Įtiko ir sąlygos, ir kaina

Ekspertai taip pat ramina – vargu, ar dar bus geresnis laikas nei dabar rinktis su biržos kaina susietą planą. Jei praėjusiais metais elektros kaina biržoje svyravo nuo 100 iki 500 eurų už Mwh, tai pastaruoju metu išlieka gana stabili, ir, nors prognozuoti situaciją ateityje vis dar sudėtinga, didesnių sukrėtimų nesitikima.

Pats Eimantas pasirinko neterminuotą sutartį ir mokėjimus remiantis „Nordpool“ biržos kaina. Pirma, jaučiasi ramiau, nes nėra įsipareigojęs keleriems metams, jam, priešingai nei kai kuriems terminuotas fiksuotos kainos sutartis su nepriklausomais elektros tiekėjais pasirašiusiems klientams, negresia baudos, jei nutartų nutraukti sutartį ir pan.

Elektros energijos kainos, sutarties sąlygos, bendravimas su klientais, greitas reagavimas į iškilusias problemas, patogi galimybė atsiskaityti už paslaugas – rinkdamasis nepriklausomą elektros tiekėją – „EGTO energija“, kaip pasakojo Eimantas, jis įvertino visas detales.

Nors E. Stanionis nėra iš tų, kuris atidžiai stebi elektros energijos suvartojimą, mat dažnai keliauja, kartais namuose nebūna mėnesį ar ilgiau, elektros energijos tiekimo sutarties sąlygos ir kaina jam rūpi – permokėti už elektros energiją, kurios sunaudoja išties nemažai, nesinori.

Žinoma, išvykdamas iš namų išjungia visus elektros prietaisus – ir dėl taupymo, ir saugumo.

Ieško galimybių sutaupyti

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius patvirtina: elektros kaina išties mažėja, tad neverta stebėtis, kad rinkoje vyksta nepriklausomų elektros tiekėjų rokiruotės, koreguojamos elektros tiekimo kainos ar sąlygos.

Klientai taip pat ieško galimybių mokėti mažiau, tad nutraukia sutartis, kai kurie susimoka baudas, tuomet kreipiasi į kitus nepriklausomus elektros energijos tiekėjus – tuos, kurie pasiūlo geresnę kainą ar patrauklesnes sutarties kainas.

„Visgi dabartinė kompensacijų už elektrą schema prisideda prie to, kad šis procesas būtų kiek įmanoma lėtesnis. Juk klientui bent iki liepos 1-osios, kol galioja kompensacijos, nėra didelio skirtumo, kiek kainuos elektros kilovatvalandė. Tiesa, pastaruoju metu Vyriausybė šiek tiek pakoregavo kompensacijų už elektros energiją schemą: vartotojui iš esmės niekas nepasikeitė – jis ir toliau mokės ne daugiau kaip 28 centus už kilovatvalandę.

Sąlygos kiek labiau pasikeitė tiekėjams – bendrovėms kompensacija bus mokama tik įrodžius, kad elektros energiją perka didesne kaina. Vyriausybė pagaliau ėmėsi reguliuoti nepriklausomų elektros tiekėjų pelnus. Jei iki šiol nei tiekėjui, nei vartotojui didelio noro keisti kainas ar perrašyti sutartis nebuvo, Vyriausybė kompensavimo sąlygų pokyčiais tikisi, kad tiekėjai bus suinteresuoti kalbėtis su klientais, koreguoti sutartis ar planus, mažindami kainas. Taigi, nuo šiol Vyriausybė aktyviau dalyvauja ilgalaikių fiksuotų kainų sutarčių rinkoje“, – paaiškino ekspertas.

Elektros kainų mažėjimą, anot M. Nagevičiaus, lėmė kelios priežastys: dujų kainų kritimas, palankus elektros energijos gamybai oras, pradėjusios veikti Prancūzijos atominės elektrinės, dėl kurių mažėjo elektros energijos importas iš Vokietijos į Prancūziją, sykiu Vokietijoje ir visoje Europoje mažėjo elektros energijos kainos.

Elektros biržoje kainos rekordus pasiekė rugpjūtį, vėliau jos mažėjo, lapkritį buvo bene mažiausios, gruodį kiek padidėjo, sausį mažėjo, vasarį jos bus šiek tiek didesnės nei sausį, bet palyginti nedaug.

Taigi, lyginant su elektros energijos kainomis vasarą, jos šiuo metu palyginti nedidelės. Žinoma, jei lygintume su kainomis, kurios buvo prieš energetinį karą su Rusija, – išaugusios kone dvigubai.

Nežinomybės vis dar daug

Pašnekovas sutinka: elektros kainų pokyčius prognozuoti vis dar sudėtinga, juolab Lietuvoje, priešingai nei Vokietijoje, nėra tokio mechanizmo kaip ateities sandoriai, kuomet siūloma sudaryti sutartį su elektros tiekėju, o elektros energiją pirkti po pusmečio ar metų.

„Šiuo metu, vertinant dabartinę situaciją, didelės baimės, kad elektros kainos sparčiai kils, nėra, bet, žinoma, viskas gali greitai pasikeisti“, – komentavo M. Nagevičius.

Pašnekovo žodžiais, netgi patys nepriklausomi elektros energijos tiekėjai pabrėžia, kad pasirašydami naujas sutartis vartotojai aktyviai renkasi su biržos „Nordpool“ kaina susietus planus.

„Natūralu, nes toks pasirinkimas neatrodo taip gąsdinantis kaip atrodė rudenį – tuomet dauguma nė neabejojo, kad elektros energijos kainos bus neįtikėtinai didelės, o ir gąsdinimų dėl laukiančios itin sudėtingos žiemos tuomet netrūko“, – kalbėjo pašnekovas.

Žinoma, vieno tinkamiausio sprendimo visiems būti negali: vieni žmonės linkę rizikuoti, kiti – valdyti rizikas, filsuodami elektros energijos kainą keleriems metams. „Šiuo metu laimi pasirinkusieji mokėjimus remiantis „Nordpool“ biržos kaina. Paradoksas, bet pasirinkusieji garantinį elektros tiekimą, o jis taip pat susijęs su biržos kaina, moka mažiau nei kai kurie pasirašiusieji fiksuotas sutartis su nepriklausomais tiekėjais“, – kalbėjo ekspertas.

Garantinis tiekimas – ne išeitis

Tiesa, garantinis tiekimas nėra alternatyva, skirta pasirinkti, garantinis tiekėjas turėtų užtikrinti, kad žmogus, nepasirinkęs jokio nepriklausomo elektros tiekėjo, suskubs tą padaryti, neužsibus jo klientu. Kol kas situacija tokia, kad pigiau naudotis garantinio tiekėjo paslaugomis nei kai kurių nepriklausomų elektros tiekėjų siūlomais fiksuotos kainos planais – taip, pašnekovo žodžiais, būti neturėtų.

„Žmogus, pasirinkęs bet kurį elektros tiekėją ir mokėjimus, remiantis „Nordpool“ biržos kaina, tikrai mokėtų mažiau nei elektros energiją pirkdamas iš garantinio tiekėjo. Galima svarstyti, ar fiksuoti kainą, ar ne – mokėti pagal biržos kaną, bet garantinis tiekėjas neturėtų būti geriausias pasirinkimas. Jei nesinori sudaryti ilgalaikės sutarties, tuomet išeitis – rinktis susietą su biržos kaina“, – įsitikinęs M. Nagevičius.

Nepriklausomas elektros tiekėjas – bendrovė „EGTO energija“ – savo klientams siūlo tik neterminuotas sutartis ir mokėjimus remiantis „Nordpool“ biržos kaina. Tiesa, nors siūlomame plane kainos nėra fiksuojamos, aptarnavimo dalis nekinta – išlieka stabili tiekėjo aptarnavimo kainos fiksavimo laikotarpį.

Turintieji išmaniuosius naujos kartos skaitiklius, duomenis nuskaitančius kas valandą, iš anksto žinodami kitos dienos elektros biržos „Nordpool“ elektros kainą, o ją bendrovė „EGTO energija“, priešingai nei daugelis kitų nepriklausomų rinkos tiekėjų, savo klientams perskaičiuoja kas valandą, o ne kartą per mėnesį, gali pakoreguoti savo įpročius ir tokiu būdu dar labiau sumažinti sąskaitas už elektrą.

Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės