„Įrenginėjant vejos robotus, sklypų savininkai iki šiol turėjo gana tiksliai numatyti roboto darbo teritorijos ribas, kad žinotume, kur nutiesti kabelius. Dažnai vejos roboto prižiūrimas zonas vėliau norima keisti, nes keičiasi sklypo apželdinimas ar apstatymas, ir tai būdavo papildomas rūpestis. Lietuvos rinkoje pasirodžius naujos kartos vejos robotams NERA (trumpinys iš angl. „new era“ – nauja karta), atsirado sprendimas, nes juos galima įrengti ir su tradiciniais kabeliais, ir be jų. Pastaruoju atveju robotą ir jo darbo zonas valdo palydovinė navigacijos sistema“, – sako „Husqvarna“ robotų vejapjovių ekspertas Simas Bairašauskas.

Veikia naudodamiesi palydovine informacija

Naujos kartos „Automower®“ vejos robotai standartiškai taip pat yra paruošti darbui ir su kontūro kabeliu. Tačiau jei sklype yra stiprus palydovinis ryšys ir nėra šį ryšį galinčių trikdyti objektų, tuomet galima montuoti specialų papildomą vejos roboto priedą – ryšio stotelę, leidžiančią robotui dirbti su palydovine EPOS technologija, t. y. be darbo zoną žyminčio kabelio.

„Naujieji vejos robotai turi palydovinę navigacijos sistemą, kuri leidžia suprogramuoti bet kokio ilgio ir formų darbo zonas, o robotas jas atpažįsta ir veikia naudodamasis GPS. Šią technologiją švedų bendrovė „Husqvarna“ prieš porą metų pradėjo naudoti profesionalių robotų vejapjovių segmente, o pernai perkėlė ir į namams skirtus robotus“, – aiškina robotų vejapjovių ekspertas.

Pasak S. Bairašausko, šiems belaidžiams vejos robotams galima nustatyti labai tikslias pjovimo ribas – 2-3 cm tikslumu. Prireikus šias ribas koreguoja pats naudotojas, nereikia specialistų įsikišimo. Dėl tos pačios priežasties tokį vejos robotą paprasta „instaliuoti“ ir kitame sklype, pavyzdžiui, kraustantis kitur gyventi, jei tik tai leidžia sklypo savybės.

Naujos kartos vejos robotai galės dirbti ir nelygiuose sklypuose, ant iki 50 proc. nuolydžio šlaitų. Juose taip pat įdiegta objektų vengimo funkcija, pagrįsta radaro technologija, kuri padeda robotui aptikti ir išvengti ant vejos paliktų objektų, pavyzdžiui, žaislų ar sodo įrankių, juos apvažiuojant. Belaidžiai robotai NERA tinka ir mažesniems, ir didesniems sklypams – gali prižiūrėti vejos plotus iki 50 arų.

Ne tik pjaus, bet ir patars, kaip prižiūrėti

Pasak S. Bairašausko, tobulėjant technologijoms stengiamasi, kad namų ir jų aplinkos priežiūrai skirti įrenginiai veiktų kuo autonomiškiau, reikalautų kuo mažiau žmogaus įsikišimo ir net už jį priimtų tam tikrus sprendimus. Tad ir tai, kad vejos robotams nebereikia fizinių riboženklių, yra tik žingsnis į dar tobulesnius netolimoje ateityje laukiančius sprendimus.

„Pasaulyje vejos robotai matomi kaip dirbtinio intelekto valdomi įrenginiai, kurie ne tik pjauna veją, bet ir prižiūri sodą. Ateityje vejos robotai galės rinkti duomenis internetu, GPS, naudodamiesi juose instaliuota vaizdo kamera, vėliau tuos duomenis analizuos ir naudos taip, kad tai būtų naudinga prižiūrimai vejai. Pavyzdžiui, vejos robotas galės identifikuoti kenkėjų apniktus augalus sode ir apie tai informuoti savininką. Arba, atsižvelgęs į metų laiką ir orų prognozę, pats nuspręs, kokio aukščio turi būti veja, kada pjauti skirtingus plotus, taip pat išanalizavęs duomenis apie sklypo dirvožemį patars, kokių maistinių medžiagų trūksta vejai“, – komentuoja „Husqvarna“ ekspertas.

Ateityje vejos robotai turėtų ne tik tapti patarėjais sodo priežiūros klausimais, bet ir dirbti prisitaikydami prie šeimininkų individualių poreikių. Naudodamiesi pažangesnėmis technologinėmis galimybėmis, pavyzdžiui, patobulinta vaizdo fiksavimo sistema ir dirbtiniu intelektu, robotai išmoks atpažinti pasikartojančius žmonių veiksmus, nustatyti jų elgesį ir pagal tai pritaikyti savo elgesį. Pavyzdžiui, gyventojams leidžiant laiką ant vejos, tuo metu ją pjaunantis robotas galės pervažiuoti dirbti į kitą sklypo pusę, kur niekam netrukdys, arba nuvažiuoti į įkrovimo stotelę.

Be to, vejos robotai taps ne tik draugiškesni žmogui, bet ir aplinkai. Pirmąjį didelį žingsnį siekiant laukinės gamtos atkūrimo ir bioįvairovės skatinimo kiemuose šiemet žengė „Husqvarna“, pristačiusi pirmą pasaulyje vejos robotų funkciją „Rewilding mode“. Veikdami šiuo režimu, vejos robotai 10 proc. bet kurios vejos ploto automatiškai palieka nenupjauto, kad jame pradėtų formuotis žydinti pieva, gyvenama bičių, drugelių ir kitų naudingų vabzdžių apdulkintojų.

Naujoji „Rewilding mode“ funkcija veikia „Automower®“ robotų vejapjovių modeliuose 405X, 415X ir 435X AWD, taip pat NERA modeliuose 430X ir 450X. Skaičiuojama, kad šiuo metu pasaulyje iš viso yra instaliuota apie 150 tūkst. „Husqvarna“ vejos robotų, palaikančių naująją funkciją.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės