Aplinkos ministerijos užsakymu atlikta analizė atskleidė, jog atnaujinti gyvenamąjį daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės finansiškai apsimoka. Nors projekto išlaidos padidėja, mėnesio įmokos neauga itin žymiai, o per 20 metų laikotarpį namo gyventojai už šildymą gali sutaupyti daugiau nei 200 tūkst. Eur.
Daugiabučio renovacija: A energinio naudingumo klasė gali padėti sutaupyti net 8 kartus
© Organizatorių nuotr.

„Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau.

Kalbant skaičiais, jeigu gyvenate standartiniame 2 kambarių bute, kurio plotas 50,8 kv. m, už C ir žemesnės energinio efektyvumo klasės renovuotą daugiabutį kas mėnesį turėsite mokėti 71,12 Eur, B – 73,15 Eur, o A klasės – 80,85 Eur“, – pasakoja aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Atlikus skaičiavimus paaiškėjo, kad atnaujinus daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės jo šiluminės energijos sąnaudos per metus sumažėtų apie 8 kartus. Taip pat, nusprendus modernizuoti daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės, lyginant su B energinio naudingumo klase, per 20 metų gyventojai šiandieninėmis šilumos kainomis sutaupytų 204 253 Eur, o šilumos sutaupymai siektų net 1 571 176,8 kWh.

Įvertinus visus aspektus – nuo investicijų ekonominio naudingumo, nekilnojamojo turto vertės padidėjimo iki šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio sumažėjimo – akivaizdu, jog gyventojams abejonių dėl A energinio naudingumo klasės pasirinkimo renovuojant seną daugiabutį turėtų likti vis mažiau.

Kokios priemonės naudojamos siekiant sutaupyti energiją?

Renovacijos metu, visoms trims – A, B ir C – energinio naudingumo klasėms naudojamos šios priemonės: šilumos punkto, šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimas, saulės kolektorių įrengimas, išorės atitvarų šiltinimas, langų ir išorinių durų keitimas, balkonų įstiklinimas, natūralaus vėdinimo sistemos atnaujinimas ar rekuperacinės vėdinimo sistemos įrengimas, bendrojo naudojimo elektros inžinierių sistemų bei apšvietimo atnaujinimas, vėdinamas fasadas.

Renkantis B ir A klases, į priemonių paketą taip pat įeina rūsio perdangos šiltinimas, paketuose skiriasi atitvarų šilumos perdavimo koeficientų vertės pagal norminius reikalavimus. Į A klasės priemones įeina ir rekuperacinės vėdinimo sistemos butuose įrengimas, siekiant užtikrinti norminius higienos reikalavimus.

„A energinio naudingumo klasė yra XXI amžiaus sprendimas – vėdinimas, gryno oro įtraukimas, ventiliacinės sistemos, atsinaujinantys energetiniai ištekliai (pavyzdžiui, saulės kolektoriai vandeniui šildyti ant stogų). Atlikta studija rodo, jog tai nėra žymiai brangiau, negana to – toks daugiabučio atnaujinimas sumažina šilumos sąskaitas iki 8 kartų, lyginant su B klase. Todėl, be išimties, kiekvienas daugiabutis Lietuvoje gali būti atnaujintas iki A energinio naudingumo klasės ir valstybės parama vis labiau bus kreipiama būtent į šią klasę“, – sako S. Gentvilas.

Jį papildo ir Gediminas Šilanskas, analizę atlikusios nepriklausomos inžinerinių sistemų projektavimo ir energinio efektyvumo konsultacijų bendrovės Pastatų energetikos skyriaus vadovas: „Sutaupymai priklauso nuo esamo pastato būklės, bet jie siekia apie 40-70 proc. esamų sąskaitų.“

Vilnietė Vilūnė, neseniai persikrausčiusi į atnaujintą daugiabutį teigia, jog gyvenimo kokybė jame žymiai pagerėjo: „Tikrai 100 proc. galiu pasakyti, jog tai yra pasiteisinęs dalykas, vien dėl to, kiek moku už šildymą – jis stipriai atpigo.“

APVA laukia paraiškų iš norinčių pasiekti A energinio efektyvumo klasę

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), administruojanti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą Lietuvoje primena, jog nuo vasario 24 d. Lietuvos gyventojai, norintys renovuoti savo gyvenamąjį daugiabutį, gali teikti paraiškas pagal naujausią aplinkos ministerijos paskelbtą kvietimą, kurio pagrindinė sąlyga – pasiekti A energinio naudingumo klasę.

Pagal šį kvietimą paraiškas per Agentūros APVIS sistemą gali teikti daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo administratoriai, savivaldybės bei savivaldybės paskirti energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai.

Kvietimui numatyta 410 mln. Eur, jo metu nebus taikomas konkursinis paraiškų atrankos būdas.

Taip pat APVA informuoja, kad praėjusių metų pabaigoje paskelbtas kvietimas teikti paraiškas seniems daugiabučiams atnaujinti pratęstas iki š. m. gegužės 31 d. Jo sąlygose nurodoma, jog valstybės parama bus skiriama tik tiems projektams, kurie pasieks B ir aukštesnę pastato energinio naudingumo klasę. Kvietimui skirta 100 mln. Eur suma, jo metu gautoms paraiškos bus taikomas konkursinis paraiškų atrankos metodas, jeigu bus sulaukta daugiau paraiškų, viršijančių kvietimo lėšų sumą.

„Šis kvietimas išryškina strategines daugiabučių namų atnaujinimo programos kryptis – einame į aukštesnę energinio naudingumo klasę bei prioritetą teikiame kvartalinei daugiabučių namų renovacijai“, – tvirtina APVA Pastatų energinio taupumo departamento direktorė Gintarė Burbienė.

Daugiau informacijos apie daugiabučių modernizavimo programą ir sąlygas rasite APVA tinklalapyje: https://modernizuok.apva.lt/

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

APVA ekspertizė atskleidė, kodėl renovacijos metu itin svarbu užtikrinti gerą pastato vėdinimą

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA), administruojančios Daugiabučių namų atnaujinimo...

Daugiabučio renovacija: A energinio naudingumo klasė gali padėti sutaupyti net 8 kartus (1)

Aplinkos ministerijos užsakymu atlikta analizė atskleidė, jog atnaujinti gyvenamąjį daugiabutį...

Naujas daugiabučių modernizavimo etapas: kviečiama pasiekti A klasės energinį efektyvumą

Aplinkos projektų valdymo agentūra informuoja, jog nuo vasario 24 d. Lietuvos gyventojai, norintys...

Tvora tvorai nelygu: kaip pasirinkti ilgaamžį ir kiemą puošiantį aptvėrimo sprendimą

Šiltėjantys pavasariniai orai daugelį išgena į kiemus. Laikas ne tik jį po žiemos susitvarkyti,...

„Klaipėdos energija“ išplėtė paslaugų spektrą gyventojams

Norint savo klientams pasiūlyti daugiau paslaugų, nebūtina samdyti naujų darbuotojų ar steigti...

Top naujienos

Laisvės frakcija stojo piestu prieš valdančiųjų pataisas: priežastys rimtos (19)

Pataisų svarstymas dėl galimybės Lietuvai taikyti nacionalines sankcijas ir įtvirtinti konkrečius...

Dėl mokesčių reformos smulkieji piešia juodžiausią scenarijų: tai pajuoka – dalis išvažiuos, dalis nueis į „šešėlį“ (13)

Ilgai žadėtą mokesčių reformą pristačiusi Finansų ministerija teigia, kad visi jos siūlymai...

Karas Ukrainoje. Analitikai: Rusijos kariuomenė staiga pakeitė savo prioritetus Zelenskis: Ukraina atsakys į kiekvieną smūgį

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...

Į nepotizmo skandalą patekusi Belickaitė traukiasi iš pareigų: šito jau yra per daug

Dėl užimtų aukštų pareigų „Lietuvos geležinkeliuose“, bet turimų ryšių su Laisvės...

Medvedevas visą savaitę isterikuoja dėl TBT sprendimo (4)

Buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas jau beveik savaitę nerimsta dėl Tarptautinio...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

„Finbee“ vadovas Noreika – apie sutelktinio finansavimo riziką, bankų požiūrį į verslą ir ateities planus

Ilgai nulines palūkanas už indėlius klientams siūlantys bankai, vertė gyventojus ieškoti...

JAV turi patarimą dėl savo tankų drebantiems okupantams

Jei rusams rūpi jų tankų gerovė, jie turi juos išgabenti iš Ukrainos , pareiškė JAV...

Dykumoje aptiktos paslaptingos 7000 metų struktūros: radiniai jų viduje liudija siaubingą čia gyvenusių žmonių likimą

Kasinėjimai, kurių metu buvo aptikti žmogaus palaikai , palaidoti tarp šimtų aplinkui...

Vairuotojai visoje Lietuvoje griebiasi už galvų: tenka džiaugtis, jei pavyksta namus pasiekti su visais sveikais ratais

Vairuotojų jau nebestebina, kad atėjus pavasariui daugelio kelių būklė ima prastėti, asfaltas...