2022 m. Lietuvoje veikė virš 500MW saulės energijos elektrinių kuriuos sugeneruoja iki 3 proc. šalies elektros energijos poreikio. Nors jau artimiausiu metu šią rinkos dalį galima dar daugiau išplėsti, energetikos ekspertų teigimu, atsinaujinančių energetikos šaltinių potencialas užstringa ministerijos ir rinkos dalyvių interesų skirtumuose.
Antžeminės saulės elektrinės
Antžeminės saulės elektrinės
© Organizatorių nuotr.

Kelis pastaruosius metus Lietuvoje sugeneruojamos saulės energijos galia augo dviženkliais skaičiais, o kartu didėjo ir atsinaujinančių energetikos šaltinių sektoriui tenkančių investicijų kiekis.

Nepaisant to, praėjusių metų liepos mėn. LR Energetikos ministerijos parengtas atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) energetikos įstatymas daugelį rinkos dalyvių privertė sustabdyti šiuo metu vykdomus projektus. Deklaruodami norą apsaugoti jautresnius gaminančius vartotojus, ministerija numatė 2 gigavatų komercinių saulės elektrinių galios ribojimą, užkertantį kelią Lietuvos ir užsienio investicijoms ir galimybei lietuviams už elektrą mokėti mažiau.

„Lietuvoje techninių galimybių generuoti saulės energiją limitas dar tikrai nėra pasiektas, todėl rinkos dalyviams toks ministerijos sprendimas yra nesuvokiamas. Dėl šiuo metu vykstančių ginčų komercinių saulės elektrinių projektų plėtra sustabdyta neapibrėžtam laikui. Tai dalyviams atneša ne tik laiko ar piniginius, investicijų praradimus, bet ir atitolina šalies energetinės nepriklausomybės idėją“, – pabrėžia Paulius Arūnas, „Smartecon“ verslo plėtros vadovas.

Magno Kure
Magno Kure
© Organizatorių nuotr.

Jautresnių vartotojų interesai yra pakankamai saugūs

Šalies vyriausybei jau beveik metus karštligiškai ieškant sprendimų, kaip sušvelninti galios apribojimo komerciniams saulės parkams problemą, kaimyninėse šalyse sparčiai plėtojami saulės energijos pajėgumai.

Lietuvoje norint teisiškai apsaugoti jautresnius gaminančius vartotojus, ministerijos sprendime planuojama dalį suminės saulės jėgainių galios skirti būtent jiems ir tokiu būdu apriboti stambių projektų plėtrą. Tuo metu Estijoje, patys skirstomieji energijos ir perdavimo tinklai padengia dalį išlaidų, įsirengiant individualią saulės elektrinę, o gaminantis vartotojas turi padengti 20 proc. įrengimo sumos.

„Estijoje vyriausybė skiria dalį biudžeto lėšų fiziniams asmenims, kurie nori įsirengti iki 15 kilovatų galios saulės elektrinę. Taip jie apsaugomi nuo papildomų prisijungimo prie skirstomųjų tinklų mokesčių, todėl retai kada pasitaiko, kad fiziniai vartotojai negalėtų padengti saulės elektrinių prijungimo kaštų“, – teigia Magno Kure, vienas iš „Smartecon“ įkūrėjų.

Siekia pažaboti spekuliuojančius dalyvius

Suinteresuotiems rinkos dalyviams ir valdžiai vis dar nerandant abi puses tenkinančio problemos sprendimo, M. Kure pasakoja apie daugiau žalos atsinaujinančių energijos šaltinių rinkai padarančias situacijas, su kuriomis jau susidūrė Estija. Pasak pašnekovo, tam tikri rinkos dalyviai gali spekuliuoti elektros tinkle rezervuojama galia.

„Dėl bandymų spekuliuoti, rezervuojant elektros tinklo galią kenčia daugelių šalių rinkos dalyviai. Savo šalyje matome tendenciją, kad paraiškas prijungti energijos kaupimo baterijas pateikę „plėtotojai“, tuo pačiu metu ieško galimybių nupirkti ar išnuomoti aplinkinius sklypus, kuriuose būtų galima įrengti saulės ar vėjo jėgaines ir atitinkamai pakeisti prisijungimo prie tinklų sąlygas. Vėliau jie ieško investuotojų, kuriems galėtų šias galimybes perleisti“, – pasakoja M. Kure.

Antžeminės saulės elektrinės
Antžeminės saulės elektrinės
© Organizatorių nuotr.

Pašnekovas akcentuoja ir teigiamus momentus Lietuvoje – nėra leidžiama kitam ūkio subjektui perleisti prisijungimo sąlygų, todėl galimybės spekuliuoti šiais resursais yra apribotos. Papildomai po Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) atliktos tyrimo dėl galimo piktnaudžiavimo, Lietuvoje buvo atsiimta ar panaikinta apie 1 gigavatą galios siekiančios paraiškos prijungti saulės elektrines.

M. Kure teigimu, Estijoje šiai problemai jau yra pasiūlytas sprendimas: „Siekiant pažaboti galią rezervavusius, tačiau saulės ar vėjo parkų neįrengusius gamintojus, siūloma jiems įvesti metinį prisijungimo prie tinklų mokestį, kurio nemokant prisijungimo sutartis būtų nutraukiama. Šį siūlymą remia sąžiningi rinkos dalyviai ir valdžia, kuri delsia paskirstyti turimus laisvus tinklo resursus, kol nebus pažabota spekuliatyvi veikla.“

Plėtrą riboja tik techninės galimybės

Šiuo metu mažiau nei 3 proc. visos Lietuvoje suvartojamos elektros energijos yra sugeneruojama veikiant privačioms saulės elektrinėms ar saulės parkams. Lyginant su Estija, kur šis rodiklis viršija 6 proc., Lietuvoje įvesti saulės elektrinių plėtros ribojimai kelia didelį susirūpinimą.

M. Kure pažymi, kad dar spartesnei elektrinių plėtrai Estijoje trukdo techniniai dalykai, pavyzdžiui, labiau nutolusiose šalies vietovėse prisijungimas prie perdavimo tinklų yra brangesnis.

Antžeminės saulės elektrinės
Antžeminės saulės elektrinės
© Organizatorių nuotr.

„Saulės elektrinės prijungimo kaštai itin išauga tose vietovėse, kur elektros tinklo pralaidumas yra pasiekęs maksimalią ribą. Siekiant kurti naujas prijungimo galimybes, ieškome būdų, kaip apjungti investuoti į saulės energetiką pasiryžusius fizinius ar juridinius asmenis sąžiningam prijungimo kaštų pasidalinimui“, – teigia M. Kure.

Šiuo metu Estijos perdavimo tinklo plėtros planuose svarstoma apie priemones, leisiančias rinkos dalyviams investuoti į tinklo infrastruktūrą ir taip didinti potencialių AEI šaltinių įtraukimą į bendrą elektros tinklą. Ekspertai Lietuvoje teigia, kad toks sprendimas atneštų naudos ir mūsų šaliai, tačiau pirmiausia reikia pašalinti teisines saulės energetikos plėtrą stabdančias biurokratines kliūtis.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Kaip investuotojai gali uždirbti iš dirbtinio intelekto lenktynių

Dirbtinio intelekto pokalbių roboto „ ChatGPT “ populiarumas paskatino technologijų akcijų...

110 metų sėkmingai veikianti įmonė – tikras rojus besisukantiems statybų versle: kviečia į „Partnerių dienas“

Statybinių prekių verslas – toli gražu ne iš lengvųjų. Inovacijoms kasdien žengiant į...

Ar turėtume tikėtis akcijų rinkos atsigavimo 2023-aisiais?

Tai, ar akcijų rinka pasieks dugną lemia daugiausia infliacija, pasaulio centrinių bankų...

Verslo sėkmės istoriją sostinės centre kuria įmonės iš visos Lietuvos

Vilniaus centre įsikūrusio prekybos centro CUP strategijos dalis – po vienu stogu telkti...

Aukso rinkos prognozė 2023-iesiems: komentaras apie TOP 3 investicijas į auksą

Pastaruoju metu aukso vertė gana stabiliai didėja. Nuo 2022 m. lapkričio pradžios aukso kaina...

Top naujienos

Atsargos pulkininkas: Putinui laikas kai ką priminti (1)

Vladimiras Putinas savaitgalį pranešė, kad Baltarusijos teritorijoje Rusija ketina dislokuoti...

Ekspertai išnarstė Šimonytės užuominas: scenarijai keli (14)

Premjerė Ingrida Šimonytė pirmadienio rytą pradėjo intriga – LRT radijo eteryje ji...

Karas Ukrainoje. „Kantri“ Rusija gąsdina „unikaliu ginklu“: sunaikintų net JAV Zelenskis po Rusijos smūgių Slovjanskui: neatleisime (3)

Ukrainos Slovjansko mieste pirmadienio rytą surengtos Rusijos raketų atakos aukų padaugėjo iki...

„Kas čia vyksta?!“: Maskvos gyventojus nustebino vaizdas danguje (4)

Maskvos gyventojus nustebino keistas vaizdas danguje, jie pastebėjo dūmų sūkurį – juodas dūmų...

Žiema apie save primins vakare: kelininkai įspėja vairuotojus

Lietuvos automobilių kelių direkcija praneša, kad dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos...

M360 PremiumJūratė Žuolytė

Kai krizės laukimas tampa kasdienybės dalimi: net jei kalbos lieka kalbomis, marketingo planus tenka keisti

Išgyvenant vienus neramius metus po kitų, vis sugrįžtančia tema tampa jau tuoj tuoj už kampo...

Medvedevas ragina rusus siųstis kuo daugiau piratinių filmų: kad „Netflix“ bankrutuotų (2)

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, daugybė garsių Holivudo ir Silicio slėnio įmonių nutraukė...

Gripas nusinešė dviejų vaikų gyvybes: vienam nebuvo nė 9 metų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad praėjusią savaitę bendras...

Kšištofui Lavrinovičiui – nemalonumai dėl turto: VMI jį areštavus, krepšininkas tokį sprendimą apskundė teismui (6)

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė pareiškėjo Kšištofo Lavrinovičiaus skundą...