Pradeda anksti
Estijos sėkmės pamatai sudėti seniai. Atgavus nepriklausomybę ir pertvarkant šalį, nuspręsta pasitelkti kuo daugiau technologinių sprendimų. Tai leido taupyti pereinant tiesiai prie modernių paslaugų.
Teikti jas Estija pradėjo dar 1997 m. Tada internetu naudojosi mažiau nei trečdalis gyventojų. Pasitelktos įvairios priemonės: 10% žmonių nemokamai apmokyti naudotis kompiuteriu ir internetu, 2000 m. kompiuteriai tapo prieinami visose mokyklose. Dabar vaikai pradeda mokytis programavimo jau septynerių, mėginama mokymą pritaikyti ir dar jaunesniems. Technologinė pažanga, anksti pasiekusi Estiją, anksti pasiekia ir kiekvieną jos pilietį.
Žengdama technologijų keliu, Estija buvo nuosekli. Skaitmenizuoti sveikatos duomenys, pereita prie elektroninių receptų, pasiūlytas saugus ir patikimas virtualus asmens dokumentas.
Šiuo metu e-paslaugos Estijoje išvystytos tiek, kad juokaujama - šalyje virtualiai negalima tik susituokti. Pastangos skaitmenizuoti visuomenę atsipirko – technologiškai išsilavinę piliečiai įkūrė tokius verslo gigantus kaip „Skype“, „Hotmail“ ar „TransferWise“, o praėjusiais metais Estijoje duomenų apdorojimo padalinį įkūrė „Amazon“.
Sukrėtimai padėjo tobulėti
Nors šiandien Estijos pastangos vertinamos kaip sėkmė, technologinio augimo kelias nebuvo vien rožėmis klotas. 2007 m. šalį sukrėtė Bronzinio kario incidentas, kuomet po nesutarimų dėl sovietmečio palikimo, Estijos viešųjų paslaugų, bankų ir žiniasklaidos priemonių sistemas užplūdo didžiulis srautas užklausų. Jas automatiškai generavo robotizuotas kompiuterių tinklas (angl. botnet). Trūkinėjo bankinių paslaugų teikimas, institucijų susirašinėjimas el. paštu, naujienų platinimas. Bronzinio kario incidentas laikomas pirmąją, galimai priešiškos valstybės remiama, virtualia ataka prieš kitą šalį.
Su iššūkiu Estija susidorojo sėkmingai – paslaugų teikimas buvo atstatytas, pradėti tarptautiniai tyrimai, sustiprintos institucijos ir teisinė bazė. Atvirai apie egzistuojančias saugumo spragas ir atliktus veiksmus komunikavusi Estija tapo kibernetinio saugumo lydere. Šioje srityje ji padeda tobulėti Europos Sąjungos ir NATO partnerėms. Kilusi grėsmė neparklupdė Estijos ir padėjo pasiruošti ateičiai.
Lyderystės pavyzdys
Iš įgytos patirties Estija pasimokė. Taline įsteigtas NATO kibernetinio saugumo kompetencijos centras (Lietuvoje turime NATO Energetinio saugumo kompetencijos centrą), paruoštos rekomendacijos, kaip teisės normas pritaikyti virtualaus puolimo atveju.
Greta politinių ir teisinių žingsnių, Estija drąsiai imasi netradicinių sprendimų. Ji pirmoji panaudojo Blockchain technologiją piliečių duomenų kodavimui ir saugojimui, viena pirmųjų Europos Sąjungoje leido už automobilio stovėjimą mokėti SMS žinute, o prieš du metus pirmoji ES suteikė teisę šaligatviais važiuoti maisto pristatymo robotams.
Šiandien Estija pirmauja elektroninių paslaugų ir kibernetinio saugumo srityse. Skaičiuojama, kad skaitmeninius sprendimus iš estų perėmė trečdalis pasaulio valstybių. Sėkmės paslaptis – pasiruošimas tiek visos valstybės, tiek asmens lygiu, atvirumas bei drąsa.
Tam pritaria ir Viešosios politikos ir vadybos instituto vyriausiasis duomenų analitikas Lukas Pukelis, Estijoje praleidęs 6 metus ir turėjęs galimybę stebėti jos augimo kelią: „Atvirumas naujovėms – svarbiausias faktorius. Svarbu susitaikyti su kaita: „gyvai“ valstybės teikiamų paslaugų mažės, todėl atidėlioti mokymąsi naudotis technologijomis priežasčių nėra.“
Minėdami Estijos nepriklausomybės atkūrimo dieną, pasidžiaukime kaimynų sėkme. Išbandykime prieinamas elektronines paslaugas ir patirtimi pasidalinkime su aplinkiniais ir artimaisiais.
Užsakymo nr.: PT_85018941
Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra šios naujienos, o kurios - melagienos?
Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...
Praradote kompiuterį? Apsaugokite bent savo duomenis
Ko gero niekas neplanuoja pamesti ar prarasti savo kompiuterio. Bet vis dėl to, kartais taip...
„Snapchat“: pranykstančios nuotraukos, lipdukai ir pavojai. Kaip išlikti saugiam?
„ Snapchat “ socialiniam tinklui – jau beveik dešimt metų. Programėlė, sukurta vartotojų...
Programėlės vaikų telefonuose, kurios gali būti rizikingos (1)
Išmanieji telefonai į vaikų rankas patenka vis anksčiau. Tėvai įrenginius kartais naudoja kaip...
Elektroninės bankininkystės sukčiai ištobulėjo: kaip atskirti netikras bankininkystės svetaines
Dažniausiai kokiu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnu prisistatęs sukčius...
Top naujienos
Iš pareigų verčiama Danielė: eksperimentai su medžiagomis tikrai buvo (4)
Antradienį Seimas slaptai balsuodamas spręs, ar iš pareigų atleisti Priklausomybių prevencijos...
Tenerifėje – dar neregėti NT kainų rekordai: Lietuvos milijonieriai – vilose, kiti – „juoduosiuose sąrašuose“
Lietuvos poilsiautojų pamėgtoje ir visus metus vasara alsuojančioje Ispanijos Tenerifės saloje –...
Paviešintos asmeninės Mariupolio žudikų nuotraukos (4)
„InformNapalm“ tyrėjai gavo Rusijos Federacijos pulko, kuris pernai bombardavo Ukrainos...
Svarbiu klausimu tarp valdančiųjų – nesutarimai
Didelio atgarsio viešojoje erdvėje sulaukė valdančiųjų užmojis vėl neriboti valstybės ir...
Vilniaus centre – tikra žemgrobystės drama: valstybinė žemė atlaisvinta, o po to užimta vėl (26)
Vilniaus Žvėryno mikrorajone inspektoriai surado dar vieną žemgrobystės atvejį. Birutės...
Majauskas atsisako Seimo nario mandato pranešė ateities planus (24)
Parlamentaras Mykolas Majauskas ketvirtadienį pranešė atsisakantis Seimo nario mandato ir...
Neįtikėtinas pavasarinis pokštas: didelė Lietuvos dalis vėl nusidažė baltai nuotraukų galerija iš žiema virtusių šalies kampelių
Pavasaris nutarė papokštauti ir šią parą Lietuvą užvertė sniegu. Žmonės įvairių šalies...
Snaiperiu virtęs Brazdeikis pakomentavo kamerų užfiksuotą incidentą su Dimša: taip jau nutinka
„Monaco“ tinklelį deginęs Ignas Brazdeikis liko per vieną metimą nuo savo rezultatyvumo...
Zelenskis įspėja: jei Putinui tai pavyks, rusai patikės, kad laimi
Rusijai treniruojant branduolinius raumenis ir tęsiant bauginimą branduolinio ginklo dislokavimu...
Karas Ukrainoje. Ukrainos kariai vienu šūviu okupantams pridarė didžiulių nuostolių ekspertas atkreipė dėmesį į rusų nesėkmę
Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...