Nusprendus įsigyti butą ar pakeisti turimą nauju, kyla daugybė klausimų: kokius reikalavimus jam kelti, kokie dalykai svarbiausi, o kokie – mažiau svarbūs, kas užtikrins jaukų ir patogų gyvenimą bei padės išlaikyti nekilnojamojo turto (NT) vertę ilguoju laikotarpiu? Savo įžvalgomis ir patarimais dalinasi Tadas Galminas, Kauno pietinėje dalyje vystomo „Namučių“ projekto vadovas bei Darius Uleckas, nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Juda NT“ bendraįkūrėjas.
Ekspertų patarimai: į ką atkreipti dėmesį perkant butą
© Organizatorių nuotr.

„Pastarąją žiemą šilumos kainos Kaune, lyginant su ankstesniais metais, buvo išaugusios beveik dvigubai. Labiausiai tai atsiliepė senuose, nerenovuotuose daugiabučiuose gyvenantiems žmonėms. Nemažai žmonių tai paskatino apsvarstyti naujo buto pirkimo galimybę. Kadangi nuo buto išsirinkimo iki įsikraustymo gali praeiti ne vienas mėnuo, vasara – geriausias metas kibti į paieškas, norint būsimą žiemą pasitikti naujuose, šiltuose ir jaukiuose namuose“, – sako T. Galminas.

D. Uleckas priduria, kad sename bute jau gyvenantys žmonės taip pat turi pasirinkimą – vietoje renovacijos vargų, šį NT galima iškeisti į butą naujos statybos daugiabutyje. „Juda NT“ savo klientams net siūlo tokią paslaugą: padeda parduoti seną butą ir išsirinkti naują pietinėje Kauno miesto dalyje vystomame modernios statybos daugiabučių projekte „Namučiai“. Brokeriai suformuoja tinkamiausią seno NT pardavimo pasiūlymą ir, atsižvelgdami į individualius poreikius bei galimybes, padeda išsirinkti naują būstą vos keliolika minučių automobiliu nuo miesto centro.

NT ekspertai pateikia penkis patarimus žmonėms, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį renkantis būsimus savo namus:

1. Vieta. NT ekspertų posakis, kad būsto pasirinkimui svarbiausi trys dalykai – vieta, vieta ir vieta – vis dar yra teisingas, tačiau jis nereiškia, kad gerą išliekamąją vertę turi tik miesto centre esantys butai. „Nekilnojamojo turto vertei turi įtakos daugybė veiksnių – tai ne tik vieta, bet ir įrengimas, energetinis efektyvumas, statybos metai, pagaliau ir viešoji infrastruktūra, susisiekimas. Daugeliu šių privalumų miesto centre esantys būstai pasigirti negali, todėl nenuostabu, kad keičiasi ir tendencijos – jauni žmonės, šeimos vis dažniau renkasi gyventi ramiuose, atokesniuose mikrorajonuose, o ne „betono džiunglėse“, – pastebi D. Uleckas.

Kaip pavyzdį jis pateikia projektą „Namučiai“, kuris siūlo jaukią aplinką, erdvias žaliąsias zonas, vaikų žaidimų aikšteles ir kitus privalumus, kuriuos vertina jaunos šeimos, o kartu ir greitą susisiekimą su Kauno centru tiek viešuoju transportu, tiek automobiliu. „Paprasčiau sakant, renkantis gyvenamąją vietą derėtų įvertinti ne atstumą iki Kauno miesto pilies, istorinės prezidentūros ar Nemuno salos, bet kaip patogiai galėsite pasiekti vietas, kurios bus svarbios kiekvieną dieną, ar tai būtų miesto centras, ar darbas, darželis, mokykla, parduotuvė, parkas“, – vardija pašnekovas.

2. Įrengimas ir patogumai. Bute gyvensite daugelį metų, galbūt net visą gyvenimą, čia praleisite didelę dalį laiko, todėl svarbu, kad jis pilnai tenkintų visus jūsų poreikius. Į senos statybos daugiabučius besidairantys žmonės kaip privalumą įvardija tai, kad jie dažniausiai būna jau įrengti, su baldais ir buitine technika, galima iškart įsikraustyti ir gyventi. Visgi T. Galminas pastebi, kad ir naujus butus galima greitai įsirengti pernelyg nesukant galvos. Pavyzdžiui, „Namučių“ klientai gali rinktis iš paruoštų pilnos vidaus apdailos pasiūlymų, į kuriuos įeina tiek medžiagos, tiek darbai, kuriuos atlieka profesionalūs partneriai.

Be to, naujos statybos butai yra ne tik moderniai suplanuoti, apjungiant virtuvę su svetaine, bet ir paruošti šiuolaikiškam įrengimui. Jie turi reikiamus įvadus ir numatytas vietas rekuperacijos sistemai, dujiniam katilui, individualiai reguliuojamam grindiniam šildymui, skalbimo mašinai, elektrinei viryklei ir panašiai, ko nerasite senos statybos butuose. „Gyvenimas ir technologijos yra pasikeitusios iš esmės, bet tokius patogumus senos statybos butuose įrengti labai sudėtinga ar net neįmanoma. O kur dar kokybiška garso ir šilumos izoliacija, trijų stiklo paketų langai bei kiti privalumai, užtikrinantys komfortą ir ramybę – visa tai suprasti ir įvertinti galima tik pagyvenus naujos statybos bute“, – sako „Namučių“ projekto vadovas.

3. Energetinis efektyvumas. Šildymo sezonas Lietuvoje įprastai prasideda rugsėjo pabaigoje ir trunka iki pat balandžio vidurio ar ilgiau. Tai – daugiau nei pusė metų, taigi gyvenant energetiškai neefektyviame bute šildymo kaštai gali sudaryti nemažą dalį išlaidų. Problemą galėtų padėti spręsti namo renovacija, bet ji kainuotų papildomai ir atsipirktų, geriausiu atveju, po keliolikos metų. Be to, tam reikėtų gauti kaimynų pritarimą, daug laiko pareikalautų ir įvairūs biurokratiniai, administraciniai procesai bei patys renovacijos darbai.

„Pirkdami butą žmonės itin atidžiai vertina paskolos sąlygas, skaičiuoja kiekvieną palūkanų eurą, tačiau tai, kad mėnesinei įmokai prilygstančią sumą gali tekti pakloti už šildymą, neatrodo taip baisu. Ir jei buto paskola yra ilgalaikė investicija, tai šildymo sąskaitos tėra pinigų mėtymas į balą“, – teigia „Juda NT“ bendraįkūrėjas D. Uleckas.

4. Aplinka. Išlaikymo kaštų skirtumai nėra vienintelė priežastis, skatinanti kauniečius keisti gyvenamąją aplinką. Augant gyvenimo kokybei, žmonės ieško gražesnės, jaukesnės aplinkos, modernaus, šiuolaikiško būsto.

„Patogią aplinką sudaro įvairūs aspektai: tai ir viešoji infrastruktūra, mokyklos ir vaikų darželiai, parduotuvės, o taip pat netoliese esantys parkai, žaliosios zonos, vaikų žaidimų aikštelės. Be viso to, Europos Sąjunga jau paskelbė, jog nuo 2035 m. uždraus pardavinėti benzinu ir dyzelinu varomus automobilius, todėl elektromobiliai vienareikšmiškai taps neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi. „Namučiuose“ užtikrinsime galimybę pirkėjams prie kiekvienos parkavimo vietos įsirengti krovimo stoteles elektromobiliams, o parkavimo aikštelės čia išsiskirs savo erdvumu“ – sako T. Galminas ir kaip pavyzdį pateikia „Namučių“ projektą, vystomą Jonučių II gyvenvietėje.

5. Kaimynai. Sakoma, kad kaimynų, kaip ir tėvų, nepasirinksi, tačiau D. Uleckas nesutinka: „Įsikėlus į seną daugiabutį tenka taikytis prie nusistovėjusių taisyklių ir tvarkos, pavyzdžiui, žinoti kur galima, o kur nevalia statyti automobilį – antraip gali tekti įsivelti į konfliktus su kaimynais. Be to, už sienos gali būti įsikūrę sunkiai sugyvenami, netvarkingi, triukšmingi žmonės, tai tarsi loterija. Tuo tarpu į naujos statybos daugiabučius daugiausiai keliasi jauni žmonės, tvarkingos šeimos, kurie nori gyventi patogiai, jaukiai ir ramiai. Taigi rinktis visada galima, net kaimynus.“

Nuo daugiabutyje ar apylinkėse gyvenančių žmonių kontingento priklauso ir gyventojų bei jų turto saugumas, visgi geriausiai jį užtikrina ne pro langą įvykius sekančios močiutės, o vaizdo stebėjimo kameros, aprėpiančios tiek aplinką, tiek bendro naudojimo patalpas.

„Gyvenimas naujame, šiuolaikiškame būste didina gyvenimo kokybę ir pasitenkinimą, o efektyvios technologijos padeda ir sutaupyti, ir tausoti aplinką, gamtos išteklius. Jonučiuose besiformuojanti gyvenvietė sulaukia vis daugiau verslo ir savivaldybės investicijų, kurios gerina infrastruktūrą ir leis patenkinti visus naujakurių poreikius“, – apibendrina „Namučių“ projekto vadovas T. Galminas.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
2.7500

Ieškantiems tobulo siurblio – net du galingumu ir valymo kokybe išsiskiriantys „Redroad“ modeliai

Taupo laiką ir pasirūpina idealia namų švara – kas? Žinoma, nepakeičiamieji išmanūs...

Palygino NT investicijas didžiuosiuose ir mažuosiuose miestuose: pastarieji generuoja dviženklę metinę grąžą

Investuotojai į nekilnojamojo turto (NT) nuomos projektus didžiausią rinkos augimą stebi...

Ekspertų patarimai: į ką atkreipti dėmesį perkant butą

Nusprendus įsigyti butą ar pakeisti turimą nauju, kyla daugybė klausimų: kokius reikalavimus jam...

Vasariški atradimai namų interjerui

Vasara į mūsų namus atneša naują gaivą, naują startą ir lengvumo pojūtį. Jei norisi į namus...

Kokie pokyčiai laukia renovacijos rinkos?

Renovacijos tempams šalyje augant, laukia įvairūs pokyčiai. Ateityje valstybės parama...

Top naujienos

Nausėda atkirto Grybauskaitei: žmogus kalba nežinodamas, kokia yra reali situacija (2)

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad jį kritikuodama kadenciją baigusi Prezidentė Dalia...

Teisingumas, kurio Lietuva laukė daugiau kaip 30 metų: Sausio 13-osios byloje padėtas taškas (1)

Iš anksto suplanuotą ir aukščiausiu lygiu koordinuotą karinę operaciją Lietuvoje vykdę...

Karo ekspertai: auga grėsmė dar vienam Ukrainos miestui

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad Kelias...

Čaplinskas vėl netenka atsikovoto Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus posto

Nuo liepos 1 dienos darbą baigia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius,...

Kinija: norėtume perspėti NATO

Pekinas ketvirtadienį pasmerkė NATO dėl esą „visiškai bergždžio“ įspėjimo, jog...

Karas Ukrainoje. Po sėkmingos ukrainiečių atakos Rusijos pajėgos pasitraukė iš Gyvačių salos (1)

Maskvos sąjungininkė Sirija trečiadienį pripažino dviejų Rytų Ukrainos separatistinių...

Ar Lietuva jau sutiko su išimtimis dėl Kaliningrado tranzito? Pikti žvilgsniai krypsta į Nausėdą (11)

Netylant kalboms, kad situacija dėl Kaliningrado tranzito krypsta Lietuvai labai nepalankia linkme,...

Istorinis sprendimas: Seimas pritarė valstybės vadovo statuso suteikimui Vytautui Landsbergiui papildyta (54)

Seimas ketvirtadienį galutinai pritarė valstybės vadovo statuso suteikimui Aukščiausiosios...

Už vandenį reikės mokėti brangiau: nuo rugpjūčio didės „Vilniaus vandenų“ kainos

Milijoninius investicinius projektus įgyvendinanti didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė...

Delfi PliusJulija Petrovskaja, delfi.lv

Dėl Donbaso Kremlius gali išduoti savo artimą sąjungininkę: šio „kozirio“ panaudojimas Rusijai atsirūgtų

Kremlius vis dažniau įvykius Ukrainoje ir pseudorespublikų Donbase pripažinimą perkelia į...