Degustacijai – keturių rūšių nealkoholinis alus

Dėl COVID-19 pandemijos įvestų saugumo apribojimų atvirose erdvėse vykstančiuose renginiuose šią vasarą gali dalyvauti iki tūkstančio žmonių. Todėl Kaune esančio bravoro komanda nusprendė suorganizuoti virtualią nacionalinę nealkoholinio alaus degustaciją – tai bus viena aludarių dienos renginio programos dalių.

„Aludarystės tradicijos Lietuvoje siekia XI amžių, tai neatskiriama mūsų istorijos, kultūros, identiteto dalis. Pastaraisiais metais Lietuvoje pastebimai išaugo nealkoholinio alaus vartojimas, atsirado daugybė naujų jo rūšių bei skonių. Būtent todėl jaučiame poreikį priminti lietuviams šio gėrimo šaknis, papasakoti, kaip jis gaminamas, kaip vartojamas, atskleisti įvairius jo skonius“, – sako „Volfas Engelman“ vadovas Marius Horbačauskas.

Degustacijos metu bus ragaujamas keturių rūšių nealkoholinis „Volfas Engelman“ alus: šviesusis, kvietinis, tamsusis ir vyšnių skonio kriek. Visi norintys dalyvauti degustacijoje kviečiami iš anksto užsisakyti 3 rūšių degustuojamo alaus e. parduotuvėje „Barbora“, o 4-ojo, nealkoholinio izotoninio kvietinio, alaus gauti dovanų. Visų rūšių nealkoholinis alus taip pat parduodamas didesniuose prekybos centruose.

Kaip vyksta nealkoholinio alaus degustacija?

„Alus degustuojamas vadovaujantis trikampio taisykle. Pirmiausia alus vertinamas akimis, žiūrima į jo tekstūrą, skaidrumą, spalvą, vertinama puta – jos stabilumas, burbuliukų dydis. Tada dėmesys atkreipiamas į alaus aromatą. Uoslė suteikia labai daug informacijos apie alaus kokybę, skonį, rūšį, pagal alaus kvapą galima nusakyti, kokie apyniai naudoti alaus gamyboje, kokio salyklo, vaisių, prieskonių aromatai atsiskleidžia. Žinoma, paskutinis alaus degustacijos etapas yra ragavimas. Čia atsiskleidžia didžiausias vyno ir alaus degustacijos skirtumas – alaus negalima išspjauti, nes tik jį nurijus jaučiama viena svarbiausių šio gėrimo ypatybių – kartumas. Alus ragaujamas išgeriant pilną gurkšnį ir palaikant jį kelias sekundes burnoje, kad mūsų receptoriai spėtų atpažinti visus jame esančius skonius, poskonius, alaus „pilnumą“, – pasakoja degustaciją vesiantis jau dešimtmetį aludariu dirbantis G. Valančius.

Tiesa, specialistas priduria, kad kiekvienas žmogus skonį suvokia skirtingai, todėl alaus degustacijai nepakanka vieno dalyvio – tam reikalinga vertinimo komanda. Be to, moksliškai nustatyta, kad moterys yra jautresnės kartumui, o vyrai – saldumui, todėl jiems alaus skonis dažnai atrodo visiškai skirtingas.

G. Valančius juokauja, kad tokios gausios vertinimo komisijos, kokią planuojama suburti liepos 18 d., jis dar nėra matęs. Per aludarių dienos šventę organizuojamos nacionalinės nealkoholinio alaus degustacijos metu nealkoholinį alų ragauti ir vertinti galės visi degustacijos dalyviai, kuriais tapti gali kiekvienas.

Koks maistas derinamas su skirtingų rūšių alumi?

Aludaris primena, kad degustacijai labai svarbu pasirinkti ne tik gėrimą, bet ir prie jo tinkančius užkandžius. Anot specialisto, prie šviesiojo alaus tinka beveik viskas: tiek itališka pica, tiek gaivios salotos, žuvys ir įvairūs sūriai.

Prie kvietinio alaus G. Valančius pataria derinti jūrų gėrybes, rūkytą lašišą arba midijas, austres, vokiškas brezeles, rūkytą kumpį ar vištieną. Kvietinis nealkoholinis alus gaivus, lengvas, tad geriau sunkaus maisto prie jo nesirinkti.

Vyšninis kriek alus puikiai tinka prie saldžių desertų, ypač vyšninio pyrago, taip pat pelėsinio ar ožkų pieno sūrio, lengvos vytintos mėsos.

O prie tamsiojo alaus aludaris rekomenduoja rinktis sotesnį maistą: kepsninėje keptą kiaulieną ar jautieną, dešreles. Taip pat su tamsiuoju alumi puikiai dera šokoladiniai desertai.

Skirtingi alaus bokalai skirtingų rūšių alui

Anot G. Valančiaus, ne mažiau svarbi ir tara, iš kurios degustuojame gėrimus: „Kiekvienos rūšies alui parenkama skirtingos formos taurė, kuri atskleidžia vis kitokius alaus bruožus: vienos padeda suformuoti stangresnę putą, kitos geriau atskleidžia aromatą, sulaiko jį taurėje, kad vartotojas gurkšnodamas vis jį užuostų.

Pavyzdžiui, tamsųjį alų rekomenduojama degustuoti iš „Goblet“ formos taurės, kuri kiek panaši į konjakui ar brendžiui skirtą taurę. Šviesiojo alaus ypatybes geriausiai atskleidžia į viršų platėjanti tulpės formos taurė ar tradicinė pinta. Kvietinis alus paprastai geriamas iš į viršų platėjančio, tačiau gale kiek susiaurėjančio „Weizen“ bokalo, o vaisinio skonio alus – iš „Snifter“ taurės, kuri kaip ir „Goblet“ yra panaši į konjako ar brendžio taurę, bet jos platesnis dugnas, aukštesnė kojelė ir ji į viršų kiek susiaurėja“, – vardija jis.

Tiesioginė nealkoholinio alaus degustacija bus transliuojama liepos 18 d. 17.00 val. per „Delfi TV“. Degustacijos metu ragaujamus gėrimus kartu su G. Valančiumi pristatys ir vyriausiasis Kaune esančio bravoro aludaris P. Sadovskis. Jiems tiesioginės transliacijos metu klausimų galės užduoti visi dalyviai.

Daugiau informacijos apie renginį Facebook: https://www.facebook.com/events/1091349314591832/

Užsakymo nr.: PT_84737681