Saulė gali sukelti stiprius sveikatos sutrikimus, todėl kosmetikos ir maisto papildų parduotuvės „Newcrush“ produktų ekspertė, gydytoja dermatovenerologė, medicinos mokslų daktarė Jurgita Karčiauskienė pasidalina kokios yra dažniausiai pasitaikančios vasaros sezono odos problemos bei kaip efektyviai jų galime išvengti, o atsiradus – spręsti.

Su kokiomis odos problemomis žmonės dažniausiai susiduria vasaros sezonu?

Vasarą atsirandančių problemų tikrai yra ne viena ir ne dvi, tačiau didžiausia problema – nudegimai. Saulėje gali pasireikšti stiprus odos nudegimas ir nors dar tik vasaros pradžia, bet jau kreipėsi pacientų, kurie persistengė mėgaudamiesi saulės spinduliais ir stipriai nudegė odą.

Dažniausiai jie gauna pirmo laipsnio nudegimą, kuris pasireiškia odos paraudimu, kaitimu, deginimo jausmu, tokiu atveju, dar į gydytoją kreiptis nereikia, užtenka imtis veiksmų namuose ir naudoti raminančias bei vėsinančias priemones su pantenoliu ir alijošiumi. Tačiau, net jeigu oda atrodo paraudusi nestipriai, bet pasireiškė šilumos smūgio požymiai – pykinimas, galvos skausmas ar svaigimas, pakilusi temperatūra, tuomet rekomenduoju nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Taip pat, saulėje gali pasireikšti ir antro laipsnio nudegimas, kuris yra pavojingas sveikatai. Jis pasireiškia stipriu odos paraudimu, deginimo jausmu, skausmu ir matomomis pūslėmis. Tokiu atveju į gydytoją yra būtina kreiptis, nes pūslės dažnu atveju pradeda pūliuoti ir tinkamai negydant, gali likti randai.

Sekanti opi problema, apie kurią daugelis nesusimąsto, yra ta, jog vasarą sparčiai plinta infekcinės odos ligos – tiek bakterinės, tiek grybelinės. Todėl, jeigu pastebėjote keistus bėrimus ant odos, ypač jeigu jie šlapiuoja, nieko nelaukite ir kreipkitės į gydytoją.

Vasarą nemažai žmonių pradeda skųstis dėl atsiradusių pigmentinių dėmių. Kodėl jos atsiranda vasaros metu ir ar jų galime išvengti?

Vėlgi, nors dar tik vasaros pradžia, bet jau dabar turime nemažai pacientų su paūmėjusiomis pigmentinėmis dėmėmis. Kalbant apie pigmentines dėmes, jų tikrai galima išvengti, jeigu žinome kaip tai padaryti, nes jų kur kas yra lengviau išvengti, negu bandyti jas pašalinti. O išvengti yra ganėtinai paprasta – reikia tinkamai ir sąžiningai naudoti SPF apsaugą nuo saulės.

Odos padidėjusi pigmentacija gali atsirasti dėl skirtingų priežasčių, bet dažniausia priežastis yra ta, kad paprasčiausiai neapsaugome odos. Didelę įtaką turi ir hormonų svyravimai, jeigu esate nėščia, turite skydliaukės problemų ir kt., nesisaugant saulės gali atsirasti hormoninė pigmentacija, kurios gydymas yra itin sudėtingas.

SPF apsauginis kremas turėtų būti naudojamas kiekvieną dieną, nepriklausomai ar eisite į lauką ar ne, ar šviečia saulė, ar apsiniaukę. Svarbu žinoti, jog net būnant namuose, saulės spinduliai patenka pro langus, o apsiniaukusią dieną, jie sėkmingai skverbiasi pro debesis. O jeigu laiką leidžiate aktyviuose saulės spinduliuose, stipri, ne mažesnė kaip SPF50, veido apsauga nuo saulės būtina, tačiau, svarbu nepamiršti apsaugoti ir kūno odos, o vakarais naudoti odą skaistinančias priemones.

Vasarą, mes dermatologai, nerekomenduojame darytis agresyvių grožio procedūrų, intensyvių rūgštinių procedūrų, giluminių veido valymų, frakcinio lazerio procedūrų, nes po jų būtina stipri apsauga nuo saulės, o ne visi klientai sąžiningai laikosi saugumo instrukcijų, todėl patariame tokias procedūras atidėti rudeniui.

Saulė ir aknė ar iš tiesų saulė mažina spuogelius ir aknės požymiai vasarą susilpnėja?

Turint aknę, odos būklė saulėje gali apgaulingai pagerėti. Visų pirma, įgautas įdegis odą natūraliai pamaskuoja ir sutolygina jos toną, todėl bėrimai ar randeliai nėra tokie pastebimi. Antra, saulė odą stipriai sausina, todėl atrodo, kad spuogeliai labiau susitraukė. Tačiau, būnant saulėje dažniau aknės būklė pablogėja, nes žmonės daugiau prakaituoja, todėl gali net atsirasti vadinama „atogražų aknė“ kuomet užsikemša poros ir atsiranda daug smulkių komedonų.

Todėl, net jeigu atrodo, kad saulė turimus spuogelius išdžiovina, tai yra pavojinga ir būti atviruose saulės spinduliuose be apsaugos, tikrai nerekomenduoju. Tai ne tik, kad negydo pačios aknės, bet net padidina použdegiminės hiperpigmentacijos riziką, kurią sutvarkyti yra ganėtinai sudėtinga.

Vasarą labiau riebaluojasi oda – ar reikėtų keisti odos priežiūros priemones, o drėkinantį veido kremą praleisti?

Vasarą tikrai oda yra riebesnė ir ne tokia sausau, kaip šaltuoju sezonu. Todėl, rekomenduoju rinktis drėkinančias, o ne maitinančias priemones. Universali ir tinkamiausia rutina būtų – 2 kartus per dieną naudoti švelnų veido prausiklį, drėkinantį serumas, ypač tinkamas hialurono rūgšties, o jeigu kamuoja pigmentinės dėmės, vakarais naudokite vitamino C serumą. Odos drėkinimas, net ir esant dideliems karščiams yra itin svarbus, todėl kremo praleisti negalima, tačiau, jį ryto rutinoje galima užkeisti drėkinančiu SPF nuo saulės apsaugančiu kremu. Vakaro rutinoje naudokite savo įprastą drėkinantį veido kremo, o ryte, vietoje įprasto drėkinančio kremo, iš karto po serumo naudokite SPF veido kremą, tokiu būdu oda nebus nei kiek apkrauta.

Nemaloni ir pasitikėjimą savimi mažinanti problema – odos grybelis. Ar tiesa, kad vasarą padidėja jo atsiradimo rizika?

Vasarą pacientai dažnai ateina su saulės grybeliu, kuris būna ne ant veido, o stipriai paplitęs ant kūno odos. Šis grybelis pasireiškia ant kūno paplitusiomis dėmelėmis, kurių dažniausiai neniežti, tačiau jos yra ryškiai matomos ir tai sukelia nepatogumus. Tai yra gerybinis kūno odos grybelis, dėl kurio atsiradimo nereikėtų itin stipriai išsigąsti, tačiau, kai yra karšta, deginamės, susidaro grybeliui palankios sąlygos, ir jo negydant, jis pradeda odoje sparčiai plisti.

Taip pat, daug laiko leidžiame basi, lankomės bendro naudojimo vandens telkiniuose, baseinuose ir kitose viešose vietose, kuriose galime užsikrėsti nagų grybeline infekcija. Kad to išvengti, rinkitės tinkamą avalynę, kurioje pėdos neprakaituotų, o viešose vietose nebūkite basomis kojomis.

Didžiausias mitas – su SPF apsauginiu kremu neįdegsi

Ne visi nori naudoti SPF apsauginį kremą nuo saulės, nes mano, kad tuomet visiškai neįdegs ir vasaros metu išliks su balta oda. Bet tai yra mitas, nes net ir būnant su SPF kremu odos spalva patamsėja, tačiau, odos nenudegame. Todėl, naudojant SPF apsauginius kremus, jūs gražiai įdegsite, bet nenudegsite ir nesukelsite odai didelės žalos.

Aquatica sunscreen 100

Bet net ir naudojant SPF kremą, galite nudegti ar sukelti odos pigmentaciją, jeigu SPF kremo nenaudosite tinkamai. SPF kremą reikėtų tepti pakartotinai kas 2 valandas, ypač jeigu aktyviai leidžiate laiką lauke, maudotės vandens telkinyje. Taip pat, reikėtų SPF kremą naudoti kaip paskutinę odos priežiūros priemonę, po veido serumo ir kremo.

„Newcrush“ klientų mėgstamiausias apsauginis veido kremas, kuris tinka visiems odos tipams, net riebiai ar jautriai oda, yra iš Cell Fusion C Pietų Korėjos prekės ženklo. Šis „Aquatica Sunscreen SPF 50+/PA++++” kremas suteikia pilną apsaugą tiek nuo UVB, tiek UVA spindulių. Nedelsiant nuramina odą, papildydamas drėgme net giliuosius odos sluoksnius, tačiau, nepalieka riebumo ir lipnumo.

Jeigu odos laiku neapsaugojote ir susidūrėte su nemaloniais pojūčiais, odą atstatančių veiksmų galite imtis namuose. Tam tinkamiausias pasirinkimas veido kaukės, kurios suteikia vėsinantį poveikį. AIMX korėjietiškas prekės ženklas turi vėsinančią ir odą regeneruojančią kaukę „Cool Me“, kurios sudėtyje yra aktyvių komponentų skirtų raminimui ir mažinti uždegimui.

Priemonė, kuri efektyviai padeda turint pigmentines dėmes

Norint išvengti pigmentinių dėmių, arba imtis veiksmų jau jų turint, vakaro rutinoje naudokite aktyvių ingredientų turinčias priemones, tam tinkamiausia – vitaminas C.

Stabilizuoto vitamino C veido serumas Stabilised vitamin C 15%

The Organic Pharmacy prekės ženklas, kurio produktai yra patvirtinti klinikinių tyrimų metu, turi serumą, kuris itin tinka pigmentuotai odai. Stabilizuoto vitamino C veido serumas „Stabilised Vitamin C 15%” tinkamas visiems odos tipams, ypatingai pavargusiai odai, išsausėjusiai bei praradusiai skaistumą. Tai aukštos potencijos stabilus vitaminas C, kuris nedirgina odos, todėl tinka net jautriai odai. Šio vitamino C serumo sudėtyje yra askorbilo gliukozidas, tai stabilizuota askorbo rūgšties forma, kuri palaiko prailgintą vitamino C aktyvumą ir padeda pasiekti maksimalų vitamino C poveikį. Serumas ne tik skaistina ir suteikia odai švytėjimo, bet ir drėkina, todėl po naudojimo, nejausite jokio nemalonaus odos tempimo pojūčio.

Daugiau sveikatos ir grožio priemonių atraskite www.newcrush.com