Orams atvėsus savo imunitetu susirūpiname labiau nei įprastai: vaistinėje dairomės vitamino C, iš spintelės traukiame močiutės medų ir česnakus, namuose vis dažniau pakvimpa čiobreliais ir imbieru. O kuo ir kaip stipriname savo ir vaikų psichologinį imunitetą? Juk jis – ne mažiau svarbus nei tas, kuris mus saugo nuo peršalimo ligų. Psichologinio atsparumo dėka mes, kai susiduriame su sunkumais, ryžtamės juos įveikti, o ne ignoruoti. Būtent psichologinis atsparumas padeda mums „sveikti“ po nesėkmių ir įvairių stresinių situacijų, stiprina tikėjimą savimi ir tuo, kad visa, kas gyvenime nutinka, yra išgyvenama.
Kaip stiprinti vaikų psichologinį atsparumą?
Kaip stiprinti vaikų psichologinį atsparumą?
© Organizatorių nuotr.

Įvairių tyrimų duomenimis, dalis mokyklinio amžiaus vaikų, susidūrę su kasdienio gyvenimo sunkumais, nebesijaučia galį jų įveikti, nes nepakankamai save vertina, stokoja savęs pažinimo ir problemų sprendimo įgūdžių. Pasak VšĮ Psichologinės sveikatos centro vadovės, klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės, šių tyrimų išvados dar nereiškia, kad auga dar viena karta, kuri bus linkusi ne spręsti sunkumus, o juos ignoruoti. „Tai, kaip vaikas reaguoja stresinėje situacijoje, labai priklauso nuo jo ankstesnės patirties panašioje situacijoje, taip pat – nuo paties vaiko įsitikinimų apie save ir nuo jį supančios aplinkos – kiek ji yra palaikanti ir drąsinanti. Jeigu vaikas jau turi teigiamos patirties įveikiant problemas, jeigu jis pats apie save galvoja kaip apie galintį sunkumus įveikti ir, trečia, jeigu vaiko palaikymo komanda – tėvai, seneliai, draugai, mokytojai rodo pasitikėjimą vaiku, dažniausiai visa tai įgalina ir patį jį tikėti savimi. Jeigu ne – tai dar taip pat nėra nuosprendis. Tiek vaikų požiūris į kasdienius sunkumus, tiek ir jų įsitikinimai apie save pačius yra pakankamai paslankūs pokyčiams. Vadinasi, jie gali būti įvairiai koreguojami: ugdomi ir stiprinami“.

Kas yra psichologinis atsparumas?

Dažniausiai vaikai, kurie sėkmingai įveikia tiek raidos, tiek kasdienius iššūkius, nuo kitų savo bendraamžių, kuriems įveikti stresines situacijas sekasi ne taip gerai, skiriasi savo psichologiniu atsparumu. Ilgą laiką buvo manoma, kad tai – įgimtas gebėjimas, dėl kurio vieni jau nuo vaikystės tampa sėkmės lydimi, kiti – nesėkmės nuojautos nuolat kamuojami. Laimei, daugelis tyrėjų šias pirmines prielaidas paneigė, ir šiandien žinome, kad psichologinis atsparumas – ne įgimta savybė, o įgytų gebėjimų rinkinys, kurį nesunkiai galime padėti išsiugdyti jau ir savo mažiesiems. Kaip teigia psichologė Milda Lukašonokienė, psichologinį atsparumą nėra per vėlu stiprinti net ir mums, suaugusiems, tačiau geriausia, kai šią dovaną įteikiame mažam žmogui jau nuo kūdikystės. Naujagimiui yra labai svarbus tėvų dėmesys, dažnas fizinis kontaktas, jo kalbinimas, kaip įmanoma greitesnis kūdikio poreikių patenkinimas. Būtent tokiomis akimirkomis pradeda formuotis mažylio įsitikinimas, kad pasaulis – saugi vieta būti, o jo žmonėmis galima pasitikėti. Vadinasi, šeima, jeigu vaikas ją suvokia kaip palaikančią, labai anksti tampa vienu reikšmingiausių jo psichologinio atsparumo šaltinių.

Kaip tėvai gali stiprinti savo vaikų psichologinį atsparumą?

Kalbėkitės su vaiku. Vaikui svarbu žinoti, kad ir mama, ir tėtis patiria daugybę sudėtingų situacijų, kurias lydi nemalonūs pojūčiai kūne. Daugelio šių situacijų išvengti negalime, bet galime valdyti tai, ką tokiomis akimirkomis darome: renkamės jausti įtampą ar ją mažinti?

Dalinkitės savo patirtimi. Vaikui naudinga žinoti, kas tėvams padeda susidoroti su stresu. Ką jūs patys darote norėdami pasijusti geriau? Sportuojate? Bendraujate? Galbūt užsiimate mėgstama veikla? Dalinkitės šia patirtimi su vaiku!

Skatinkite vaiką daugiau judėti. Fizinė veikla padeda pasijusti geriau ir mes tampame atsparesni stresui. Ar jūsų vaikas juda pakankamai?

Kaip stiprinti vaikų psichologinį atsparumą?
Kaip stiprinti vaikų psichologinį atsparumą?
© Organizatorių nuotr.

Padėkite vaikui atskirti katastrofiškas mintis. Mus visus aplanko „juodos“ mintys, brukančios mums į galvą žinią, kad viskas blogai, aš tikras nevykėlis, su manimi niekas nedraugauja. Visgi ar tikrai VISKAS blogai, ar aš išties TIKRAS nevykėlis, ar su manimi tikrai NIEKAS nedraugauja?

Stiprinkite vaiko problemų sprendimo įgūdžius. Kai vaikas susiduria su sunkumais, pagalvokite, kaip galėtumėte padrąsinti vaiką šį sunkumą priimti kaip iššūkį, su kuriuo jis pats gali susidoroti. Tokie metodai kaip minčių lietus, alternatyvų paieška tam puikiai pasitarnauja.

Atraskime laiko pabūti su vaiku. Kuo daugiau prasmingo laiko leidžiame su vaiku, tuo artimesnį santykį su juo kuriame. Galime drauge žaisti, skaityti, eiti pasivaikščioti. Bendra veikla ir ją lydintys malonūs jausmai padeda vaikui atsipalaiduoti ir pasijusti geriau.

„Vaikui, kokio amžiaus jis bebūtų, greta visų jau išvardintų dalykų taip pat labai svarbu padėti patirti sėkmę kasdienybėje, džiaugtis jo pastangomis, drąsinti imtis savarankiškų veiksmų su minimalia mūsų pagalba, nes tokiu būdu įgaliname jį tikėti savo galimybėmis, tarp kurių – ir gebėjimu įveikti sunkumus. Tai neatsiejama nuo psichologinio atsparumo stiprinimo. Nuo jo neatsiejama ir mūsų pačių, tėvų, asmeninis pavyzdys: ką aš pats darau su sunkumais susidūręs? Ar kalbu apie tai? Ar ieškau pagalbos? Tėveliai dažnai nori, kad jų vaikas juos pačius praaugtų, tačiau, deja, vaikams sunku tai padaryti, jeigu kasdien mato tėvų elgesį, kuris skiriasi nuo to, kokį norima išugdyti jame. Jeigu kiekvienas dažniau pagalvotume, kaip šiandien stiprinsiu savo paties psichologinį atsparumą, panašu, kad labai greitai pajustume pirmuosius pokyčius visame kame“, – apibendrindama sako VšĮ Psichologinės sveikatos centro vadovė, klinikinė psichologė M. Lukašonokienė.

VšĮ Psichologinės sveikatos centras inicijuoja australų psichologinio atsparumo programos „Friends“ vertimą ir adaptavimą Lietuvoje. Šios programos tikslas – stiprinti vaikų, paauglių ir jų tėvų psichologinį atsparumą suteikiant programos dalyviams reikšmingų žinių ir vertingų savireguliacijos, savęs raminimo, drąsinimo, problemų sprendimo įgūdžių. Programos vertimą ir pritaikymą tikslinėms grupėms finansuoja Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.


Užsakymo nr.: PT_82533585

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Viena mokykla siekia realizuoti kiekvieno pradinuko motyvaciją mokytis

Mokyklinio laikotarpio pradžioje vaikai į mokyklą pradeda eiti su dideliu užsidegimu ir smalsumu...

Peticijos.lt renka parašus prieš mažų mokyklų uždarymą – kokią žalą ši švietimo pertvarka padarytų? (1)

LRV sprendimas nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. nebeteikti finansavimo LR biudžeto lėšomis klasėms,...

Pabudę snieguoti dinozaurai kviečia į švytinčią Mažojo princo kelionę

Su kiekvienais metais, Klaipėdos rajone, gimsta vis didesni šventiniai stebuklai. Jau ketvirtus...

Atliktas tyrimas atvėrė skaudulius: esama situacija nėra patenkinti nei tėvai, nei mokytojai

Lietuvoje vykdyta tėvų ir mokytojų apklausa parodė, kad daugiau nei pusė tėvų norėtų daugiau...

Gydytoja apie kūdikių odos problemas – kai kurių priemonių reikėtų vengti

Ką tik gimęs žmogus daug kuo skiriasi nuo suaugusiojo – svarbiausi jo organai dar nėra visiškai...

Top naujienos

Įvertino rusų istoriko grasinimus apie branduolinį smūgį Lietuvai: taip Rusija ir pasiekia savo tikslą (7)

Lietuvai ir Lenkijai iki šio rudens Baltarusija smogs branduoliniais ginklais, tada šalis...

Blokuodama Rusijos propagandą Lietuva iškėlė per sunkų vėzdą: sugaišo pusmetį, o nelegalios paslaugos jau vėl veikia (2)

Lietuva pirmą sykį ištraukė IP blokavimo vėzdą, plačiai taikomą Kinijoje – sugaišo pusmetį...

Liudininkai apie per vakarėlį ištartus Peskovo žodžius: buvo labai nejauku

Rusijos politikos ir kultūros elito atstovai buvo perspėti, jog laukti karo pabaigos neverta. Tokią...

Ribojimus Rusijos ir Baltarusijos piliečiams numatoma palikti, bet ne visus: kas keičiama

Trečiadienį posėdžiavęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ( NSGK ) pritarė, kad...

Keturi „Žalgirio“ finalai: kiek iš jų privalu laimėti ir kuriuos konkurentus realu aplenkti?

Viskas. Kauno „Žalgiriui“ (15-15) nebėra, kur trauktis: per artimiausias dvi su trupučiu...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis

Buvęs JAV karinių pajėgų Europoje vadas sukritikavo Lietuvos gynybos parengtį: ar ne per ilgai miegojote? (1)

Žmonės mėgsta apibendrinimus. Taip pat žmonės gerbia ir išklauso autoritetus. Nepamirškime ir...

Kiek Ugnei Siparei teko aukotis dėl solidaus laidų vedėjos įvaizdžio: sakė – blakstienos per ryškios, nagai per ilgi

Jei pažvelgtume į žinomos žurnalistės ir laidų vedėjos Ugnės Siparės socialinius tinklus,...

„Maximos grupę“ valdančioje „Vilniaus prekyboje“ liko du akcininkai

„ Bertona Holdings Limited “ iš Vlado Numavičiaus įsigijo visus su „ Vilniaus prekyba “...

Klaipėdos sporto bendruomenėje – skaudi netektis: mirė šalies čempionas, buvęs „Neptūno“ strategas

Klaipėdos sporto bendruomenę pasiekė skaudi žinia – į Amžinybę iškeliavo žinomas Klaipėdos...

Neramumai Čečėnijoje: skelbiama apie saugumo pajėgų dislokavimą, atvyko Kadyrovas

Čečėnijos Gudermeso mieste nežinomi užpuolikai apšaudė rajono policijos nuovadą, pranešama,...