Nors kai kam tai dar vis sunku pripažinti – internetas šiuolaikiniam žmogui yra reikalingas, kaip vanduo. Pirmuosius įrenginius vaikai šiomis dienomis gauna būdami vos kelerių metų ir itin greitai įgunda jais naudotis. Tarptautinės jaunimo dienos progą, apžvelgiame, kokios grėsmės internete laukia jaunimo ir ką tėvai gali padaryti, kad jų vaikai naršydami jaustųsi saugūs.
Virtualios atakos prieš vaikus ką reikia žinoti tėvams
Virtualios atakos prieš vaikus ką reikia žinoti tėvams
© Organizatorių nuotr.

Mažiausius sukčiai vilioja žaidimais ir prizais

Įvairios smagios mobilios aplikacijos ir žaidimai yra vienas iš būdų, kaip sukčiai pasiekia vaikus. Jei vaikas žaidžia žaidimus, kuriuose yra galimybė bendrauti realiu laiku su kitais žaidėjais, tikėtina, kad tarp žaidėjų bus ir blogų ketinimų turinčių žmonių. Linksmais personažais apsimetę nusikaltėliai bando suvilioti vaikus, pasisavina iš jų vertingą informaciją ar net siūlo susitikti realybėje, taip bandydami juos įtraukti į nusikalstamą veiklą.

Vienas iš būdų, kaip apsaugoti savo identitetą žaidžiant kompiuterinius žaidimus, tai susikurti realybe neparemtą savo žaidimo personažą: išgalvotas vardas, nenurodyta gyvenamoji vieta, nurodomas neteisingas amžius, vietoj nuotraukos naudojamas paveikslėlis. Taip pat svarbu, kad vaikas pats nesidalintų jokia informacija apie save ar artimuosius su kitais žaidėjais.

Didžiausi pavojai – socialiniuose tinkluose

Itin svarbu išmokyti savo atžalas atsakingai dalintis informacija socialiniuose tinkluose. Kai kurie žmonės mėgsta skelbti visas savo gyvenimo akimirkas: nauja gyvenamoji vieta, mėgstama kavinė pietums, popietė su draugais, akimirkos iš atostogų. Tačiau retas, kuris pagalvoja, kad būtent tokia informacija gali būti naudinga prekyba žmonėmis užsiimantiems nusikaltėliams.

Tad prieš dalinantis informacija apie save socialiniuose tinkluose svarbu peržvelgti visus saugumo nustatymus: apsaugokite profilį sudėtingu slaptažodžiu, įjunkite dviejų žingsnių patvirtinimo sistemą, įsitikinkite, kad jūsų profilis yra privatus, o ne viešas.

Taip pat svarbu socialiniuose tinkluose atsakingai megzti draugystes. Nepriimti į draugus asmenų, kurių niekada nesate sutikę, kurie neturi su jumis nieko bendra, o savo profilyje nepateikia jokios konkrečios informacijos. Kai kuriuose socialiniuose tinkluose galima nustatyti, kad privačias žinutes galėtų siųsti tik jūsų draugai.

Nacionalinio jaunimo informavimo ir konsultavimo programos „Žinau viską“ redaktorė Goda Budreikaitė teigia, kad bendraujant socialiniuose tinkluose svarbiausia neatitrūkti nuo realybės. „Bendravimas virtualioje erdvėje neturėtų skirtis nuo bendravimo realybėje. Jei savo vaikus mokote gatvėje nesikalbėti su nepažįstamaisiais ir elgtis pagarbiai su bendraamžiais, to jie turėtų laikytis ir bendraujant socialiniuose tinkluose“ – sako G. Budreikaitė.

Internetu pradedantiems naudotis vaikams svarbu pabrėžti, kad nuotraukos, žinutės ir kita informacija, susijusi su jumis, internete išliks amžiams. Tad prieš viešinant bet kokią informaciją apie save svarbu įvertinti ar tu nori, kad šią informaciją kažkas žinotų ateityje, ar tai nepakenks tavo karjerai.

Pasitikėjimo ir pagarbos svarbu mokytis visiems

Prisiimti atsakomybę už savo veiksmus turi išmokti visi. Tad, kad jūsų vaikas netaptų internetinių patyčių iniciatoriumi, stebėtoju ar auka, svarbu aptarti pagarbaus bendravimo taisykles, taip pat žinoti, į ką galima kreiptis pastebėjus ar patyrus patyčias internete.

„Tėvai kažkodėl dar vis mano, kad „Instagram“, „TikTok“ ar kitos jaunimo mėgstamos platformos yra tamsus miškas ir vengia į jį žengti, teikdami, kad jie čia nieko nesupranta, čia skirta jaunimui, o ne jiems. Tačiau, jei tėvai nesidomės tuo ką jų vaikai veikia internete, negalės ir jų apsaugoti nuo iškylančių problemų“ – teigia G. Budreikaitė.

12-mečio Simono V. mama Simona pataria „Vaikai labai noriai dalinasi, pasakoja apie savo gyvenimą, žaidimus. Jeigu tėvai iš tikro norėtų išgirsti ir išmokti, jie gautų pačius geriausius mokytojus, ir tokiu būdu taptų vaikų draugais. Galima tiesiog pasakyti: „aš neišmanau, kas yra TikTok, Trello ar Discord, ar gali ir man parodyti?“, arba užduoti vaikui klausimą: „kaip tu manai, kas man galėtų būti įdomu ir naudinga tose programėlėse?“ Per tokią prizmę atsiranda diskusija, ir supratimas. Tapsite savo vaikų bendrininkais ir labai daug išmoksite. Vaikas bendraus, ypač žengiant į paauglystę, ne tik iš pareigos, bet dėl to kad jam be galo smagu ir įdomu.“

Tam, kad vaikai su tėvais galėtų drąsiai kalbėti apie kibernetines grėsmes, svarbu megzti atvirus santykius. Aptarkite net ir tokias jautrias temas, kaip pornografija ar seksualiniai susirašinėjimai, tačiau kalbėdamiesi stenkitės vaikus edukuoti, o ne kontroliuoti ar sekti. Kibernetinėmis grėsmėmis svarbu domėtis nuolatos, nes tik gerai patys išmanydami pavojus galėsite patarti kitiems, kaip nuo jų apsisaugoti.

Užsakymo nr.: PT_84959527

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra šios naujienos, o kurios - melagienos?

Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...

Praradote kompiuterį? Apsaugokite bent savo duomenis

Ko gero niekas neplanuoja pamesti ar prarasti savo kompiuterio. Bet vis dėl to, kartais taip...

„Snapchat“: pranykstančios nuotraukos, lipdukai ir pavojai. Kaip išlikti saugiam?

„ Snapchat “ socialiniam tinklui – jau beveik dešimt metų. Programėlė, sukurta vartotojų...

Programėlės vaikų telefonuose, kurios gali būti rizikingos (1)

Išmanieji telefonai į vaikų rankas patenka vis anksčiau. Tėvai įrenginius kartais naudoja kaip...

Elektroninės bankininkystės sukčiai ištobulėjo: kaip atskirti netikras bankininkystės svetaines

Dažniausiai kokiu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnu prisistatęs sukčius...

Top naujienos

Ukrainos meras apie įvykius Mariupolyje: keista net mums (9)

Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka televizijos kanalo „Current Time“ eteryje...

Gydytojas dermatologas išvardijo pačias pavojingiausias grožio procedūras: pasekmės būna labai skaudžios

Injekcijos , užpildai ir kitokios įvairios grožio procedūros pastaruoju metu, rodos, kopia į...

Žiema taip lengvai savo pozicijų neužleis: vietomis pustys, tikėtinos trumpos pūgos

Šiandien, pirmadienį, Lietuvos orus lems tolstančio ciklono pietvakarinė dalis. Diena bus...

Lietuvis papasakojo, kiek vargo ir pinigų kainuoja iš Lietuvos nuskristi į Japoniją tam, kad pamatytum žydinčias sakuras (1)

Maždaug nuo pirmųjų kovo dienų žmonės visame pasaulyje stebi orų situaciją Japonijoje ir bando...

Pragaras Kauno kalėjime: nepilnametį su kitu kaliniu vertė užsiimti seksu (21)

Kauno kalėjime (buvusiame tardymo izoliatoriuje) – nuo visuomenės nuslėptas skandalas: du...

Tragedija Šiaurės Italijos slidinėjimo kurorte: pranešama apie žuvusią lietuvę ir jos draugą italą (atnaujinta)

Pranešama apie sekmadienį nutikusią tragediją, kurios metu Italijoje žuvo ir lietuvė moteris....

Parengė Toma Miknevičienė

Šiuolaikinės būsimos mamos be to jau vargiai apsieitų: geriausios 2023 m. nėštumo programėlės

Nesvarbu, ar laukiatės pirmagimio, ar ruošiatės gimdyti trečiąjį kūdikį , nėštumas visada...

Degėsių kvapas Dalase: Dončičiui ir Irvingui svyla padai

Praėjusį sezoną iki pat NBA Vakarų konferencijos finalo nurisnojusiems Dalaso „Mavericks“...

Danielius Bunkus tituluotai gražuolei Samantai pažėrė šūsnį komplimentų: tu mano nuostabiausio grožio moteris (20)

Verslininkas Danielius Bunkus socialiniuose tinkluose pasidalijo keliomis žinutėmis, kur atvirai...