„Ignitis renewables“ aplinkosaugos ir leidimų vadovė Lina Žibienė pažymi, kad bioįvairovės saugojimas yra vienas iš svarbiausių bendrovės tvarumo strategijos tikslų. Anot specialistės, žalioji energetika glaudžiai susijusi su gamta ir jos išsaugojimu.

„Statydami saulės ar vėjo jėgaines neišvengiamai darome įtaką aplinkai. Todėl ir buvo nuspręsta atlikti pirmąjį Lietuvoje tyrimą, kuris leistų identifikuoti, kaip keičiasi teritorijos augmenija ir gyvūnija pastačius saulės jėgainių parką. Nors žalioji energetika sparčiai vystosi, tokie tyrimai visame pasaulyje nėra dažni. Tyrimus turi atlikti kompetentingi specialistai, turintys žinių ir praktikos, gebantys tiksliai nustatyti augalų rūšis ir objektyviai įvertinti skirtingų rūšių augalų brandos amžiaus tarpsnius. Be to, tyrimui atlikti reikia laiko – jis užtruks ne mažiau kaip 3 metus“, – komentuoja pašnekovė.

Pagrindinis tikslas – išlaikyti biologinę įvairovę

L. Žibienė viliasi, kad „Ignitis renewables“ lėšomis atliekamas tyrimas padės formuoti gerąją saulės parkų eksploatavimo praktiką. Tikimasi, kad tyrimo išvados bus įdomios ne tik verslo atstovams, bet ir mokslininkams. Duomenys renkami Tauragės rajone, Lauksargių seniūnijoje. Čia esančioje teritorijoje įrengus hibridinį vėjo ir saulės elektrinių parką bus vystoma žalioji energijos gamyba. Vėjo jėgainės jau pastatytos, o greta jų statomas 22 megavatų (MW) saulės elektrinių parkas.

„Atlikdami tyrimą stebėsime augmenijos ir gyvūnijos įvairovę: prieš pastatydami jėgaines, joms jau veikiant ir praėjus metams nuo eksploatacijos pradžios. Tai padės išsiaiškinti, kaip keičiasi bioįvairovė įrengiant saulės jėgaines ir kaip bėgant laikui atsistato gamta. Be to, vykdysime įvairias aplinkosaugines iniciatyvas ir žiūrėsime, kaip jos padeda gerinti aplinką“, – sako žaliosios energetikos bendrovės atstovė.

Ignitis renewables“ stebi bioįvairovę statomame saulės elektrinių parke

L. Žibienės teigimu, aplinka labiausiai paveikiama pačių statybų metu. Anot specialistės, važiuojant sunkiajai technikai bei vykdant statybos darbus dirvožemis yra sutankinamas, o tai skatina dirvos eroziją. „Statybinė technika keičia augmeniją – suardomi žolynai, silpsta žemės gilumoje esantis sėklų bankas. Dirvožemio degradaciją pajunta vabzdžiai. Gamtoje viskas tarpusavyje susiję, todėl vabzdžių populiacijai mažėjant maisto sunkiau randa graužikai, paukščiai, o galiausiai ir stambesni gyvūnai“, – dėsto pašnekovė.

Sukurs paukščiams ir žvėrims palankias sąlygas

Pasak L. Žibienės, „Ignitis renewables“ ieško būdų, kaip statyti bei prižiūrėti saulės elektrines, kad neigiamas jų poveikis aplinkai būtų kuo mažesnis. Bendrovė taip pat planuoja savanoriškas aplinkosaugines iniciatyvas, kurios leistų pagerinti gamtos būklę.

„Pavyzdžiui, įrengiant hibridinį parką vadovaujamės šios praktikos principais ir numatome priemones užtikrinti biologinės įvairovės apsaugai. Kaip pvz. planuojame įrengti tvorą, kuri bus ne didesnės kaip 2,5 m aukščio ir iki 0,5 m pakelta nuo žemės paviršiaus, tai leis mažiems gyvūnams judėti nekliudomiems. Saulės parką juosiančios tvoros bus dažomos neutraliomis spalvomis. Aptvertas perimetras sudarys daugiau kaip keturis kilometrus, todėl nuspręsta įrengti 10 vienvėrių vartelių, kad atsitiktinai į teritoriją pakliuvusios stirnos ar kiti gyvūnai galėtų saugiau pasišalinti“, – apie laukinių gyvūnų apsaugą kalba L. Žibienė.

Kitas įdomus sprendimas – plėšriesiems paukščiams ir pelėdoms įrengiamos tupėjimo vietos. L. Žibienė atkreipia dėmesį, kad hibridinio saulės ir vėjo elektrinių parko teritorijoje yra didesnė suopių populiacija, o šie paukščiai medžioja tupėdami. Todėl teritorijoje bus įrengta 13 stovų paukščiams. „Tai yra gana nesudėtingas, tačiau labai efektyvus sprendimas“, – konstatuoja pašnekovė.

Saulės ir vėjo elektrines sups dobilai

„Ignitis renewables“ taip pat planuoja apželdinti saulės elektrinių parko teritoriją natūraliais žolynais, kurie būdingi būtent tai teritorijai. Pasak L. Žibienės, bendrovė nori išbandyti šią Lietuvoje dar retai naudojamą priemonę ir pasidalinti patirtimi.

Ignitis renewables“ stebi bioįvairovę statomame saulės elektrinių parke

„Norime įrodyti, kad žalioji energetika gali ne tik atstatyti žmogaus padarytą žalą, bet ir pagerinti aplinką. Iki šiol sklype buvo ražiena, likusi sustabdžius žemės ūkio veiklą, ir menkavertės piktžolės. Po elektrinių parko statybų planuojame užsėti specialiai ekspertų parinktu teritorijai būdingų sėjamų žolių sėklų mišiniu, tarp kurių bus šilkažiedė gaisrena, pievinis katilėlis, pievinis pelėžirnis ir šilinis dobilas, kitą dalį planuojama palikti savaiminiam atsikūrimui, t. y. atželti natūraliai. Svarbu paminėti, kad dėl visų sprendinių konsultuojamės su specialistais – botanikais, ornitologais ir kt., kurių rekomendacijomis ir vadovaujamės. Parko eksploatacijos metu pieva bus prižiūrima ir šienaujama gyvūnams bei paukščiams palankiu metu, kuomet jie nesuka gūžtų ir nededa kiaušinių“, – komentuoja įmonės atstovė.

L. Žibienė primena, kad pritaikius visus minėtus sprendimus po metų bus atliekamas sklypo bioįvairovės tyrimas, kurio metu bus įvertinta, kaip saulės elektrinių parko eksploatacijos metu keitėsi augmenija ir gyvūnija. Kad būtų užtikrinta surinktų duomenų kokybė, tyrimą atliks tyrėjai pagal griežtus tyrimų metodikos nuostatus.

„Ignitis renewables“ visas aplinkosaugines iniciatyvas taikys ne tik Tauragės rajone veikiančiame parke, bet ir kituose savo projektuose. Sukaupta informacija žaliosios energetikos bendrovė laisvai dalinsis ne tik su kitomis energetikos sektoriaus įmonėmis, bet ir su gamtininkais bei aplinkosaugininkais.