Būti šios pasaulinės oranizacijos nare – didžiulė garbė ir atsakomybė, o UNESCO priklausantys materialūs kultūros, istorijos ar gamtos objektai puikiai atpažįstami ir lankomi turistų. Visgi ne visi UNESCO saugomi objektai, reiškiniai ar asmenybės yra gerai žinomi. Pasitikrinkite, ar esate apie juos girdėję!
Kuršių nerija
Kuršių nerija
© Organizatorių nuotr.

Lietuva Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) nare tapo prieš tris dešimtis metų, 1991 m. spalio 7 d. O po metų buvo patvirtinta pirmoji Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sudėtis ir įstatai. Prieš 30 metų, neseniai nepriklausomybę atkūrusiai valstybei tai buvo svarbus tarptautinis pripažinimas ir postūmis.

Kiekvienai valstybei, priklausančiai UNESCO ir turinčiai į Pasaulio paveldo sąrašą įrašytų objektų, tenka didžiulė garbė ir atsakomybė. Į sąrašus įtrauktos vertybės priklauso pasaulio paveldo elitui. Visgi tai – ne tik privilegija, bet valstybei ir visuomenei tenkanti atsakomybė šiuo unikaliu paveldu tinkamai rūpintis, didinti jo pažinimą, visuomenės supratimą ir perduoti jį ateities kartoms. Lietuva gali didžiuotis ilgiausiu, lyginant su kitomis Baltijos šalimis, UNESCO paveldo sąrašu.

Ar žinojote, kad...

UNESCO Pasaulio paveldo sąraše yra keturi Lietuvos objektai (Vilniaus senamiestis, Kernavės archeologinė vietovė, Struvės geodezinis lankas, Kuršių nerija), žmonijos žodinio ir nematerialiojo kultūros paveldo sąraše – trys (Lietuvių daugiabalsės dainos „Sutartinės“, Dainų ir šokių šventės Baltijos valstybėse, Kryždirbystė ir kryžių simbolika). Tačiau UNESCO egzistuoja ir daugiau programų, kurioms priklauso su Lietuva susiję objektai, vietos ar tradicijos. Pavyzdžiui, tarptautinis registras „Pasaulio atmintis“.

Kryždirbystė
Kryždirbystė
© Organizatorių nuotr.

2009 m. į šį registrą įtraukti „Baltijos kelio“ dokumentai – nuotraukos, vaizdo ir garso įrašai, rašytiniai dokumentai. Registrui taip pat nuo 2009 m. priklauso Radvilų archyvai ir Nesvyžiaus bibliotekos kolekcija, kurią sudaro knygos, korespondencija, dienoraščiai sutartys ir įvairūs dokumentai, išblaškyti po Baltarusijos, Lietuvos, Suomijos, Lenkijos, Rusijos ir Ukrainos archyvus. 2017 m. į UNESCO programos „Pasaulio atmintis” tarptautinį registrą įrašytas ir Liublino unijos akto dokumentas.

Dar viena UNESCO programa – „Žmogus ir biosfera“, į kurią 2011 m. įrašytas ir Žuvinto biosferos rezervatas. Ši programa skirta tam, kad būtų sukurtos gairės, kaip tausoti biosferos išteklius, pagerinti žmogaus ir gamtos ryšį. Rezervatas yra viena įspūdingiausių, unikaliausių ir turtingiausių Lietuvos gamtos vietų, kurioje galima pamatyti nykstančias augalų ir gyvūnų rūšis. Labiausiai rezervatą garsina paukščiai – jų čia skaičiuojama daugiau nei 200 rūšių. Plačiau su Žuvinto biosferos rezervato istorija ir gamtinėmis vertybėmis galima susipažinti lankytojų centre Alytaus rajone.

Sutartinės
Sutartinės
© Organizatorių nuotr.

UNESCO asmenybės iš Lietuvos

2003 m. UNESCO generalinis direktorius Koïchiro Matsuura kadenciją baigusį Prezidentą Valdą Adamkų paskelbė UNESCO Geros valios ambasadoriumi žinių visuomenei. Tokiais ambasadoriais paprastai paskelbiami mokslininkai, politikai, menininkai ir valstybių vadovai. Šiuo metu jų yra apie 60, tad Lietuvai tai didžiulė garbė.

Kernavės archeologinė vietovė
Kernavės archeologinė vietovė
© Organizatorių nuotr.

Dar viena pripažinta asmenybė – Lietuvos disko metikas, olimpinis čempionas Virgilijus Alekna, 2007 m. gavęs UNESCO sporto čempiono titulą už sporto populiarinimą mokyklose ir Organizacijos vertybių sklaidą. Kartu su kitais žymiausiais pasaulio sportininkais V. Alekna dalyvauja įvairiose veiklose ir siekia, kad sportas būtų neatsiejamas nuo švietimo, ugdytų jaunosios kartos etines ir socialines vertybes.

Trečioji UNESCO asmenybė Lietuvoje yra operos solistė Violeta Urmana, kuriai 2016 m. suteiktas UNESCO menininkės taikai vardas. Garbingas titulas jai suteiktas už pastangas kuriant ir skleidžiant meną, skatinantį taikų dialogą ir tarpusavio supratimą. Taip pat, už V. Urmanos rūpestį švietimu Afrikos valstybėse. Lietuvos operos solistė ir kiti garsiausi pasaulio menininkai, pasinaudodami savo nepriekaištinga reputacija ir įtaka, garsina UNESCO veiklą.

Struvės geodezinis lankas
Struvės geodezinis lankas
© Organizatorių nuotr.

Sukaktys

Kas dvejus metus UNESCO skelbia sukakčių sąrašą, į kurį įtraukiamos pasaulyje ar atskiruose regionuose žymūs ir reikšmingi asmenys. Sukaktys ir asmenybės siejasi su UNESCO skleidžiamomis vertybėmis, prisideda prie tolerancijos ir taikos skleidimo, skatina kultūrų dialogą ir tautų tarpusavio supratimą.

Iki šiol Lietuvoje į UNESCO sukakčių sąrašą buvo patekęs Martyno Mažvydo „Katekizmas“ 450-ųjų išleidimo metinių proga, Ignoto Domeikos 200-osios gimimo metinės, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 100-osios mirties metinės, Mykolo Kleopo Oginskio 250-osios gimimo metinės ir kt.

Vilniaus senamiestis
Vilniaus senamiestis
© Organizatorių nuotr.

Į 2020–2021 m. minimų UNESCO sukakčių sąrašą įrašytos 300-osios Vilniaus Gaono rabino Elijahu ben Solomon Zalmano (1720–1797 m.) gimimo metinės ir archeologės Marijos Gimbutas (Gimbutienės, 1921–1994 m.) gimimo šimtmetis.

Lietuvos kaimo turizmo asociacija vykdo projektą „Tradicinių lietuviškų amatų gidas“. Projekto tikslas – didinti tradicinių Lietuvos amatų ir UNESCO kultūros paveldo objektų populiarumą bei žinomumą.

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo.


Projekto vykdytojas Lietuvos kaimo turizmo asociacija.


Užsakymo nr.: PT_86221573

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.0000

Aplinkosauginis konkursas 9–12 klasių moksleiviams „Žiedinė ekonomika“

Kviečiame Lietuvos gimnazijų moksleivius dalyvauti konkurse „Žiedinė ekonomika“. Konkurso...

Lietuvos sporto universiteto rektorė Diana Rėklaitienė: „Siekiame aukščiausio tarptautinio įvertinimo“

Kasmet moksleiviams ir visiems, planuojantiems studijas universitetuose, kirba rimti klausimai – ką...

Sausas maistas ar žalia mėsa: kuo geriau maitinti savo keturkojį

Neabejotinai mityba mūsų augintiniams yra vienas svarbiausių aspektų ne tik gerai kasdienei...

Kodėl tokie prasti matematikos valstybinio egzamino rezultatai ir ką daryti toliau?

Šiais metais valstybinio matematikos egzamino neišlaikė daugiau nei 35 procentai jį pasirinkusių...

Top naujienos

Skandalas dėl elektros: ekspertai perspėja, kad šįkart valdantiesiems nepavyks nusiplauti (5)

Sumaištis dėl elektros rinkos liberalizavimo, didelės elektros kainos yra veiksniai, kuriuos...

Gyventojų laukia kainų karai: kai kurie prekybos tinklai jau ėmėsi tam tikrų priemonių (3)

Kai kuriems prekybos tinklams jau skelbiant apie pagrindinių maisto kainų mažinimo akcijas, rudenį...

Rusijai – Zelenskio ultimatumas (3)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo kasdieniame vaizdo kreipimesi faktiškai iškėlė...

Rusų žurnalistas: Sočyje – dar vienas Erdogano akibrokštas Putinui (7)

Po susitikimo Sočyje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Turkijos prezidentas Recepas...

„Ignitis“ skelbia siūlymą nukentėjusiems elektros vartotojams: po pirmų keturių mėnesių kaina keistųsi (1)

Penktadienį paskelbta, kad nepriklausomas elektros tiekėjas „ Perlas Energija “ naikina...

Jūrmaloje antrą pasirodymą surengęs Galkinas nevengė pašiepti Rusiją ir Putiną: visi, kas netikėjo vakcinacija, patikėjo specoperacija

Iš Rusijos dėl šios šalies prezidento Vladimiro Putino brutualių veiksmų Ukrainoje su žmona...

Tiesioginė transliacija / Piniginiai reikalai. Su nerimu belaukiant rudens – ar galima tikėtis didesnių atlyginimų?

Lietuvos ekonomikai jau stojant ir ekonomistams prognozuojant recesiją, darbuotojams su nerimu tenka...

Planuojamas pasirodymas Sočyje sukėlė klausimų dėl Drobiazko pilietybės: dovanas galima atsiimti (2)

Lietuvos šokių ant ledo porai Margaritai Drobiazko ir Povilui Vanagui ketinant pasirodyti Rusijos...

Karas Ukrainoje. Ukraina vėl smogė Antonivkos tiltui, Melitopolyje – didžiuliai rusų nuostoliai Rusijos karinėje vadovybėje – dideli pokyčiai (2)

Rusijos karinė vadovybė patyrė rimtų pokyčių dėl kariuomenės nesėkmių Ukrainoje.

Sukrečiantis vaizdas Vilniuje: daugiabučio kieme siautėjo mažametis su draugais – važinėjosi svetimu automobiliu

Sostinės gyventojus sukrėtė netikėtas vaizdas – daugiabučio kieme automobilį vairavo vaikai .