Kol vieni moksleiviai skaičiuoja mėnesius iki baigiamųjų egzaminų ar atostogų, kiti atsakingai svarsto ir renkasi stovyklas. Nors moksleivių stovyklos nėra naujas reiškinys ir jos – įvairaus tipo, formato, trukmės – organizuojamos metų metus, vis daugiau jaunuolių bei jų tėvų renkasi ne vietines, bet užsienio šalių stovyklas, padedančias pasiruošti būsimoms studijoms. Įvairovė plati: nuo Kembridžo ir Oksfordo universitetuose organizuojamų stovyklų iki kelių vasaros savaičių už Atlanto ar nuotykių, naujų draugų bei neišdildomų įspūdžių tokiose salose, kaip Malta ir Kipras.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Šiuo metu abitūros egzaminams besiruošianti Laura Lauciūtė net penkerius metus savo vasaros atostogų patirtį papildė stovyklomis Vokietijoje. Visą laiką jai stovyklą išsirinkti ir kelionę susiplanuoti padėjo „AMES Education“ specialistai, mat ši kalbų akademija turi didžiulį patikrintų, akredituotų ir nepriekaištinga reputacija pasižyminčių stovyklų-partnerių tinklą visoje Europoje bei JAV. Stovyklos anglų kalba garsiausiuose ir įtakingiausiuose Didžiosios Britanijos universitetuose ar koledžuose, apie kuriuos neretai pasvajoja ir lietuviai moksleiviai, taip pat Airijos, Šveicarijos, Kipro, Maltos ar JAV bei Kanados mokymo įstaigose – viskas įmanoma. Jeigu moksleivio pagrindinė užsienio kalba ne anglų, o vokiečių, prancūzų, rusų ar ispanų – „AMES Education“ taip pat turi pasiūlymų.

Laura, papasakokite, prieš kiek metų, kiek kartų ir kur stovyklavote?

Nuo 2015 metų buvau iš viso penkiose stovyklose: pirmą kartą lankiausi Vokietijos kalnuose įsikūrusiame miestelyje šalia Miuncheno, stovykloje German language school (GLS), 2016 metais važiavau į Bad Schussenried miestelyje esantį Humboldt institutą, 2017 metais pasirinkau Deutsch in Deutschland stovyklą Frankfurte, 2018 metais – F+U Academy Heidelberge ir paskutiniais, 2019 metais, vėl vasarojau Humboldt institute Lindenbergo miestelyje.

Ar tuo metu, kai rinkotės, buvo didelė įvairovė stovyklų vokiečių kalba?

Pirmais metais pati nežinojau, nei kokiu tikslu važiavau, nei kur, todėl rinkausi pirmą variantą, kurį man pasiūlė „AMES Education“. Antrais metais, įgavusi patirties, turėjau didesnį pasirinkimą ir labiau atsižvelgiau į miestus bei stovyklų siūlomas programas – koks santykis tarp mokslų ir laisvo laiko. Žinoma, į Vokietiją važiavau tobulinti vokiečių kalbos įgūdžių, tačiau labai svarbu buvo ir tai, kas vyksta po pamokų – įvairios veiklos, laikas susipažinti su žmonėmis, kurie gali tapti geriausiais draugais.

Ar į stovyklas pati norėdavote vykti, ar skatindavo tėvai? Ar jiems nebūdavo baisu Jus išleisti? Kaip manote, į ką tėvams būtina atkreipti dėmesį, kai renka stovyklą savo vaikams?

Į visas stovyklas važiavau pati savo noru, galbūt, pirmoji sukėlė daugiausiai abejonių ir baimių, nes nežinojau, kur važiuoju, nemokėjau tiek vokiečių, tiek anglų kalbos, kuria paprastai bendrauja stovyklautojai iš įvairių šalių. Manau, kad tėvams reikėtų žinoti, jog vaikas nevažiuoja į nežinomą vietą, nežinia kur – stovykla už viską prisiima atsakomybę. Kai stovyklautojas atskrenda, galima užsakyti pavėžėją, kuris nuveža iki pat stovyklos, be to, vaikas visada gali susisiekti su tėvais bet kuriuo paros metu. Žinoma, tėvai visada baiminasi dėl saugumo bei gerovės – juk ir pati pirmą kartą važiavau vos dvylikos metų. Svarbiausia suaugusiesiems, kurie savo atžalą išleidžia, atkreipti dėmesį į vaiko norus. Pirmiausia – jis pats turi labai norėti tos stovyklos patirties, domėtis, kur važiuos, planuotis, rodyti didelį entuziazmą. Jeigu vaiko noras didelis, tėvams nėra dėl ko rūpintis ir bijoti.

Kodėl verta moksleiviams keliauti į stovyklas? Kuo stovyklos užsienyje pranašesnės, įdomesnės nei lietuviškos, kodėl jas verta rinktis?

Galėčiau pasakoti, kaip svarbu išmokti kalbą, tačiau mano asmeninė patirtis parodė, jog šios stovyklos reikšmingos visiškai kitu aspektu. Pirmiausia, vaikas susiranda draugų, kurie lieka visam gyvenimui. Antroje savo stovykloje susipažinau su vaikinais ir merginomis, su kuriais kitais metais vėl važiavome kartu į stovyklą. Tikrai įspūdingas jausmas pamatyti artimus žmones po metų. Šie ryšiai ir draugystės išlieka ilgam – aš iki dabar bendrauju su žmonėmis, su kuriais važiavau į stovyklą 2012 metais.

Kadangi buvau penkiose stovyklose, mano draugų ratas iš stovyklų yra labai didelis. Daugiausiai bendrauju su merginomis iš JAV, Malaizijos ir vaikinais iš Italijos, Ispanijos – jau šią vasarą planuojame susitikimą. Žinoma, šiais laikais turime socialines medijas, tai padeda palaikyti ryšį su kuo nori, ir nesvarbu, ar tas žmogus gyvena kitame mieste, ar kitoje valstybėje, ar net kitame žemyne. Aš dabar juokauju, kad stovyklos man padovanojo visišką komfortą kelionėse – visose šalyse rasiu, kur apsistoti ir su kuo susitikti.

Aišku, kalbos įgūdžiai taip pat yra aktualūs. Rekomenduoju rinktis tarptautines stovyklas nebūtinai Anglijoje, nes bendravimas ir taip vyksta anglų kalba. Aš tik paskutinės stovyklos metu pradėjau kasdien bendrauti vokiškai. Ką noriu tuo pasakyti? Anglų kalba yra pasaulinė kalba, ir ja, geriau ar blogiau, kalba visi, todėl be vokiečių, mano anglų kalbos įgūdžiai taip pat labai pagerėjo.

O kodėl nesirinkote Lietuvoje esančių stovyklų, kuriose bendraujama užsienio kalba?

Esu buvusi ir lietuviškoje anglų kalbos stovykloje. Pastebėjau, kad čia yra paprasta problema – visi aplinkui kalba lietuviškai, o tai neteikia jokios naudos. Užsienyje sunkus yra pirmasis žingsnis, kai reikia „išeiti“ iš komforto zonos ir kalbėti nepažįstama kalba, kai ji nėra ištobulinta. Visgi, reikia suprasti vieną dalyką – visi vaikai nemoka tos kalbos ir visi atvažiuoja į stovyklas ją pagerinti, todėl svarbu nesijaudinti, nekompleksuoti, o tiesiog mėgautis smagiu laiku.

Ką stovyklų patirtis suteikia? Ar tai tik akademinė nauda, nes atsiranda galimybė pagerinti vokiečių kalbos žinias, ar kažkas daugiau?

Žinoma, kad ne! Kalba ir jos įgūdžių gerinimas labai svarbūs, tačiau tik paskutiniais metais sugebėjau pilnai „persilaužti“, jei kalbame apie C1 lygį. Kita vertus, man asmeniškai naudingiausia ir geriausia patirtis buvo paskutinius dvejus metus, kai gyvenau vokiečių šeimose – tai puiki galimybė ne tik išmokti kalbą, bet ir susipažinti su tikrąja šalies kultūra. Jaunimui labai svarbus naktinis gyvenimas ir savarankiškumo jausmas, o kai dienas leidi vietinių šeimoje, būtent tai ir gauni: ne tik bendravimą su savo amžiaus paaugliais, bet ir laisvės pojūtį, nes nesi stipriai pririštas prie programos.

O ką žmonės veikia tokiose stovyklose užsienyje? Kuo užsiimdavote? Kas labiausiai įstrigo, įsiminė?

Stovyklose, aišku, vyksta akademiniai užsiėmimai, kurie asocijuojasi su pamokomis, bet toli gražu nėra į jas panašūs – dažniausiai vykdavo debatai ir pokalbiai, kas yra labai įdomu bei padeda „pralaužti“ ne tik teorinę, bet ir praktinę kalbą. Akademiniai užsiėmimai užima minimalią dienos dalį, o visas kitas laikas priklauso nuo miesto. Tokioje stovykloje, kaip GLS, kurioje buvau 2012 metais, buvo daug veiklų lauke, nes gyvenome tarp kalnų ir ežerų. Labiausiai įstrigo plaukiojimas laiveliais, tačiau juos reikėjo pasidaryti patiems. Manau, suprantate, kaip mums sekėsi. Tokie iššūkiai ir buvo patys smagiausi. Jeigu kalbame apie didesnius miestus, pavyzdžiui, Frankfurtą, Miuncheną, net ir Heidelbergą, žinoma, yra daugiau veiklos, susijusios su miestu, vyksta ekskursijos, daug laisvo laiko su draugais mieste, festivaliai, apsipirkinėjimai ir visa kita. Labiausiai įsiminusi ir patikusi veikla buvo Heidelberge. Vyko futbolo varžybos, o kadangi vokiečiai yra dideli futbolo gerbėjai, entuziazmo netrūko – stadione prabuvome visą naktį, labai linksmai praleidome laiką, susipažinome su vietiniais vokiečiais.

Gal prisimenate kažkokių ypatingų patirčių, kuriozų, situacijų iš stovyklų, kurių niekada nepamiršite?

Žinoma, buvo daug smagių įvykių. Pradedant nuo pabėgimo iš stovyklavietės, nes norėjome nusipirkti ledų, ar kitokių nesąmonių, iki keisčiausių pokalbių su vietiniais gyventojais. Turbūt, viena linksmiausių patirčių buvo DID akademijoje, kurioje buvau jau su draugėmis iš buvusios stovyklos: turėjome laisvo laiko mieste, tačiau Vokietijoje sekmadieniais didžioji dalis prekybos centrų užsidaro apie aštuntą valandą, todėl klaidžiojome po visą Frankfurtą, kol užklydome į nežinomą „knaipę“, kurioje vyko visiškai tradicinė vokiška fiesta. Ten sutikome visus stovyklos vadovus ir labai linksmai pasibuvome.

Ar stovyklos turi įtakos Jūsų studijų ir bendrai ateities planams?

Aš vis dar esu moksleivė, mokausi dvyliktoje klasėje, studijos ant nosies. Planuoju studijuoti užsienyje, tad vokiečių kalba yra labai didelis privalumas. Pavyzdžiui, Vokietijoje mokslas vokiečių kalba yra nemokamas ir aukščiausio lygio bei prestižo. Vis dėlto, pati važiuosiu į Austriją, kur nacionalinė kalba – vokiečių, o tai man yra milžiniškas pliusas.

Studijų stovyklos užsienyje – tramplinas į būsimą karjerą

„AMES Education“ vadovė ir studijų užsienyje specialistė Eglė Kesylienė sako, kad renkantis stovyklą užsienyje labai svarbu išsiaiškinti vaiko poreikius ir rasti atsakymus į kelis klausimus: „Ar vaikui reikia užpildyti kalbos spragas? Ar jam reikia padėti pasiruošti tarptautiniam anglų kalbos egzaminui? Gal stovykloje vaikas sieks susipažinti su kitų šalių kultūromis, norės patirti nepamirštamų nuotykių ir įgyti savarankiškumo?“ Tik žinodami šiuos poreikius, specialistai galės parinkti tinkamiausią programą.

Eglė Kesylienė
Eglė Kesylienė
© Organizatorių nuotr.

„Tiems tėvams, kurie nėra užtikrinti, ar jų vaikas gerai jausis išvykęs toli nuo namų, pirmiausia rekomenduojame tokio pobūdžio stovyklą „pasimatuoti“ Lietuvoje, „AMES Education“ tarptautinėse stovyklose Palangoje ir Birštone. Čia vaikas įgaus daugiau patirties, savarankiškumo ir atsakomybės. Na, o tėvai jausis ramesni. Dažniausiai, išbandę tarptautinę stovyklą Lietuvoje, kitą vasarą jaunuoliai būna drąsesni ir renkasi studijų stovyklą užsienyje. Būsimų studijų pasirinkimas yra labai svarbus žingsnis jauno žmogaus gyvenime, o tarptautinėse stovyklose įgyta patirtis gali būti tiesus tramplinas į sėkmingą jų pasirinkimą“, – mintinis dalijasi „AMES Education“ vadovė E. Kesylienė.

Trūksta idėjų, kaip prasmingai praleisti vasarą? Atvykite į vienintelį Lietuvoje organizuojamą „AMES STUDY THE WORLD Summer & Boarding schools 2020“ renginį, kuris vyks kovo 7 d., Vilniuje, M. Mažvydo bibliotekoje! Renginys nemokamas, registracija į jį čia.

Renginyje 8–18 m. moksleiviai galės detaliau sužinoti apie kalbų stovyklas Palangoje, Birštone, Londone, Maltoje, Niujorke ir Toronte, o vyresnių klasių moksleiviams bus pristatyta unikali galimybė išbandyti svarstomą specialybę universitetų aplinkoje Kembridže, Oksforde, Niudžersyje JAV ar British Columbia Kanadoje.

Užsakymo nr.: PT_83676301

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Šiaulių sėkmės istorija: naujus gyventojus labiausiai viliojantis didmiestis

Kas yra Šiauliai? Tai – regiono centras, kuriame sparčiai besikuriantys verslai siūlo vis...

Kaune duris atvėrė nauja „Lidl“ parduotuvė

Plėtrą šalyje tęsiantis prekybos tinklas „ Lidl “ sausio 26 dieną atidarė pirmąją...

„Ogmios mieste“ – nauja moderni sporto erdvė: RATO Padelio Arena

Jau gruodžio 17d. Vilniuje „Ogmios mieste“ duris atvers RATO Padelio Arena – vienas...

Savivaldybių galvos skausmą mažinančios VIPA dotacijos užtikrina lengvesnį projektų įgyvendinimą

Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) nuolat siekia padėti šalies savivaldybėms...

Vilniečiai renkasi: nuo treniruoklių daugiabučio kieme iki liepto tvenkinyje

Šunų aikštelė prie Neries, sveikatingumo takas, gimnastikos kompleksas, gyvas kinas visais metų...

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (9)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (15)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (8)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...

Kraujo tyrimai gali parodyti netgi vėžį: gydytojos išvardijo, kurie rodikliai svarbiausi

Kraujo tyrimai gali būti neįtikėtinai informatyvūs. Jie gali parodyti, ko trūksta ar per daug...

Kinijos dilema: ar pelningas JAV ir Vakarų rinkas iškeis į karinę paramą Rusijai? (5)

Į Maskvą atvykęs ir su Vladimiru Putinu susitikęs Kinijos lyderis Xi Jinpingas , nors iš...

Lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas – apie masinės gamybos planus ir konkurenciją su kinais, kurie sugeba pasiimti ES paramą (3)

Kojas gimtojoje Klaipėdoje apšilęs lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas „ Dancer “...

Policijai įkliuvęs treneris pasiūlė kyšį: ateik į Kauno „Žalgirio“ rungtynes (7)

Daugybę prizinių vietų Lietuvos ir Europos čempionatuose užėmęs šiuo metu lengvosios atletikos...

Gausios teisėsaugos pajėgos ieško pabėgusio kalinio papildyta (7)

Lietuvos kalėjimų tarnyba praneša, kad apie 21.05 val. Marijampolės kalėjimo nuteistasis Jevgenij...

DELFI

Analitikas Švecas: formuojasi nauja „blogio ašis“ Iranas meistriškai pasinaudojo silpstančia Rusija (20)

Kuria linkme pakryps įvykiai Ukrainos fronte, kiek dar truks Rusijos pradėtas karas priklausys ir...

Trūksta virėjų ir padavėjų: visi nori būti šefais, bet ne plauti indus ar skusti bulves (6)

Restoranui sprendimas buvo rizikingas, nes maisto gamyboje negali būti klaidų, o vaikams – tai...