Tai, ar akcijų rinka pasieks dugną lemia daugiausia infliacija, pasaulio centrinių bankų politika ir nuogąstavimai dėl pasaulinės recesijos. Panašu, kad artėjame prie „meškų rinkos“ pabaigos, bet situacija dar kurį laiką gali išlikti sudėtinga. Nepaisant to, jau pastebimos pagrindinės tendencijos, liudijančios apie galutinį korekcijos etapą. Infliacijos pikas, JAV federalinio rezervo griežtinama pinigų politika, reikšmingi S&P 500 indekso akcijų kainos ir pelno santykio (P/E) pokyčiai, mažėjantis obligacijų pajamingumas – visa tai yra akcijų rinkų dugno ženklai.
Ar turėtume tikėtis akcijų rinkos atsigavimo 2023-aisiais?
© Organizatorių nuotr.

Pagrindiniais rizikos veiksniais išlieka ekonominio sulėtėjimo mastas ir pelno vienai akcijai (EPS) rodiklis, bet švelnesnė recesija jau įskaičiuota rinkoje, o Federalinio rezervo politikos švelninimas paprastai skatina kainos ir pelno santykio pagerėjimą.

Tikėtina, kad 2022 m. ketvirtą ketvirtį pasaulinė infliacija pasieks piką, jai toliau didėti neleis mažėjanti paklausa, kainų nuolaidos dėl didėjančio inventoriaus, krentančios NT bei žaliavų kainos ir kiti veiksniai. Į šias aplinkybes turėtų atsižvelgti ir didieji centriniai bankai vertindami neseniai kelis kartus didintas palūkanų normas ir galimus tolimesnius veiksmus. Svarbus indeksų atsigavimo veiksnys – JAV federalinio rezervo retorika ir užuominos apie lėtėsiantį pinigų politikos griežtinimo, konkrečiau – palūkanų normos didinimo, tempą. Šiuo metu (2022 m. gruodį) ateities sandoriai sudaromi prognozuojant 5 % Federalinio rezervo palūkanų piką 2023 m. gegužę. Tai reikštų dar du kartus, gruodį ir vasarį, 0,5 % ir 0,25 % atitinkamai didėsiančią palūkanų normą.

Tačiau svarbu suprasti, kad Federalinio rezervo veiksmai priklauso nuo naujausių infliacijos, darbo rinkos ir ekonomikos augimo rodiklių. Tikėtina, kad dėl lėtėjančio augimo ir mažėjančios infliacijos Federalinis rezervas 2023 m. susilaikys nuo palūkanų normos kėlimo, o 2024 m. ši norma gali ir mažėti, dėl ko sumažės dolerio kursas ir 10 metų obligacijų pajamingumas, taigi susiformuos palankios sąlygos akcijų rinkoms ir augimo akcijoms. Jei šis scenarijus išsipildytų, JAV ekonomika be didelės žalos išliptų iš ekonominio sulėtėjimo ir nuosaikiai atsigautų. Kitu teigiamu ženklu indeksams galėtų tapti švelnesnis kiekybinis griežtinimas, kurį 2024 m. galėtų pakeisti kiekybinio skatinimo politika.

Kalbant apie darbo rinką, nors įmonės ir sumažino naujų darbuotojų priėmimo apimtis, kvalifikuotų darbuotojų trūkumas mažina masinių atleidimų 2023 m. tikimybę. Užimtumo augimas 2022 m. reikšmingai sulėtėjo, tai gali lemti kiek didesnį (bet santykinai neblogą) kiek daugiau nei 4 % nedarbingumą 2023 m. pabaigoje, o šis rodiklis taip pat gali tapti papildomu argumentu švelninat pinigų politiką.

Jei šis teigiamas H2 scenarijus išsipildytų, JAV ekonomika be didelės žalos išliptų iš ekonomikos sulėtėjimo ir nuosaikiai atsigautų. Taktiškai labai mažos „long-short“ fondų ir rizikos draudimo fondų pozicijos ir rekordiškai pesimistinė nuotaika rodo, kad pasiektas neigiamos reakcijos dugnas didina „FOMO“ pirkimo tikimybę jei 2023 m. pradžioje Federalinis rezervas nustotų kelti palūkanas ir infliacija išties pradėtų smarkiai mažėti.

Kinijos ekonomikos atsidarymas gali prisidėti prie JAV ekonomikos infliacijos mažėjimo ir panaikinti tiekimo problemas.

Investuotojai labiausiai nerimauja dėl recesijos 2023 m. 1-ajame pusmetyje perspektyvos ir dėl recesijos galinčių smukti įmonių pajamų ir S&P 500 indekso pelno vienai akcijai (EPS) rodiklio. Tačiau jei paaiškėtų, kad ekonomikos sulėtėjimas ar recesija būtų nežymūs ir ilgai neužsitęstų, yra nemenka tikimybė, kad rinkoje po šių metų spalio mėnesio smuktelėjimo jau įskaičiuotas būsimų pirkėjų dėmesys. Būsimas akcijos kainos ir pelno (P/E) santykis nukrito nuo 27x piko 2021 m. gruodį iki dabartinio 17x. Gali būti, kad pelno vienai akcijai (EPS) konsensusas šiuo metu pernelyg konservatyvus.

Ilgalaikių obligacijų kainos augimas rodo perėjimą prie paskutinės rinkos ciklo fazės. Geri obligacijų rezultatai neatspindi realių ekonominių tendencijų, todėl akcijos irgi artėja prie 2022 m. korekcijos dugno. 25 % S&P 500 vertės smukimas šiais metais patvirtintų lūkesčius, kad gilios recesijos nebus.

Apibendrinant, gali būti, kad pirmąjį kitų metų pusmetį JAV Federalinis rezervas nustos griežtinti pinigų politiką, konsoliduosis lėtėjančios infliacijos tendencija, o akcijų rinka pasieks dugną.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Kaip investuotojai gali uždirbti iš dirbtinio intelekto lenktynių

Dirbtinio intelekto pokalbių roboto „ ChatGPT “ populiarumas paskatino technologijų akcijų...

110 metų sėkmingai veikianti įmonė – tikras rojus besisukantiems statybų versle: kviečia į „Partnerių dienas“

Statybinių prekių verslas – toli gražu ne iš lengvųjų. Inovacijoms kasdien žengiant į...

Ar turėtume tikėtis akcijų rinkos atsigavimo 2023-aisiais?

Tai, ar akcijų rinka pasieks dugną lemia daugiausia infliacija, pasaulio centrinių bankų...

Verslo sėkmės istoriją sostinės centre kuria įmonės iš visos Lietuvos

Vilniaus centre įsikūrusio prekybos centro CUP strategijos dalis – po vienu stogu telkti...

Aukso rinkos prognozė 2023-iesiems: komentaras apie TOP 3 investicijas į auksą

Pastaruoju metu aukso vertė gana stabiliai didėja. Nuo 2022 m. lapkričio pradžios aukso kaina...

Top naujienos

Paaiškėjo, kaip „Starlink“ begėdiškai apribojo paslaugas Ukrainos kariams (3)

Jungtinių Amerikos valstijų milijardieriaus Elono Musko valdoma bendrovė „ SpaceX “ Ukrainoje...

Lietuva, Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą, kaip dar stipriau prispausti Putino režimą (4)

Lietuva , Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą kaip dar stipriau prispausti Vladimiro Putino...

Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau

Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Putinas: Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje dar papildyta (28)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija ketina Baltarusijos teritorijoje...

Gydytojas išvardijo sutrikusios žarnyno veiklos simptomus: tai gali išprovokuoti kitas rimtas ligas

Žarnyno būklė daro itin didelę įtaką visam organizmui, net ir emocijoms. Apie tai laidoje „...

Dovilė Jablonskaitė

Apipjaustymas: ilgo lytinio akto pageidaujantys vyrai apie tai svajoja, bet urologai perspėja – dievulio duota ne šiaip sau

Gimus mergaitei dar gimdymo namuose užakcentuojama: keičiant sauskelnes prausti tik laikant...

Low De Wei

JAV plinta mirtinai pavojinga grybelinė infekcija: yra du būdai, kaip ji gali paveikti žmogaus organizmą simptomai būdingi daugeliui kitų paplitusių ligų

JAV plintančio mirtinai pavojingo, vaistams atsparaus grybelio atvejų smarkiai padaugėjo COVID-19...

Girtų vairuotojų šou Vilniuje: gausios policijos pajėgos „premijas“ įteikė 16-likai alkoholio mėgėjų (12)

Šeštadienį Vilnių šturmavo gausios Kelių policijos pajėgos, prisidėjo ir Viešojo saugumo...

Pikantišką eksperimentą atlikę mokslininkai nustatė, kam vabalai panaudoja savo analinę angą: funkcija – labai neįprasta

Užuot gėrę vandenį per burną, vabalai yra pasirinkę kitą mechanizmą ir šiuo tikslu naudojasi...

Į Lietuvą atvykstančių rusų ir baltarusių kišenėse – Ukrainos grivinos: ieškoma būdų šiuos pinigus grąžinti ukrainiečiams (4)

Pastaruoju metu fiksuojama vis daugiau atvejų, kai Rusijos ir Baltarusijos piliečiai į Lietuvą...