Tvarumo kelią pasirinkusi mėsos perdirbimo įmonė „Krekenavos agrofirma“ nuo šių metų sausio 1 dienos naudoja vien žalią elektros energiją. Didžiąją dalį poreikių užtikrina sertifikuoti tiekėjai, su kuriais pasirašytos ilgalaikės sutartys, tačiau kartu bendrovė didina ir savo elektros gamybos pajėgumus – dar šįmet numatoma dvigubai išplėsti saulės jėgainę, kuri patenkins jau apie 14 proc. visų elektros energijos poreikių.
Krekenavos agrofirma
Krekenavos agrofirma

„Kaip ir kiekviena sąmoninga organizacija, siekiame kuo labiau prisidėti prie aplinkosaugos, ar tai būtų taršos, CO2 kiekio mažinimas, ar atsinaujinančių išteklių naudojimas. Tai, kad į tvarumą yra orientuotos visos „BaltCap“ fondo įmonės, mus tik dar labiau įgalina imtis reikiamų žingsnių. Laiku priimti sprendimai ir įgyvendinti tvarumo projektai ne tik atsiperka, bet ir suteikia didelį konkurencinį pranašumą, o mes jau skiname viso to vaisius“, – sako „Krekenavos agrofirmos“ vadovas Linas Grikšas.

Saulės jėgainę plečia du kartus

Per metus „Krekenavos agrofirma“ ir jos valdomi „Arvi kalakutai“ sunaudoja 16 tūkst. megavatvalandžių (MWh) elektros energijos. Palyginimui, tiek elektros energijos per metus suvartoja apytiksliai 15 tūkst. namų ūkių. Siekdama mažinti poveikį aplinkai ir paliekamą CO2 pėdsaką, bendrovė pernai metų pabaigoje pasirašė 11 metų trukmės sutartį su sertifikuotu elektros energijos tiekėju. Šįmet sutarčiai oficialiai įsigaliojus, bendrovė naudoja tik žalią elektros energiją, pagamintą saulės, vėjo ir hidroelektrinėse.

„Elektros kainas užfiksavome visam sutarties laikotarpiui. Konkrečių kainų įvardinti negaliu, tačiau jos išties palankios ir leidžia mums nemažai sutaupyti“, – užsimena L. Grikšas.

Vien žaliosios elektros energijos pirkimu bendrovė neapsiriboja: jos teritorijoje jau ketvirtus metus veikia saulės jėgainė, kuri saulėtomis vasaros dienomis sugeba užtikrinti net iki ketvirtadalio viso elektros energijos poreikio. Šiuo metu vyksta saulės jėgainės plėtra, o iki metų pabaigos jos pajėgumai išaugs du kartus.

„Krekenavos agrofirmos“ vadovas skaičiuoja, kad išplėsta saulės jėgainė padės per metus sutaupyti iki 0,5 mln. eurų – tiek kainuotų jos pagaminta elektra, perkant ją rinkoje.

„Šios investicijos itin greit atsipirks – konservatyviais skaičiavimais, tam prireiks vos penkerių metų. Tai tik dar vienas įrodymas, kad tvarūs sprendimai pasiteisina, o pralaimi tie, kurie delsia“, – sako L. Grikšas.

Norėtų pasikinkyti ir vėją

Nors saulės jėgainės yra efektyvios, jos turi trūkumų: žiemomis saulėtų dienų mažiau, taip pat elektra nėra gaminama naktį. Tuo tarpu vienoje pirmaujančių mėsos perdirbimo įmonėje dalis įrengimų veikia ištisą parą. Didžiausia dalis – net iki 60 proc. – visos elektros energijos suvartojama temperatūrinių režimų užtikrinimui gamybinėse patalpose, to atsisakyti paprasčiausiai neįmanoma.

Siekdama diversifikuoti elektros gamybą, „Krekenavos agrofirma“ dairosi ir į kitas alternatyvas. Viena jų – vėjo jėgainė.

„Vėjas pučia ir naktimis, ir žiemą, taigi vėjo jėgainė padėtų patiems apsirūpinti elektra tuo metu, kai saulės jėgainės „ilsisi“. Esame pateikę užklausas dėl galimybės savo teritorijoje pasistatyti vieną vėjo malūną. Mūsų skaičiavimais, jis galėtų patenkinti apie 15 proc. elektros energijos poreikių per metus, taigi pridėjus saulės energiją patys galėtume pasigaminti net iki trečdalio visos sunaudojamos elektros“, – vardija L. Grikšas.

Tvarumas – nesibaigiantis procesas

Kuomet elektros energijos kaina rinkoje išauga, bendrovė daliai procesų – patalpų ir vandens pašildymo, garo suformavimo – naudoja dujas. Iki šiol jos buvo tik perkamos, bet jau po kelių savaičių pradės veikti biodujų jėgainė, kurioje bus pagaminama apie 50 proc. bendrai sunaudojamo dujų kiekio. Biodujos bus gaminamos naudojant šalutinius gamybos produktus, kurie iki šiol būdavo utilizuojami arba atiduodami atliekų surinkėjams.

L. Grikšo teigimu, biodujų jėgainė yra dar vienas svarbus žingsnis diversifikuojant energetinius išteklius: „Nuolat ieškome tvarių sprendimų, kurie leistų sumažinti energetinių ir kitų išteklių vartojimą, taršą, sąnaudas, palengvinti ar paspartinti procesus. Tas galimybių ieškojimas, kaip padaryti aplinką ir procesus tvaresnius bei švaresnius, yra nesibaigiantis procesas. Tačiau kai galimybės mažinti ribotos ar jau išsemtos, atsigręžiame į kitą pusę: kaip tai pasigaminti patiems?“

Su tvarumu susijęs ir naujausias „Krekenavos agrofirmos“ žaidimas-kampanija „Krekenavos perki – saulės jėgainę laimi“. Bet kurioje prekybos vietoje įsigiję „Krekenavos agrofirmos“ ženklu pažymėtus produktus ir iki liepos 10 dienos užregistravę čekį interneto svetainėje www.krekenavos.lt pirkėjai dalyvauja loterijoje, kurios pagrindinis prizas – 7,5 tūkst. eurų vertės, 6 kW galios saulės elektrinė iš saulėsparkai.lt platformos.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Kam naudingos energetikos lenktynės: pasirinktos naftos pramonės paslaugų įmonės

Augant geopolitinei įtampai ir energijos kainoms pašokus į rekordines aukštumas, investuotojai vis...

„MyDello“ padeda sumažinti išlaidas ir palengvina kasdienį krovinių planavimą

Ankstyvą pirmadienio rytą, gurkšnodamas rytinę kavą ir planuodamas savaitės darbus, smulkaus...

Nacionalinis konkursas „Metų pameistrys 2022“ atskleidė: pameistrystė Lietuvoje jau prigijo

Pameistrystė neretai siejama su viduramžiais, kuomet norintys išmokti amato, vykdavo pas garsius...

„Krekenavos agrofirma“ perėjo prie 100 proc. žalios energijos: ne tik naudoja, bet ir pati gamina

Tvarumo kelią pasirinkusi mėsos perdirbimo įmonė „Krekenavos agrofirma“ nuo šių metų sausio...

„Pigu.lt“: atšilus orams, į viršų šovė kondicionierių ir ventiliatorių pardavimai

Oro temperatūrai viršijus +20C laipsnių, prekybos centro internete „ Pigu.lt “ pirkėjai ėmė...

Top naujienos

Landsbergis – apie jam suteiktą statusą: Lietuva galų gale susitvarkė (34)

Seimas ketvirtadienį galutinai pritarė valstybės vadovo statuso suteikimui Aukščiausiosios...

Ukrainos turizmo atstovė: kol kas sunkiai įsivaizduoju ukrainiečius ir rusus viename viešbutyje (1)

Karas Ukrainoje tapo dar vienu žiauriu smūgiu po pandemijos mėginančiam atsitiesti šios šalies...

Šaltasis frontas išstums tropinį orą iš Lietuvos: liūčių išvengs tik viena Lietuvos dalis

Šeštadienį per Lietuvą lėtai slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris jau išstums karštą...

JAV žvalgyba praneša: Putinas vis dar nori užimti didžiąją dalį Ukrainos (3)

JAV žvalgyba mano, jos Rusijos vadovo artimiausio metu tikslas – sustiprinti pozicijas Donbase...

Delfi PliusVytenis Miškinis

Po košmariškos mirties – netikėta atomazga: dalis žmogaus suvalgyta, o kaltų nėra

Po beveik metus trukusio tyrimo dėl kraupios vyro mirties Šalčininkų rajone, Šaulių kaime,...

Festivalyje Lenkijoje kilo milžiniška audra: raginama nepanikuoti, evakuojami tūkstančiai žmonių, tarp jų – begalė lietuvių

Penktadienio vakarą Gdynioje vykstančio festivalio „ Open'er “ erdvę užklupo didžiulė...

Puolimo akcentais suabejojęs Maksvytis: kritiniu momentu galima pasitikėti Brazdeikiu

Ketvirtame kėlinyje dviženkliu skirtumu atsilikusi Lietuvos krepšinio rinktinė grėsmingai krypo...

Delfi PliusGintarė Bakūnaitė

Lietuvė emigrantė eidama į darbą dingo lyg į vandenį: žudikas aukos kūną furgone vežė per visą Europą (1)

2011 metų rugpjūtį Didžiojoje Britanijoje netikėtai dingusios lietuvės Vitalijos istorija...

Karas Ukrainoje. Zelenskis pabrėžė, kad Odesos puolimas yra tikslingas Rusijos teroras

Savo naktinėje kalboje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad Rusijos bombardavimas...

Karas Ukrainoje. Rusijos naikintuvai apšaudė Gyvatės salą uždraustomis bombomis (2)

Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus ketvirtadienį pareiškė, kad padėtis...