Pastaruoju metu aukso vertė gana stabiliai didėja. Nuo 2022 m. lapkričio pradžios aukso kaina išaugo beveik 20 %. Tai sutapo su dėl mažėjančio infliacinio spaudimo, palankesnės JAV federalinio rezervo politikos ir palūkanų normų piko silpnėjančiu JAV doleriu.
Aukso rinkos prognozė 2023-iesiems: komentaras apie TOP 3 investicijas į auksą
© Organizatorių nuotr.

Panašu, kad dėl nuogąstavimų apie recesiją ir ekonomiką stiprinančių Federalinio rezervo veiksmų 2023-aisiais aukso rinkoje susiklostys įdomi situacija. Ekonominis konsensusas numato lėtesnį, trumpą lokalią recesiją priminsiantį pasaulinės ekonomikos augimą, mažėjančią infliaciją ir daugumoje išsivysčiusių rinkų nebekilsiančias palūkanų normas. Tokios dviprasmiškos situacijos, nežymios recesijos ir mažesnis pajamingumas istoriškai yra teigiamas scenarijus auksui. Tolesnis dolerio silpnėjimas mažėjant infliacijai taip pat gali tapti teigiamu veiksniu auksui. Dėl geopolitinių problemų auksas ir toliau turėtų išlikti naudinga apsauga nuo rizikos veiksnių.

2023 m. dėl švelninamų COVID-19 priemonių turėtų didėti Kinijos ekonominis augimas, tai paskatins vartotojus įsigyti aukso ir jo dirbinių, kadangi aukso juvelyrikos paklausą Kinijoje lemia kultūrinė praktika ir augantis viduriniosios klasės turtas. Viso pasaulio, ypač Kinijos, Turkijos ir Indijos, centriniai bankai taip pat rekordiniu tempu perka auksą. Ši tendencija tęsiasi jau pastaruosius 13 metų, tačiau neseniai jos tempas išaugo. Pastaraisiais metais šios šalys didina savo aukso rezervus, kad diversifikuotų savo valiutų rezervus ir sumažintų priklausomybę nuo JAV dolerio.

Tačiau vertėtų turėti omenyje, kad prognozuojamas ekonominis sulėtėjimas pirmąjį pusmetį gali neigiamai paveikti žaliavų kainas, taigi ir aukso patrauklumą, o dėl techniškai per didelio aukso pirkimo visada išlieka lokali aukso vertės sumažėjimo rizika. Visgi antroje metų pusėje ekonominė padėtis gali pagerėti, tad aukso akcijos yra įdomi investicija.

 1. „Barrick Gold Corp“ (GOLD) yra viena didžiausių aukso gamybos įmonių pasaulyje, jai priklauso kasyklos Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Australijoje ir Afrikoje. Įmonė yra segmentuota į devynias aukso kasyklas: Carlin, Cortes, Turquoise Ridge, Pueblo Viejo, Loulo-Gounkoto, Kibali, Veladero, Northern Mara and Bulyanhulu. Didžiausias pajamas generuoja Carlin kasyklos segmentas. Geografiškai, didžioji dalis pajamų gaunama iš Jungtinių Valstijų. „Barrick Gold“ veikla grindžiama solidžiais pagrindais, įmonė generuoja reikšmingus laisvųjų pinigų srautus ir pasižymi puikiu metiniu balansu. Trečiajame ketvirtyje įmonė atpirko 141 milijonų vertės akcijų, t. y. daugiau nei 0,5 % savo rinkos kapitalizacijos. Nerimauti dėl šios įmonės veiklos nėra pagrindo, nes ji yra viena iš rinkos lyderių.

  Apibendrinant, investicija į GOLD akcijas, turint omenyje reikšmingus įmonės gamybos pajėgumus, atrodo pateisinama. Tikimasi, kad dėl ilgalaikės aukštos kokybės aukso gamybos ir didėjančios vario gamybos įmonė artimiausiais dešimtmečiais generuos reikšmingus laisvųjų pinigų srautus. Be to, įmonė viršijo analitikų pajamų ir grynųjų pajamų prognozes ir patvirtino, kad dėl sėkmingos išteklių žvalgybos ir naujų projektų greičiausiai pasieks metinius gamybos tikslus ir iki metų pabaigos padidins savo bendrą rezervą (atmetus išteklių išsekimą).

  Įmonė taip pat pardavė savo nepagrindinį investicinį paketą, taip atlaisvindama lėšas akcijų atpirkimui ir didelę investicinę grąžą teikiantiems plėtros projektams. Turint omenyje įmonės grynųjų pinigų srautų potencialą, GOLD yra patrauklios dividendinės augimo akcijos. „Barrick“ yra investicinio reitingo Įmonė. 2022 m. trečiąjį ketvirtį šį įmonė užbaigė turėdama 5,2 milijardo JAV dolerių pinigų ir jų ekvivalentų. Tai leidžia „Barrick“ agresyviai investuoti į žvalgybą ir toliau plėsti savo aukso rezervus. Vidutinė tikslinė kaina – 22 JAV doleriai, 12 % potencialus augimas.

 2. „Newmont Corp“ (NEM) yra daugiausiai aukso gavėja, vykdanti veiklą ir turinti turto JAV, Kanadoje, Meksikoje, Dominikos Respublikoje, Peru, Suriname, Argentinoje, Čilėje, Australijoje ir Ganoje. Įmonė taip pat išgauna varį, sidabrą, šviną ir cinką. Veikla paskirstyta į penkis regionus: Šiaurės Ameriką, Pietų Ameriką, Australiją, Afriką ir Nevadą.

  Įmonės vadovybė patvirtino, kad įmonė greičiausiai pasieks metinius orientacinius tikslus. Įmonės balansas solidus, likvidus turtas siekia 6,7 milijardo JAV dolerių, o grynosios skolos ir EBITDA santykis 0,5x (gerokai mažesnis nei įmonės tikslinis 1,0x santykis). Iki 2029 m. nenumatoma skolų gražinimų. Sėkmingai vystomi trumpalaikiai projektai, o tai liudija apie įspūdingo įmonės gamybos portfelio sėkmingumą.

  „Newmont“ turi 96 milijonų uncijų aukso rezervą. Be to, įmonė turi 68 milijonų uncijų vario ir sidabro rezervus. Dėl šių solidžių rezervų įmonė tikisi artimiausiais metais ir toliau stabiliai vykdyti gamybinę veiklą. „Newmont“ taip pat yra patraukli investicija dėl potencialaus pinigų srauto. Net krintant aukso kainai, įmonės pinigų srautas 2022 m. trečią ketvirtį siekė 466 milijono JAV dolerių. Jei aukso kaina pasiektų 1 800 JAV dolerių už unciją, įmonės metinis pinigų srautas galėtų viršyti du milijardus dolerių. „Newmont“ yra investicinio reitingo įmonė, tai leidžia jai tvariai investuoti ir įsigyti turto. Vidutinė tikslinė kaina – 65 JAV doleriai, 17% potencialus augimas.

 3. „Royal Gold Inc“ (RGLD) investuoja į gavybą ir brangiųjų metalų, daugiausia aukso, srautus. Įmonė veiklą vykdo už pradinę įmoką įsigydama procentinę iš uolienų išgaunamo metalo dalį ir neprisiima įsipareigojimų už kasybą. Brangiųjų metalų srautai yra su kasyklų valdytojais sudarytos pirkimo sutartys, suteikiančios teisę įsigyti visą ar dalį kasykloje iškasamo (-ų) metalo (-ų) kiekį mainais į išankstinę įmoką. Įprastai „Royal Gold“ neatlieka darbo kasyklose, į kurias yra investavusi. Įmonei priklauso honorariniai, kasybos, plėtros, vertinimo ir žvalgybos srautai, didžioji dalis grupės pajamų gaunama iš Kanados, Meksikos, Čilės ir JAV. Honorarinė („royalty“) investicija reiškia, kad įmonė nevykdo metalų gamybos, tačiau gauna dalį gamybos projekto pajamų atmetus išlaidas. Honorarais grįstas verslo modelis didina kainų nuspėjamumą. RGLD atveju, šis modelis pasiteisino. Aukso kainos prognozė: infliacijos įtaka ir prognozuojamas aukso srautų augimas turėtų teigiamai atsiliepti RGLD. Dėl verslo modelių kombinacijos RGLD yra patogus pasirinkimas norintiems investuoti į tauriuosius metalus. Maksimali tikslinė kaina – 155 JAV doleriai, 18% potencialus augimas.
Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kaip investuotojai gali uždirbti iš dirbtinio intelekto lenktynių

Dirbtinio intelekto pokalbių roboto „ ChatGPT “ populiarumas paskatino technologijų akcijų...

110 metų sėkmingai veikianti įmonė – tikras rojus besisukantiems statybų versle: kviečia į „Partnerių dienas“

Statybinių prekių verslas – toli gražu ne iš lengvųjų. Inovacijoms kasdien žengiant į...

Ar turėtume tikėtis akcijų rinkos atsigavimo 2023-aisiais?

Tai, ar akcijų rinka pasieks dugną lemia daugiausia infliacija, pasaulio centrinių bankų...

Verslo sėkmės istoriją sostinės centre kuria įmonės iš visos Lietuvos

Vilniaus centre įsikūrusio prekybos centro CUP strategijos dalis – po vienu stogu telkti...

Aukso rinkos prognozė 2023-iesiems: komentaras apie TOP 3 investicijas į auksą

Pastaruoju metu aukso vertė gana stabiliai didėja. Nuo 2022 m. lapkričio pradžios aukso kaina...

Top naujienos

Paaiškėjo, kaip „Starlink“ begėdiškai apribojo paslaugas Ukrainos kariams

Jungtinių Amerikos valstijų milijardieriaus Elono Musko valdoma bendrovė „ SpaceX “ Ukrainoje...

Lietuva, Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą, kaip dar stipriau prispausti Putino režimą (2)

Lietuva , Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą kaip dar stipriau prispausti Vladimiro Putino...

Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau

Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Putinas: Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje dar papildyta (19)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija ketina Baltarusijos teritorijoje...

Gydytojas išvardijo sutrikusios žarnyno veiklos simptomus: tai gali išprovokuoti kitas rimtas ligas

Žarnyno būklė daro itin didelę įtaką visam organizmui, net ir emocijoms. Apie tai laidoje „...

Girtų vairuotojų šou Vilniuje: gausios policijos pajėgos „premijas“ įteikė 16-likai alkoholio mėgėjų (10)

Šeštadienį Vilnių šturmavo gausios Kelių policijos pajėgos, prisidėjo ir Viešojo saugumo...

Low De Wei

JAV plinta mirtinai pavojinga grybelinė infekcija: yra du būdai, kaip ji gali paveikti žmogaus organizmą simptomai būdingi daugeliui kitų paplitusių ligų

JAV plintančio mirtinai pavojingo, vaistams atsparaus grybelio atvejų smarkiai padaugėjo COVID-19...

Į Lietuvą atvykstančių rusų ir baltarusių kišenėse – Ukrainos grivinos: ieškoma būdų šiuos pinigus grąžinti ukrainiečiams (3)

Pastaruoju metu fiksuojama vis daugiau atvejų, kai Rusijos ir Baltarusijos piliečiai į Lietuvą...

Kad sumokėtų mokesčius – prašymų ir tikrinimų lavina: situaciją vadina keista (10)

Kaskart, kai reikia deklaruoti pajamas ir mokėti mokesčius, skaitytoja Alina pasakoja susidurianti...

3 mėnesiai Atlanto vandenyne: Valujavičius apie artėjančius Karibus, „žemės“ faktorių ir sporto salės ilgesį (1)

Jau 90 dienų keliautojas Aurimas Valujavičius įgyvendina savo svajonę – vienas, be pagalbos ir...