Pasak Tarandės klinikos šeimos gydytojos Linos Kudinavičiūtės, maždaug du trečdaliai šaltojo sezono susirgimų yra virusinės kilmės. Dažniausia virusinė infekcija – peršalimas.

„Peršalimo virusai plinta oro lašeliniu būdu arba per daiktus bei tiesiogiai kontaktuojant su sergančiaisiais. Virusinės infekcijos gali pasireikšti karščiavimu, sloga, gerklės ar galvos skausmu, kosuliu. Peršalimas paprastai trunka nuo kelių dienų iki savaitės, tačiau jei nėra laikomasi tinkamos higienos ir gydymo rekomendacijų, gali kilti ir komplikacijų. Svarbu atminti, kad nėra specialaus peršalimo gydymo. Atitinkamais veiksmais yra malšinami tik jo simptomai, tačiau ligos sukėlėjas nėra naikinamas – su tuo turi susidoroti pats organizmas“, – sako gydytoja.

Gydytojos L. Kudinavičiūtės teigimu, rudenį žmonės neleidžia „sau sirgti teisingai“

Ignoruoti ligą – klaidinga

Anot L. Kudinavičiūtės, rudenį dėl poatostoginio laikotarpio, kuomet norima kuo greičiau sugrįžti į darbo ritmą, žmonės neretai neleidžia „sau sirgti teisingai“. Jausdami peršalimo simptomus vis tiek gyvena įprastai: dirba, kontaktuoja su kolegomis ir artimaisiais, taip tik prailgindami sveikimo laiką ar rizikuodami sukelti komplikacijų.

„Nederėtų ignoruoti pirmųjų peršalimo požymių, nes virusų dauginimasis pradinėje stadijoje vyksta spartėjančiu tempu. Delsdami praleidžiame momentą, kai su infekcija galima lengvai susidoroti ir nutraukti jos plitimą. Užpuolus virusams, įsijungia ir pradeda kovoti mūsų organizmo imuninė sistema, todėl jaučiamės pavargę. Tad geriausias vaistas yra leisti savo organizmui ilsėtis, gerai išsimiegoti. Daugumai žmonių nepavyksta greitai pasveikti, nes net ir pajutę simptomus, jie eina į darbą – tai tik dar labiau pablogina situaciją“, – pastebi gydytoja.

BENU vaistininkės Ingos Norkienės teigimu, kita dažna klaidinga praktika, kurią, pasirodžius pirmiesiems peršalimo simptomams, taiko nemaža dalis tautiečių – savigyda. Vaistai yra vartojami savo nuožiūra, nežinant nei reikalingų dozių, nei jų tarpusavio sąveikų.

„Žmonės neretai neatkreipia dėmesio į tai, kad jų namų vaistinėlėje esančiuose skirtingų gamintojų ir pavadinimų vaistiniuose preparatuose gali būti ta pati veiklioji medžiaga, todėl atsiranda perdozavimo rizika. Pavyzdžiui, kartu su geriamuoju vaistiniu preparatu, kurio sudėtyje yra paracetamolio, dar papildomai suvartojama ir ibuprofeno tabletė. Kitas netinkamas būdas pasveikti – gydyti peršalimą antibiotinių savybių turinčiais preparatais, kuriems reikalingas gydytojo leidimas. Antibiotikai yra skirti gydyti bakterinius susirgimus, o ne virusinius, būtent kuriems ir priskiriamas peršalimas. Jei antibiotiniai preparatai vartojami peršalus, tokiu atveju imuninė sistema yra silpninama, o ligos eiga – sunkėja ir ilgėja“, – sako vaistininkė.

Vaistininkė I. Norkienė pabrėžia, jog nederėtų vartoti vaistų nežinant reikalingų dozių ir jų tarpusavio sąveikų.

Svarbiausi peršalimo gydymo būdai

Pasak I. Norkienės, peršalus reikėtų bent dieną likti namuose, ilsėtis ir gerti kuo daugiau skysčių, kad išvengtumėte dehidratacijos bei skystintumėte gleives.

„Geriausia gerti šiltą, bet ne karštą vandenį, čiobrelių, aviečių, liepžiedžių, ramunėlių arbatas arba sultinius. Vartojant skysčius, paspartinamas ligas sukeliančių mikroorganizmų ir jų išskiriamų toksinų šalinimas iš organizmo, taip pat apsaugome kūną nuo dehidratacijos. Sumažinti uždegimą bei pristabdyti bakterijų dauginimąsi galima ir skalaujant gerklę minėtomis arbatomis. Be to, palengvinti ir sutrumpinti peršalimo ligų simptomus padeda papildomas vitamino C, mikroelementų seleno ar cinko vartojimas. Pastarasis gali veikti ir kaip vietinis antiseptikas“, – aiškina farmacijos specialistė.

Vaistininkė temperatūrą mažinančius vaistus rekomenduoja pradėti vartoti temperatūrai pakilus aukščiau 38 laipsnių, jeigu žmogus iki to laiko nesijaučia labai prastai. Mat karščiuodamas organizmas kovoja su virusais ar kitais patogenais, tad numušdami neaukštą temperatūrą, tik darome sau „meškos paslaugą“.

„Vis dėlto, jeigu daugiau nei 3 dienas kamuoja aukštesnė nei 38 laipsnių kūno temperatūra ir jaučiate stiprų galvos skausmą – kreipkitės į gydytoją. Jeigu atsiranda bėrimas, vėmimas ar viduriavimas – būtina skubi medikų pagalba“, – pabrėžia farmacijos specialistė.

Bet kokiu atveju, pasireiškus pirmiesiems peršalimo simptomams, I. Norkiene ragina žmones nenumoti į juos ranka, konsultuotis su savo šeimos gydytoju arba vaistininku.

Prieš peršalimą – imuninės sistemos stiprinimas

BENU vaistininkės teigimu, norint išvengti sezoninių peršalimo ligų, reikėtų didinti atsparumą aplinkos veiksniams, tai reiškia – stiprinti imuninę sistemą.

„Peršalimo ligos nebus baisios, jei organizmas gaus pakankamai A, C, E, D vitaminų. Vitaminas C – visų peršalimo ligų priešas, o vitaminas D stiprina imunitetą. Sezoniniai pokyčiai turės mažiau įtakos sveikatai, jei organizme pakaks cinko, seleno, kalcio ir kitų mikro bei makroelementų. Taip pat siūlyčiau nepamiršti ir žuvų taukų, nes tai ne tik vitaminų A ir D, bet ir nesočiųjų riebalų rūgščių šaltinis, padedantis stiprinti imunitetą“, – sako vaistininkė.

Farmacijos specialistė taip pat pataria sveikai maitintis, išlaikyti fizinį aktyvumą, pakankamai ilsėtis, vengti streso, vartoti pakankamai antioksidantų, reguliariai plautis rankas, vengti masinio susibūrimo vietų ir kontaktų su sergančiaisiais.

„Tamro Baltics“ yra viena iš pirmaujančių farmacijos didmeninės ir mažmeninės prekybos farmacijos produktais įmonių Baltijos regione, vykdanti veiklą per beveik 440 BENU vaistinių Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. BENU vaistinių klientai gali rinktis iš plataus nuosavo prekių ženklų produktų asortimento, taip pat pasinaudoti plačiu papildomų vaistinės teikiamų paslaugų spektru. BENU dirbantys specialistai savo lankytojus aptarnauja rūpestingai ir kvalifikuotai, teikia profesionalias konsultacijas sveikatos klausimais. DIVE slaptojo pirkėjo tyrimuose 2022 metais BENU buvo paskelbta geriausiai aptarnaujančia vaistine Lietuvoje.