Tikslas – kurti visiems atvirus namus

2019 m. prasidėjęs ir šių metų spalį baigęsis projektas „Sociokultūrinių paslaugų teikimas paslaugų centre „Kartų namai““, buvo skirtas didinti Skuodo mieste gyvenančių daugiavaikių, nepasiturinčių šeimų bei vienišų asmenų socialinę integraciją ir stiprinti jų socialinius ryšius bendruomenėje.

Projekto vadovė Lijana Beinoraitė teigia, kad iniciatyvos idėja gimė išanalizavus socialinių paslaugų poreikį Skuodo mieste. Pasak jos, nors miesto ugdymo įstaigos stengiasi organizuoti vaikų užimtumą po pamokų, tačiau daugelis socialinę atskirtį patiriančių mokinių nesinaudoja šiomis paslaugomis. Visą dieną praleidę mokykloje jie nori pakeisti aplinką, todėl daugiausiai laiko būna lauke arba namuose.

Tuo tarpu kalbėdama apie Skuode gyvenančius senjorus, L. Beinoraitė sako, kad daugelis jų yra vieniši ir susiduria su vienatvės jausmu. „Senyvo amžiaus gyventojai dažnai jaučiasi labai atskirti nuo visuomenės. Senjorai norėtų užsiimti kokia nors veikla arba naudotis teikiamomis paslaugomis, tačiau nedrįsta arba bijo paprašyti pagalbos savo artimųjų. Tokiems asmenims ypač reikia paramos ir paskatinimo įsitraukti į įvairias veiklas, bendrauti bei ugdyti savo savivertę“, – apie projekto misiją pasakoja pašnekovė.

L. Beinortaitė džiaugiasi, kad projekto dėka Skuodo miesto bendruomenei perduotos patalpos, skirtos teikti kompleksines socialines paslaugas, tapo tikrais „Kartų namais“, kur po vienu stogu sutelpa ir mėgstamų užsiėmimų randa skirtingo amžiaus žmonės. „Man šis projektas įsiminė dėl didelio dalyvių noro pasijusti laukiamais ir mylimais bei tikrų ir nesumeluotų vaikų ir senjorų emocijų. Daugelis organizuojamas veiklas išbandė pirmą kartą gyvenime, tad jeigu kažkas nepavyko – liūdėjo, o jeigu pasisekė – labai džiaugėsi“, – įspūdžiais dalijasi viena iš projekto organizatorių.

Žada ir toliau tęsti veiklą

Projekto vadovė pasakoja, kad visi dalyviai, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar pomėgių, galėjo rinktis iš didelės užsiėmimų ir programų įvairovės. Organizuotos išvykos, žygiai, užimtumo programos, „proto mūšiai“, filmų bei knygų aptarimai, susitikimai su įžymiais žmonėmis, terapiniai muzikos, šviesos, meno, sporto, gongų, taisyklingo kvėpavimo ir sveikos gyvensenos užsiėmimai. Veiklas vedė kviestiniai lektoriai. Taip pat prie iniciatyvos įgyvendinimo prisidėjo 3 savanoriai.

Projekto metu buvo įdarbinti specialistai, kurie kiekvieną dieną rengė vaikų ir senjorų užimtumo veiklas. „Neretai nepasiturinčių ir daugiavaikių šeimų vaikai gyvena mažuose butuose, turi sunkias sąlygas ruošti namų darbus ar užsiimti patinkančia veikla. Todėl paslaugų centre „Kartų namai“ buvo teikiamos vaikų dienos centro paslaugos. Tuo tarpu senjorai galėjo dalyvauti mokymuose apie tai, kaip tinkamai naudotis elektroninėmis paslaugomis“, – apie siūlomų veiklų įvairovę ir dėmesį visiems projekto dalyviams prisimena L. Beinoraitė.

Projekto metu įvairios paslaugos suteiktos beveik 100 miesto gyventojų. Pašnekovė saka, kad visiems atvirų namų idėja tikrai pasiteisino, todėl dalis veiklų bus tęsiamos. Pasak jos, vaikų dienos centro paslaugos 30 miesto vaikų ir toliau bus finansuojamas valstybės ir savivaldybės biudžeto lėšomis.

Visgi projekto vadovė pažymi, kad ne mažiau svarbu ir toliau užtikrinti senjorų užimtumą bei jiems pasiūlyti prasmingo laisvalaikio praleidimo būdų. „Projektas parodė, kad vyresnio amžiaus žmonėms reikalingos nuolatinės tokio tipo paslaugos. Artėja tamsusis metų laikas, kai baigiasi veiklos lauke ir ne vienas vyresnio amžiaus žmogus jaučiasi vienišas, tarsi susidūręs su pilka kasdienybe. Todėl tokių iniciatyvų pagalba kiekvieną dieną organizuojamos skirtingos užimtumo formos padeda praskaidrinti gyvenimą, suteikia galimybę pabendrauti, nesijausti tokiems vienišiems“, – sako L. Beinoraitė ir priduria, kad miesto senjorai renka parašus ir žada teikti savivaldybės atstovams prašymą dėl tolimesnio tokių paslaugų finansavimo.

Geri įspūdžiai – kiekvieną dieną

Skuodo gyventoja Inga Daukintienė pasakoja apie savo sūnų, vasarą aktyviai įsitraukusį į „Kartų namų“ organizuojamas veiklas. Pašnekovė sako, kad Skuodas – nedidelis miestas, todėl informacija apie siūlomus užsiėmimus greitai pasklido tarp savo atžalų laisvalaikiu besirūpinančių tėvų. Ji vardija, jog berniukas daug žaidė, sportavo, dalyvavo žygiuose pėsčiomis ir su dviračiais, taip pat lankėsi įvairiuose edukaciniuose užsiėmimuose, muzikiniuose vakaruose.

Projekto dalyvio mama teigia, kad kiekvieną dieną iš paslaugų centro grįžęs sūnus dalindavosi daugybe gerų įspūdžių. Pasak jos, išmoktas naujoves vaikas ne tik pritaikė namuose praktiškai, bet pamokė ir pačią pašnekovę. „Dalyvaudamas užsiėmimuose sūnus susirado naujų draugų, buvo laimingas galėdamas leisti laiką jų draugijoje. Taip pat jis dalyvavo projekto savanorio iš Italijos vedamuose užsiėmimuose, kurių metu ne tik išmoko gaminti itališkus patiekalus, bet sužinojo ir itališkų žodžių, kurių mokė namiškius“, – gerais prisiminimais dalijasi I. Daukintienė.

Pašnekovė sakė, kad mažame mieste vaikams trūksta prasmingų laisvalaikio praleidimo būdų, todėl džiaugiasi projekto teikiamomis galimybės. Ji pabrėžė, jog dalyviai visuomet noriai įsitraukdavo į „Kartų namų“ užsiėmimus ir laukdavo naujų pramogų. „Šiame paslaugų centre mažiesiems patinka. Čia jie gali ne tik pramogauti, bet ir paruošti namų darbus. Taip pat įsiminiau, kad atėjus į užsiėmimus, vaikai turėdavo palikti savo mobiliuosius telefonus dėžutėse. Taigi visą dieną jie būdavo įtraukti į prasmingus užsiėmimus ir nesinaudodavo mobiliaisiais telefonais“, – džiaugiasi I. Daukintienė.

Dalyvio mama neabejoja projekto teikiama nauda jos šeimai ir Skuodo miestui bei teigė, kad į užsiėmimus ne tik toliau norėtų leisti savo sūnų, bet rekomenduotų prisijungti ir kitoms šeimoms. „Gatvėje susitikę su kitomis mamomis pasikalbame, kad tokių iniciatyvų galėtų būti ir daugiau. Visiems toks prasmingas vaikų užimtumas labai patinka, todėl norėtume, kad projektas tęstųsi ir ateityje.“

Mėgstamą užsiėmimą atrado kiekvienas

Įgyvendinant „Kartų namų“ idėja daug dėmesio skirta ir senjorų užimtumui. Apie oranizuojamus užsiėmimus iš socialinių tinklų sužinojusi Mirandolina Glinskienė sako, kad iki projekto pradžios Skuode senjorams skirtų veiklų buvo nedaug, tačiau prasidėjus iniciatyvai, užsiėmimų įvairovė tapo tokia didelė, kad buvo sunku visur suspėti. Ji pasakoja, kad dalyvavo įvairiose paskaitose, kūrybinėse dirbtuvėse, mokėsi anglų kalbos kursuose, keliavo po Lietuvą, lankė jogos bei vaikščiojimo šiaurietiškomis lazdomis užsiėmimus. Pasak projekto dalyvės, senjorams organizuojami užsiėmimai ir renginiai buvo labai įvairūs, todėl sau patinkančių laisvalaikio praleidimo būdų galėjo atrasti kiekvienas.

M. Glinskienė džiaugiasi iniciatyvos suteikta galimybe bendrauti su įvairiais žmonėmis bei jaustis bendruomenės dalimi. Skuodo gyventoja pasakoja, kad prieš kelerius metus neteko vyro, todėl norėjo užsiimti aktyviu laisvalaikiu. „Projekto dėka vos spėjau bėgti iš vieno užsiėmimo į kitą. Neturėjau laiko nuobodžiauti ar sėdėti namuose ir tiesiog žiūrėti televizorių“, – entuziazmo nestokoja senjorė.

Pašnekovė šiltai prisimena ir projekto koordinatorius bei senjorų užimtumo veiklas organizavusius specialistus, kurie negailėjo savo laiko ir kvietė į paslaugų centrą Skuodo gyventojus. „Organizatoriai dirbo puikiai, aktyviai ragino ir kalbino senjorus, rūpinosi, kad nė vienas žmogus neliktų nuošaly. Todėl dalyviai kiekvieną dieną galėjo atvykti į „Kartų namus“ ir užsiimti norima veikla.“

M. Glinskienė pabėržia, kad nesigaili įsitraukusi į projekto užsiėmimus. Pasak jos, jei ir toliau bus organizuojamos senjorams skirtos veiklos, ji neabejodama jose dalyvaus. Projekto dalyvės teigimu, paslaugų centro dėka sudaromos puikios galimybės užsiimti mėgstamomis ar atrasti naujų veiklų – tereikia tik dalyvių noro. „Ką tik galėjau, tą pakviečiau dalyvauti. Jei žmonėss užsispyrę, nenori niekur eiti – sunku padėti. Tačiau ir juos galima prikalbinti įsitraukti. Paskui tokie žmonės džiaugiasi bei pasikviečia drauge praleisti laiką ir savo draugus“, – geromis patirtimis dalijasi Skuodo gyventoja.

Projektas finansuotas pagal ES fondų investicijų veiksmų programą, kurios tikslas – paskatinti piliečius būti aktyvius, savo miestuose kurti iniciatyvas ir taip mažinti socialinę atskirtį Lietuvoje. Daugiau apie galimybes inicijuoti projektus savo mieste ar bendruomenėje www.miestobendruomene.lt.

Užsakymo nr.: PT_88465599