Tokie studentų įsitraukimo reikalaujantys metodai, kaip iššūkiais, problemomis, projektais ir tyrimais grįstas mokymasis, aktyviai taikomi Vilniaus universiteto Verslo mokykloje (VU VM).

Siūlymai įgyvendinami realybėje

„Bakalauro studijų metu studentai sprendžia realios įmonės pateiktus verslo iššūkius. Tai tampa studentų atsiskaitymo darbu ar jo dalimi. Viena paskutinių realių verslo užduočių studentams buvo išgryninti jau veikiančio salotų baro prekės ženklo pozicionavimo strategiją ir šūkį, sukurti komunikacines žinutes ir prekės ženklo naratyvą, išgryninti produkto vertes ir asociacijas klientams“, – pasakoja VU VM Studijų tarnybos vadovė – direktorės pavaduotoja doc. dr. Jurgita Vizgirdaitė.

Spręsdami salotų baro iššūkį, studentai dirbo tarpdisciplininėse ir tarpkultūrinėse grupėse, atliko tyrimus, rinkos analizę ir pateikė galimus sprendimo būdus. „Verslo iššūkių taikymas studijose užtikrina studentų įsitraukimą, ugdo ne tik studijų krypčiai reikalingus gebėjimus, bet ir bendrąsias kompetencijas – bendravimo ir bendradarbiavimo, kritinio ir inovatyvaus, kūrybiško mąstymo, refleksijos, problemų sprendimo, lyderystės ir komandinio darbo, proaktyvumo, atsakingumo ir kitų. Labiausiai studentus motyvuoja tai, kad jų pateikti sprendimai gali būti pritaikomi ir išbandomi realybėje“, – teigia doc. dr. Jurgita Vizgirdaitė.

SuitU

VU Verslo mokykloje verslo iššūkiai yra integruojami į studijų programų modulius. Bakalauro studijų metu per semestrą yra studijuojami 3 moduliai ir laikomi 3 egzaminai. Vienas modulis apjungia aktualią tematiką ir taip vysto konkrečią verslo kompetenciją. Pavyzdžiui, Antreprenerystės modulis apjungia verslo ar startuolio kūrimą, inovacijas ir verslo iššūkį, Tvarios verslo plėtros modulis apjungia verslo etiką, verslo atsparumą ir tvarų verslą. Bakalauro studijų pabaigoje studentai vietoje tradicinio bakalauro baigiamojo darbo gali rengti ir gintis Verslo atvejo tiriamąjį darbą/projektą.

Tarptautiniai verslo iššūkiai

Spręsdami realius verslo iššūkius VU VM studentai savo idėjas „pasitikrinta“ ir su užsienio verslo mokyklų studentais.

Kaip skatinti atsakingą vartojimą ir sumažinti pakuočių daromą žalą planetai? Tokį „L‘Oreal“ prekių ženklo „Kiehl's“ iššūkį gavo Vilniaus universiteto Verslo mokykloje organizuotoje BIP (angl. Blended Intensive Program) programoje dalyvavę studentai iš VU VM, Roterdamo verslo mokyklos ir Banku Augstskola Verslo ir finansų mokyklos.

Susiskirstę komandomis ir susipažinę, visą savaitę dalyviai ruošė pasiūlymus: gilinosi į prekių ženklų filosofiją, aplankė Užstato sistemos administratoriaus pakuočių skaičiavimo centrą, „Douglas“ parduotuves, pastarojoje vykdė klientų apklausas, klausėsi paskaitų, dalyvavo mentorysčių sesijose ir galvojo idėjas. BIP programos laimėtojų komanda pasiūlė ne tik sprendimą „Kiehl‘s“ prekių ženklui, kaip sumažinti pakuočių daromą žalą, bet ir jo viešinimo, edukacijos socialiniuose tinkluose, rezultatų matavimo idėjas.

Studijų metu įkuria startuolius

Magistrantūros studijų studentai, kaip savo baigiamąjį darbą, gali rengti konsultacinį projektą – remiantis įgytomis žiniomis pateikti realios verslo problemos sprendimo būdus. Aukštųjų technologijų verslo (angl. DeepTech Entrepreneurship) studijų programos magistrantai savo baigiamajam darbui buriasi į komandas ir kuria potencialius startuolius. Kai kurios VU VM gimusios ir vystytos idėjos šiandien jau peržengė universiteto sienas, sulaukė finansuotojų dėmesio ir yra plėtojamos už jo ribų.

Studijų metais Alius Kubilius, Ineta Plytnykienė ir Mikas Pribušauskas sugalvojo maisto pramonėje ir sveikatos srityje egzistuojančią problemą spręsti sukuriant IT technologiją, kuri pateiktų personalizuotą perkamų maisto prekių analizę. Šiandien šie VU VM alumnai jau yra įkūrę įmonę „Billoka“.

Mikas Deeptech

„Gyvename pasaulyje, kurį valdo duomenys. Tai yra neįkainojamas resursas, kurio prognozuojama vertė ateityje pranoks naftos. Didžiosios korporacijos surenka be galo didelį kiekį duomenų, tačiau dauguma jų tiesiog guli stalčiuje ir laukia, kol bus panaudoti. Nėra išnaudojamas jų potencialas, siekiant sukurti gerovės sprendimą̨ žmogui. Lojalumo kortelės, kuriomis žmonės naudojasi maisto prekių parduotuvėse, yra didelis tokių duomenų šaltinis – ten išsaugota visa mūsų apsipirkimo istorija, o ką iš to gauna žmonės? Geriausiu atveju nuolaidą apsipirkimui. Mūsų įsitikinimu, o ir atsižvelgiant į mokslinių tyrimų rezultatus, sukaupti duomenys galėtų suteikti ženkliai daugiau naudos jų tikriesiems savininkams – vartotojams. Viena iš galimų naudų yra mitybos įpročių stebėjimas ir personalizuotų rekomendacijų gavimas. Sveika ir subalansuota mityba padeda ne tik kontroliuoti svorį, bet ir gyventi kokybiškesnį gyvenimą be skausmų ir ligų“, – įsitikinęs A. Kubilius ir priduria, kad tam į pagalbą yra pasitelkiamas dirbtinis intelektas ir kiti pažangiausi technologiniai ir vadybiniai sprendimai.

Kadangi vartotojai skuba ir neturi pakankamai žinių analizuoti produktų etiketes, o Europos Sąjunga neturi vieningos produktų ženklinimo sistemos, kuri padėtų vartotojui lengviau priimti sprendimus, sukurtas įrankis „Billoka“ galėtų padėti vartotojui priimti sąmoningą̨ apsipirkimo sprendimą̨. Technologija analizuoja perkamų maisto produktų sudėtines dalis, pavyzdžiui, kokią dalį sudaro cukrus, hidrinti riebalai ar kiti sveikatai nepalankūs priedai, o vartotojui pateikiamos personalizuotos rekomendacijos, kurie jo perkami produktai yra nepalankūs sveikatai ir į kokius sveikesnius produktus, įvertinus vartotojo elgseną, galima juos keisti.

„Turime sprendimą, kurio pagalba mobilios programėlės naudotojams nereikės įvesti perkamų prekių rankiniu būdu. Taip nesutrikdysime apsipirkimo proceso, o kaip tik jį pagerinsime papildomomis naudomis“, – paaiškina A. Kubilius, kuris tikisi, kad šios programėlės demonstracinė versija jau rudenį išvys dienos šviesą ir galės būti naudojama vartotojų. Šiandien startuolio kelią galima sekti interneto svetainėje https://billoka.com

Pašnekovas pasakoja, kad magistrantūros studijas rinkosi praėjus 15 metų po bakalauro studijų̨, kai jau buvo įsitvirtinęs darbe, sukūręs šeimą. Daugeliui jo sprendimas vėl mokytis pasirodė net šiek tiek keistas. „Ieškojau studijų̨, kurios apjungtų technologijas, verslumą, lyderystę ir leistų įgyti naujos patirties, žinių. Studijas vertinu tikrai labai gerai. Manau, kad ateityje jos bus tik dar geresnės. Aukštųjų technologijų verslo studijos ypač tinka tiems, kurie svajoja kurti su šiuolaikinėmis technologijomis susijusį verslą, ieško inovatyvių sprendimų. Studijų̨ metu gali sugalvoti idėją̨, ją išsigryninti, tobulinti kartu su mokslininkais, praktikais, CERN ekspertais ir net pristatyti potencialiems investuotojams“, – sako A. Kubilius.

Alius Deeptech

Nebereikės sukti galvos, kuo apsirengti

VU Verslo mokyklos auditorijos suole atliekant dėstytojo paskirtą užduotį, idėja įkurti tvarios mados startuolį „SuitU technologies“ kilo Aukštųjų technologijų verslo (ang. DeepTech Entrepreneurship) magistrantūros studijų programos studentui Rokui Uliui, kuriam ši idėja kilo žemiškomis aplinkybėmis, kai pakeliui į studijas apsirengus naujais drabužiais, žmonos komentaras buvo „atrodai kaip benamis“. Tuomet kilo supratimas, kad ne viskas, kas nauja, dera. Vystant startuolį buvo bendradarbiaujama su Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) mokslininkais, CERN verslo inkubatoriumi Lietuvoje, VU VM dėstytojais ir Vilniaus universiteto Inovacijų centru.

„SuitU technologies“ bus virtuali platforma kiekvienam, kurio rytai prasideda nuo galvojimo, kuo apsirengti einant į darbą, ką vilkėti laisvalaikio metu. Daugeliui žmonių drabužių pasirinkimas ir suderinimas yra tapęs tikru galvos skausmu, o jų pirkimas atrodo laiko gaišinimas. Panaudojus dirbtinį intelektą, „SuitU technologies“ parinks tinkamus drabužių derinius kasdienai ir palengvins apsipirkimo procesą kiekvienam“, – apie startuolio idėją pasakoja jos sumanytojas ir vienas vystytojų R. Ulys.

Jis neslepia, kad niekada nebuvo suabejojęs kilusia idėja, atvirkščiai – tikėjimas ja kasdien vis stiprėjo, o ypač jis sustiprėjo sulaukus investicijos ir kvietimo dalyvauti verslo akceleratoriuje. Šiuo metu startuolį R. Ulys vysto kartu su Mantu Morkūnu ir Arnu Matiuku. Tikimasi, kad jau rudens pabaigoje šis startuolis bus pristatytas visuomenei. Daugiau informacijos apie tvarios mados startuolį galima rasti interneto svetainėje www.suitu.tech

Šie VU Verslo mokykloje gimę startuoliai, pasak doc. dr. J. Vizgirdaitės, įrodo, kad studijų metais taikant modernius įtraukiančius mokymo ir mokymosi metodus suteikiama kuo daugiau praktinių žinių ir įgūdžių, kurie iškart gali būti taikomi globalioje rinkoje, kuriant savo verslą.