Panašu, kad principu „paklausa turi atitikti pasiūlą“ stengiasi vadovautis ne tik ekonomikos sektoriaus dalyviai, bet ir žmonės, aktyviai skleidžiantys netikras naujienas bei propagandą. Tai puikiai išryškėjo COVID-19 pandemijos metu – gyventojams daugiau laiko praleidžiant namuose, suaktyvėjo ir jų veikla socialiniuose tinkluose bei naujienų portaluose. O šį informacijos poreikį netruko patenkinti ne tik žurnalistai ar kiti internautai, bet ir netikras naujienas skleidžiantys asmenys. 5G grėsmė neurologinei imuninei sistemai, kaltinimai Bilui Geitsui, kvestionuojamas koronaviruso tikrumas – tik keli dezinformacijos, pasiekusios Lietuvos ir pasaulio gyventojus, pavyzdžiai.
Orijus Gasanovas
Orijus Gasanovas
© DELFI / Domantas Pipas

Nors atrodo, kad netikras naujienas atsekti lengva, „Delfi“ iniciatyvos „Demaskuok.lt“ analitikai pasiruošę tai paneigti – ištyrus vos 12 vaizdo įrašų, kuriuose skelbiamos sąmokslo teorijos, užfiksuota beveik 200 melagingų teiginių. Vaizdo įrašus peržiūrėjo tiek žmonių, kiek jų turi didžiausi Lietuvos miestai – apie 1,2 mln. Peržiūros – peržiūromis, tačiau melagingų vaizdo įrašų ar publikacijų pasekmės verčia susimąstyti. Juk vien peticijas prieš 5G ryšį pasirašė apie 25 tūkst. lietuvių.

Įvairios socialinių tinklų platformos – puiki terpė netikroms naujienoms plisti. Vos per kelias minutes sąmokslo teoriją, šmeižtą, sufabrikuotą paveikslėlį galima paskleisti tūkstančiams ar net milijonams žmonių. Norėdami išmokyti gyventojus geriau atpažinti dezinformaciją ir su ja kovoti, „Demaskuok.lt“ analitikai pristatė žaidimą „Get Bad News“ lietuvių kalba. Įrodyta, kad šis, olandų įmonės „DROG“ kartu su Kembridžo universitetu sukurtas, žaidimas vos per 15-ą minučių gerokai padidina atsparumą dezinformacijai.

Juokinga, kol nepasidaro baisu

Šį žaidimą spėjo išbandyti ir garsus žurnalistas Orijus Gasanovas – juk ne paslaptis, kad būtent į viešosios informacijos rengėjus būna nutaikytos aršios, sąmokslo teorijomis tikinčių, žmonių replikos.

„Manau, kad žaidimo nauda – tikrai didelė. Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje žmonėms sunku atskirti melagingas naujienas. Tai pasidaro akivaizdu, kai pradeda plisti visiškai absurdiški pranešimai. Pavyzdžiui – netikra informacija apie žinomus žmones, kurie, neva, labai greitai užsidirbo tūkstančius eurų, prisipirko automobilių ir panašiai. Akivaizdu, kad tai visiška nesąmonė, tačiau keisčiausia yra tai, jog daugybė žmonių tuo ir patikėjo, ir piktinosi“, – sako O. Gasanovas.

Kurti dezinformaciją - labai lengva. Pamėgink pats!
https://getbadnews.delfi.lt

Jis pabrėžia, kad puikus laikas netikroms naujienoms tapo ir pasaulinė pandemija, kurios metu pasklido absurdiškiausių žinių.

„Kol visi sėdėjome užsidarę namuose, mane irgi labai dažnai žymėdavo prie visokių nesąmoningų, keistų naujienų apie žurnalistus, kurie, neva, meluoja, kad koronavirusas egzistuoja. Mane pažymėdavo ir reikėdavo pakomentuoti, kodėl žiniasklaida yra bloga, kodėl meluoja, kad liga egzistuoja. Iš pradžių tai gali pasirodyti juokinga. Visgi, kai suvoki, kad tie žmonės nusiteikia rimčiau, daro kažkokius perversmus, įkūrinėja neaiškias „Facebook“ grupes, pradedi jausti pavojų“, – savo asmenine patirtimi dalijasi garsus žurnalistas.

Išbandęs šį žaidimą, O. Gasanovas džiaugėsi, kad atsiranda tokių priemonių žmonėms mokyti. Pasak jo, tai – puikus būdas gyventojams paaiškinti, kaip kartais paprasta jais manipuliuoti.

„Šis žaidimas tikrai gali padėti. Be abejo, tikrai atsiras žmonių, kurie pasakys, kad „Get Bad News“ jus užhipnotizuos, padarys kažką blogo, išsiurbs informaciją iš jūsų kompiuterio, pavogs jūsų duomenis, vos tik sužaisite. Bus ir tokių, kurie jais patikės. Visgi, jeigu šį žaidimą išbandys daugiau gyventojų, o kiekvienoje šeimoje atsiras bent po vieną žmogų, kuris supras, kad labai lengva per naujienas apgauti visuomenę, jog netikros naujienos – visur, nauda bus didžiulė.

Šiandien daugelis yra girdėję, kad Donaldas Trumpas dažnai naudoja frazę „fake news“, tačiau jeigu nuvažiuotume į Lietuvos kaimą ir paklaustume, kas tai yra – vietiniai, greičiausiai, neatsakytų. O šiame žaidime viskas paprastai paaiškinta ir iliustruota, kaip lengvai galima mus apgauti bei manipuliuoti“, – aiškina O. Gasanovas.

Orijus Gasanovas
Orijus Gasanovas
© DELFI / Domantas Pipas

Žaidimai – puiki priemonė mokyti vaikus

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas taip pat pritaria, kad šis žaidimas gali padėti šviesti visuomenę. Tai itin aktualu jaunajai kartai, kuri daugelį dalykų – anglų kalbą, istoriją ar net matematiką – šiandien išmoksta būtent virtualioje erdvėje, iš pirmo žvilgsnio – paprasčiausiai žaisdami. Jis neslepia, kad „Get Bad News“ formatą būtų galima integruoti ir į formalųjį ugdymą.

„Svarbiausia, kad mokiniams būtų diegiamas kritinis mąstymas ir
faktų tikrinimo įgūdžiai. Džiugu, kad ne tik galvojame, jog dezinformacijos ir netikrų
naujienų tema reikia kalbėti mokyklose, bet ir turime jau sukurtą
žaidimą. Šiemet mūsų pristatytoje švietimo vizijoje vienas iš keliamų
tikslų 2025-iesiems m. yra tas, kad mokiniai gautų daugiau praktinių žinių, o mokytojams tam būtų sudarytos sąlygos ir suteikiami reikiami įrankiai. Žaidimai – patraukli ir lengvai
integruojama priemonė mokymo procese, kuri tiktų tiek istorijos, tiek
informacinių technologijų pamokoms“, – sako E. Milešinas.

Jis priduria, kad Lietuvos mokiniai – labai imlūs informacinėms technologijoms, o žaidimai yra puiki priemonė mokyti ir kalbėti apie rimtus dalykus.

„Norime to ar nenorime, tačiau vaikai daug laiko praleidžia žaisdami kompiuterinius žaidimus. Turime pasirūpinti, kad juos pasiektų kuo daugiau prasmingo ir naudingo turinio“, – įsitikinęs Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas.

Kurti dezinformaciją - labai lengva. Pamėgink pats!
https://getbadnews.delfi.lt

***

Žaidimas sužaistas jau daugiau nei 4,5 tūkst. kartų ir kasdien šis skaičius vis auga.

„Demaskuok.lt“ pristatytame žaidime piliečiai mokomi šešių, dažnai naudojamų, dezinformacijos technikų, tokių kaip apsimetimas kitu asmeniu, emocija, supriešinimas, konspiracija, diskreditavimas ir trolinimas.

Šis žaidimas įdomus tuo, kad žaidžiantysis nėra herojus – viskas vyksta iš trolio perspektyvos. Todėl tenka priimti daug neetiškų sprendimų, siekiant padidinti savo populiarumą ir sekėjų skaičių.

Kembridžo tyrimo rezultatai rodo, kad supažindinus žmones su šiomis technikomis, jie lengviau atpažįsta melagingą informaciją. Pažaidus vos penkiolikos minučių trukmės žaidimą, 21 proc. sumažėjo žaidėjų patiklumas dezinformacijai, jiems buvo lengviau atskirti tikras naujienas nuo netikrų.

Žaidimą galite išbandyti čia: http://getbadnews.delfi.lt/.

Užsakymo nr.: PT_84348663

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
3.3636

Sveikiname konkurso „Žiedinė ekonomika“ laimėtojus!

Baigėsi konkursas apie žiedinę ekonomiką, atėjo laikas išrinkti laimėtojus.

Aplinkosauginis konkursas 9–12 klasių moksleiviams „Žiedinė ekonomika“

Kviečiame Lietuvos gimnazijų moksleivius dalyvauti konkurse „Žiedinė ekonomika“. Konkurso...

Lietuvos sporto universiteto rektorė Diana Rėklaitienė: „Siekiame aukščiausio tarptautinio įvertinimo“

Kasmet moksleiviams ir visiems, planuojantiems studijas universitetuose, kirba rimti klausimai – ką...

Sausas maistas ar žalia mėsa: kuo geriau maitinti savo keturkojį

Neabejotinai mityba mūsų augintiniams yra vienas svarbiausių aspektų ne tik gerai kasdienei...

Kodėl tokie prasti matematikos valstybinio egzamino rezultatai ir ką daryti toliau?

Šiais metais valstybinio matematikos egzamino neišlaikė daugiau nei 35 procentai jį pasirinkusių...

Top naujienos

Skandalingos Gentvilo iniciatyvos supykdė net valdančiuosius: ministrui liepta kuo greičiau persigalvoti (18)

Aplinkos ministro Simono Gentvilo sumanymas pakeisti miestų želdynų normas pasibaigė skandalu....

Evakuacija iš Krymo vyksta istoriniu tempu: okupantai jau supranta, kas jų laukia (8)

Krymo okupacinė valdžia koreguoja automobilių srautą Krymo tiltu, kad sukurtų elitinį...

Rusų propagandistas dėl Baltijos šalių springsta pykčiu (25)

Rusija gali panaudoti branduolinį ginklą prieš Baltijos šalis ir Šiaurės Atlanto aljansą, taip...

Karo ekspertai: fiksuojami sunkiai suprantami Rusijos pajėgų veiksmai Kryme prasideda medžioklės sezonas (2)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai feisbuke antradienio...

Baltijos šalyse pritrūkus elektros, įjungtos Panevėžio ir Lietuvos elektrinės (3)

Antradienį Baltijos šalių elektros biržoje pritrūkus elektros, elektros perdavimo sistemos...

Tiesioginė transliacija / Iš esmės. Rekordinė elektros kaina – kaip išgyvens žmonės ir verslas?

Šiandien Lietuvoje elektros kaina biržoje siekia visų laikų rekordą. Jos kaina šį trečiadienį...

Trečiadienio vakaras sostinės vairuotojams tapo galvos skausmu: įspėja nevažiuoti į Geležinio Vilko gatvę

Sostinės vairuotojai dalijasi, kad pavakarę Geležinio Vilko gatvėje nuo Savanorių žiedo...

Karas Ukrainoje. „Žemė degs po okupantais“: okupuotame Melitopolyje – stiprus sprogimas rusų okupantai pranešė apie uždarytą Krymo tiltą – turi planą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino laikinai okupuoto Krymo gyventojus nesiartinti...

Kreivys apie baisiausią dieną Lietuvos elektros energetikos istorijoje: įvyko paradoksali situacija (37)

Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad rekordinė elektros kaina „ Nord Pool “ biržos...

Kraujo tyrimai parodė: šio maisto produkto atsisakiusiųjų šalies gyventojų sveikata nepalyginamai geresnė (3)

Mėsos savo mityboje visiškai nevartojančių šalies gyventojų sveikata – nepalyginamai...