Kefyras, išskirtinis produktas tiek skoniu, tiek maistine verte. Užtenka vos vienos stiklinės kefyro ir ji suteikia sotumą, lengvumą, gaivumą. Medicinos mokslų daktarė, gydytoja dietologė Edita Gavelienė dalinasi įžvalgomis, kodėl verta gerti kefyrą.
5 priežastys, kodėl kefyrą reikėtų gerti kiekvieną dieną
© Shutterstock

1. Kefyro fermentacija palengvina medžiagų įsisavinimą

Kefyro unikalus skonis ir tekstūra bei ypatingos maistinės savybės atsiranda fermentacijos metu. Fermentacija – unikalus maisto apdorojimo metodas, leidžiantis išsaugoti maisto produktus, tuo pačiu suteikiantis maisto produktui naujas skonines savybes bei, dažnu atveju, didesnę maistinę vertę. Žmogaus organizmas rauginto pieno produktus įsisavina gerokai greičiau. O bene svarbiausias fermentacijos rezultatas tai kefyro rūgimo metu susidarančios gerųjų bakterijų kolonijos.

„Pastaruosius porą dešimtmečių daug dėmesio skiriama žarnyno mikroflorai. Žinoma, jog gerosios žarnyno bakterijos ypatingai svarbios sveikatos palaikymui. Gerosios žarnyno bakterijos: dalyvauja medžiagų apykaitoje, gamina kai kurias naudingas medžiagas, padeda formuotis ir stiprina imuninę sistemą, dalyvauja detoksikacijos procesuose O tam, kad gerųjų žarnyno bakterijų kiekis būtų nuolat palaikomas, atnaujinamas, rekomenduojama vartoti fermentuotus/raugintus maisto produktus,“ – teigia gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė.

Edita Gavelienė
Edita Gavelienė

2. Kefyras, visų pirma, yra pieno produktas

Kalbant apie kefyro naudą žmogaus organizmui, svarbu nepamiršti ir pagrindinės šio produkto sudedamosios dalies – pieno. Taigi, kefyras naudingas žmogaus sveikatai ne tik kaip fermentuotas gėrimas, bet ir kaip pieno produktas: turtingas visaverčiais gyvūninės kilmės baltymais, lengvai įsisavinamomis mineralinėmis medžiagomis, vitaminais. Pieno baltymuose yra visos žmogaus organizmui būtinos aminorūgštys.

3. Kefyras yra natūralus produktas

Tikram kefyrui pagaminti užtenka dviejų sudedamųjų dalių: pieno ir kefyro grybo. Tiesa, kad produktas būtų išties natūralus, svarbu, kad gamyboje būtų naudojamas gyvas kefyro grybas. Būtent gyvas kefyro grybas natūraliai sukuria tirštą tekstūrą ir charakteringą brandų skonį.

V. Laukytė-Staniuvienė pasakoja apie gyvo kefyro grybo priežiūros ypatumus: „Gamindami „Dvaro“ kefyrą naudojame gyvą kefyro grybą, kurį auginame ir puoselėjame jau tris dešimtmečius. Per tiek laiko įgijome specifinių žinių, apie tai, kokios turėtų būti sąlygos, patalpos, technologijos, aplinka, temperatūra ir specialios talpos. Su kolegomis juokaujame, kad net ir nuotaika turi būti gera, negali eiti dirbti su kefyro grybu pats surūgęs.“

Vilma Laukytė–Staniuvienė
Vilma Laukytė–Staniuvienė

„Kefyras, pagamintas naudojant gyvą kefyro grybą, yra sveikatai palankiausio kefyro pavyzdys. Būtent taip pagamintas kefyras labiausiai pasižymės tomis savybėmis, kurių iš jo tikimasi. Pirmiausia, kalba eina apie probiotines (žmogaus žarnynui palankiąsias) bakterijas. Toks kefyras neabejotinai gali būti įvardijamas kaip maistingas probiotikų šaltinis,“ – sako dr. E. Gavelienė.

4. Kefyras išskirtinis vitamino B šaltinis

Kefyro gamybai naudojamas kefyro grybas padidina šio produkto biologinę naudą, mat bakterijų veikla didina B grupės vitaminų sintezę. Dėl to kefyre yra net 7 rūšių vitamino B: B1, B2, B5, B6, B9 B6, B12. Gydytoja dietologė primena, kad vitaminas B yra tirpus vandenyje, tai reiškia, kad organizme nesikaupia jo atsargos. Dėl to vitamino B su maistu reikėtų gauti kiekvieną dieną. Kefyras tam puikiai tinka.

5. Kefyras tinka net ir netoleruojantiems laktozės

Laktozės netoleruojantys žmonės turėtų vengti gerti šviežią pieną, bet dr. E. Gavelienė atkreipia dėmesį, kad visas gerąsias maisto medžiagas ir dar daugiau, galima gauti vartojant kefyrą. Kefyro fermentacijos procese kefyre natūraliai esanti beta-galaktozidazė suskaido kefyre esančią laktozę, taip sumažindama pilvo pūtimų, ar kitų virškinamo trakto negalavimų riziką. Dėl to kefyro vartojimas yra saugus ir skanus būdas gauti pakankamą kiekį kalcio, asmenims, netoleruojantiems laktozės.

5 priežastys, kodėl kefyrą reikėtų gerti kiekvieną dieną
© Shutterstock

Kefyras – unikalus produktas, kurį pasaulis atranda tik dabar, o lietuviai pamėgę jau nuo seno. Vakaruose kefyras dėl savo išskirtinių maistinių savybių kartais net pavadinamas supermaistu. Ir išties, tai supergėrimas, savyje sutalpinantis ne tik visas gerąsias pieno maistines savybes, bet ir kur kas daugiau vitamino B bei milžiniškas kolonijas gerųjų bakterijų. O kefyro specifika leidžia visą tai įsisavinti ir laktozės netoleruojantiems žmonėms.

Užsakymo nr.: PT_87274031

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(35 žmonės įvertino)
4.2571

Lietuviai Škotijoje semiasi patirties būsimiems vėjo elektrinių jūroje projektams

Kitąmet Lietuvoje bus skelbiamas didžiausias jos istorijoje vėjo energetikos projekto konkursas –...

KIKA įmonių grupei atiteko garbė remti pasaulinę parodą Ženevoje, o jai priklausantis „Tauro Kennel“ veislynas – tarp geriausių pasaulyje

„KIKA Group“ komanda bei daugiau nei 20 „Tauro Kennel“ veislyno šunų dalyvavo didžiausioje...

Į festivalį šalia Vilniaus susirinko grilintojai iš visos Europos

Tiek grilio kultūros gerbėjų susirinkusių iš visos Lietuvos, Europos ir net JAV vienoje vietoje...

Karo siaubas ukrainiečio Maksimo akimis: atvykęs aplankyti tėvų, tapo karo įkaitu

Vienas karščiausių taškų Ukrainos žemėlapyje – Rusijos atakuojamas Mariupolio miestas Azovo...

Nauji individualių namų kvartalai vis labiau traukia lietuvius: džiaugiasi galėdami gyventi gamtoje, tačiau šalia miesto centro

Gyventi nuosavame name, lyginant su butu, žinoma, kur kas maloniau. Jau vien tai, kad turite savo...

Top naujienos

Kaliningrado gubernatorius: pasiūliau Kremliui, kokių priemonių galima imtis prieš Lietuvą (3)

Kaliningrado srities gubernatorius Antonas Alichanovas sako jau pasiūlęs Kremliui ir Rusijos...

Politologas: Landsbergio atostogos tokiu metu yra skandalas atnaujinta (25)

Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologas Virgis Valentinavičius Žinių radijo laidoje...

Putinas demonstruoja nepasitikėjimą savo karo vadais: į nedidelę fronto dalį pasiuntė iš karto du (3)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Lysyčansko užėmimą pavedė iš karto dviem vadams. Apie tai...

Jau liepsnoja ir Rusija? Maskva apkaltino Ukrainą, kad apšaudė gyvenamuosius rajonus Belgorode (7)

Rusija skelbia užėmusi visą Luhansko sritį, sprogimai griaudėjo net pačioje Rusijoje, skelbia...

Karas Ukrainoje. Iš Lysyčansko atsitraukę ukrainiečiai: netrukus pasaulis pamatys pirmąsias mūsų pergales Rusijos pajėgos jau nusitaikė į kitą miestą (3)

JAV Karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje rašoma, kad užėmę Lysyčanską Rusijos kariai ,...

Po idėjos skirti didesnes baudas turtingesniems, nustebino reakcija: labiausiai priešintųsi neturtingiausi

Panevėžys apskrityje muša juodąjį rekordą. Aukštaitijos sostinės gatvėse laksto daugiausia...

Apleistų sklypų savininkai jau sulauks baudų: kokios jos ir už kokio aukščio žolę (1)

Visą birželį Panevėžyje ieškoję apleistų privačių sklypų, matavę nešienaujamos žolės...

Į Lietuvą atgabentas Ukrainai skirtas „Bayraktar“ dronas (2)

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas praneša, kad kovinis dronas, kurį Lietuva ketina...