Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų mokymas net ir patyrusiems pedagogams kartais tampa iššūkiu. Svarbiausia – gebėti pamatyti kiekvieną vaiką ir jo nenuvertinti, – įsitikinusi „Metų mokytojos“ vardą pelniusi Vilniaus „Vilties“ specialiosios mokyklos-daugiafunkcinio centro logopedė, specialioji pedagogė ekspertė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui Valerija Liaudanskienė.
Valerija Liaudanskienė
Valerija Liaudanskienė
© Organizatorių nuotr.

Požiūris į specialiųjų ugdymosi poreikių turinčius vaikus kardinaliai pasikeitė

„Kone prieš tris dešimtmečius įsidarbinus centre, kuriame buvo suteikta galimybė ugdytis anuomet „nemokytinais“ laikytiems vaikams, teko įdėti tikrai daug pastangų, mat vien teorinių žinių dirbant su sudėtingus fizinius bei emocinius sutrikimus turinčiais vaikais nepakako. Tai buvo iššūkių kupinas laikotarpis. Nors mokinių buvo vos 18, dauguma jų sėdėjo neįgaliųjų vežimėliuose, verbaliniu būdu negalėjo komunikuoti, o man, kaip ir kitiems, esantiems šalia vaiko, reikėjo rasti būdą, kaip bendrauti su kiekvienu iš jų“, – prisiminimais dalinasi V. Liaudanskienė.

Šiandien iš mokytojos parengtos metodinės medžiagos ir rekomendacijų, skirtų darbui su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais vaikais, mokosi daugybė Lietuvos specialistų, o vertingą patirtį sukaupusi V. Liaudanskienė galėtų pasidalinti ir ne viena sėkmės istorija. Už kiekvienos iš jų, žinoma, slypi daugybė darbo ir įdėtų pastangų.

Su išskirtiniais vaikais dirbanti V. Liaudanskienė: 30 metų kardinaliai pakeitė mūsų požiūrį ir galimybes
© Organizatorių nuotr.

Mokytoja atvirauja – dabartinės galimybės kaip diena ir naktis skiriasi nuo to, kas buvo įprasta prieš kelis dešimtmečius. Anuomet vyravęs akademinis mokymas nebuvo pritaikytas specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems mokiniams, trūko lankstumo. Buvo skiriama pernelyg mažai dėmesio komandiniam darbui, kuris labai svarbus dirbant su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais vaikais, patys mokytojai stokojo patirties ir kompetencijų.

„Nebuvo nei reikalingų specialiųjų ugdymo priemonių, nei šiais laikais itin padedančių išmaniųjų įrenginių. Bandydavome pritaikyti vis naujus metodus, tačiau tai ne visuomet duodavo norimų rezultatų, o nesėkmės savaime didino ir nepasitikėjimą savo jėgomis“, – prisiminimais dalijasi V. Liaudanskienė. Tokiems vaikams pedagogai turėjo išmokti pritaikyti ugdomąją aplinką, kompensacines priemones, rasti būdų, kaip padėti kiekvienam vaikui įgyti elementarių savarankiškumo, savitvarkos įgūdžių.

Su išskirtiniais vaikais dirbanti V. Liaudanskienė: 30 metų kardinaliai pakeitė mūsų požiūrį ir galimybes
© Organizatorių nuotr.

Kiekvienas žingsnelis – maža pergalė

Nors iki pirmųjų pergalių teko nueiti tikrai nelengvą kelią, V. Liaudanskienė patikina – minčių apie profesijos keitimą niekada neturėjusi.

„Visada buvo labai įdomu dirbti su tokiais vaikais, džiaugtis net ir mažais jų pasiekimais. Jei praeinant mokinys tau nusišypso, supranti, kad taip jis parodo su tavimi užmegztą ryšį, norą bendrauti. Kitiems tai – kasdieniai dalykai, o mums – labai reikšmingi pasiekimai. Kiekvienas, net ir mažiausias žingsnis, yra svarbus“, – sako daugiametę darbo su specialiųjų ugdymosi poreikių vaikais sukaupusi specialistė.

Kiekviena istorija, kuria dalinasi V. Liaudanskienė, savaip unikali ir išskirtinė. Vienam milžiniškas progresas yra išbūti klasėje visą laiką, kitam – išmokti dirbti naudojant išmaniąją galva valdomą pelę ar alternatyvią klaviatūrą. Tokie sėkmės atvejai – motyvacija tiek mokytojui, tiek patiems vaikams ir, žinoma, jų tėvams.

Su išskirtiniais vaikais dirbanti V. Liaudanskienė: 30 metų kardinaliai pakeitė mūsų požiūrį ir galimybes
© Organizatorių nuotr.

Džiuginantys rezultatai – visos komandos nuopelnas

Sužinojus, kad reikės ugdyti specialiųjų ugdymosi poreikių turinčius mokinius, ne vienam pedagogui kyla daugybė klausimų – kaip reikės pritaikyti ugdomąją medžiagą, sukurti mokiniui patogią bei saugią aplinką, užtikrinti visapusišką jo komfortą?

V. Liaudanskienė pastebi – dabartinė ugdymo sistema yra orientuota ne tik į akademinį ugdymą, bet ir akademinį-funkcinį lavinimą. Mokykloje specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams siekiama suteikti praktinių gebėjimų, mokoma svarbiausių buitinių įgūdžių. Svarbiausia, kad naujoje aplinkoje vaikas gerai jaustųsi ir noriai eitų į mokyklą, būtų motyvuotas stengtis ir tobulėti.

V. Liaudanskienė pabrėžia – dirbant su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais vaikais itin svarbus komandinis specialistų darbas, tačiau siekiant rezultatų, ne mažiau svarbu bendrauti ir komunikuoti su vaikų tėvais, mat būtent jie savo vaikus pažįsta geriausiai.

„Pirmiausia reikia pažinti vaiką, žinoti jo galimybes, turimas kompetencijas, o jau tuomet galima planuoti, kokios vaiko naujų kompetencijų įgijimo galimybės ir sunkumai. Šiuo atveju labai svarbu ne tik užsibrėžti realiai įgyvendinamus tikslus, bet ir tinkamai įvertinti vaikų pasiekimus, kiekvienam individualiai parinkti vertinimo kriterijus. Na ir, žinoma, tikėti bei pasitikėti savimi, mokiniais, o iškilusius sunkumus spręsti pasitariant su kolegomis. Tuomet visos kliūtys ir sunkumai įveikiami lengviau“, – sako mokytoja.

Mokyklose dirba švietimo pagalbos specialistų komandos, talkinančios klasėje dirbančiam mokytojui ir mokiniams. Jei yra poreikis, į pagalbą ateina ir mokytojo padėjėjas, kuris padeda specialiųjų ugdymosi poreikių vaikui judėti, naudotis ugdymo priemonėmis. Šiais mokslo metais švietimo įstaigose dirba beveik 4000 švietimo pagalbos specialistų ir 3,5 tūkst. mokytojo padėjėjų. Mokytojo padėjėjų skaičius išaugo dvigubai per pastaruosius ketverius metus.

Per artimiausią laikotarpį, iki kitų mokslo metų pradžios, savivaldybėse planuojama įsteigti iki 10 regioninių specialiojo ugdymo centrų. Jų specialistai dirbs ne tik pačiuose centruose, jie vyks ir į konsultacijų prašančias mokyklas, konsultuos specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių mokinių ugdymo klausimais.

Lanksčių ugdymo modelių taikymas ir skirtingų gebėjimų turinčių mokinių įtrauktis atsižvelgiant į šeimų poreikius yra skatinami ES fondų finansuojamomis priemonėmis.Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
4.0667

Garsus asmeninis treneris apie naujus lauko treniruoklius – nuo šiol sportas lauke ir klube nebesiskiria

Pandemijos metu išpopuliarėjus judėjimui bei sportui lauke vis daugiau lietuvių renkasi lauko...

Suomijos pardavėją sėkmė „Pigu.lt“ Marketplace lydi nuo pirmųjų žingsnių (1)

Pasiekti nauji klientai, augantys pardavimai ir galimybė plėstis naujose rinkose. Tokią naudą...

„Loewe“: 100 metų inovacijų kūrimo ir aukščiausios klasės elektronikos prekių gaminimo patirtis

Sakydami „Loewe“, galvoje turime aukščiausią klasę. Būtent aukščiausia klasė buvo ir yra...

„Gera dovana“ asortimente – neeilinė šaudykla Lietuvoje

Įspūdžio dovanų platinimo lyderė „Gera dovana“ gali pasigirti išskirtiniu asortimentu,...

Daugiausiai už komunalines paslaugas mokėjo Vilniaus gyventojai

Nuo spalio iki kovo mėnesio daugiausiai iš didžiųjų miestų už komunalines būsto paslaugas...

Top naujienos

Buvęs JAV pajėgų Europoje vadas pažėrė kritikos Lietuvai: kai kurie dalykai nesuvokiami (16)

Buvęs amerikiečių pajėgų Europoje vadas Benas Hodgesas pažėrė kritikos Lietuvos politikams....

Darbdavių noras dalytis nauda su darbuotojais išgirstas: VMI pažėrė naujovių – užderės daugiau milijonierių

Darbuotojams Lietuvoje atsiras daugiau galimybių tapti milijonieriais, jei jų darbdaviai linkę...

Po griežtų JAV ir Vokietijos žodžių Lavrovas atsainiai kirto: sąlygas diktuosime mes (16)

Branduolinius Kremliaus grasinimus bando užtvirtinti ir Baltarusijos propagandos mašina – „...

Rusija grasina savo sąjungininkei: mes juos perspėjome (3)

Armėnijos siekis prisijungti prie Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) Romos statuto gali Jerevanui...

Vairuotojas įspėja kitus: dėl vienos draudikų klaidos teko ne tik mokėti baudą, tačiau ir išgyventi tikrą nervų karą

Kiekvienam vairuotojui įprasta, kad kasdien naudojantis automobiliu svarbu prisiminti dvi datas –...

Lev Kadik, delfi.lv

Ką reiškia Tarptautinio Baudžiamojo Teismo išduotas orderis suimti Putiną: pasakė, kokiomis aplinkybėmis tai įmanoma

Tarptautinio Baudžiamojo Teismo išduotas orderis suimti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir...

Kaip atskirti, kad jūsų būsto nuomos sutartis palankesnė būsto savininkui: atkreipkite dėmesį į kelias detales dėl ko kreiptis į Vartotojų teisių apsaugos tarnybą

Šiandien, kai kurių NT analitikų skaičiavimais, nuomotis būstą yra pigiau nei jį pirkti....

Pranešama apie didelę avariją Vilniuje: sutriko eismas Kirtimų g.

Sostinės pakraštyje susidūrus sunkvežimis ir lengvasis automobilis. Abi eismo juostos - uždarytos.

Dėl nesutarimų koalicijoje stringa „amžinų vadovų“ pataisos (4)

Antradienį Seimas turėjo svarstyti klausimą dėl neberibojamų savivaldybių ir valstybės...

Karas Ukrainoje. Rusijos nuostoliai auga: prie Avdijivkos okupantai neteko daugybės šarvuočių naktį Ukrainoje griaudėjo sprogimai, Rusija paleido dronus

Antradienio naktį Kyjive nugriaudėjo sprogimai.