktynės: pasirinktos naftos pramonės paslaugų įmonės

Augant geopolitinei įtampai ir energijos kainoms pašokus į rekordines aukštumas, investuotojai vis...

„MyDello“ padeda sumažinti išlaidas ir palengvina kasdienį krovinių planavimą

Ankstyvą pirmadienio rytą, gurkšnodamas rytinę kavą ir planuodamas savaitės darbus, smulkaus...

Nacionalinis konkursas „Metų pameistrys 2022“ atskleidė: pameistrystė Lietuvoje jau prigijo

Pameistrystė neretai siejama su viduramžiais, kuomet norintys išmokti amato, vykdavo pas garsius...

Top naujienos

Avulis apie visuotinį NT mokestį: dabar turėtų būti sprendžiama kita bėda

Statybų bendrovės „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis sako, kad valdžia šiuo metu turėtų...

Istorikas sukritikavo sprendimą dėl Vytauto Landsbergio: tai daug pasako apie mūsų valdančiuosius (64)

Seimas nusprendė ir įstatymu patvirtino – profesorius Vytautas Landsbergis buvo Lietuvos...

Nedėkite skėčių į šalį: mėgautis šiluma trukdys trumpi lietūs

Ketvirtadienio naktį lietingų debesų liko nedaug, bet dieną jų vėl padaugės. Jie į daugelį...

Ukrainos saugumo tarnyba paviešino rusų kario išpažintį: tai visam gyvenimui, aš sergu (2)

„Tai visam gyvenimui, aš sergu. Ar žinai, kiek lavonų mačiau?“, – tai dalis pokalbio, kurį...

Delfi PliusDainius Sinkevičius

Dėl brendžio ir saldainių įkliuvusiai komisarei – tūkstantinė valstybės išmoka (4)

Darbo vietoje iš pavaldinės vienos verslininkės perduotą brendžio butelį ir saldainių dėžutę...

Karalių mieste sugiedota Tautiška giesmė: čia ypatinga vieta

Mindauginių vakarą Dzūkijoje visi keliai vedė į Merkinę – senąjį karalių ir miegančių...

Karas Ukrainoje. Rusija Zaporožės atominę elektrinę pavertė karine baze Donbase žmonės raginami evakuotis

Didžiojoje Ukrainos dalyje penktadienio vakarą buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus. Vietos...

Valstybės dienos proga – tradicinis priėmimas Prezidento rūmų vidiniame kieme: kvietimus gavo garbūs svečiai (2)

Prezidentas garbius svečius liepos 6-ąją pakvietė į surengtą tradicinį Valstybės dienos...

Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną – jau tradicija tapęs Tautiškos giesmės giedojimas

Trečiadienį vyko Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dienos paminėjimas....

Mokslininkas dr. Vaičiūnas: tinkama mityba gali išgydyti lėtines, paveldėtas ir net mirtinas ligas – pokyčiai jaučiami jau po 2–3 savaičių įvardijo nesveikiausią ir geriausią mitybos būdus (2)

Jei manote, kad galite valgyti bet ką ir vėliau, gerai pasportavę, taip atpirksite organizmui...