Laikas atsisveikinti su kaitrinėmis lemputėmis

Kaip rodo statistiniai duomenys, namų apšvietimo elementai sudaro apie 10 proc. visų Europos namų ūkių per mėnesį suvartojamų elektros energijos kaštų. Kalbant apie komercinių ir kitų įstaigų elektros sunaudojimą, patalpų apšvietimui skirta dalis svyruoja nuo 18 iki 40 proc., priklausomai nuo elektrą vartojančio objekto veiklos tipo.

Bendrovės „LEDlumina" eksperto Dainiaus Neverausko teigimu, namų apšvietimo įranga ir jos priedai yra ta sritis, kurioje vartotojai gali efektyviai taupyti elektros energiją neinvestuodami didelių sumų į įrangos atnaujinimą.

„Daugiausiai namuose elektros energijos suvartoja prietaisai su kaitinimo elementais. Tačiau elektrinės orkaitės, viryklės ar namų šildymo sistemos keitimas tikrai pareikalaus nemažų investicijų, o jų atsiperkamumas bus gan ilgas. Visgi pastebimai elektros suvartojimą namuose galima sumažinti vien atsisakius kaitrinių lempučių ir pakeitus jas taupiais LED apšvietimo elementais", - teigė „LEDlumina" specialistas.

Pasak eksperto, namuose kaitriąsias lemputes pakeitus LED šviesos elementais per mėnesį galima sutaupyti net iki 85 proc. apšvietimui skirtų elektros energijos kaštų.

„Visų pirma LED diodų technologija pasižymi ilgesne eksploatacine trukme. Skirtingai nei kaitrinės lemputės, LED diodams nereikia įšilti tam, kad suteiktų maksimalų apšvietimo efektyvumą. Taip pat LED šviesos elementai suteikia gerokai didesnį apšvietimo efektyvumą naudojant mažesnį energijos kiekį nei fluorescenciniai ar halogeniniai šviesos šaltiniai. Be to, dabartinės LED technologijos leidžia prie apšvietimo įrenginių prijungti įvarius valdiklius, kuriais pats vartotojas gali reguliuoti šviesos intensyvumą ir spalvą", – teigė D. Neverauskas.

Lauko erdvių apšvietimui – saulės energija

Siekdami sutaupyti nemažai žmonių šiandien ant nuosavų namų montuojasi saulės elektrines arba įsigyja jas nuotoliniuose saulės jėgainių parkuose. Pasak D. Neverausko, saulės tiekiamą energiją šiandien gali išnaudoti ir tie, kurie dar nėra įsirengę ar įsigiję saulės elektrinės.

„Šiandien rinkoje yra nemažai lauko apšvietimui skirtų įrenginių su saulės baterijomis. Kai kurios iš jų turi įvairius sensorius, kurie leidžia reguliuoti jų darbo laiką pagal paros metą. Tokie lauko apšvietimo įrenginiai net ir esant debesuotam orui krauną savo baterijas dieną, o naktį sukauptą energiją naudoja kiemo apšvietimui", – teigė specialistas.

D. Neverausko teigimu, apšvietimo įrenginiai su saulės baterijomis yra kiek brangesni už įprastus, tačiau šios investicijos greitai atsiperka.

„Dažnu atveju tokių įrenginių kainos yra neženkliai didesnės, tačiau toks įrenginys turi atsiperkamumo faktorių. Pavyzdžiui lauko prožektoriai su saulės baterija šiandien kainuoja panašiai tiek, kiek kainuotų per metus sunaudota elektra su įprasta elektrinių LED šviestuvų įranga. Tačiau tokie šviestuvai tarnauja gan ilgai ir jiems nereikia jokios papildomos priežiūros. Tai reiškia, kad per pirmus metus ši įrangą atsiperka, o vėliau jau reikšmingai prisideda prie bendro namų ūkio elektros kaštų taupymo", – pastebėjimais dalinosi specialistas.

Svarbu tinkamas apšvietimo planas

Pasak „LEDlumina" eksperto, siekiantys efektyviau taupyti elektros energiją žmonės turėtų geriau įsivertinti šviesos poreikius savo namuose. Specialisto teigimu, klientams prieš keičiant ar įrenginėjant namų ar biuro apšvietimo sistemą reikėtų pasirengti patalpų apšvietimo planą ir realiai įsivertinti, kur ir kokio galingumo šviesos šaltiniai yra reikalingi.

„Visų pirma reikėtų pasirengti preliminarų patalpų apšvietimo planą. Juk kiekvienos patalpos šviesos poreikiai yra skirtingi. Įvertinkite, kokiose patalpose skaitysite knygas ar dirbsite, ten bus tikrai reikalingas geresnis apšvietimas. Tuo tarpu svetainėje ar poilsio zonoje jis gali būti ir ne toks intensyvus", – teigė D. Neverauskas.

Pasak eksperto, žmonės daro vieną esminę klaidą rinkdamiesi apšvietimo elementus savo namams.

„Žmonės dažnai aklai lygina skirtingų apšvietimų elementų galingumą pagal vatus. Tačiau verta žinoti, kad LED lemputė sunaudoja net iki aštuonių kartų mažiau elektros energijos nei tokio pat galingumo kito tipo šviesos elementai, tačiau suteikia tokį pat šviesos ryškumo efektą", – teigė „LEDlumina" specialistai.

Tad ketinantiems keisti apšvietimo elementus namuose ekspertas pataria nepamiršti atkreipti dėmesį į visus tris svarbiausius apšvietimo elemento rodiklius: galingumą (W), šviesos stiprumą (lm) ir šviesos spalvą (K).

Taip pat D. Neverausko teigimu, prieš namuose ar biure keičiant apšvietimo įrangą pravartu būtų pasikonsultuoti ir su šios srities specialistais.

Bendrovė „LEDlumina" teikia didmeninės ir mažmeninės modernios LED apšvietimo įrangos bei jos priedų prekybos paslaugas visoje Lietuvoje. Taip pat bendrovės specialistai konsultuoja klientus apšvietimo įrangos įsigijimo ir įrengimo klausimais.

Nuo 2017 m. veiklą sėkmingai vystanti bendrovė prekiauja ne tik internetu, bet ir turi apšvietimo įrangos prekybos saloną Klaipėdoje.