Klaipėdos gyventojus ir svečius po miestą jau antrus metus vežioja du elektriniai autobusai, nuo 2020 m. pavasario gatvėmis nuriedėję kone 250 tūkst. kilometrų. Šios ekologiškos ir netaršios transporto priemonės „gimė“ Lietuvoje – jas eksperimentuodami sukūrė mūsų šalies gamintojai ir mokslininkai. Uostamiesčio autobusų parko atstovų teigimu, šie autobusai – pirmas žingsnis link ekologiško ir tvaraus miesto viešojo transporto.
Lietuvių gamybos lengviausi pasaulyje elektriniai autobusai keleivius žavi tyla
© Organizatorių nuotr.

„Elektriniai autobusai yra mūsų ateitis. Dėl to prieš porą metų pirmieji Lietuvoje įsigijome 12 metrų ilgio elektrinius lietuviškus autobusus. Tai tik pirmasis žingsnis autobusų parko elektrifikavimo link – miesto strategija yra tokia, kad per artimiausią dešimtmetį Klaipėdos gatvėse turi atsirasti daugiau kaip 50 naujų elektrinių autobusų“, – komentuoja bendrovės „Klaipėdos autobusų parkas“ generalinis direktorius Vaidas Ramanauskas.

Pradžia – senas troleibusas

Uostamiestyje keleivius jau vežiojančių elektrinių autobusų gamintojos įmonių grupės „Vėjo projektai“ generalinio direktoriaus Alvydo Naujėko teigimu, lietuviško elektrinio autobuso kūrimas prasidėjo nuo eksperimento – perkonstruoti seną Škoda troleibusą.

„Nuo 2011 m. pasitelkę Lietuvos inžinerijos sričių mokslininkus, pritraukę kompetencijas iš „Airbus“ klasterio Vokietijoje bei Europos kosmoso agentūros kūrėme elektrinio autobuso koncepciją, išbandėme technologinius sprendimus. Po kelerių metų gimė permatomas elektrinis troleibusas, naktį virstantis interaktyvia šviečiančia instaliacija. Tai buvo tarsi laboratorija ant ratų, skirta bandymams ir testavimams prieš pradedant kurti serijinius autobuso modelius“, – pasakoja A. Naujėkas.

Kuriant elektrinį autobusą pagrindinis siekis buvo pagaminti lengviausią produktą rinkoje, nes mažas svoris leistų sunaudoti itin mažai energijos bei nuvažiuoti ilgesnį atstumą. Projektas pareikalavo ne tik laiko, darbo bei žinių, bet ir finansinių lėšų, dalis kurių buvo gauta iš dalyvavimo Europos Sąjungos finansuojamame projekte.

Lengviausio elektrinio autobuso titulą pavyko pasiekti. Lietuviškų elektrinių autobusų kėbulo konstrukcija surenkama iš kompozitinių modulių, kurių gamybai naudojamas perdirbtas PET plastikas. Toks kėbulas yra ilgaamžis ir pranoksta kitus šiuo metu rinkoje naudojamus analogus.

Autobusai yra ne tik lengviausi savo svoriu, bet ir mažiausiai elektros energijos vienam nuvažiuojamam kilometrui sunaudojantys 12 metrų ilgio, M3 klasės autobusai.

„Itin greito įkrovimo 500 kilovatų (kW) galios pantografu autobusai įkraunami vos per 8 minutes. Šis veiksmas atliekamas galinėje autobuso stotelėje per laiką, kuris skirtas vairuotojo poilsiui tarp maršrutų. Todėl mūsų elektrinis autobusas gali be ilgesnių pertraukų važinėti 24 valandas per parą“, – aiškina pašnekovas.

2020 m. „Dancer“ elektrinis autobusas pelnė prestižinių „A’ Design“ apdovanojimų auksą transporto priemonių, judumo ir transporto sprendimų dizaino kategorijoje.

Elektrinių autobusų tik daugės

Dažniausiai keleiviai jau iš tolo matydami atvažiuojantį autobusą, gali pastebėti, kad tai elektrinis „Dancer“. Akį traukia ne tik autobuso priekis, bet ir jo gale įrengtas ekranas, leidžiantis matyti „kiaurai“ autobusą – tai, kas vyksta jo priekyje. Šis ekranas įrengtas eismo saugumui užtikrinti, kad iš paskos važiuojantys vairuotojai galėtų saugiai atlikti manevrus.

Pasak A. Naujėko, elektrinių autobusų keleiviams labiausiai patinka juose tvyranti tyla.

„Šios transporto priemonės yra labai tylios, neskleidžia įprastiems autobusams būdingų garsų. Be to, elektriniai autobusai yra netaršūs, neišskiria jokių kietųjų dalelių ar kenksmingų dujų emisijų, todėl keleiviai nejaučia nemalonių degalų kvapų“, – privalumus vardija bendrovės vadovas.

Remiantis Motorinių transporto priemonių instituto metodologija paskaičiuota, kad dyzeliniu kuru varomas autobusas, nuvažiuodamas vieną kilometrą, išskiria apie 1,133 kg CO2 ir kitų orą teršiančių dujų. O elektriniai autobusai oro visiškai neteršia.

„Galima sakyti, kad vienas „Dancer“ autobusas, per metus nuvažiuodamas maždaug 60 tūkst. kilometrų, apsaugo planetą nuo 68 tonų CO2, 67 kg azoto oksidų NOx bei 57 kg anglies monoksido CO. Be to, šiems autobusams įkrauti Klaipėdoje naudojama tik žalioji elektros energija, gaunama iš vėjo jėgainių, todėl autobusai yra absoliučiai draugiški aplinkai“, – sako A. Naujėkas.

Klaipėdos autobusų parko vadovo teigimu, miesto viešojo transporto elektrifikavimo kryptimi bus einama ir toliau – šiuo metu vykdomi projektai, leisiantys parką papildyti 6 ilgaisiais ir 10 trumpųjų autobusų.

„Jau šiandien apie 70 proc. mieste važinėjančių autobusų yra varomi ekologiškesniu kuru nei dyzelinas – suslėgtomis gamtinėmis dujomis. Klaipėdos autobusų parkas pirmasis Lietuvoje pradėjo naudoti tokius autobusus. Kitas etapas, natūralu, yra elektriniai autobusai, tapsiantys nauja karta viešojo transporto sektoriuje“, – įsitikinęs V. Ramanauskas.

LR Susisiekimo ministerijos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje registruota virš 8 tūkst. mikroautobusų, autobusų ir troleibusų. 88 proc. iš jų yra varomi dyzelinu, tik 5 proc. – elektra, 3 proc. – gamtinėmis dujomis. Likusios viešojo transporto priemonėms varomos kombinuotu kuru.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.9091

Dar sovietmečiu įkurtos radioaktyviųjų atliekų saugyklos šalia Vilniaus neliks – Bartuškio kopą ketinama panaudoti kitoms reikmėms

Prie Maišiagalos esantys miškai garsėja grybais, o viename jų esanti Bartkuškio kopa yra itin...

Klaipėdos Malkų įlankoje – įspūdingo dydžio laivai, kuriuos lietuviai prikelia naujam gyvenimui

Baigti Klaipėdos uosto Malkų įlankos tvarkymo darbai džiugina ir gamtos mylėtojus, ir uoste...

Dr. Marat Iliyasov: Rusijos sėkmė Čečėnijoje paskatino Putiną bandyti susigrąžinti buvusią Sovietų Sąjungos šlovę ir didybę

Rusijos karas Ukrainoje jau antrą mėnesį yra aptarinėjamas visais lygiais – kariuomenės...

Parodė, kaip atrodo rekonstruotas Telšių stadionas: per futbolo rungtynes renka sausakimšas tribūnas

Miesto stadionas sportu nesidomintiems ir patiems nesportuojantiems tėra paprastas objektas. Tačiau...

„Rokiškio sūrio“ planuose – ir vandens šildymas Rokiškio gyventojams

Pasauliui vis garsiau kalbant apie klimato kaitos padarinių mažinimą ir Europai bei Lietuvai...

Top naujienos

Po pavojingų pareiškimų – dėmesys Lietuvos pašonei: ką iš tikrųjų sumanė Putinas ir Lukašenka

Darome tai, ko mūsų paprašė Aliaksandras Lukašenka . Taip sprendimą Baltarusijoje dislokuoti...

Lietuvos ekonomikoje užsidegė raudona lemputė: skamba įspėjimai dėl investicijų

Po kelerių metų Lietuvoje plyno lauko investicijų gali išvis nebelikti, įspėja Vilniaus...

Verslas PliusAnna Shiryaevskaya

Krintant kainoms atsigauna dujų paklausa: gali sunkiau būti ateinančią žiemą

Europos kompanijos naudoja daugiau gamtinių dujų, nes jų kainos nukrito iki lygio, buvusio prieš...

Dėl naujų mokesčių – dar nematyta situacija: juos nori priimti visai ne tie, kas parengė (43)

Prieš praėjusią savaitę pristatytą mokesčių reformą sukilo smulkieji verslininkai. Esą...

Bloomberg News

„Bloomberg“ šaltiniai: Kremlius koreguoja planus dėl Ukrainos (2)

Kremlius, stringant rusų bandymams įsitvirtinti mūšio lauke, koreguoja savo planus.

Karo ekspertai: už uždarų durų tarp Putino ir Kinijos vadovo kažkas įvyko (13)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Įtakingiausia Šiaurės Korėjos moteris: narkomanė, šaltumu bei negailestingumu pasižymėjusi jau nuo mažens

Kai 2011-aisais mirė Šiaurės Korėjos diktatorius Kim Jong-ilas, šalis ir pasaulis dėjo daug...

Sugrįžta žiemiški orai: prognozuojama net pūga

Antradienio dieną Lietuva atsidurs žemo slėgio sūkurių įtakoje. Nemažai bus tankesnių...

Jankauskas: sunkiais momentais komanda parodė charakterį ir pasiaukojimą

Lietuvos futbolo rinktinė pirmadienio vakarą kontrolinėje akistatoje išvykoje 0:0 išsiskyrė su...

Sniego pilys

Valymas + intymus: namų tvarkytojos papasakojo, kaip atrodo jų darbas rusų oligarchų namuose (5)

Vienoje populiarioje užsienio darbo paieškos svetainėje buvo patalpintas skelbimas, kad plėtros...