Lietuvių idėją palaikė Švedijoje sutiktas vyras: tai tapo mūsų atspirties tašku

Balandžio 7 dieną bendrovė „Kvikas“ paminėjo 19-ąjį gimtadienį, tačiau baldų gamybos srityje A. Kelbauskas sako pradėjęs veikti dar anksčiau, prieš 29 metus. Per šį laiką įmonė pelnė ne tik tautiečių, bet ir pasaulio pripažinimą. Dar 1993 m. jauni architektūros technikumo bakalaurai Andrius Kelbauskas ir Ričardas Rožukas, norėdami pradėti savo komercinę veiklą, nusprendė pasisemti patirties ir idėjų Švedijoje:

„Tai tapo mūsų su kolega stebuklų šalimi. Mes nuo ten pradėjome savo sąmoningą gyvenimo kelią, lankėmės Stokholmo aukštojoje baldų meistrų ruošimo mokykloje ir gilinomės, ką jie ten mokosi, kad taptų aukščiausio lygio profesionalais baldų srityje.

Čia susipažinome su didžiu žmogumi – tuomet 78 metų Arne Klingborgu, Jarnos seminareto įkūrėju ir vadovu, Švedijos dailininku, filosofu, publicistu ir idėjų inspiratoriumi.

Benas Šileika

Jis tapo ne tik mūsų dviejų, verslą norinčių pradėti lietuvaičių, ramsčiu, palaikytoju, bet ir dvasiniu autoritetu visam gyvenimui. Taip žengdami po žingsnį ir teisingoms aplinkybėms susidėliojus, gavome pirmą paskolą iš Švedijos filosofų draugijos pradėti veiklą Lietuvoje. Išdrįsome“, – pradžią prisimena dabar jau solidžios įmonės, esančios Širvintų rajone, įkūrėjas.

1996 metais lietuvaičiai sėmėsi patirties vokiečių įmonėse, sukaupusiose solidžių žinių per 120 metų veiklą. Lietuviams buvo išduoti vokiški baldininkų sertifikatai.

Lietuviški baldai Japonijoje ir įmonės taisyklės: to laikomės šventai

Bėgant metams „Kviko“ baldų gaminimo verslas plėtėsi ir tapo žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir svetur. Štai aukščiausiai „Kviko“ baldai įrengti Alpėse – slidinėjimo kurorte Prancūzijoje, kur lietuviai dirbo drauge su Ritone Gaubaite ( „Meia-studio“ baldų įmonės įkūrėja iš Ansi (Annecy) miesto), o bene tolimiausias taškas, kur „Kviko“ produkcija buvo nukeliavusi, – Japonija. Čia 2005-aisiais lietuvių įmonė vyko į verslo misiją ir pristatė savo gamybos originalius baldus. Šįmet „Kviko“ sumanymai įgyvendinti netoli Gibraltaro kalno Ispanijoje.

Gerda Baltrūnaitė

„Japonija – visai kitas pasaulis. Mums būtų gerai iš jų pasimokyti, ypač kolektyvinės drausmės: japonai nuo mažens ugdomi taip, kad būtų naudingi savo šaliai jau subrendę. Be to, jie yra labai nuoširdūs ir paslaugūs.

Buvau pasiklydęs Tokijuje naktį, tai mane vos ne už rankos atvedė į viešbutį ir parodė kelią. Arba kai permokėjau už traukinio bilietą, jie nepaleido manęs tol, kol grąžino permoką ir dar atsiprašė, kad čia jų klaida. Jie net neprileidžia minties, kad turistas bandytų apgauti. Jų geraširdis naivumas užburia. Tikiuosi į tą šalį grįžti jau nebe verslo reikalais, bet su šeima“, – atsiminimais dalijasi A. Kelbauskas.

Pašnekovas pasakoja, kad tam tikros taisyklės ir vidinės nuostatos būtinos ir versle, siekiant daug metų išlaikyti reputaciją bei „Kvikas“ klientų pasitikėjimą.

Benas Šileika

„Pirmiausia, stengiamės laikytis terminų, tačiau juk visko gyvenime nutinka. Jei matome, jog galime nespėti, visuomet įspėjame užsakovą. Baldams taikome 5–20 metų garantiją. Antra, išskirtinis dėmesys medžiagoms: kokybė būtina ne tik medžiagoms, bet ir detalėms, tarkime: spintelės po kriaukle dugnas gaminamas iš specialios impregnuotos atsparios drėgmei plokštės, nes ši vieta dažniausiai pažeidžiama atliekant santechnikos darbus ar išsiliejus vandeniui.

Kartu su baldais siūlome ir LED apšvietimą, buitinę techniką, pasirūpiname inžinerinėmis schemomis. Kiekvienai virtuvei suteikiamas unikalus numeris, taip išsaugoma virtuvės techninė informacija ir prireikus galime operatyviai pakeisti susidėvėjusias dalis ar pagaminti papildomas. Net praėjus 10 metų pakaks pakeisti jūsų virtuvės fasadus, ir ši atrodys kaip nauja.

„Kviko“ projektuotojai parengia inžinerinę schemą, kurioje nurodyti visi reikiami elektros, vandens, kanalizacijos, oro išvedimo taškai. Apdailą ir kitus darbus atliekantiems meistrams belieka tik planus įgyvendinti. Tai labai svarbu, nes netrukdome užsakovo.

Baldų surinkimui naudojami šablonai, tokiu būdu išgaunamas maksimalus tikslumas. Be to, matuojant patalpas ir montuojant baldus, naudojama lazerinė sistema, leidžianti užtikrinti maksimalų tikslumą, o kokybės paisoma viso baldų gamybos proceso metu“, – apie kasdienę praktiką pasakoja A. Kelbauskas, pabrėždamas, jog visgi svarbiausias „prietaisas“ yra galva.

9 patarimai: kur nepagailėti laiko, pinigų ir kaip pasielgti teisingai

Visgi, kad ir kokie profesionalūs būtų meistrai, 70 proc. sėkmės priklauso nuo užsakovo, įsitikinęs A. Kelbauskas: „Kol kas man dar sunku tai logiškai paaiškinti, tačiau didžioji dalis sėkmės – būtent užsakovo rankose.“

Todėl norintiems nesuklysti pasirinkimuose ir ilgus metus džiaugtis tobula virtuve, vonios kambariu ar spinta, „Kviko“ įkūrėjas pateikia pagrindinius dalykus ir įspėja apie dažniausiai pasitaikančias klaidas:

1. Būtinas projektas. Turėdami projektą, žinosite, kur daryti elektros lizdus, vandens

nubėgimą ir ventiliaciją. Vidaus apdailos meistrams, santechnikams ir elektrikams bus aišku, kur ką paruošti. Dažnas atvejis, kad apdailos darbai padaryti ir tuomet tenka baldus projektuoti ne pagal užsakovo norus, o pagal jau įrengtus elektros lizdus. Tuomet sunku vėl prisikviesti meistrus smulkiems darbams, be to, švaistomas laikas. Projektą galima užsakyti pas baldininkus atskirai, nepriklausomai nuo to, kur užsakysite baldus.

Benas Šileika

2. Nebūkite per daug patiklūs. Labai dažnai feisbuke platinami „nekondiciniai-neteisingai suprojektuoti“ virtuvės baldų vaizdeliai ir ieškomas pigus variantas. Bėda ta, kad užsakovas nėra baldininkas ir pakliūva į apsukrių gamintojų pinkles, o šie gali įbrukti, pavyzdžiui, nekokybiškus stalčius, bet su ta pačia ieškota švelnaus pritraukimo funkcija.

Dar yra toks dalykas, kai pasiūlymus atsiunčia skirtingi žmonės, bet tai – tas pats gamintojas. Kitaip tariant, sukuriamas dirbtinas konkursas. Geriau pasamdykite ekspertą už 30–50 Eur ir jis jums surašys, kokios turi būti medžiagos ir mechanizmai pagal jūsų planuojamą biudžetą.

3. Svajoti – būtina. Skirkite laiko tiesiog pasvajoti, ko iš tiesų norite, kaip tai turėtų atrodyti. Internete – pilna medžiagos. Skirkite laiko suformuluoti savo norus ir akcentuoti į tai, kas jums patiems suteiks didžiausią džiaugsmą įgyvendinus tai, ką sumanėte. Čia kaip automobilio pirkimas – jei jis jums patinka, jūs nepagailėsite tam pinigų, laiko ir visuomet tinkamai juo rūpinsitės.

4. Prekių ženklas – kai kada labai svarbu. Viską, kas judės balduose kasdien – stalčiai ir durelių lankstai, patariu montuoti žinomų prekių ženklų, nes iš patirties matau, kad pigesni pakaitalai gerai neatlieka funkcijų, jie sukurti jau kopijuojant žinomus prekių ženklus.

5. Pasidarbuokite su kreida. Gerai būtų, kad ramiai su kreida ant betoninių grindų (statybos darbų metu) pasibraižytumėte, kur kokie baldai stovės. Tuomet pamatysite, kaip greitai „dingsta“ erdvė iš jūsų buto ar namo ir kur kas telpa. Patarimas pradėti nuo didžiausių daiktų: sofos, šaldytuvo, stalo ir t. t.

Gerda Baltrūnaitė

6. „Susipažinkite“ su medžiagomis. Dabar beveik visi didieji medžiagų tiekėjai turi savo salonus, kur galite pasirinkti jums patikusias medžiagas. Tikrai galima pasirinkti gražias ir nebrangias. Nuvažiuokite, pačiupinėkite medžiagas ir nufotografuokite jų kodus.

7. Laikykitės pagrindinių virtuvės projektavimo principų. Turi būti kuo trumpesnės trikampio kraštinės tarp šaldytuvo, plautuvės ir kaitlentės – tuomet bus pasiektas patogumas. Indaplovės būna 60 cm ir 45 cm pločio, orkaitės ir šaldytuvai dažniausiai 60 cm pločio. Stalčiai patogesni už spinteles, bet ir brangiau.

Mūsų įmonėje taip pat siūloma „32 mm sistema“, kuri leidžia kabinti lentynas tame aukštyje, kuriame panorėsite, ir turėti reikiamą kiekį lentynų dabar arba vėliau. Virtuvės lankstai pritvirtinti ypač patvaria ir patikima tvirtinimo sistema, ne tiesiogiai į drožlių plokštę, bet per plastikinius kaiščius. Be to, svarbu, kad už indaplovės nebūtų elektros lizdų ar vandens pajungimo, nubėgimo angų.

8. Nepagailėkite pinigų dizaineriui. Dizaineris padės jums sukurti harmoningą grožį. Žinoma, tai kažkiek kainuos, tačiau rezultatas atsipirks, nes džiaugsitės interjeru mažiausiai 10–15 metų, o jei sugalvosite būstą parduoti, jau bus sukurta pridėtinė vertė.

9. Svarbiausias akcentas – tinkamai susidėliokite prioritetus. Manau, svarbiausia: mažiau dėmesio skirkite baldams ir kitiems būsto klausimams, o sutelkite dėmesį į save ir su kuo gyvenate toje aplinkoje. Nes kartais susidaro įspūdis, jog žmogus gyvena dėl baldų, o juk baldas turėtų tarnauti žmogui.