Vienas iš daugelio Talino, kaip Europos žaliosios sostinės, privalumų – įsipareigojimas išlaikyti ir toliau didinti ir taip jau įspūdingą biologinę įvairovę. Čia gyvena ir auga beveik 200 saugomų pačių įvairiausių rūšių – paukščiai, orchidėjos, kerpės, grybai ir kt.

Talinas – tikras gamtos mylėtojų rojus. Šis miestas didžiuojasi gausiu žiedų apdulkintojų žaliuoju koridoriumi, geriausia paukščių stebėjimo vieta vietovėje ir didelėmis žaliosiomis erdvėmis, kurios neretai patraukia pro šalį sliūkinančių lūšių, lokių ir vilkų dėmesį.

Pirmą kartą apsilankę Taline pamatysite, kad tai – įvairių buveinių, geologinių ypatybių ir žemės plotų mozaika. Be modernių pastatų ir išlikusių viduramžių gatvių, čia rasite parkų ir miškų, ežerų ir upių, pelkių ir pievų bei mažytę Aegnos salą. Miesto požiūriu, ekologiškesnis miestų planavimas yra labai svarbus jo gyventojų (tiek žmonių, tiek gyvūnų, augalų) sveikatai ir gerovei. 80 proc. miesto gyventojų jau gyvena ne toliau kaip 300 m nuo žaliosios zonos, o miestas vis dažniau pritraukia gamtos mylėtojų dėmesį.

13,8 proc. Talino ploto yra saugoma, o daugiau nei pusė ploto priklauso „NATURA 2000“ tinklui. Tokie skaičiai sostinei įspūdingi. Tačiau Talinas neketina užmigti ant laurų – biologinė įvairovė yra viena iš keturių jo Žaliosios sostinės metų temų, ir sostinė turi didelių planų, kaip tą biologinę įvairovę dar padidinti.

Lankytinos vietos ir renginiai Taline

Putukaväil: žiedų apdulkintojų „greitkelis“

Žiedų apdulkintojų „greitkelis“ vystomas kaip 14 km ilgio ištisinis parkas, besidriekiantis per šešis iš aštuonių Talino rajonų. Šiame žaliojo koridoriaus parke:

  • gyventojams siūloma įvairiausių laisvalaikio praleidimo galimybių;
  • čia rasite nepaliestų, laukinių vietovių, kurios didina biologinę įvairovę;
  • driekiasi ramus, vaizdingas maršrutas per miestą, kuriame vietos randa tiek gyvūnai, tiek pėstieji, tiek dviratininkai.


Vykdant šį projektą išnaudojamos buvusios pramoninės teritorijos ir transporto infrastruktūra, pavyzdžiui, senasis geležinkelio pylimas, o elektros oro linijos keičiamos požeminiais kabeliais. Projektas taip pat padeda gerinti klimato būklę ir pasiruošti klimato kaitai, kadangi apaugusios pievos sugeria daugiau lietaus vandens nei nušienauta veja.

Pääsküla pelkės išsaugojimas

Vos už 30 minučių nuo miesto centro esanti Pääsküla yra viena iš nedaugelio Europos sostinėje esančių pelkių. 2013 m. ši pelkė tapo saugoma teritorija, kurioje auga daugiau kaip 300 rūšių augalų, gyvena 140 rūšių paukščių, iš kurių daugiau kaip 60 yra saugomos rūšys.

Pelkę juosia įvairaus ilgio takai, tarp jų ir lentinis takas, vedantis į apžvalgos bokštą. Iš bokšto atsiveria nuostabūs pelkės ir aplinkinių miškų vaizdai.

Žalių technologijų savaitė (angl. „Greentech Week“)

Tai renginys, skirtas pristatyti naujausias žaliųjų technologijų naujoves iš viso pasaulio ir suburti verslininkus bei politikos formuotojus kurti tvaresnę ateitį. Talino žaliųjų technologijų savaitę (2023 m. lapkričio 13–17 d.) sudaro tarptautinių verslo renginių ciklas, kurio pagrindinis tikslas – skatinti bendradarbiavimą tarp pirmaujančių žaliųjų technologijų specialistų ir pabrėžti Europos miestų ir įmonių dialogą. Pakalbėkime skaičiais: tai 4 dienos, 80 žaliųjų technologijų įmonių, 500 investuotojų, inovatorių ir verslininkų bei daugiau nei 2 000 lankytojų.

Daugiau informacijos apie renginį čia: https://nexpotallinn.com.


Žaliųjų takų projektas (angl. „Green Tracks Project“)

Žaliųjų takų projektas – tai daugybės veiklų, skirtų miestų žaliosioms erdvėms gerinti, projektas, kurį sudaro itin nedidelės bei itin svarbios veiklos. Vadovaujantis dokumentuose „Talinas 2035“ ir „Klimato atžvilgiu neutralus Talinas“ išdėstytomis nuostatomis, šiuo projektu siekiama gerinti miesto aplinką, didinti gamtinę įvairovę ir prisitaikymą prie klimato kaitos bei skatinti tvarią veiklą. Projekte daug remiamasi taktinio miesto planavimo metodais – reikšmingais patobulinimais, kuriuos galima įgyvendinti be ilgų planavimo procesų.

Svarbi projekto dalis – erdviniai eksperimentai, o siekiant įvertinti gyventojų entuziazmą ir pritarimą naujiems sprendimams, renkami jų atsiliepimai. Vykdant Žaliųjų takų projektą, Rotušės aikštė laikinai bus paversta iškylančiuoju parku, o Estijos menų akademijos studentai Lauterio gatvėje išbandys klimatui jautrius erdvinius sprendimus. Studentai taip pat kurs patobulintų gatvės baldų ir kelio ženklų prototipus.

Laikinasis parkas Rotušės aikštėje

Nuo birželio iki rugsėjo Talino Rotušės aikštėje (Raekoja Plats) veiks iškylantysis (angl. pop-up) parkas. Laikinasis parkas yra naujausia iš vadinamųjų trumpalaikių erdvinių intervencijų Taline, įgyvendinamų pagal Žaliųjų takų projektą, dalis. Parke bus įrengtos sėdimos vietos Estijos sostinės centrinės aikštės lankytojams, taip pat kiti kraštovaizdžio formavimo elementai, miesto meno objektai ir veiklos.

Naujajame parke bus galima praleisti laiką įvairiais būdais, pavyzdžiui, pasidairyti po knygų lentynas (prie Nacionalinės bibliotekos), pasėdėti kabančiuose krėsluose ir kitose sėdimose vietose, stebėti koncertus ir kitus pasirodymus Rotušės aikštės lauko scenoje arba tiesiog grožėtis slenkančiu miesto peizažu.

Kampanija „Išsaugokime savo jūrą“

Nuo rugpjūčio 31 d. iki rugsėjo 16 d. Talinas kartu su fondu „Let's Do It Foundation“ organizuoja tarptautinę Baltijos jūros pakrantės švarinimo kampaniją. Talinas pakvies visus kitus Baltijos jūrą supančius miestus dalyvauti šioje kampanijoje ir atkreipti dėmesį į Baltijos jūros aplinkosaugos problemas.

Skaitykite daugiau čia: https://greentallinn.eu/en/

Pabėgimas į gamtą Talino mieste

Jaučiatės įkvėpti visų gamtos turtų, kuriuos galite atrasti Taline? Tuomet pateikiame kitų svarbių žaliųjų miesto ir jo apylinkių erdvių gidą. Jei nerandate, kur netoliese apsigyventi, nesijaudinkite – visas šias vietas lengva pasiekti naudojantis puikia miesto transporto sistema.

Betos promenada – pro Kalamają į Koplį

Šis dviejų kilometrų ilgio pajūrio pėsčiųjų ir dviračių takas driekiasi nuo Kalasadamo uosto iki Noblesnerio uosto rajono. Žingsniuodami ar važiuodami šiuo taku grožėsitės ne tik kultūrinės ir istorinės svarbos objektais, bet ir nuostabiais Talino įlankos vaizdais.

Paljassaare pusiasalis

Nuo Koplio iki jūros besidriekiantis Paljassaare pusiasalis iš pradžių buvo dvi salos. Paljassaare saugoma teritorija patenka į „NATURA“ 2000 teritoriją. Įvairios buveinės pasižymi patrauklia augmenija ir traukia bebrus, roplius, drugelius ir daugiau kaip 240 paukščių rūšių, tarp jų – baublius ir nendrines linges. Pusiasalyje taip pat rasite Pikakari paplūdimį ir senųjų fortų griuvėsius.

Nuo Stroomi paplūdimio iki Rocca al Mare: paukščių stebėjimas vaikščiojant promenada

Stroomi paplūdimį, esantį tarp Kopli ir Rocca al Mare sričių, sudaro ilgas smėlio paplūdimys ir parkas, garsėjantis paukščių populiacijų įvairove. Norėdami pamatyti geriausius vaizdus, užlipkite į Paukščių bokštą, esantį netoli paplūdimio. 2 km ilgio pėsčiųjų ir dviračių takas jungia jį su Rocca al Mare.

Aegnos sala

Už 24 km nuo kranto esanti Talino Aegnos sala užima tik 3 km2 plotą. Salos laukinį kraštovaizdį sudaro miškai, kopos, pelkės, rieduliai ir įvairių rūšių paplūdimiai: smėlio, žvyro ir akmenukų. Dėl šių buveinių įvairovės nedidelėje mažos salos teritorijoje gausu įvairių rūšių – saloje galima pamatyti raudonųjų voverių, austrių bei žydinčių varnagupių ir bruknių krūmų.

Salą verta aplankyti dėl šios laukinės gamtos gausos ir kitų lankytinų vietų, tokių kaip akmeninis labirintas ir istoriniai griuvėsiai.

Nõmme-Mustamäe gamtos rezervatas

Paskutinis, bet ne mažiau svarbus yra 200 hektarų ploto Nymme-Mustamäe gamtos rezervatas, dar vadinamas „Talino plaučiais“. Šis rezervatas yra bene svarbiausia miesto laukinė vietovė ir aukščiausia jo vieta, esanti 64 m aukštyje virš jūros lygio.