Pasak „BMI Executive Institute" trumpųjų mokymų programų vadovams direktorės Monikos Lašienės, būtent todėl institute vis patrauklesniais tampa individualiai komandoms ar vadovų grupėms parengti mokymai, vedami profesionalų iš prestižinių verslo mokyklų visame pasaulyje. Vien pastaraisiais metais institute savo įgūdžius atnaujino daugiau nei 150 dalyvių iš 10 skirtingų šalių, o vis aktualesnėmis tampančios – su tvarumu, įvairove ir įtrauktimi bei lyderyste susijusios temos. Apie tai, kaip tokio tipo investicija atsiperka visos įmonės mastu, straipsnyje dalinasi netradicinį mokymų formatą vadovų ugdymui pasirinkę „Ignitis Grupė" atstovai.

Mokymai pagal iš anksto parengtą šabloną – greita, bet nebūtinai efektyviausia investicija

Nors tiek Lietuvos, tiek užsienio rinka nestokoja kompetencijas kelti ir įgūdžius tobulinti siūlančių mokymo programų, daugelis jų sukurtos taip, kad atitiktų daugumos poreikius. Pasak „BMI Executive Institute“ trumpųjų mokymų programų vadovams direktorės Monikos Lašienės, praktikoje tai labiau veikia kaip laužo gesinimo, o ne ilgalaikės prevencijos priemonė:

„Dažnu atveju bendrosios mokymo programos reikalauja mažesnių finansinių investicijų, taip pat yra lengviau pasiekiamos ir greičiau įgyvendinamos. Visgi, labai tikėtina, kad plačiam ratui skirtingų dalyvių skirti mokymai nebus pritaikyti jūsų organizacijos specifikai ar apims teorines žinias, kurias įgyvendinti praktikoje bus sudėtinga. Todėl organizacijos vis dažniau renkasi individualiai pritaikytas mokymo programas. Jos gali būti subalansuotos konkrečios įmonės iššūkiams; fokusuotis į specifinę industriją; atsižvelgti į vadovų komandos tikslus, patirtį ir turimas žinias, tokiu būdu ne tiesiog kartojant informaciją, o toliau auginant žinių bagažą. Tai leidžia užtikrinti, kad įgytos žinios gali būti pritaikytos nedelsiant. Institute mūsų tikslas – padėti vadovams kuo efektyviau išnaudoti mokymams skiriamą laiką ir sukurti trokštamą pokytį organizacijoje, tad būtent pastarosios mokymų programos yra sparčiai auganti mūsų veiklos kryptis – džiaugiamės per pastaruosius metus vidinius mokymus suorganizavę daugiau nei 150 dalyvių iš 10 skirtingų pasaulio šalių, tokių kaip Belgija, JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija, Danija, Indija ir kitos.“

Kintantys poreikiai: nuo „kietųjų“ įgūdžių „minkštųjų“ tobulinimo link

Viena iš edukacijos rinkoje stebimų tendencijų – poreikis stiprinti „minkštąsias“, dar kitaip ne techninėmis vadinamas, kompetencijas. Lyderystė, komunikacija, darbas komandoje – tai, apie ką susimąsto vis daugiau vadovų, ieškodami atsakymo, kaip įmonėje būtų galima gerinti procesus ar stiprinti efektyvumą komandose. Šį poslinkį praktikoje pastebi ir Monika Lašienė:

„Vadovai, veikdami aplinkoje, kuriai būdinga sparti technologinė pažanga, globalėjančios rinkos ir darbo jėgos dinamika, linkę pripažinti, kad vien tradicinių „sunkiųjų“ įgūdžių nepakanka norimiems rezultatams pasiekti. Auga poreikis tobulinti savo vadovavimo gebėjimus, sustiprinti savimonę ir ugdyti emocinį intelektą, reikalingą kuriant stiprias, bendradarbiaujančias komandas. Įgūdžiai, apimantys bendravimą, empatiją, gebėjimą prisitaikyti ir atsparumą, yra labai svarbūs sprendžiant įvairiapusius iššūkius, su kuriais šiandien susiduria dažnas įmonės ar organizacijos lyderis. Tačiau šių įgūdžių tobulinimas dažnam vadovui tampa iššūkiu – sužinoti lyderystės teoriją yra viena, o gebėti ją pritaikyti savo komandoje ar įmonės kultūroje reikalauja ilgalaikio pokyčio. Dirbdami su lyderystės programomis, siekiame, kad jos nesibaigtų mokymais, o taptų įrankiu teigiamam pokyčiui kurti. Tad kaučingas, kaip šiuos įgūdžius jungianti mokymų kryptis, yra viena naujausių tarp siūlomų „BMI Executive Institute“.“

Visai neseniai kaučingu grįsta programa bendradarbiaujant su „BMI Executive Institute“ įgyvendinta valstybinės įmonės „Ignitis Group“ vadovų grupei, ieškant sprendimų, kaip po įvykusių pokyčių įmonės viduje greitai tapti efektyvia ir kartu gebančia dirbti komanda.

„Ieškojome partnerių, turinčių ne tik globalų konteksto suvokimą, bet ir galinčių pasiūlyti išskirtinę patirtį specifinių kompetencijų reikalaujančioje inovacijų ir energetikos srityje. Džiaugiamės mūsų partneryste su „BMI Executive Institute“. Manome, kad aukščiausio lygio vadovams itin svarbu tobulėti ir mokytis iš geriausių rinkoje pavyzdžių globaliu lygmeniu. Tai suteikia galimybę telktis ne į artimiausius galimus veiksmus, tačiau kiek įmanoma plačiau ir universaliau matyti įmonės tikslus bei save, kaip lyderį, padedantį tų tikslų siekti visai komandai.“, teigia „Ignitis“ grupės žmonių augimo vadovė Eva Žmuidinavičiūtė.

Žinios, kurių vadovai sau negali leisti ignoruoti

Sąrašas aktualiausių sričių, kuriose „BMI Executive Institute“ siūlo kelti vadovų ar darbuotojų kompetencijas, neapsiriboja vos keliais punktais. Tarp temų, kuriomis institute jau įgyvendinti mokymai, yra vadovavimas ir lyderystė, pokyčių ir krizių valdymas, inovacijų kūrimas, efektyvių komandų formavimas, skaitmeninė transformacija, finansai, viešoji komunikacija bei kitos. Tiesa, baigtinio meniu, iš kurio klientai galėtų rinktis sau tinkamiausią temą, taip pat nėra:

„Nuolat kintančioje aplinkoje lankstūs, visų pirma, turime būti mes patys. Glaudžiai bendradarbiaudami su pirmaujančiomis verslo mokyklomis skirtingose šalyse, savo klientams galime padėti semtis žinių iš aukščiausio lygio praktikų-lektorių, galinčių atliepti net ir specifinius įmonės ar organizacijos poreikius.“, teigia „BMI Executive Institute“ trumpųjų mokymų programų vadovams direktorė Monika Lašienė.

Nepaisant individualių verslo interesų, rinkoje galima pastebėti karštas temas, diktuojančias tendencijas ir mokymų srityje:

„Dirbame su klientais visoje Europoje, todėl turime galimybę matyti, kokios temos yra aktualios vadovams tarptautiniu mastu. Pavyzdžiui, su tvarumu susiję klausimai dažnoje įmonėje ar organizacijoje yra tapę kertiniais, o neretai atsispindi ir jų kasdieninėje veikloje ar pamatinėse vertybėse. Nors apie aplinką tausojančias praktikas ir tvarumo užtikrinimą organizacijose girdime jau ne pirmus metus, Lietuvoje praktiniu aspektu šios temos aktualumas augti pradėjo tik dabar. Tarp artimiausių mūsų projektų – jungtinės tvarumo akademijos kūrimas bendradarbiaujant su vizituojančia lektore iš vienos geriausių pasaulyje verslo mokyklų HEC Paris Christelle Bitouzet. Tad žvelgiant į ateities perspektyvą, ekspertinių žinių poreikis tvarumo srityje tik augs, o įmonės ir organizacijos, namų darbus pasidariusios iš anksto, tikrai užsitikrins konkurencinį pranašumą.“, teigia Monika Lašienė.

Įvairovė ir įtrauktis – dar viena tema, kuria grįstų mokymų paklausa, numatoma, įgaus pagreitį. Kultūrinis intelektas, įtrauki lyderystė, mentorystė bei kitos potemės vis labiau globalėjančiose rinkose tampa aktualesnės, o praktinis jų pritaikymas dažnu atveju išlieka iššūkiu. Tad siekiantiems efektyvaus darbo skirtimis gausiose komandose, institutas gali pasiūlyti praktines mokymų programas:

„Džiugu, kad nebėgame rinkai iš paskos, o su ja žengiame koja kojon – esame pasiruošę klientų lūkesčius atliepti čia ir dabar, įskaitant ir sąlyginai jaunas įvairovės ir įtraukties temas. Svarbiausia, jog klientams galime pasiūlyti stipriausius ekspertus. Tarp jų – prestižinius apdovanojimus pelniusi ekspertė Claire Godding, reikšmingų rezultatų pasiekusi užkertant kelią diskriminacijai, skatinant lyties, kilmės ir amžiaus įvairovę bei integruojant darbuotojus su negalia. Claire ilgametę patirtį yra sukaupusi įvairovės ir įtraukties temomis konsultuodama Belgijos finansų sektoriuje ir praktiškai pokyčius padėjusi įgyvendinti tokioje įmonėje kaip „BNP Paribas Fortis“. Tad galimybė klientams pasiūlyti tokio aukšto kalibro profesionalus – didžiulė garbė, o kartu ir didelis mūsų instituto išskirtinumas.“, teigia Monika Lašienė.