Nors Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa įgyvendinama ne vienerius metus, gyventojai vis dar nuogąstauja dėl paskolos daugiabučio atnaujinimui – faktas, kad reikės jas grąžinti, yra tarsi nematoma kliūtis, trukdanti šalies gyventojams drąsiai žengti renovacijos ir kokybiškesnio gyvenimo link. Visgi, dėl VIPA finansinio įsitraukimo tikimasi, jog šios abejonės sumažės.

„Finansavimo sąlygose numatyta, jog paskolų metinė palūkanų norma neviršys 3 proc. 20 metų laikotarpiui. Svarbu paminėti, jog šios sąlygos yra lengvatinės kreditavimo sąlygos – joms nėra taikomi jokie sutarčių pasirašymo, administravimo, išankstinio kredito grąžinimo, paskolos išmokėjimo ir kitokie mokesčiai. Taip pat gyventojai galės atidėti ir palūkanas – t. y. jeigu jie jau pradėjo įgyvendinti projektą, yra pasirašyta rangos darbų sutartis, pradedami apmokėjimai už rangos darbus, paskolos įmokų mokėjimai gali būti atidėti. Juos reikėtų pradėti mokėti, kai daugiabutis jau yra atnaujintas ir yra gauta valstybės parama“, – pasakoja APVA Pastatų energinio taupumo departamento direktorė Gintarė Burbienė.

Ji primena, jog gyventojams yra suteikiama 30 proc. dydžio subsidija, kurią suteikus, atitinkamai sumažėja ir paskolos dydis. Taip pat sąlygose numatoma, kad paskola ar jos dalis gali būti grąžinta anksčiau nustatyto laiko netaikant papildomų mokesčių.

Taip pat APVA praneša, jog Europos investicijų banko (EIB) valdomas Europos Sąjungos Modernizavimo fondas daugiabučių atnaujinimui Lietuvoje skirs 58 mln. Eur. Tai leis atnaujinti kelis šimtus daugiabučių visoje šalyje ir sutaupyti apie 20 tūkst MWh energijos bei beveik 5 tūkst. tonų CO2 per metus. Finansavimas bus skiriamas tik B arba aukštesnę energinio naudingumo klasę pasiekusiems projektams.

Dar daugiau privalumų

Gvidas Dargužas, VIPA generalinis direktorius, teigia, jog tai nėra vieninteliai finansavimo privalumai – sąlygose nurodyta, jog gyventojams nereiks įkeisti buto, nes paskola yra „pririšama“ prie konkretaus būsto. Ką tai reiškia? Jeigu keičiasi buto savininkas, tolimesnis įsipareigojimas mokėti paskolą pereina naujam savininkui.

„Svarbu paminėti ir tai, jog finansavimas nuo šiol bus teikiamas tik projektams, kurie po atnaujinimo pasieks B arba A energinio efektyvumo klasę. 192 mln. Eur – būtent tokia yra LR Aplinkos ministerijos skiriama finansavimo ėšų suma, su kuria startuosime, nes nuo kitų metų įsijungs ir tarptautinių įstaigų lėšos bei mūsų pritrauktos investicijos. Bendrai per 7 metus planuojame beveik 1 mlrd. Eur – t.y. 960 mln. Eur investicijų daugiabučiams atnaujinti“, – teigia G. Dargužas.

Ką svarbu žinoti apie paskolos gavimą? Dėl valstybės paramos daugiabučių atnaujinimo projektų administratoriai turi kreiptis į APVA ir susiderinti investicinius projektus, o tada gali kreiptis į VIPA dėl paskolos.

Kam galioja naujo finansavimo sąlygos?

Šios sąlygos galioja praėjusių metų gruodžio 20 d. ir šių metų vasario 22 d. APVA paskelbtiems kvietimams paramai daugiabučių atnaujinimui teikti, jų finansavimas prisidės prie Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ tikslų įgyvendinimo.

„Svarbu akcentuoti, kad VIPA paskelbtos finansavimo sąlygos dėl lengvatinių kreditų teikimo daugiabučių namų atnaujinimui taikomos ne tik praėjusių metų pabaigoje skelbtam kvietimui, bet ir šių metų vasario 22 d. paskelbtam A klasės kvietimui. Todėl raginame visus suskubti ir pasinaudoti galimybėmis atnaujinti savo daugiabutį namą, siekiant aukštesnių energinio efektyvumo rodiklių“, – teigia G. Burbienė.

Priminimas apie paraiškų teikimą daugiabučiams modernizuoti

Primename, jog nuo vasario 24 d. Lietuvos gyventojai, norintys renovuoti savo gyvenamąjį daugiabutį, gali teikti paraiškas pagal naujausią aplinkos ministerijos paskelbtą kvietimą, kurio pagrindinė sąlyga – pasiekti A energinio naudingumo klasę.

Pagal šį kvietimą paraiškas per Agentūros APVIS sistemą gali teikti daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo administratoriai, savivaldybės bei savivaldybės paskirti energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai.

Taip pat praėjusių metų pabaigoje paskelbtas kvietimas teikti paraiškas seniems daugiabučiams atnaujinti pratęstas iki š. m. gegužės 31 d. Jo sąlygose nurodoma, jog valstybės parama bus skiriama tik tiems projektams, kurie pasieks B ir aukštesnę pastato energinio naudingumo klasę. Kvietimui skirta 100 mln. Eur suma, jo metu gautoms paraiškos bus taikomas konkursinis paraiškų atrankos metodas, jeigu bus sulaukta daugiau paraiškų, viršijančių kvietimo lėšų sumą.

„Šis kvietimas išryškina strategines daugiabučių namų atnaujinimo programos kryptis – einame į aukštesnę energinio naudingumo klasę bei prioritetą teikiame kvartalinei daugiabučių namų renovacijai“, – tvirtina APVA Pastatų energinio taupumo departamento direktorė.

Daugiau informacijos apie daugiabučių modernizavimo programą ir sąlygas rasite APVA tinklalapyje: https://modernizuok.apva.lt/