Kitąmet Lietuvoje bus skelbiamas didžiausias jos istorijoje vėjo energetikos projekto konkursas – Baltijos jūroje netoli Palangos planuojamo statyti 700 MW vėjo parko. Šiame konkurse dalyvaus ir tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“. Bendrovės vadovai ne kartą akcentavo, kad rimtai ruošiasi konkursui gerokai iš anksto, tam reikalingos ir tam tikros kompetencijos, kurių Lietuvoje įgyti sudėtinga, nes, anot „Ignitis renewables“ personalo vadovės Boženos Petikonis - Šabanienės, mūsų šalies mokslo įstaigos kol kas neparengia tokiems projektams reikalingų specialistų. “Nesant reikalingų kompetencijų Lietuvoje, turime du kelius – pritraukti specialistus iš užsienio, savotiškai “nusipirkti” žinias iš išorės, arba suteikti ekspertinių žinių mūsų talentingiems darbuotojams ir tokiu būdu atsinešti kompetencijas į įmonę dar tvaresniu keliu. Džiaugiuosi, kad galime investuoti į mūsų kolegų karjerą ir plačiau stiprinti Lietuvos patirtį šioje regionui naujoje srityje” - priduria ji.
Janina Kulikian ir Valentas Rutkauskas (Ignitis renewables nuotr.)
Janina Kulikian ir Valentas Rutkauskas (Ignitis renewables nuotr.)

Todėl reikalingas kompetencijas jau dirbantys „Ignitis renewables“ kolegos įgyja stažuodamiesi šalyse, kuriose vėjo elektrinių jūroje projektai – kasdienybė. Taip projektų vadovai Janina Kulikian ir Valentas Rutkauskas atsidūrė Škotijoje, bendrovėje „Ocean Winds“ (OW) – atsinaujinančios energetikos lyderėje ir vienoje didžiausių vėjo parkų vystytojų pasaulyje, su kuria „Ignitis grupė“ augina patirtį vėjo parkų jūroje projektų vystymo ir statybos srityje.

Kolegos prisijungė prie OW komandos, įgyvendinančios vėjo jėgainių parko jūroje „Moray West“ Škotijoje projektą, kuris labai svarbus siekiant atsinaujinančios energijos ir klimato kaitos tikslų. Projektas yra etape, kuomet jau pradėti darbai sausumoje – vyksta sausumos skirstyklos statybos, pradedamos įgyvendinti pagrindinių komponentų tiekimo sutartys, vyksta pamatų gamybos darbai, atliekami įvairūs jūros dugno tyrimai, glaudžiai bendradarbiaujama su bendruomene ir visomis suinteresuotomis šalimis.

Prie „Ignitis renewables“ Janina Kulikian prisijungė po pusketvirtų metų darbo kitoje „Ignitis grupės“ įmonėje „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), kurioje vadovavo Išmaniosios infrastruktūros departamentui. Iš viso Janina „Ignitis grupėje“ dirba jau šešerius metus. ESO Janina kuravo išmaniųjų skaitiklių programą, prie kurios iš viso dirbo 75 žmonės iš skirtingų įmonės padalinių. Stažuote Škotijoje, kuri suteikia galimybę darbuotojams labiau pasigilinti į ateities energetika vadinamus jūrinių vėjo parkų projektus, projektų vadovė susiviliojo perskaičiusi kvietimą bendrovės intranete: „Mane viliojo vėjo energetika. Daug kas klausė, koks kitas tavo didelis projektas bus? Viliojo ir tai, kad tai gali vykti Lietuvoje, ir kad aš galiu prisidėti – buvo įdomu“.

 Janina Kulikian (Ignitis renewables nuotr.)
Janina Kulikian (Ignitis renewables nuotr.)

Janinai antrina kolega Valentas: „Tai - didelis kompleksiškas projektas. „Moray West“ komandoje dirba kone 100 žmonių. Joje – ir mes, du stažuotojai iš Lietuvos. Aš dirbu komercijos dalyje, su pirkimais. Pastaruoju metu prisidėjau prie sutarčių, skirtų įrengti sensorius ant skirtingų vėjo jėgainių komponentų, kurie matuoja pasvirimo laipsnius, pagreičius, metalo tempimą, kabelių temperatūrą. Yra ir bangų sensoriai, matuojantys aukštį, kryptį. Dabar yra etapas prieš prasidedant statyboms jūroje, vyksta parengimo darbai, prasideda pamatų gamyba“, - sudėtingą projekto „virtuvę“ atkleidžia „Ignitis renewables“ specialistas.

Pravers „Moray West“ patirtis

V. Rutkauskas džiaugiasi, kad dalyvavimas projekte leis ir „Ignitis renewables“ pasirengti pirmajam Lietuvoje vėjo elektrinių jūroje statybos konkursui: „Dirbame prie „Moray West“ projekto, kuris yra antras „Ocean Winds“ projektas Škotijoje. Šiaurės rytuose nuo Škotijos krantų jau veikiančiame „Moray East“ parke generuojama energija. Todėl darbo metu išmokstame daug praktinių dalykų. Pavyzdžiui, Škotijai. būdingi vėjuoti ir su banguotomis jūros sąlygomis orai, kurie dalį laiko neleidžia vykdyti vėjo elektrinių statybos darbų jūroje. Tai irgi turės būti įvertinama, įgyvendinant lietuvišką projektą. Įkvepia noras, kad know-how būtų kuo efektyviau perkelta ir būtų įgyvendinta pas mus. Pavyzdžiui, , šiame projekte yra labai stipri sąsajų (interface) rolė. Komanda dirba prie skirtingų projekto dalių – turbinos, pamatai, pan., o tie, kurie dirba sąsajų vaidmenyje, turi užtikrinti, kad visi procesai būtų apjungti ir veiktų“, - pasakoja Valentas.

 Valentas Rutkauskas (Ignitis renewables nuotr.)
Valentas Rutkauskas (Ignitis renewables nuotr.)

Persikeldami pusmečiui į Edinburgą, „Ignitis renewables“ kolegos džiaugėsi, kad „Ignitis grupė“ apsiėmė visus įsikūrimo svečioje šalyje rūpesčius. Janina juokauja, kad tereikėjo pamąstyti, kur palikti ilgesniam laikui savo katiną. O toliau – reikėjo, kaip ir bet kuriam naujam darbuotojui, adaptuotis naujoje aplinkoje: „Kartais geriau neturėti lūkesčių. Kuo mažiau jų turi, tuo lengviau priimi situaciją tokią, kokia yra. Dalyvavimas projekte duoda gerokai daugiau žinių, nei skaitytum knygoje ar stebėtum. Mokausi, gaunu žinių“, - apie savo darbo kasdienybę pasakoja Janina.

Ji džiaugiasi, kad tai, ką išmoko dirbdama projekto vadove ESO, gali pritaikyti ir stažuodamasi Škotijoje: „Man įdomūs ne tik techniniai projekto dalykai, bet ir organizaciniai, administraciniai. Projektuose patinka stebėti, kaip veikia žmonės: kaip organizuojamas jų darbas, kaip dalinamasi informacija. Kaip užtikrinama, kad visi turėtų vienodą supratimą apie projektą, kaip dirbama su tiekėjais. Visos šios dalys man įdomios, nes gali palyginti, kaip dirbame mes, Lietuvoje, o kaip dirba jie čia, Škotijoje. Jaučiasi, kad visi dirbantys prie projekto yra labai atsidavę, dirba iš peties, kad pasiektų numatytų projekto tikslų. Todėl manau, kad turėsime ko pasimokyti: žinoma, turiu omenyje ir laimėjimus, ir klaidas“.

Škotijos sostinės žavesys

Janina prisipažįsta, kad dar nespėjo patyrinėti vėjuoto Edinburgo, tačiau atkreipė dėmesį į viduramžiais persmelktą jo architektūrą, gerai išvystytą infrastuktūrą, ypač traukinių, pėsčiųjų takų. „Naudojuosi čia būdama išmaniosiomis programėlėmis, kurios leidžia per nepilną valandą atsidurti ar prie ežero, ar prie kalnų, taip aš leidžiu savo laisvalaikį“, - įspūdžiais dalinasi Janina. Ji vis dar negali atsistebėti, kad prie 13 laipsnių vietiniai deginasi pliaže, ar maudosi jūroje, tuo metu kai ji žingsniuoja į darbą apsimuturiavusi neperpučiama stiuke. „Iš mano aprangos tikriausiai matyti, kad aš - nevietinė“, - juokiasi Janina.

Lietuviai vis dar negali priprasti prie permainingų Edinburgo orų, kai vieną valandą mieste lyja, o kitą valandą – jau šviečia saulė. Tačiau, anot Valento, orus kompensuoja didinga Škotijos viduramžių epochos architektūra, miesto patogumas ir jaukumas.

Dar vienas skirtumas nuo Lietuvoje veikiančių tarptautinių įmonių, anot „Ignitis renewables“ specialistų, Škotijos įmonėje yra kalba: „Ocean Winds“ dirba ispanai, portugalai, vokiečiai, kiti skirtingų tautybių žmonės. Žinoma, ir korporatyvinė kalba – anglų. „Lietuvoje mes ir tarptautinėse įmonėse vis dar įpratę tarpusavyje bendrauti gimtąja lietuvių kalba, o anglų naudojame tik kad suprastų ekspatai. Škotijoje to nėra. Manau, kad ir Lietuvoje dirbantys užsieniečiai jaustųsi komfortabiliau ir labiau įsitraukę, jeigu dažniau girdėtų kolegas biure kalbant angliškai“, - pastebi J. Kulikian.

Pašnekovai užsimena, kad galimybė stažuotis Škotijoje ir tapti vienais pirmųjų jūrinių vėjų parkų ekspertų Lietuvoje yra unikali. Todėl pataria ir kitiems specialistams nedvejojant naudotis tokiomis galimybėmis. Žmonės dažnai bijo, kad reikės kažką keisti, pažinti naujus žmones ir kraštus, teks kažko nesuprasti. Bet kai kalbame apie mūsų visų ateitį - dvejonių būti neturėtų, įsitikinę energetikos profesionalai.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Nerūdijančio plieno gigantės „Outokumpu“ vadovas: „Vilnius ateityje gali tapti pagrindiniu varikliu, siekiant efektyvių pokyčių“

Įspūdingus finansinius rezultatus demonstruojantis plieno rinkos lyderis „Outokumpu“ prieš...

Duris atveria atsinaujinęs „Lonas“ – didžiausias Baltijos šalyse (2)

Antradienį „Ogmios mieste“ duris atvers didžiausia Baltijos šalyse čiužinių ir kitų...

Nuo stipendijų iki nemokamų vaikų stovyklų: kuo labiausiai džiaugiasi „Maximoje“ dirbantys tėvai?

Dirbantiems tėvams kasdien tenka susidoroti su atsakomybėmis tiek asmeniniame, tiek profesiniame...

Dainius Dundulis apie situaciją prekybos sektoriuje ir vis dažniau kartojamą žodį „krizė“: nereikia gąsdinti žmonių

Nors pesimistinių svarstymų apie artėjančią krizę ir brangstančias prekes viešojoje erdvėje...

Top naujienos

Tokio naujų butų pardavimų skaičiaus nėra buvę per paskutinius 10 metų: turės įtakos kainoms

Gyventojai nustojo pirkti naujus būstus, sako nekilnojamojo turto analitikai. Jų teigimu, tai lėmė...

Paviešinusi baisią istoriją mergina tokios reakcijos nesitikėjo: taip nukentėjusių nepilnamečių gali būti dešimtys

„Tu neprimeti, ką jis padarė. Išvežė mergą. Apnuodijęs. Bandėm sustabdyti“, – tokio...

Delfi PliusBloomberg News

Radikaliai keičiasi Kremliaus santykiai su dar viena šalimi: tai Putino perspėjimas (2)

Po tris dešimtmečius aktyviai puoselėtų draugiškų santykių įtampa dėl Rusijos prezidento...

Rimvydas Valatka. Turistinės vizos rusams? Stabdom Maskvos arklius (3)

Estijos policija iš traukinio Narva- Talinas išlaipino du Rusijos „Izvestijų“...

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Karą Ukrainoje pralaimintis Putinas gali ryžtis panaudoti cheminį ginklą? (5)

Ar Rusijos kariuomenei Ukrainoje susiduriant su vis didesniais sunkumais Vladimiras Putinas gali...

Karas Ukrainoje. Ekspertas: yra du scenarijai, kaip Rusija gali panaudoti Zaporožės atominę elektrinę Kadyrovas: į Donbasą vyksta nauja savanorių grupė

Situacija Južnobugo zonoje išlieka sudėtinga, tačiau kontroliuojama. Ukrainos gynėjai toliau...

400 tūkst. Lietuvos gyventojų gresia baudos: ieško išeičių (6)

Prezidentūra siūlo ne tik atidėti trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą, bet ir...

Užkalnis valgė Nidoje taip brangiai, kad sumokėti teko Ingai Valinskienei (10)

Kiekviena apžvalga visada būna geresnė, jei būna paminėtos garsenybės ir elito atstovai. Todėl...

Vergovės byla: atrakcionuose dirbę užsieniečiai prašė padėti pabėgti, galėjo būti mušami

Klaipėdos apygardos teismui nagrinėjant galimą trijų užsienio piliečių išnaudojimą...