Keliauti traukiniu šiais laikais yra ne tik patogu, tvaru, bet ir be galo įdomu. Pro langą atsiveriantys rudeniškomis spalvomis nusidažę medžiai, laukai, žiemos laukiantys ežerai ir upės bei nostalgiją menantys pastatai – visa tai ir daugiau keliautojams garantuoja per visą Lietuvą besidriekiantis, beveik 2000 km ilgio ir net 16 keleivinių traukinių maršrutų turintis geležinkelių tinklas.

„Europoje geležinkeliams išgyvenant renesansą, Lietuvoje taip pat stebime augantį kelionių traukiniais populiarėjimą. Šiemet iki rudens, Lietuvoje traukiniais keliavo 3,1 mln. klientų, pasirinkusių aplinką tausojantį ir patogų keliavimo būdą. Kasdien siekiame keleiviams suteikti kelionių patartį, todėl ir šį rudenį pasitiksime tiek tęsdami jau pasiteisinusius sprendimus tokius kaip jungtinis bilietas Vilniuje bei Klaipėdoje ar maisto prekyba traukiniuose, tiek pristatydami vis naujas keliauti skatinančias iniciatyvas ar paslaugas“, – sako keleivinių vežimo bendrovės „LTG Link“ verslo vystymo ir rinkodaros vadovė Dovilė Aleksandravičienė.

Ten, kur stovi Lentvario dvaras

Ruduo didmiesčiuose neatsiejamas nuo akademinio jaunimo šurmulio, žmonių gausos, nesibaigiančių automobilių spūsčių ir pan. O kartais taip norisi dar pasidžiaugti gamtos grožiu, kvapais, spalvomis, net tais pačiais voratinkliais, kurie sukuria melancholišką atmosferą. Norint pailsėti ir turiningai praleisti laisvadienį, toli nuo sostinės vykti nereikės. Įlipę į vieną iš šiuo maršrutu (Vilnius-Kaunas, Vilnius-Varėna-Marcinkonys, Vilnius-Trakai)judančių traukinių, vos per 20 minučių pasieksite Trakų rajone esantį Lentvarį – nediduką, tačiau jaukų ir gamta visais metų laikais stebinantį miestelį.

Dar neišlipus iš traukinio, jus pasitiks pirmasis Lentvario architektūros paminklas – XIX a. antrąją pusę menanti ir iki šių dienų veikianti raudonų plytų geležinkelio stotis. Išėję iš jos ir pasukę į Bažnyčios gatvę, naujai sutvarkyta pėsčiųjų alėja pasieksite neoromaninio stiliaus Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčią, pastatytą dar 1926 m.

Pietinėje miestelio pusėje nepraleiskite progos pasivaikščioti po ankstyvą rudenį nuostabiai atrodančia Klevų alėja. Judėdami šia alėja, turėtumėte pasiekti Lentvario ežerą ir šiauriniame jo krante stovintį miesto pasididžiavimą – Lentvario dvarą. XVI a. bajorų Tiškevičių pastatytas dvaras, nuo 2008 m. yra įtrauktas į Kultūros objektų paveldo sąrašą. Dvaro teritorijoje yra išlikę ir kiti istoriją menantys pastatai: valdytojo namas, arklidžių pastatas, daržinė, vandens malūnas.

Aplink dvarą – gana nemaža miškinga teritorija, kurioje netrūksta pelkių, nedidelių krioklių ir net uolų, tad mėgstantiems natūralią gamtą, pasivaikščiojimas po dvaro teritoriją taps tikra atgaiva kūnui ir sielai. Lentvaryje išties netrūksta gamtos, o miestelį drąsiai galima apeiti pėsčiomis, todėl vykstantys „LTG Link“ traukiniais kviečiami į kelionę būtinai pasiimti ir savo augintinius.

„Daugeliui mūsų – augintiniai yra mūsų šeimos nariai, todėl kur mes, ten – ir jie. Todėl mūsų traukiniai yra draugiški gyvūnams – tiek mažesniems, tiek didesniems. Tam, kad kelionė būtų maloni visiems, kviečiame susipažinti, kaip patogiausia keliauti su keturkojais draugais“, – sako D. Aleksandravičienė.

Keliaudami iš Vilniaus ir į jį, nepamirškite pasinaudoti ir jungtiniu – traukinių ir sostinės viešojo transporto – bilietu.

Traukinių maršrutai, kuriais galite pasiekti Lentvarį: Vilnius-Kaunas, Vilnius-Varėna-Marcinkonys, Vilnius-Trakai.

Nuotykis dviračių mėgėjams

Kairiojo Neries Kranto pažintinis trasa – 25 km ilgio įspūdingo gamtos grožio, nuotykių ir gero laiko garantas mėgstantiems keliauti dviračiais, kuriuos taip pat galima atsivežti „LTG Link“ traukiniais.

„Tiek dviračiai, tiek traukiniai yra vienos tvariausių keliavimo priemonių, todėl rūpindamiesi aplinka, kviečiame keleivius rinktis alternatyvius susisiekimo būdus. Tik bilietą dviračiui kviečiame nusipirkti iš anksto, nes stovų kiekis traukiniuose ribotas“, – sako bendrovės „LTG Link“ atstovė.

Vykstant traukiniu iš Vilniaus arba Kauno, greičiausias būdas pasiekti Kairiojo Neries Kranto pažintinę trasą yra išlipti Lazdėnų geležinkelio stotyje, nuo kurios iki Bražuolės stovyklavietės, vietos, kur ir oficialiai prasidės jūsų kelionė po parką, – vos 1,4 km. Aiškų maršrutą jums nurodys čia įrengtos medinės kryptį nurodančios lentelės, o artėdami prie lankytinų vietų, pamatysite apie juos informuojančius stendus.

Judėdami miško, laukų keliukais, žvyrkeliu, kalvomis ir Neries pakrante, išvysite ne vieną mitologinį ir kultūros paveldo objektą. „Užkeiktų vestuvių“ akmenys, paslaptinga konglomerato uola, „Raganos šluota“ praminta pušis, nuostabūs panoraminiai vaizdai iš apžvalgos bokštelių, Pinyklos šaltinis – tai tik keletas iš daugybės įdomybių, kurios suteiks jums nepamirštamų įspūdžių ir naujų žinių apie Lietuvos paveldą.

Pažintinėje trasoje keliautojų patogumui yra įrengtos 6 poilsiavietės, kuriose galėsite stabtelėti, užkasti, pailsėti ir toliau traukti į nuotykius.

Traukinių maršrutas, kuriuo galite pasiekti Lazdėnus: Vilnius-Kaunas.

Pasiūlymas mylintiems jūrą

Nesvarbu, koks metų laikas, pajūris – daugelio lietuvių kryptis nr. 1. Tad jei dar ieškote minčių, kaip praleisti šiltą rudens savaitgalį, išvyka traukiniu į Klaipėdą – puikus pasirinkimas net ir išrankiausiam keliautojui. Be „Wi-Fi“ ryšio, patogių krėslų ir nuostabių vaizdų pro langą, keleivių patogumui traukiniuose galima įsigyti šviežios kavos, įvairių užkandžių, karštų sumuštinių bei desertų, kurie keliones pavers ypatingomis ir jaukiomis.

Atvykus į pajūrį, pasirinkimų ir lankytinų vietų apstu. Jei nusprendėte apsistoti Klaipėdoje, seniausio Lietuvos miesto senamiestis su Danės krantine ir skveru turėtų atsirasti jūsų lankytinų vietų sąrašo viršuje. Nuo romantiškų vietų, ramių pasivaikščiojimų iki skanaus maisto ir naktinių pramogų – čia rasite visko.

Ieškantiems kultūrinių veiklų, vertėtų aplankyti Klaipėdos skulptūrų parką, Mažosios Lietuvos istorijos muziejų, nekeliauti iki Jono kalnelio ar apsilankyti Klaipėdos pilyje.

Uostamiestyje oficialiai yra išskirti trys paplūdimiai: Girulių, Melnragės ar Smiltynės. Girulių paplūdimys žmonės traukia dėl nepaprastai turtingos gamtos: čia įkurtas botaninis – zoologinis draustinis, medinė apžvalgos aikštelė, į kurią užkopę poilsiautojai mėgsta pasigrožėti paplūdimiu, palydėti saulę ar nusifotografuoti. Paplūdimyje veikia vaikų žaidimų aikštelė, aktyvaus poilsio zona, todėl jis yra ypatingai mėgstamas šeimų. Tuo metu Melnragės paplūdimyje esantis šiaurinis molas yra ideali vieta stebėti praplaukiančius laivus ir saulėlydžius. Na, o jei norite pamatyti kuo daugiau natūralios gamtos grožio ir tuo pačiu aplankyti Lietuvos jūrų muziejų – rinkitės Smiltynę.

Traukinių maršrutai, kuriais galite pasiekti Klaipėdą: Vilnius-Šiauliai-Klaipėda, Radviliškis-Klaipėda, Šilutė-Klaipėda.

Gamtos ir kultūros sinergija

Kultūrinių objektų ir rudeniškos gamtos grožiu stebinantis Radviliškis – miestas, kurį aplankyti privalo kiekvienas. XVI a. įkurto mieste teritorijoje stūkso net trys dvarai: Burbiškio, Baisogalos ir Pakiršinio. Pastarasis – moderno architektūros stiliaus statinys, kuriame veikia Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centras. Čia kuria amatininkai, organizuojamos edukacinės programos vaikams.

Tuo metu Baisogalos dvaras yra laikomas vienu žymiausių architektūros paminklų mūsų šalyje. Dvaro teritoriją puošia įvairus egzotiniai medžiai, kurių pamatyti žmonės atvyksta iš visos Lietuvos. Nemažiau lankomas yra ir Burbiškio dvaras, tačiau ne tik liepos mėnesį, kai čia vyksta tulpių žydėjimo šventė, bet ir pasibaigus vasarai, kai dvaro teritorija nusidažo rudeniškomis spalvomis. Negano to, šiame dvare veikia ir muziejus, kuriame eksponuojama senoji dvarų kultūra.

Šeduvos istorinės technikos muziejus, Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia, Eibariškių parkas – tai tik keletas Radviliškio mieste ir jo apylinkėse esančių laisvalaikio, pramogų ir istorijos pažinimo vietų. Kadangi Radviliškis yra kupinas kultūros ir istorijos, šis miestas gali tapti puikia kryptimi mokyklos ekskursijoms – keliaujantiems traukiniais grupėmis, yra taikomos nuolaidos.

„Keliauti didesnėse kompanijose – ne tik smagiau ir tvariau, bet ir kainuoja mažiau. Priklausomai nuo grupės dydžio, taikome nuo 10 iki 30 proc. nuolaidos traukinio bilietams“, – informuoja bendrovės D. Aleksandravičienė.

Pagrindiniai traukinių maršrutai, kuriais galite pasiekti Radviliškį: Kaunas-Radviliškis-Šiauliai, Vilnius-Šiauliai-Klaipėda, Panevėžys-Šiauliai-Mažeikiai, Klaipėda-Radviliškis.

Kryptis ieškantiems praeities reliktų

Viena populiariausių pastarųjų metų krypčių – Visaginas ir jo apylinkės. Keliautojus iš visos Lietuvos čia traukia tiek Ignalinos atominė elektrinė, kurioje yra organizuojamos ekskursijos, tiek unikali regiono gamta. Štai palei Kukuižės ežerą įrengtas pažintinis takas leis susipažinti su ežero aukštapelkės ir miško augmenija bei gyvūnija, o Visagino ežero pakrantė – romantiškai pasivaikščioti ar pasimėgauti saulėlydžiu.

Įdomių vietų netrūksta ir pačiame miestelyje: „Verdenės“ gimnazijoje įsikūręs Etnografijos ir mokyklos istorijos muziejus, tiek vaikų, tiek suaugusiųjų mėgstamas Akvariumų salonas bei ypatingais grafičiais išpuoštos miesto erdvės. Išradingai suprojektuotas miestas leis pajausti žalių erdvių grožį, pasimėgauti lėtomis akimirkomis jaukiose kavinėse ar ežere irstantis valtele, kurią galima išsinuomoti.

Nusprendusiems vykti į Ignalinos atominę elektrinę prieš tai vertėtų susipažinti su lankymosi taisyklėmis, galiojančia tvarka bei iš anksto užsisakyti ekskursiją.

Pasiekti lankytinus objektus jums ir vėl padės dviračiai, o norintiems tapti dar tvaresniais keliautojais, tokią galimybę suteikia „LTG Link Tvarių kelionių klubas“.

„Šio klubo nariai už kelionių traukiniu metu mažinamą CO2 renka taškus, kuriuos vėliau gali iškeisti į nuolaidas traukinio bilietams. Pavyzdžiui, 7,42 km kelionės yra lygi 1 kg CO₂ arba vienam taškui. Pasiekus 2 Eur ar didesnę sumą, t. y. surinkus 66.67 ir daugiau taškų, juos galima iškeisti į nuolaidą bilietui ar kitoms paslaugoms, ne vėliau kaip per 24 valandas sukaupti taškai automatiškai sugeneruojami į atitinkamos vertės nuolaidų kuponą“, – aiškina bendrovės „LTG Link“ atstovė.

Traukinių maršrutas, kuriuo galite pasiekti Visaginą: Vilnius-Visaginas-Turmantas.