Įsivaizduokite, kad metų gale gavote priedą prie atlyginimo. Nesate tikras ar investuoti šiuos pinigus dabar ar geriau palaukti, o gal net išskaidyti šią sumą pamėnesiui. Visi šie klausimai kyla ypač skaitant dabartines finansų rinkas naujienas, nes pagrindiniai indeksai per šiuos metus yra stipriai pakilę. Taigi, kokią laiko investavimo strategija pasirinkti ilguoju laikotarpiu pamečiui, gavus atitinkamą sumą, atsakysiu remiantis atliktais skaičiavimais.

Penki galimi investavimo stiliai

Įsivaizduokite, kad yra penki hipotetiniai investuotojai, kurie pamečiui gaudavo po 2000 USD metų pradžioje ir taip 20 metų nuo 2003 iki 2022 metų. Visi investuotojai naudojo skirtingus investavimo stilius, tačiau investavo į tą patį pagrindinį JAV S&P 500 indeksą. Šis indeksas parinktas, nes yra vienas populiariausių, tačiau formuojant asmeninį investicinį portfelį būtinai rekomenduojame pasitarti su Myriad Capital finansų makleriais. Šie įvertins jūsų tikslus, amžių ir kt. kas padės nustatyti rizikos toleravimo lygį, o pagal tai padės susiformuoti asmeninį ir tik jūsų tikslus atitinkantį investicinį portfelį. Kadangi S&P 500 indeksas originaliai yra denominuotas JAV doleriais, visi skaičiavimai atlikti taip pat šia valiuta.

  1. Pirmu hipotetiniu investuotoju tegu būna vardu Jonas, kuris turi tobulus analitinius įgūdžius ir visus 20 metų sugebėjo investuoti pamečiui tą pačią sumą ir geriausia kaina į S&P 500 indeksą. Pavyzdyje Jonas startavo su savo investicijomis nuo 2003 metų investuodamas 2000 USD. Užuot investavęs visus pinigus iš karto jis sulaukė 2003 m. kovo 10 d. Tądien S&P 500 kaina 2003 metais buvo žemiausia. 2004 metų pradžioje Jonas sulaukė kito 2000 USD priedo. Šiuos pinigus jis vėl investavo tų metų žemiausia kaina, t. y. 2004 m. rugpjūčio 12 d. Šiame pavyzdyje Jonui taip sekėsi investuoti idealiai pamečiui kiekvienais metais, sugebant įsigyti atitinkamų metų žemiausiomis kainomis iki 2022 metų.
  2. Antra hipotetinė investuotoja Laura investuodavo paprasčiau. Kiekvienų metų pradžioje gaudama tą pačia sumą t. y. 2000 USD investuodavo pamečiui pirmą metų dieną.
  3. Tuo tarpu Petras investuodavo savo gautą 2000 USD priedą pamečiui išskaidydamas proporciškai kiekvieno mėnesio pradžioje po 166,66 USD.
  4. Paskutinei hipotetinei investuotojai Inesai sekėsi rinkas prognozuoti prasčiausiai ir visada investavo pamečiui blogiausiu laikotarpiu, t. y. kai S&P 500 indekso kaina būdavo aukščiausia. Pavyzdžiui pirmą gautą priedą 2000 USD investavo 2003 m. gruodžio 31 d. kai tuometinė indekso kaina buvo aukščiausia. Taip pat nesisekė kiekvienais metais – investuodavo kai S&P 500 indekso kaina būdavo aukščiausiame atitinkamais metais iki pat 2022 metų.


Investavimo rezultatų apžvalga

Atlikus skaičiavimus galime teigti, kad laimėję buvo visi investuotojai, kurie nusprendė investuoti, o nelaikyti pinigus banke. Laikius pinigus banke būtų sukaupta 40 tūkst. USD, o investavus per tiriamą laikotarpį prasčiausias rezultatas sudarė Inesos ir buvo 112`292 USD. Tai yra apie 2,8 karto daugiau nei būtų taupoma grynaisiais.

Atlikus, papildomus skaičiavimus per visą S&P 500 indekso gyvavimo laikotarpį, kuris yra nuo 1926 metų, kai šio indekso sudėtis dar buvo 90 kompanijų (indekso sudėtis į 500 kompanijas buvo pakeistas 1956), nebuvo nei vieno laikotarpio, kad labiau būtų apsimokėję 20 metų kaupti pinigus grynaisiais nei investuoti pamečiui į indeksą.

Natūralu, kad geriausiais rezultatais galėjo pasigirti Jonas, kuris puikiai išlaukdavo ir suplanuodavo savo metinę investiciją. Šis sugebėjo uždirbti 138`044 USD per tiriamą laikotarpį. Visgi, įdomu tai, kad antras rezultatas buvo Lauros, kuri metų pradžioje investuodavo visą sumą iškarto neatlikdama jokios papildomos rinkos analizės. Šios rezultatas nusileido vos 10`537 USD nuo Jono. Tuo tarpu Petro rezultatas buvo trečias, kuris investavo kiekvieno mėnesio pradžioje fiksuotą 166,66 USD sumą ir nusileido geriausiam Jono tik 13`796 USD. Taip pat, nieko nuostabaus, kad prasčiausias iš visų hipotetinių investuotojų buvo Inesos, kuri sugebėdavo investuoti pamečiui prasčiausiu laikotarpiu ir taip 20 metų iš eilės. Jos rezultatas nuo geriausio atsiliko 25`752 USD. Visgi, kad ir kaip nesisekė Inesai investuoti, jos rezultatas vis tiek buvo geresnis nei kaupiančiojo grynais net 2,8 karto.

Gal tai tik atsitiktinumas?

Kad pilnai įsitikinti kuri laiko investavimo strategija periodiniam investavimui labiausiai tinkama, buvo išanalizuoti papildomi 78 variantai 20 metų intarpai, to paties indekso nuo 1926 metų. Įdomu tai, kad visi atsakymai tiriamų laikotarpių, savo eiliškumu, kuris investavimo stilius labiausiai sekėsi nesiskyrė nuo jau apkalbėto. Prasčiausiais visada išliko kaupimo grynaisiais pinigais būdas. Investuojant geriausias išliko tobulai analizuojant rinką, antroje vietoje – pamečiui investuojant visą metinę sumą metų pradžioje, trečioje – investuojant fiksuotą sumą kas mėnesį mėnesio pradžioje ir ketvirta – investuojant prasčiausiu laikotarpiu metuose ir taip 20 metų iš eilės.

Kaip šias išvadas pritaikyti sau?

Jei susiduriate su situacija, kad gaunate pamėnesiui atitinkamą pinigų sumą (pvz. vaiko pinigai) su kuria neapsisprendžiate kada investuoti, nes galvojate, kad šiuo metu laikas nėra tinkamas investuoti. Manote, kad rinkai pasikoregavus sulauksite geresnės kainos startui. Tokiu atveju remkitės tyrimo rezultatais, kuriuose matosi atsakymas, kad daugeliui geriausias būdas yra sukurti tinkamą investicinį portfelį ir kuo greičiau imtis veiksmų startuojant.

Geriausias veiksmas, kurio gali imtis ilgalaikis investuotojas, remiantis atliktais skaičiavimais, yra startuoti iškarto gavus norinčią investuoti sumą nesistengiant atrasti rinkos dugno, ką padaryti yra sunku ir profesionalams. Dalinuosi savo daugiau nei dešimties metų patirtimi, kad nustatyti kada bus rinkos dugnas idealiai yra neįmanoma, o ypač tai padaryti 20 metų iš eilės.

Visgi, jei kyla pagunda laukti geriausio laiko investuoti, remiantis atliktais skaičiavimais, kad to nauda nėra tokia didelė kaip dauguma tikisi. Petro rezultatas, kuris investavo periodiškai kiekvieno mėnesio pradžioje fiksuotą sumą skyrėsi per 20 metų nuo idealiu laiku investuojančio Jono vos 13`796 USD. Tai yra 10 proc. mažiau nei investuojant idealiu laiku, tačiau 310 proc. daugiau nei nieko nedarant.

Dažna dar daroma investuotojo klaida būna ta, kad praleidžiama per daug laiko renkantis tarp turto klasių, t. y. formuojant asmeninį investicinį portfelį. O neatradus idealaus, nesiimama veiksmų. Tokiu atveju galite kreiptis į Myriad Capital finansų maklerius, kurie sutaupys laiko ir padės susiformuoti investicinį portfelį.

Primename, kad tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

UAB FMĮ Myriad capital – Lietuvos banko licencijuota B kategorijos finansų maklerio įmonė, savo klientams teikianti finansinių technologijų sprendimų paslaugas investicinio portfelio valdymo, finansinių priemonių platinimo.