Dažnas smulkaus ar stambesnio verslo savininkas savo kasdienybėje žongliruoja saugumo sąvoka. Juk dirbdami kompiuteriais ne tik apdorojame didžiulį kiekį informacijos, bet ir nardome tarp tikrai išprususių kibernetinių nusikaltėlių. Didžiausias šių niekadėjų priešas yra visų mūsų budrumas ir išmanymas. Tinkamai užtikrinamas bei prižiūrimas duomenų saugumas atlieka milžinišką vaidmenį bendrame informacijos saugumo kontekste, todėl labai svarbu, kokiais įrankiais to sieksite.
Įmonės saugumas – jūsų rankose. Nuo ko pradėti?
© Organizatorių nuotr.

El. tapatybės patvirtinimas el. parašo priemone

Pavyzdžiui, teikiate paslaugą, kur reikalinga, kad klientas save identifikuotų. Automatiškai iškyla klausimas, kuris tapatybės patvirtinimo būdas būtų saugiausias bei patogiausias ir jums, ir naudotojui? Technologijoms tobulėjant šviesos greičiu, prisijungimas su naudotojo vardu ir slaptažodžiu turėtų kuo giliau grimzti užmarštin. Ir papasakosime, kodėl.

Turbūt nieko nebenustebinsime, kad slaptažodžiai vis dar yra kritinė tema kalbant apie įmonės saugumą. Naudotojai naudojasi galybe skirtingų įrankių, programų, internetinių svetainių, kurių kiekviena reikalauja susikurti unikalų slaptažodį. Tačiau juos visus, tokius skirtingus, sudėtingus, unikalius, sunku sekti ir atsiminti. Dažnas, apimtas impulsyvumo, skubėjimo bei neatidumo nepagalvoja apie jo duomenims kylančias grėsmes – pasiduoda pagundai susikurti nesudėtingą slaptažodį, naudoti visur tokį patį arba užsirašyti ant pirmo po ranka pasitaikiusio lapelio. Toks požiūris yra labai ydingas. Internetiniai įsilaužėliai tobulėja, todėl keisti savo įpročius metas ir verslams.

Niekas nenori prisiminti šimto skirtingų slaptažodžių. O juo labiau juos visus pamiršti. Todėl rinkitės elektroninį tapatybės patvirtinimą naudojantis elektroniniu parašu – reikės atsiminti tik kelias skaičių kombinacijas ir duomenys bus kur kas saugesni.

„Smart-ID" ir „Mobile-ID" yra ne tik saugesnis, bet ir patogesnis bei greitesnis būdas patvirtinti savo tapatybę. Juo disponuoti galite tik jūs, nes elektroninis parašas yra tiesiogiai susietas su jūsų mobiliuoju įrenginiu. Tai reiškia, kad internetinis sukčius, norėdamas pavogti jūsų duomenis, pirmiausia turės pavogti jūsų telefoną, į jį įsilaužti ir tada dar atspėti, kokiais slaptažodžiais apsaugojote savo elektroninį parašą. Skamba kaip raketų mokslas, tiesa?

Kvalifikuotas elektroninis parašas

Elektroninio parašo panaudojimo galimybės neišsemiamos – juo galite ne tik prisijungti prie savo banko sąskaitos ar valstybinių įstaigų portalų, bet ir pasirašinėti dokumentus. Dokumentai pasirašomi itin greitai, saugiai ir tausojant resursus, todėl verslai, naudodami tokį dokumentų pasirašymo būdą, yra išmanūs ir tvarūs. Kad pasirašytumėte vienokį ar kitokį dokumentą, taip pat turėsite tiesiog suvesti savo kelių skaičių kombinaciją. Ir viskas – kišenėje rašiklio ieškoti neteks, o ir kelionės pas suinteresuotas šalis išvengsite – viską galėsite atlikti nuotoliniu būdu.

Domantas Puslys (Dokobit nuotrauka)
Domantas Puslys (Dokobit nuotrauka)

Nors Lietuvoje turime net keturias el. parašo priemones, dauguma renkasi „Mobile-ID" ir „Smart-ID" programėlę. „Mobile-ID" yra išduodamas jūsų mobilaus ryšio paslaugų teikėjo. Norėdami jį naudoti, turite nuvykti į fizinį saloną, kuriame dažniausiai sumokėsite simbolinį įjungimo mokestį ir įsipareigosite kasmėnesiniam mokesčiui. O štai „Smart-ID" įsidiegti galite ir patys, nuotoliniu būdu ir tai jums nieko nekainuos. Tik atkreipkite dėmesį – programėle el. pasirašymui galite naudotis, turėdami aukštesnio lygmens paskyrą – „Smart-ID kvalifikuotas elektroninis parašas". Elektroniniu parašu gali naudotis fiziniai, pilnamečiai asmenys.

Jau minėjome, kad dokumentus pasirašinėti ir surinkti interesuotų šalių parašus galima elektroninėje erdvėje. Tai palengvins visų pasirašinėjimo patirtį, sutaupys pinigų, laiko, žmogiškųjų išteklių ir, be abejo, bus tausojama gamta. Dokumentus pasirašyti elektroniniu parašu galima tam skirtose platformose. Pavyzdžiui, tokią paslaugą siūlo elektroniniu parašu paremtų sprendimų teikėjas „Dokobit". Dokumentų pasirašymas „Dokobit" portale yra saugus, atitinka „eIDAS" reglamento standartus, kurie užtikrina el. parašų galiojimą visose ES šalyse. Pasirašysite ar surinksite parašus čia vos keliais paspaudimais – nereikės niekam nieko siųsti, spausdinti, skenuoti ar kitaip gaišti savo brangų laiką.

Kvalifikuotas elektroninis spaudas

Turbūt visiems puikiai žinoma, kas yra fizinis spaudas ir kam jis naudojamas. Anksčiau jis buvo gaminamas iš vaško, suodžių ar tušo, tačiau tai jau istorija. Į organizacijų kasdienius procesus užtikrintu žingsniu atkeliauja elektroninis spaudas.

El. spaudas yra praktiškai tas pats, kas fizinis, tiesiog suteikiamas tik juridiniams asmenimis ir, žinoma, yra pasiekiamas skaitmeninėje formoje. Svarbu pažymėti ir tai, kad juridinio asmens dokumentus galima tvirtinti el. spaudu, kuris nepriklauso konkrečiam asmeniui organizacijoje. El. spaudai dažniausiai naudojami užtikrinti jautrios informacijos vientisumą ir autentiškumą (pvz., mokesčių ataskaitos, asmens sveikatos informacija), norint užtikrinti skaitmeninių dokumentų kilmę ir vientisumą (pvz., skenuotus ar planšetėje ranka pasirašytus dokumentus), antspauduoti automatiškai generuotus dokumentus (pvz., el. sąskaitas faktūras, sąskaitų išrašus, išrašus iš duomenų bazių), siekiant automatizuoti veiklos procesus sistemoms automatiškai patikrinant gautą el. spaudu patvirtintą informaciją.

Lygiai taip pat kaip dokumentų pasirašymas elektroniniu parašu, elektroninis spaudas yra saugesnis ir tvaresnis dokumentų tvirtinimo būdas. El. spaude yra toks pat autentiškumo, vientisumo ir nepaneigiamumo lygis kaip ir el. paraše. Dėl šių savybių el. spaudai yra svarbus komponentas mažinant sukčiavimą. „Pavyzdžiui, automatiškai formuojami dokumentai dažnai gali tapti klastočių taikiniu: šiais laikais nesunku suklastoti sąskaitą, į ją įrašant kitą banko sąskaitos numerį, ir išsiųsti ją dieną prieš tikram paslaugų teikėjui siunčiant sąskaitą. Tai taip pat aktualu bet kokiam kitam dokumentui, kuris nekuriamas žmogaus. El. spaudas šiuo atveju padeda išvengti neteisėtų veiksmų, nes jis patvirtina, kad dokumentą parengė ir atsiuntė konkreti įmonė", – pasakoja el. parašu paremtų sprendimų teikėjo „Dokobit" pardavimų komandos Lietuvoje vadovas Domantas Puslys.

Organizacijos, nusprendusios saugiai skaitmenizuoti savo kasdienius ir daug resursų pareikalaujančius procesus, išlošia daugiau laiko pačių paslaugų ar produktų vystymui, klientų aptarnavimui, įvaizdžio kūrimui ir ne tik. Žengdami koja kojon su technologijomis ir diegdami saugiausius rinkoje esančius įrankius, apsišarvuojame pranašumu prieš konkurentus ir džiaugiamės didėjančiu laimingų klientų ratu. Saugokime ne tik savo fizinę, bet ir internetinę sveikatą.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Specialiųjų ugdymo poreikių turintį vaiką auginanti Aistė: dvejonių, kad sūnus gali mokytis bendrojo ugdymo mokykloje, niekada neturėjome

Nors Lietuvoje esama mokyklų, skirtų tik specialiųjų ugdymosi poreikių (SUP) turintiems vaikams,...

Išrinktas mylimiausias „Lidl“ prekės ženklas: pirkėjus džiugina ne tik kokybe, bet ir kaina

Kiekvienas pirkėjas neabejotinai turi savo mėgstamiausią prekės ženklą, kurio pirmiausia dairosi...

„Pigu.lt“ asortimentas viršijo 3 mln. prekių (4)

Prekių asortimentas prekybos centre internete „ Pigu.lt “ viršijo 3,2 mln. prekių. Per metus...

Gimtadienio sveikinimas sostinei – 3D vaizdo projekcija miesto centre

Šiemet 700 metų sukaktį švenčiančią sostinę jos centre įsikūręs prekybos centras CUP...

Lietuvių pasiekimai Azijoje: čempiono titulais įvertinti šunys ir televizijos dėmesio sulaukę gaminiai

Vos prasidėjus 2023-iesiems Azijoje įvyko didžiausia šunų parodų „Philippine Circuit 2023“,...

Top naujienos

Nori, kad kaupimas II pakopos pensijų fonduose būtų išrautas su šaknimis: konservatoriai suka uodegą (2)

Viskas apsivertė aukštyn kojomis: tie, kurie siūlė pensijų kaupimo II pakopos fonduose pertvarką...

Kylant palūkanų normoms – gyventojams siūlo gelbėjimosi ratą: būtų galima skolintis „iš savęs“

Palūkanų normoms kylant į aukštumas, socialdemokratas Gintautas Paluckas siūlo Lietuvoje...

Karas Ukrainoje. Karo analitikai įvardijo, kodėl Ukraina negali pradėti didelio masto puolimo  Rusijos raketa pataikė į gyvenamąjį namą Charkivo centre

Vėlavimas aprūpinti Ukrainą daugkartinio paleidimo raketų sistemomis, oro gynyba ir tankais...

Evelina Kiznė

Teisininkas atsako: darbdavys verčia išeiti iš darbo, ką daryti?

Nors darbdavys turi galimybę pasiūlyti darbuotojui nutraukti darbo sutartį šalių sutarimu arba...

Mirtina avarija: Biržų rajone į medį atsitrenkė automobilis, vairuotojas – žuvo

Apie 5 val. Bendrajame pagalbos centre gautas pranešimas apie tai, kad Biržų rajone, Širvėnos...

Griauna įsitikinimus apie sportą: nustokite eiti į sales ir sportuoti tris kartus per savaitę

Laidą pradėsime nuo patarimų tiems, kas nori tapti aktyvesni, į savo rutiną įtraukti daugiau...

Atviram interviu pasiryžęs Mantas Wizard – apie nepavykusius triukus, ko nemato žiūrovai ir klausimus apie homoseksualumą

Mantas Wizard – garsus magas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Ką sako vien tik tas faktas,...

SuTaupyk

Dažname daugiabutyje galima rasti tiksinčią bombą, apie kurią nesusimąstome – žala siekia tūkstančius eurų

Lietuvoje gausu daugiabučių namų, kurių vamzdynų sistemos – nekeistos nuo pastatymo dienos. Kai...

Verslas PliusNaomi Tajitsu

Norvegija perima svarbų statusą: bankininkai rekomenduoja keisti eurus į kronas

Neaprėpiamas turtas, gaunamas iš Norvegijos dujų ir naftos telkinių, stiprina naują rinkos...

Sinoptikai prognozuoja permainingą savaitę: orus lems galingas ciklonas (1)

Pirmadienio dieną orus Lietuvoje lems gana energingas ciklonas. Dangus bus apniukęs, nedideli...