Aplinkos ministerijos užsakymu atlikta analizė atskleidė, jog atnaujinti gyvenamąjį daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės finansiškai apsimoka. Nors projekto išlaidos padidėja, mėnesio įmokos neauga itin žymiai, o per 20 metų laikotarpį namo gyventojai už šildymą gali sutaupyti daugiau nei 200 tūkst. Eur.
Daugiabučio renovacija: A energinio naudingumo klasė gali padėti sutaupyti net 8 kartus
© Organizatorių nuotr.

„Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau.

Kalbant skaičiais, jeigu gyvenate standartiniame 2 kambarių bute, kurio plotas 50,8 kv. m, už C ir žemesnės energinio efektyvumo klasės renovuotą daugiabutį kas mėnesį turėsite mokėti 71,12 Eur, B – 73,15 Eur, o A klasės – 80,85 Eur“, – pasakoja aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Atlikus skaičiavimus paaiškėjo, kad atnaujinus daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės jo šiluminės energijos sąnaudos per metus sumažėtų apie 8 kartus. Taip pat, nusprendus modernizuoti daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės, lyginant su B energinio naudingumo klase, per 20 metų gyventojai šiandieninėmis šilumos kainomis sutaupytų 204 253 Eur, o šilumos sutaupymai siektų net 1 571 176,8 kWh.

Įvertinus visus aspektus – nuo investicijų ekonominio naudingumo, nekilnojamojo turto vertės padidėjimo iki šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio sumažėjimo – akivaizdu, jog gyventojams abejonių dėl A energinio naudingumo klasės pasirinkimo renovuojant seną daugiabutį turėtų likti vis mažiau.

Kokios priemonės naudojamos siekiant sutaupyti energiją?

Renovacijos metu, visoms trims – A, B ir C – energinio naudingumo klasėms naudojamos šios priemonės: šilumos punkto, šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimas, saulės kolektorių įrengimas, išorės atitvarų šiltinimas, langų ir išorinių durų keitimas, balkonų įstiklinimas, natūralaus vėdinimo sistemos atnaujinimas ar rekuperacinės vėdinimo sistemos įrengimas, bendrojo naudojimo elektros inžinierių sistemų bei apšvietimo atnaujinimas, vėdinamas fasadas.

Renkantis B ir A klases, į priemonių paketą taip pat įeina rūsio perdangos šiltinimas, paketuose skiriasi atitvarų šilumos perdavimo koeficientų vertės pagal norminius reikalavimus. Į A klasės priemones įeina ir rekuperacinės vėdinimo sistemos butuose įrengimas, siekiant užtikrinti norminius higienos reikalavimus.

„A energinio naudingumo klasė yra XXI amžiaus sprendimas – vėdinimas, gryno oro įtraukimas, ventiliacinės sistemos, atsinaujinantys energetiniai ištekliai (pavyzdžiui, saulės kolektoriai vandeniui šildyti ant stogų). Atlikta studija rodo, jog tai nėra žymiai brangiau, negana to – toks daugiabučio atnaujinimas sumažina šilumos sąskaitas iki 8 kartų, lyginant su B klase. Todėl, be išimties, kiekvienas daugiabutis Lietuvoje gali būti atnaujintas iki A energinio naudingumo klasės ir valstybės parama vis labiau bus kreipiama būtent į šią klasę“, – sako S. Gentvilas.

Jį papildo ir Gediminas Šilanskas, analizę atlikusios nepriklausomos inžinerinių sistemų projektavimo ir energinio efektyvumo konsultacijų bendrovės Pastatų energetikos skyriaus vadovas: „Sutaupymai priklauso nuo esamo pastato būklės, bet jie siekia apie 40-70 proc. esamų sąskaitų.“

Vilnietė Vilūnė, neseniai persikrausčiusi į atnaujintą daugiabutį teigia, jog gyvenimo kokybė jame žymiai pagerėjo: „Tikrai 100 proc. galiu pasakyti, jog tai yra pasiteisinęs dalykas, vien dėl to, kiek moku už šildymą – jis stipriai atpigo.“

APVA laukia paraiškų iš norinčių pasiekti A energinio efektyvumo klasę

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), administruojanti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą Lietuvoje primena, jog nuo vasario 24 d. Lietuvos gyventojai, norintys renovuoti savo gyvenamąjį daugiabutį, gali teikti paraiškas pagal naujausią aplinkos ministerijos paskelbtą kvietimą, kurio pagrindinė sąlyga – pasiekti A energinio naudingumo klasę.

Pagal šį kvietimą paraiškas per Agentūros APVIS sistemą gali teikti daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo administratoriai, savivaldybės bei savivaldybės paskirti energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai.

Kvietimui numatyta 410 mln. Eur, jo metu nebus taikomas konkursinis paraiškų atrankos būdas.

Taip pat APVA informuoja, kad praėjusių metų pabaigoje paskelbtas kvietimas teikti paraiškas seniems daugiabučiams atnaujinti pratęstas iki š. m. gegužės 31 d. Jo sąlygose nurodoma, jog valstybės parama bus skiriama tik tiems projektams, kurie pasieks B ir aukštesnę pastato energinio naudingumo klasę. Kvietimui skirta 100 mln. Eur suma, jo metu gautoms paraiškos bus taikomas konkursinis paraiškų atrankos metodas, jeigu bus sulaukta daugiau paraiškų, viršijančių kvietimo lėšų sumą.

„Šis kvietimas išryškina strategines daugiabučių namų atnaujinimo programos kryptis – einame į aukštesnę energinio naudingumo klasę bei prioritetą teikiame kvartalinei daugiabučių namų renovacijai“, – tvirtina APVA Pastatų energinio taupumo departamento direktorė Gintarė Burbienė.

Daugiau informacijos apie daugiabučių modernizavimo programą ir sąlygas rasite APVA tinklalapyje: https://modernizuok.apva.lt/

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Nuo šurmulio prie pietų stalo iki užkandžių vakarėlių: kaip susikurti daugiafunkcę erdvę namuose? Praktiški patarimai, kaip išsirinkti baldus namams

Ilgi savaitgalio pietūs su šeima ar bičiuliais prie didelio stalo, yra graži tradicija, ilgainiui...

APVA ekspertizė atskleidė, kodėl renovacijos metu itin svarbu užtikrinti gerą pastato vėdinimą

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA), administruojančios Daugiabučių namų atnaujinimo...

Daugiabučio renovacija: A energinio naudingumo klasė gali padėti sutaupyti net 8 kartus (1)

Aplinkos ministerijos užsakymu atlikta analizė atskleidė, jog atnaujinti gyvenamąjį daugiabutį...

Naujas daugiabučių modernizavimo etapas: kviečiama pasiekti A klasės energinį efektyvumą

Aplinkos projektų valdymo agentūra informuoja, jog nuo vasario 24 d. Lietuvos gyventojai, norintys...

Tvora tvorai nelygu: kaip pasirinkti ilgaamžį ir kiemą puošiantį aptvėrimo sprendimą

Šiltėjantys pavasariniai orai daugelį išgena į kiemus. Laikas ne tik jį po žiemos susitvarkyti,...

Top naujienos

Pragaras Kauno kalėjime: nepilnametį su kitu kaliniu vertė užsiimti seksu (1)

Kauno kalėjime (buvusiame tardymo izoliatoriuje) – nuo visuomenės nuslėptas skandalas: du...

Jorge Valero, Kamil Kowalcze, Michael Nienaber

„Bloomberg“: Vokietijos elgesys kelia erzelį visame žemyne (17)

Neprognozuojamas Vokietijos valdančiosios koalicijos elgesys daro gniuždančią įtaką Europai ir...

Tragedija Šiaurės Italijos slidinėjimo kurorte: pranešama apie žuvusią lietuvę ir jos draugą italą (atnaujinta)

Pranešama apie sekmadienį nutikusią tragediją, kurios metu Italijoje žuvo ir lietuvė moteris....

Rimvydas Valatka. Švogerių ir pusseserių Lietuva

Šeštadienį po Palangą slampinėjo bebras. Sako, visai nesibaidė žmonių. Turseno kaip savas....

Parengė Laurynas Butkauskas

Su Drakula lyginamas treneris čempiones ugdė beveik kaip koncentracijos stovykloje: „gimnasčių fabrikuose“ badas ir teroras buvo kasdienybė

Devynmečių mergaičių skirstymas į grupes „pagal storumą“, joms skiriamos dešimties...

Šešėliniu narkobaronu laikomas kaunietis Strasbūre laimėjo bylą prieš Lietuvą: gaus kompensaciją

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė sprendimą byloje Juozas Deltuva prieš...

Karas Ukrainoje. Juodosios jūros vandenyse – grėsminga padėtis: rusai smarkiai padidino karo laivų grupę analitikai prasitarė apie Putino pažadą Lukašenkai (1)

Jungtinės Valstijos reagavo į Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimus apie planus...

Danielius Bunkus tituluotai gražuolei Samantai pažėrė šūsnį komplimentų: tu mano nuostabiausio grožio moteris

Verslininkas Danielius Bunkus socialiniuose tinkluose pasidalijo keliomis žinutėmis, kur atvirai...

Kaip vos per 5 minutes išvalyti žvakių vašką?

Žvakės yra nuostabus namų dekoro elementas – jos gali maloniai kvėpinti kambario orą ir...

Putinas gali nesustoti ties „branduolinės dovanos“ perdavimu Lukašenkai: nurodė dar tris šalis (4)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali imtis naujo branduolinių ginklų...