Anot jo, lietuvių finansinis raštingumas vis dar yra pakankamai žemas, todėl žmonės dažniausiai investuoja į NT objektus, taip pat po truputį kyla ir investavimo į akcijų rinkas rodikliai.

Straipsnyje apžvelgsime šių abiejų investavimo priemonių pliusus ir minusus, įvertinsime potencialias rizikas bei investavimo strategijos pasirinkimą šeimai.

Pirmasis būstas nėra investicija

Jevgenij Frolov užsimena vis dar išgirstantis pasakymų, jog geresnį būstą nusipirkusi šeima tokiu būdu investuoja pinigus į savo ateitį.

„Tai nėra visiškai tiesa – jei įsigijote turtą, kuriuo pats naudojatės, tai yra jūsų gerbūvio kūrimas ir gerinimas, tačiau jokiu būdu ne investicija. Investicija tai būtų tik tuomet, kai įgyjamas turtas generuoja pasyvias pajamas. Jei kalbame apie NT objektus, tai bus nuomos pajamos, jei kalbame apie investicijas į akcijų rinką, tai bus dividendai arba akcijų ir NT pardavimas didesne nei įsigijimo kaina“, - sako jis.

Investavimas į NT Lietuvoje yra laikomas geriausia įmanoma investavimo forma. Nors toks būdas rodo visuomenės konservatyvumą, tačiau žmonės lengvai supranta jo veikimo principą, galima paprastai paskaičiuoti būsimas pajamas ir grąžą ilgalaikėje perspektyvoje, taip pat NT vertė svyruoja sąlyginai mažai. Ypač vyresnės kartos atstovai vertina savybę, jog įsigijęs NT tu jį gali matyti ir pačiupinėti, jis turi fizinę išraišką. Vis tik ir šis investavimo būdas turi savų rizikų.

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį investuojant į NT

Nors NT yra stabili ir ilgalaikė investavimo forma, reikėtų įvertinti, jog tai nėra labai likvidi investicija. Tai reiškia, jog staiga prireikus didesnės pinigų sumos, bus sudėtinga juos gauti būtent turimo NT sąskaita – jei sugalvosite jį parduoti, pirkėjų paieška, sandorio registravimas ir dokumentų tvarkymas užims nemažai laiko.

Kita panaši situacija – jums reikalinga pinigų suma yra mažesnė nei jūsų turimo NT vertė. Tokiu atveju jūs taip pat negalėsite parduoti tik dalies turto, kad gautumėte reikalingą pinigų sumą, ir teks ieškoti kitų alternatyvų.

Ne mažiau svarbu įsivertinti, jog pradedant investuoti į NT reikia turėti nemažą pradinį kapitalą. Nepriklausomai nuo to, ar pirksite iš asmeninių lėšų ar su banko paskola, pradiniam įnašui reikės nemažos grynųjų pinigų sumos.

Perkate įmonių akcijas? Jūs tampate verslo dalininku

Investuoti į akcijas galite pradėti su nedidelėmis pinigų sumomis, taip pat galite įsigyti pavienių įmonių akcijas. Dar vienas būdas – investuoti pinigus į investicinius fondus, kuriuos valdantys profesionalūs valdytojai atliks veiksmus už jus ir vienu kartu nupirks daug skirtingų įmonių akcijų ar obligacijų, tokius investavimų į akcijų rinką pliusus įvardija Jevgenij Frolov.

Dar viena svarbi akcijų rinkų savybė yra likvidumas. Priešingai nei NT atveju, prireikus pinigų, galima lengvai ir greitai atlikti pardavimo sandorį, taip pat galima parduoti tik dalį akcijų, o ne visą portfelį, ir toliau auginti kapitalą.

Svarbu pabrėžti, jog akcijų rinka veikia kitaip nei NT rinka, tad investuotojai turėtų būti pasirengę akcijų vertės svyravimams – jos gali svyruoti priklausomai nuo paklausos/ pasiūlos santykio, ekonominės konkrečios srities situacijos, įmonės strategijos sėkmingumo.

Svarbu paminėti, jog įsigydami įmonės akcijų jūs tampate jos dalininku, tad norėdami pasiekti maksimalią grąžą domėkitės veikla ir ateities planais.

Kaip pasirinkti tinkamą investavimui laiką

Bendrai šnekant, investavime, kaip ir kitose gyvenimo srityse, galioja ta pati taisyklė – nebus tinkamesnio laiko pradėti investuoti nei šiandiena. Vis tik finansų ekspertai ragina nepulti stačia galva.

„Aš pats asmeniškai laikausi pozicijos, jog nesant profesionaliu ir ilgametę patirtį turinčiu investuotoju yra praktiškai neįmanoma atspėti geriausio laiko. Tiek kainos akcijų rinkose, tiek ir NT sektoriuje priklauso nuo daugybės kintamųjų – paklausos/ pasiūlos santykio, infliacijos, mikro ir makro ekonominės situacijos bei kitų sąlygų“, - sako finansų ekspertas.

Prieš imantis konkrečių finansinių žingsnių investavimo srityje svarbu yra suprasti 3 dalykus: kaip veikia jūsų pasirinktas investavimo būdas, finansiškai ir morališkai pasiruošti galimoms rizikoms bei turėti veiksmų planą, ką darysite, jei investavimas bus nuostolingas.

Investavimas šeimoje – kaip suderinti interesus

Jei gyvenate vienas, jūs pats esate atsakingas už savo finansinius sprendimus, pasirinktas priemones ir galimas pasekmes. Tuo tarpu gyvenant šeimoje kyla diskusijų ne tik dėl šeimos biudžeto valdymo, bet ir dėl investavimo.

Pasitaiko situacijų, jog išsiskiria nuomonės ir vienas iš partnerių investavimą vertina skeptiškai, nenori tam skirti dalies šeimos biudžeto. Kitu atveju – partneriai gali teikti prioritetą skirtingoms investavimo priemonėms.

Idealiu scenarijumi, finansine šeimos gerove abu partneriai rūpinasi vienodai, tačiau ką daryti, jeigu nuomonės išsiskiria?

„Tokiu atveju siūlyčiau sprendimą dėl investavimo priimti individualiai. Nei vienas nesame apsaugotas ir nei vienas nežinome, kas mūsų laukia ateityje. Jei jaučiate, jog jums svarbu kaupti pinigus ateičiai ir papildomo kapitalo turėjimas sukuria jums saugumo jausmą, tuomet ir skirkite tam dalį pinigų. Niekas neturi teisės jums uždrausti rūpintis savo finansine gerove ir saugumu“, - pataria Jevgenij Frolov.

Šaltinis
Temos
Projektas „Pinigų valdymo ABC“
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)