Pandemija stipriai pakoregavo dažno iš mūsų darbo įpročius: jei anksčiau nuotolinis darbas atrodė tik novatoriška idėja, šiandien daugeliui tai tapo kasdiene realybe. Specialistai tikina: pokyčiai – naudingi, jei tik išmoksime suteiktas pamokas.
Dirbant skaitmeninėje erdvėje taip pat galioja nerašytos taisyklės

Yra ko išmokti

Dažnai galima išgirsti, esą nuotolinis darbas sukėlė nemažai nepatogumų: nebesusitinkame su kolegomis, laiką tenka leisti ankštuose ir nusibodusiuose namuose, viską derinti elektroniniu paštu ir skambučiais. Tačiau, kaip pastebi verslo valdymo ir vadovų konsultantas Saulius Jovaiša, žmogus taip jau sutvertas, kad visose situacijose randa tai, ko ieško. Jei ieškosime neigiamų situacijos aspektų, juos ir įžvelgsime, jei ieškosime teigiamų – rasime būtent juos.

„Turime galvoti apie tai, ką iš dabartinės situacijos išsinešime gero. Pavyzdžiui, nuotolinis darbas mus išmokė taupyti laiką, taip pat labiau klausytis kitų žmonių. Jei susitikimas vyksta naudojant skaitmeninius įrenginius, darbuotojas turi įdėti daugiau pastangų klausydamasis ir būti dėmesingesnis pašnekovo kūno kalbai“, – sako S. Jovaiša.

Ar nuotolinis darbas pakeis gyvus susitikimus visiems laikams? S. Jovaiša įsitikinęs, kad ne, tačiau tai anaiptol nereiškia, kad naujovių priimti nereikia. Anot pašnekovo, gyvas bendravimas žmonėms reikalingas, tad ateityje greičiausiai vėl dominuos gyvi susitikimai, nors darbas per nuotolį, tikėtina, taip pat išliks populiarus, nes taupo laiką.

Darbas turėtų išlikti darbu

Nuotolinio darbo skeptikai pastebi – ne visi iš namų dirbantys darbuotojai pareigingai ir laiku atlieka užduotis, kartais nebeatskiria darbui ir laisvalaikiui skirto laiko, tad nukenčia ir viena, ir kita. Šiuo atveju, anot specialisto, svarbi pačios darbovietės politika, sutartos įmonės vidaus taisyklės, kurios turėtų išlikti ir pasitelkus skaitmeninę aplinką.

„Tam tikros darbo taisyklės sukurtos tam, kad leistų efektyviau dirbti ir visiems jaustis geriau. Kiekvienoje organizacijoje gyvuoja savos taisyklės. Jei jos veikia, niekas nedraudžia jų perkelti ir į nuotolinį darbą“, – teigia pašnekovas.

Specialistas primena, kad dirbant nuotoliniu būdu, būtina laikytis ir tam tikrų etiketo taisyklių. Pavyzdžiui, susitikimų metu įsijungti vaizdo kamerą tam, kad jūs matytumėte pašnekovus ir jie matytų jus. Anot S. Jovaišos, tai turėtų būti daroma ir praktiniais sumetimais, mat matydami pašnekovą geriau įsiklausome ir į jo žodžius.

Dar vienas svarbus patarimas kiekvienam nuotoliniu būdu dirbančiam žmogui – pačiam sau priminti, kad darbas yra darbas, nepriklausomai nuo to, kurioje vietoje dirbate. Jei tai – jūsų namai, vertėtų įsirengti nuolatinę darbo vietą ir nesiblaškyti papildomais trukdžiais, tokiais kaip maisto gaminimas ar kiti darbai.

„Darbuotojai neretai vis dar galvoja, kad netrukus viskas sugrįš į savo vėžes, o tai stabdo juos nuo adaptacijos, mokymosi dirbti pasikeitusiomis darbo sąlygomis. Ir šioje vietoje svarbus yra ne tik paties darbuotojo, bet ir vadovo indėlis – kaip padėti darbuotojui išmokti organizuoti savo darbą namuose ir būti maksimaliai efektyvesniu“ – sako S. Jovaiša. – Tuo pačiu turi keistis ir vadovų požiūris. Jie turi labiau orientuotis į darbuotojo atliktą darbą, o ne į tai, kiek laiko tam darbui atlikti jis skiria. Juk mes matuojame darbuotojų naudingumą pagal tai, kiek jie sukuria.“

Kritinio mąstymo svarba

Šis laikotarpis – aukso gysla internetiniams sukčiams, todėl dirbant per nuotolį ne vienas susiduria ir su saugumo iššūkiais. Kaip pastebi asociacijos „Langas į ateitį“ direktorė Rita Šukytė, pandemijos metu sukčių atakų skaitmeninėje aplinkoje padaugėjo. Vis dažniau bandoma pasikėsinti ne tik į asmeninius duomenis, tačiau ir išvilioti įmonės turtą pasitelkiant socialinę inžineriją. Kritinis mąstymas šiuo atveju įgyja ypatingą prasmę.

„Kiekvieną kartą gavus žinutę elektroniniu paštu ar socialiniuose tinkluose, pirmiausia būtina įsitikinti, kas šios žinutės autorius, kritiškai įvertinti ar informacija jus pasiekė iš patikimo šaltinio. Jei žinutes gaunate iš nepažįstamų žmonių, geriau nespauskite neaiškių nuorodų. Taip pat įvertinkite ir patį žinutės turinį. Akivaizdus sukčiavimo ženklas – jei žinutė parašyta netaisyklinga lietuvių kalba, joje daug klaidų. Dar vienas įtarimą galintis sukelti signalas – jei gautoje žinutėje jaučiamas akivaizdus spaudimas kuo greičiau atlikti tam tikrus veiksmus, yra žadamos dovanos, nuolaidos. Jei pasiūlymas per geras ir juo sunku patikėti – greičiausiai jis bus apgavystė“, – sako R. Šukytė ir primena: tam, kad nepakliūtumėte į pinkles, būtina gilinti savo skaitmeninio raštingumo žinias ir laikytis principo „mokytis – lengva, o klausti – ne gėda“.

Vienas iš būdų gerinti gilinti asmenines žinias – nemokami projekto „Prisijungusi Lietuva“ mokymai. Visa projekto programa apima daugiau nei 50 skirtingų mokymų, kuriuose itin daug dėmesio skiriama ir saugumo temoms: ne tik kaip saugiai bendrauti socialiniuose tinkluose, dalintis asmeniais duomenimis, bet ir į ką atkreipti dėmesį norint nepakliūti į sukčių pinkles.

„Kritinio mąstymo įgūdžiui lavinti projekto „Prisijungusi Lietuva“ komanda sukūrė išmaniesiems įrenginiams skirtą žaidimą „Redakcija 2030“. Šis žaidimas – ateities pasaulio istorija, kurioje žaidėjai gali padirbėti naujienų redaktoriais, galinčiais paveikti visiems ateities Lietuvos gyventojams ištransliuojamą informaciją. Praktinės žaidimo užduotys padeda ugdyti kritinį mąstymą ir žaidėjų gebėjimą atskirti tiesą nuo melo, tikras naujienas nuo melagingų. Nemokamą žaidimo programėlę galima parsisiųsti iš „Google Play“ ir „Apple Store“ parduotuvių“, – sako R. Šukytė.

Šalies gyventojai kviečiami mokytis skaitmeninio raštingumo pradedančiųjų mokymuose arba gilinti žinias savarankiškai. Iki rugsėjo mėnesio užsiėmimai vis dar vyksta viešosiose Lietuvos bibliotekose. Užsiregistruoti į nemokamus užsiėmimus galima telefonu 862020691 ar el. paštu mokymai@vipt.lt. Veikloms pasibaigus, mokytis skaitmeninio raštingumo bus galima savarankiškai interneto svetainėje www.prisijungusi.lt.

Užsakymo nr.: PT_88021469

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Skaitmeninio raštingumo trūkumas pakiša koją kone pusei darbo ieškančių gyventojų (1)

Pusantrų pandemijos metų parodė, kad skaitmeninis raštingumas itin svarbus norint būti...

Dirbant skaitmeninėje erdvėje taip pat galioja nerašytos taisyklės (1)

Pandemija stipriai pakoregavo dažno iš mūsų darbo įpročius: jei anksčiau nuotolinis darbas...

Šiandieninė darbo paieškų realybė: skaitmeninis raštingumas atveria naujas galimybes

Laikai, kuomet darbo žmonės ieškodavo skelbimų lentose ar laikraščių skelbimuose, jau...

Sukčiai nesnaudžia: iš patiklių gyventojų išviliotos pinigų sumos atima žadą (4)

Nors vasarą dėl internetinių sukčių veiklos patiriami nuostoliai mažesni, statistika...

Specialistai perspėja dirbančius nuotoliniu būdu: asmeninius duomenis sukčiams galite atiduoti vieno mygtuko paspaudimu

Pandemija neabejotinai pakoregavo darbo įpročius. Tokį modelį, kuomet darbuotojas gali derinti...

Top naujienos

Delfi PliusNerijus Povilaitis

Naujas skandalas Kaune: valstybės žemę tiesiog atidavė privačiai statybų bendrovei (2)

Kauno valdžią supurčiusio korupcijos skandalo centre atsidūrusi statybų bendrovė „...

Verslas PliusEdgaras Savickas

Ar Putinas kirs savo tirpstančiu dujų koziriu: Europa ruošiasi įvairiems scenarijams

Liepos 11–21 dienomis numatomas dujotiekio „ Nord Stream “ remontas. Energetikos ekspertas...

Karas Ukrainoje. Karo ekspertai: Rusijos pajėgos Ukrainoje padarė pauzę

Pirmą kartą nuo karo pradžios Rusija nepaskelbė teritorinių pasiekimų Ukrainoje. Tai...

Verslas PliusRich Miller

Ilga, nuosaiki ir skausminga: kaip gali atrodyti JAV recesija (2)

Recesijos – kaip nelaimingos šeimos: kiekviena nelaiminga savaip. Ir šioji, kurią ekonomistai iki...

Delfi PliusGabrielė Grinkaitė

Ką daryti, jei ilgą laiką nejaučiate skonio ir kvapo – padės namuose esančios priemonės

Iš „Delfi“ skaitytojos gavome klausimą: „Jau beveik metus neatsistato skonis . Negaliu...

Ant Monikos Kvietkutės peties – prasminga tatuiruotė: jos reikšmė iliustruoja moters išgyvenimus (5)

Atlikėja, influencerė, vizažo specialistė ir kitų grožio procedūrų meistrė Monika Kvietkutė...

NASA marsaeigis „Perseverance“ atrado įtartinus objektus Raudonosios planetos paviršiuje – kas tai?

Marsaeigis „ Perseverance “ Raudonojoje planetoje aptiko nuolaužą, kuri, NASA manymu, yra...

Delfi PliusThe Economist

Vidurvasario pragaras: energijos kainų šokai labai greitai gali virsti politinėmis katastrofomis

Šiųmetis energijos šokas ­pats didžiausias nuo Vidurio Rytų naftos krizių 1973 ir 1979 metais....

Ukrainos saugumo tarnyba paviešino rusų kario išpažintį: tai visam gyvenimui, aš sergu (3)

„Tai visam gyvenimui, aš sergu. Ar žinai, kiek lavonų mačiau?“, – tai dalis pokalbio, kurį...

Istorikas sukritikavo sprendimą dėl Vytauto Landsbergio: tai daug pasako apie mūsų valdančiuosius (68)

Seimas nusprendė ir įstatymu patvirtino – profesorius Vytautas Landsbergis buvo Lietuvos...