Vizitas pas odontologą – būtinas, tačiau neretai jo vengiame dėl įsisenėjusių baimių ar sklandančių mitų. Dar sunkiau, kai vizito prireikia mūsų vaikams, visiškai nenorintiems ramiai sėdėti odontologo kėdėje. Norėdami išsklaidyti baimes ir padrąsinti laiku apsilankyti pas odontologą, šiandien kalbamės su trimis odontologijos klinikos „Denticija“ specialistais. Šiame straipsnyje jie pasakoja apie tai, kada reikėtų pirmą kartą pasirodyti odontologui bei kokios priemonės gali būti taikomos, jog vizitas būtų kuo labiau patogus, neskausmingas bei kupinas teigiamų įspūdžių.
Denticija
Denticija
© Organizatorių nuotr.


Pirmasis vizitas pas odontologą

Gydytojas odontologas Nerijus Zakas atkreipia dėmesį, kad pirmojo vizito pas odontologą vaikui gali prireikti ir labai ankstyvame amžiuje: „Po gimimo pirmasis vizitas turėtų būti tėvams pastebėjus kūdikio dantenų spalvos pakitimą, paraudonavimą, paburkimą. Be to, jeigu yra stipriai prisitvirtinęs liežuvio pasaitėlis ir tai trukdo vaikui maitintis. Tik išdygus pirmajam dančiui taip pat reikia atvykti, siekiant įvertinti danties emalio mineralizaciją, aptarti pirmųjų dantų priežiūrą.“

Dygstant pieniniams dantims lankytis profilaktiškai reikėtų kas 6 mėnesius, kad būtų galima stebėti sąkandžio formavimąsi. Egzistuoja mitas, kad pieninių dantų taisyti nereikia, tačiau specialistas pabrėžia, kad „Pirmalaikis karieso pastebėjimas užkerta kelią danties skausmui, o gydymas atliekamas lengvai ir greitai.“ Todėl profilaktiniai vizitai – būtini, norint išvengti rimtesnių problemų, skausmo.

Denticija
Denticija
© Organizatorių nuotr.

Kaip paruošti vaiką vizitui pas odontologą?

Odontologas N. Zakas sako, kad „Plati šypsena ir šiltas bendravimas yra veiksmingiausias būdas bendrauti su vaiku.“ Tai padeda sukurti ryšį su pacientu ir įgyti jo pasitikėjimą. Odontologas pabrėžia, kad labai svarbu paaiškinti, ką ir kaip darys specialistas, parodyti vaikui nematytus įrankius, leisti juos apžiūrėti, paliesti. Dar prieš vizitą, namuose, tėveliai gali parodyti edukacinių filmukų apie dantų priežiūrą, kad vaikas žinotų, ko tikėtis. Juk dažniausiai bijome to, ko nesame patyrę.

Odontologas priduria, kad didžiausia klaida, tai sakyti „Tau nieko nedarys.“ Taip pasąmoningai siunčiame žinutę, kad odontologo kabinete išties gali nutikti kas nors blogo. Jei jau vyresniam vaikui kyla sudėtingų klausimų, visada galite atsakyti ,,Odontologas pažiūrės į tavo dantis, juos patikrins ir atsakys į klausimus, į kuriuos aš nežinau kaip tau atsakyti.“

Kai susitarti nepavyksta...

Itin mažiems pacientams ar tiems, kuriems apžiūrėti bei gydyti dantų nepavyksta tiesiog gražiai susitarus, šiuolaikinė medicina gali pasiūlyti įvairių sprendimų. Gydytojų odontologių Karolinos Mikalauskienės ir Miglės Žemaitienės paprašėme daugiau papasakoti apie gydymą su sedacija bei bendrine nejautra.

Denticija
Denticija
© Organizatorių nuotr.

Sedacija, tai medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas. Pacientas jos metu išlieka sąmoningas, ją dažniausiai pasirenkama taikyti dėl baimės, nuolatinio pykinimo procedūros metu ar kitų priežasčių. Odontologė K. Mikalauskienė papasakojo, kad „gydymas su sedacija ar bendrine nejautra (narkoze) pasirenkamas pirminės konsultacijos metu, kai gydytojas odontologas įvertina paciento būklę, kariozinių dantų kiekį ir numato, jog gydymas ambulatoriškai (odontologo kėdėje) neįmanomas.“ Gydymas gali trukti apie valandą (1–2 pažeidimų gydymas) ar daugiau – jei gydyti reikės daugiau pažeidimų. Odontologė K. Mikalauskienė priduria, jog „Sedacijos ar bendrinės nejautros paslaugą suteikia ir prižiūri gydytojas anesteziologas, jis užtikrina kad procedūra būtų saugi, efektyvi ir neskausminga.“

Sedacija ar bendrinė nejautra?

Odontologė M. Žemaitienė pasakoja, kad sedacija įprastai yra pasirenkama, kai atliekamas dantų šalinimas, o bendrinė nejautra gali būti taikoma tiek dantų šalinimui, tiek gydymui: „Vaikams dantis gydome bendrinėje nejautroje, kurie turi baimę odontologams, sunkias bendrines būkles (autizmo spektro sutrikimas, cerebrinis paralyžius ir pan.).“

Jei jūsų vaikui buvo paskirta ši procedūra, specialistė primena pagrindines taisykles, kurių reikėtų laikytis prieš gydymą: „Prieš sedaciją ar narkozę (bendrinę nejautrą) galima valgyti likus 6 valandoms iki operacijos, jeigu vaikas maitinamas krūtimi – pamaitinti galima 4 valandos iki operacijos, o gerti skysčių – 2 val. iki operacijos. Reikia atlikti bendrą kraujo tyrimą, elektrokardiogramą (EKG).“

Odontologas N. Zakas priduria, kad nors jam dažniausiai pavyksta susidraugauti su savo mažaisiais pacientams, kartais „pasitaiko, kad vienintelis būdas atlikti ilgas procedūras – dantų šalinimą, kanalų gydymą – yra tik atliekant sedaciją arba narkozę.“

Denticija
Denticija
© Organizatorių nuotr.

Svarbiausia – profilaktika

Specialistai apibendrina, kad svarbiausia – nepamiršti profilaktinių vizitų, jog būtų galima laiku pastebėti kariesą, netinkamą sąkandį ir kitas problemas. O kiekvienu konkrečiu atveju gydytojas įvertins galimas rizikas ir rekomenduos sedaciją, bendrinę nejautrą ar pasistengs susitarti su mažuoju pacientu bei apžiūrą ar gydymą atliks be papildomų priemonių. Kuo anksčiau specialistas pastebės vieną ar kitą problemą, tuo lengviau ir paprasčiau ją bus išspręsti, todėl galbūt kaip tik šiandien yra metas užregistruoti savo vaiką profilaktiniam vizitui?

Registruotis vizitui ir sužinoti daugiau apie dantukų gydymą galite apsilankę: www.denticija.lt

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Oftalmologė apie išsausėjusias akis: neatidėliokite vizito pas gydytoją

Akių paraudimas, perštėjimas, deginimas, smėlio akyse pojūtis, neryškus matymas, nuovargis –...

Gydytoja dermatologė perspėja dėl populiarių spuogų gydymo būdų: šios priemonės gali pridaryti daugiau žalos nei naudos

Kai po nakties nemaloniai nustebina ant veido iššokęs spuogelis ar net keli, dažnas suskumba...

Profesorė D. Sekmokienė dalijasi patarimais, kaip įveikti streso daromą žalą gamtos dovanojamais augalais

Kinų medicina byloja – jei nėra ramybės, pažeidžiama visų žmogaus energinių kanalų veikla,...

Demencija gali susirgti kiekvienas: specialistai atskleidžia, kas padeda atitolinti šią ligą

Niekas nėra apsaugotas nuo rizikos susirgti demencija. Vienas tokių pavyzdžių – žymaus...

Visa tiesa apie antibiotikus: šis pacientų elgesys jiems patiems kelia didžiulę grėsmę

Jei atsidarytume namų vaistinėlę, neretas ten rastume užsilikusių antibiotikų. Gal kažkada viso...

Top naujienos

Pirmosios interviu akimirkos pribloškė ilgai viešumoje nesirodžiusį Rusijos ambasadorių (1)

Rusijos ambasadorius Australijoje Aleksejus Pavlovskis po ilgos pertraukos bendravo su žiniasklaida....

Alytiškė pasibaisėjo elektros atjungimais: mes ne kaimiečiai ir ne durneliai patarimai, ką daryti

Stovintis verslas, neveikianti saulės elektrinė, per plauką išvengta gaisro – tokius patirtus...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (4)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (38)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Reed ir Ambrulevičius pasaulio šokių ant ledo čempionate užfiksavo geriausią karjeroje rezultatą

Pajėgiausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Saitamoje,...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (15)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Rokiškyje vyrą užpuolusi trijulė išvežė jam nežinoma kryptimi

Pas rokiškėną atėję nekviesti svečiai žmogų pakvietė į lauką, kur sumušė, o netrukus jį...

Jankauskas po mačo Belgrade: nesiruošiu žaidėjams sakyti nė vieno priekaišto (1)

Lietuvos rinktinė Europos čempionato atrankos starte penktadienio vakare išvykoje 0:2 pralaimėjo...

Transliacija / Alfo didysis šou. Patiekalas, kurį vieni dievina, o kiti nedrįsta paragauti, šaldytos žuvies mitai ir valgomas vazonas šunims Kodėl neverta sandėliuoti stiklainių ir ar prieš rūšiuojant reikia juos plauti?

Šį šeštadienį Alfas kvies pasitikėti savo skonio receptoriais: dažnai akys mus paveda skonio...