Pirmas žingsnis: nepanikuoti

Vos tik pasigendate telefono, stenkitės į situaciją žiūrėti šalta galva. Gal palikote jį kito rūbo kišenėje, o gal jis užkrito už sofos pagalvėlės. Jei turite tokią galimybę, paprašykite artimo žmogaus jums paskambinti, galbūt telefono skambutis atskleis daikto vietą. Jei telefoną pametėte, galbūt jį radęs žmogus atsilieps, ir informuos, kur galite atsiimti savo daiktą.

Jei telefono garsas išjungtas, arba į skambutį niekas neatsiliepia, išmėginkite telefono radimo programėles.

„Visi naujesni išmanieji telefonai turi funkciją, leidžiančią lengviau rasti pamestą telefoną: „Apple“ telefonai – „Find My iPhone“, „Samsung“ arba kiti operacinės sistemos „Android“ įrenginiai – „Find My Mobile“. Visas šias funkcijas patogiai pasieksite per interneto naršyklę, atsidarę specialų puslapį. Atkreipkite dėmesį, kad telefono nustatymuose ši funkcija būtų įjungta, o telefono baterija – įkrauta. Visai neseniai norint naudotis funkcija „Find my Mobile“, buvo būtina mobilųjį įrenginį prijungti prie interneto. Šios būtinybės neliko, kai rugpjūtį „Samsung“ patobulino funkcionalumą – dabar programėlė veikia ir esant offline“, – paaiškina „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas.

Šios programėlės veikia pasinaudojant telefono GPS signalu, pasinaudoję jomis, galėsite pamatyti dabartinę, arba paskutinę fiksuotą telefono buvimo vietą.

Antras žingsnis: blokuoti kortelę

Jei skambučiai ir programėlės telefono rasti nepadėjo, tuomet svarbu operatyviai imtis veiksmų, ir užblokuoti viską, kuo galėtų pasinaudoti sukčiai. Visų pirma – SIM kortelę. Tą padaryti galite susisiekę su savo mobilaus tinklo tiekėju. Įprastai dėl šios procedūros nebūtina eiti į saloną, užtenka paskambinti specialiu telefonu.

Lietuvoje savo SIM kortelę galite užblokuoti šiais numeriais:

● Bitė klientų aptarnavimas: +370 699 23 230
● Tele2 klientų aptarnavimas: +370 684 00117
● Teledema klientų aptarnavimas: +370 657 82117
● Telia klientų aptarnavimas: +370 698 63333

Užblokavus SIM kortelę, telefonu nebebus galima skambinti ar naudotis mobiliuoju internetu. „Telefono praradimas jau pats savaime yra nemažas finansinis nuostolis, o jei jį suras netinkami asmenys ir pasinaudos ryšio paslaugomis, nuostoliai tik dar labiau išaugs. Užblokavę SIM kortelę, išvengsite papildomų išlaidų“, – teigia K. Špiliauskas. Taip pat – galėsite išsaugoti savo telefono numerį, jums bus pagaminta nauja SIM kortelė su senuoju numeriu.

Trečias žingsnis: blokuoti telefoną

Nuotoliniu būdu galite užblokuoti ne tik SIM kortelę, bet ir patį telefoną. Užblokavus jį, telefonas negali būti naudojamas, net ir įdėjus kitą SIM kortelę. Tam, kad užblokuotumėte telefoną, jums reikia kreiptis į saloną, kuriame jį pirkote, su savimi turėkite IMEI kodą bei asmens dokumentą.

Jei telefoną pirkote salone, IMEI kodas bus įrašytas pirkimo sutartyje. Jei sutarties po ranka neturite, telefone surinkite simbolius *#06# ir jūsų telefono informacija pasirodys ekrane. Padarykite tai dabar, išsaugokite ekrano kopiją, ir išsiųskite ją savo, ar kito žmogaus kontaktais. Tokiu atveju, visada žinosite, kad savo telefono informaciją galite rasti išsiųstų laiškų aplanke.

Ketvirtas žingsnis: išsisaugokite visus svarbius duomenis

Jūsų išmanusis telefonas, tai ne tik skambučių ir žinučių aparatas. Jis taip pat turi ir nuotraukų, vaizdo įrašų, svarbių užrašų. Tad pasistenkite visus šiuos duomenis išsisaugoti nuotoliniu būdu. Kitu atveju, į sukčių rankas patekusi svarbi ar jautri informacija gali tapti išpirkos objektu.

Priklausomai nuo operacinės sistemos, savo telefone esančius duomenis galite rasti Google diske (Google photos, Google contacts, Google calendar) arba Apple produktuose (iCloud, iTunes).

Penktas žingsnis: atjunkite svarbias paskyras

Jei savo telefone turite el. pašto ar socialinių tinklų programėles, ko gero nenorėtumėte, kad telefoną radęs ar pavogęs asmuo galėtų skaitinėti jūsų privačius pokalbius. Kad to užtikrintai išvengtumėte, savo paskyras galite atjungti nuotoliniu būdu.

Pavyzdžiui Facebook tą galite padaryti tokiu būdu: Nuostatos ir privatumas (Settings & Privacy) – saugumas ir prisijungimai (Security and Login) – prijungti įrenginiai (Where You're Logged In). Čia matysite visus įrenginius, prie kurių buvote prisijungę, ir galėsite juose atjungti savo prisijungimą (log out).

Tą patį galite padaryti ir su savo Gmail el. pašto dėžute. Savo Google paskyroje (Account), pasirinkite punktą Saugumas (Security), jame rasite prijungtų įrenginių sąrašą (Your devices), kuriame galite keisti nustatymus (Manage devices) ir atjungti savo paskyrą (Sign out).

Šeštas žingsnis: pakeiskite slaptažodžius

Jei savo išmaniajame telefone turėjote išsaugotus prisijungimus prie svarbių paskyrų, atnaujinkite jų slaptažodžius. Tokiu būdu užkirsite kelią svarbų duomenų nutekėjimui. Tai ypač svarbu, jei kelioms skirtingoms paskyroms naudojote tą patį slaptažodį. Tuomet atnaujinkite visus slaptažodžius, net jei prie tos paskyros niekad nesijungėte mobiliuoju telefonu. Ir šįkart sugalvokite skirtingus slaptažodžius!

Telefono praradimas gali būti įtampos kupina patirtis. Bet jei į situaciją reaguosite greitai, savo nuostolius galite sumažinti iki minimumo. Svarbu suskubti išsaugoti sau svarbius duomenis nuotoliniu būdu, bei užblokuoti SIM kortelę bei patį telefoną, kad juo nebūtų įmanoma pasinaudoti ir pasipelnyti. O jei telefoną praradote vagystės atveju, nepamirškite, kad pats pirmasis žingsnis turėtų būti policijos informavimas.

Užsakymo nr.: PT_85117811

Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės