„Turbūt didžiausia darbdavių problema dabar – tai motyvuotų darbuotojų trūkumas. Jau kuris laikas įmonės nebesitenkina tik žmogaus technologinėmis žiniomis. Karjeros pradžioje nebūtina turėti patirties, tačiau derėtų pasižymėti didele motyvacija mokytis savarankiškai, dėti visas pastangas atliekant technines užduotis bei taip sudominti potencialius darbdavius. Ir priešingai, specialistas su daugiamete patirtimi, kuris stokoja įgūdžių dirbant komandoje, yra praradęs norą mokytis ar pasižymintis arogantiškumu, tikrai nebevilioja bendrovių, planuojančių ilgalaikį augimą“, – teigia „Vilnius Coding School“ karjeros centro vadovė Marija Serbintaitė.

Kaip papildo bendrovės atstovė, pasauliniai tyrimai rodo, kad sėkmę darbo pokalbyje daugiausiai lemia kandidato minkštieji įgūdžiai, o techninės žinios sudaro maždaug penktadalį vertinimo.

„Bendradarbiaudami su įmonėmis pastebime, kad joms yra svarbiausia komandiškas, lankstus ir greitai besiorientuojantis kolega. O kalbant apie persikvalifikuojančius specialistus itin svarbi savybė – gebėjimas greitai mokytis. Todėl darbo pokalbiuose neturėtų kelti nuostabos klausimas: kaip tu mokaisi?“, – sako Marija Serbintaitė.

Marija Serbintaitė

Šiandienos iššūkiai ir galimybės

„Vilnius Coding School“ atstovė mano, kad technologijų įmonių sektoriuje yra jaučiamas sulėtėjimas visomis prasmėmis. JAV IT rinkos stagnaciją galėjome stebėti dar praėjusiais metais, šiais metais tai jaučiame ir Lietuvoje. Vienas iš akivaizdžiausių to įrodymų – rinka tapo labiau išranki kandidatams. Šiuo metu, bendrovės apdairiai renkasi ne tik pradedančiuosius, bet ir pažengusius specialistus.

„Kaip rodo vietinių ir pasaulinių IT įmonių praktika – 2023-ieji pažymėti IT įmonių veiklos optimizavimu. Verslai iš esmės tampa atsargesni tiek kalbant apie investicijas, tiek planuojant produktus ar plėtrą. Kaip galėjome stebėti, šiemet įvyko nemažai darbuotojų atleidimų daugelyje sektoriaus įmonių. Taip nutiko dėl paprastos priežasties: įvertinusios išlaidų ir naudos balansą bendrovės suprato, kad kai kurie produktai ar projektai turi būti stabdomi. Kita vertus, su tuo susijusi dar viena svarbi tendencija – įmonės koncentruojasi į kokybę, o ne kiekybę“, – mintimis dalijasi Marija Serbintaitė.

Pasak ekspertės, šiuo metu ypač trūksta specifinių specialistų, kurie galėtų dirbti nišinėse srityse, pavyzdžiui, biotechnologijų sektoriuje. Dėl to biotechnologijų produktus kuriančioms lietuviško kapitalo įmonėms tenka samdytis specialistus iš užsienio.

Taip pat didelio susidomėjimo jau eilę metų sulaukia duomenų inžinerijos specialistai.

„Duomenų kiekiai bendrovėse auga beprotišku tempu, tad turimus duomenis norima išnaudoti kuo efektyviau. Todėl duomenų analitikai yra viena iš paklausiausių profesijų rinkoje“, – pastebi karjeros centro vadovė.

Tarp svarbiausių tikslų – ne tik darbuotojų pritraukimas

Skandinavijos FinTech įmonės „Vipps MobilePay“ žmogiškųjų išteklių partnerė Aušra Mačernienė pastebi, kad tarp šiandienių bendrovių iššūkių vis dažniau minimas darbuotojų išlaikymo klausimas, ypatingai aktualus kalbant apie IT specialistus.

„Universitetai nespėja paruošti tiek specialistų, kiek reikalauja rinka. Mūsų įmonė taip pat jų stokoja, tačiau atlikę analizę įmonės viduje supratome, kad svarbu ne tik pritraukti naujus IT specialistus, bet ir išlaikyti jau esamus darbuotojus. Šiandien galime tik pasidžiaugti puikiu darbo rezultatu rūpinantis savo darbuotojais. Vienas iš svarbiausių mūsų įmonės Žmogiškųjų išteklių departamento veiklos rodiklių yra darbuotojų kaitos procentas. Jis jau porą metų išlieka stabilus bei siekia vos 13 proc. visos įmonių grupės mastu. Esame tikri – prie tokio rodiklio svarbiai prisideda skandinaviška darbo kultūra bei įmonės vertybės“, – teigia Aušra Mačernienė.

Kaip įtrauki darbuotojų kultūra atrodo praktikoje?

Skandinaviško kapitalo įmonė siekia išlaikyti optimalų darbo-laisvalaikio balansą, todėl bendrovės darbuotojai yra skatinami nuolat kalbėtis apie savo darbo krūvį su tiesioginiu vadovu. Stresą jaučiantys darbuotojai yra linkę greičiau patirti perdegimus, pradėti ieškoti kitos darbo vietos arba tiesiog nebeįsitraukti į įmonės gyvenimą.

„Rūpinimasis darbuotojų emocine sveikata prasideda nuo puikaus vadovų pavyzdžio. Mūsų įmonėje yra įprasta turėti reguliarius susitikimus su savo kolegomis ir jų metu kalbėtis apie tai, kaip jaučiasi darbuotojas, ar jis susidoroja su savo darbo krūviu, ar jaučia stresą. Vadovo užduotis yra užkirsti kelią per dideliam darbo krūviui. Savo darbuotojams taip pat siūlome ir visiškai apmokame psichologų ar psichiatrų konsultacijas ir aktyviai skatiname naudotis šiomis paslaugomis“, – vardija „Vipps MobilePay“ žmogiškųjų išteklių partnerė.

Pasak bendrovės atstovės, optimalų mikroklimatą bendrovėje palaiko efektyvi organizacinė struktūra be stipriai išreikšto hierarchinio vadovavimo modelio. Taip pat unikali savita klaidų kultūra: darbuotojai niekuomet nėra baudžiami už padarytas klaidas. Priešingai, kolegos yra skatinami išsipasakoti bei pasidalinti savo klaidomis tam, jog iš jų galėtų pasimokyti bendradarbiai.

„Visi bendraujame kaip lygus su lygiu, nepaisant užimamų pareigų. Darbuotojai yra skatinami kelti klausimus dėl įvairiausių sprendimų ne tik savo tiesioginiam vadovui, bet ir įmonės generaliniam direktoriui ar bet kuriam kitam vadovui. Netaikome tokios praktikos, kai sprendimai yra nuleidžiami iš „viršaus“ į „apačią“. Pasitikime savo darbuotojų kompetencijomis, todėl darbuotojai sprendimus priima ir patys. Pasitikėjimu grįsta kultūra gerina darbuotojų emocinę būklę, prisideda prie darbo efektyvumo“, – sako Vipps MobilePay atstovė.

Aušra Mačernienė

Vienas iš darbuotojų išlaikymo pagrindų – investicijos į jau besidarbuojančius kolegas.

„Įmonėje visus savo darbuotojus vertiname vienodai – ar tai būtų bestudijuojantis darbuotojas, ar daugelį metų patirties turintis komandos vadovas. Kiekvienas darbuotojas turi savo mokymosi biudžetą, taip pat organizuojame vidinius mokymus, kur komandos nariai dalinasi savo žiniomis su kitais. Tamprių ryšių ugdymas bendrovės viduje pasiteisino su kaupu. Šiai dienai beveik visi komandos vadovai yra užaugę įmonės viduje, kai savo karjerą pradėjo nuo specialisto pozicijos. Nuolatos ugdome savo vadovų kompetencijas priskirdami jiems mentorius, be to, šiais metais pradėjome organizuoti lyderystės programą, skirtą ugdyti geriausias darbuotojų valdysenos praktikas“, – akcentuoja Aušra Mačernienė.

Gerąsias praktikas papildo ir apčiuopiami privalumai: ne tik sveikatos draudimas, bet ir kitos naudos. Lojaliausi darbuotojai turi galimybę skirti net iki 7 proc. nuo savo atlyginimo siekiančią kasmėnesinę įmoką į 3 pakopos pensijų fondus, o įmonė prisideda lygiai tokia pačia suma.

Specialistė pastebi, kad pradėjus labiau rūpintis kolegomis tapo lengviau prisitraukti naujus darbuotojus: esami darbuotojai mieliau pasidalina darbo skelbimais su savo draugais ar artimaisiais. Taip pat labai padeda ir įvairiausios karjeros mugės, orientuotos į IT specialistus. Dalyvaujant tokio pobūdžio renginiuose galima užmegzti nemažai kontaktų su žmonėmis, kurie nori persikvalifikuoti ar yra bebaigiantys IT krypties studijas universitetuose.

Išgirsti apie rinkos pokyčius pirmiems – didžiausioje IT mugėje šalyje

Persikvalifikavimo galimybėmis besidominčius ar darbuotojų ieškančius lankytojus jau šį savaitgalį, rugsėjo 23 d., bus galima sutikti kasmetinėje „Tech mugėje“. Jau šeštą kartą į bendrą erdvę susiburs stipriausi IT darbdaviai ir šios srities talentai.

Lankytojų lauks 6 pranešimų sesija, diskusija, renginyje mintimis dalysis IT įmonių ekspertai, HR specialistai, vadovai ir žmonės, nuėję persikvalifikavimo į IT kelią. Teorinių žinių dalį papildys praktiniai užsiėmimai IT dirbtuvių erdvėje. Viena iš renginio staigmenų – „HR dvikova“ tarp „SEB“ ir „Surfshark“ įmonių. Bendrovės viena prieš kitą susirungs siekiant pritraukti IT specialistus efektyviau, įdomiau ir vos per 5 minutes.

Šių metų rudens renginyje dalyvaus tokios įmonės kaip: „Ignitis“, „GOD.dev“, „Nordcurrent“, „Luminor“, „Surfshark“, „SpectroCoin“, „Revel systems“, „Swedbank“, „SEB“, „Vipps MobilePay“, „Nortal“, „Wargaming“, „Telia“, „Eskimi“, „ESET Lietuva“, „Orion Innovation“, „Registrų centras“, „Valstybės duomenų agentūra“, „Auriga baltics“, „Western Union“, „BKA“, „Insoft“, „Santa Monica Networks“, „TeraSky“, „Unicorns Lithuania“, „Digital aero technologies“.

Plačiau apie renginį ir registracija – www.techmuge.lt.

Susisiekite su mumis:

Iveta Veličkaitė

„Vilnius Coding School“ produkto vadovė

Tel.: +370 678 79 466