Skirtinguose Lietuvos miestuose jau kiek daugiau nei metus veikia atvirosios prieigos STEAM centrai, leidžiantys mokytis įdomiai ir kūrybiškai. Apie šių centrų paskirtį, veiklas juose bei inovatyvaus ugdymo naudas pasakoja Utenos STEAM centro vadovas Darius Varanius, Panevėžio STEAM centro metodininkė Lina Tamošiūnaitė bei Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius.

STEAM ugdymas – vienas šiuolaikiškiausių ugdymo būdų, integruojantis gamtos mokslus, technologijų ir inžinerijos, matematikos disciplinas, kūrybiškumą, formuojantis mokinių kritinį mąstymą ir problemų sprendimo gebėjimus. STEAM paremtos veiklos padeda vaikus sudominti inžineriniu, gamtamoksliniu ugdymu, yra naudingos ir patiems mokytojams, kurie, panaudodami skaitmenines ir panašias priemones, gali laisvi kurti bei organizuoti ugdymą kitaip.

„Paprasčiausiai šifruojant STEAM, gauname 5 disciplinas: gamtos mokslus, technologijas, inžineriją, menus ir matematiką. Per šias disciplinas integraliai ir kompleksiškai yra žvelgiama į tikrovės reiškinių aiškinimą ir pažinimą, kurių metu yra pasirenkamas kūrybinis sprendimas kokiai nors technologinei ar kitai problemai spręsti. Kai viskas vyksta kompleksiškai, tai duoda norimą rezultatą – mokinių susidomėjimą ir gebėjimą giliau pažinti gamtos mokslus ir ne tik“, – aiškina švietimo, mokslo ir sporto viceministras R. Skaudžius.

STEAM centruose veiklų netrūksta – nuo formalaus ugdymo iki darbo su dirbtiniu intelektu
© DELFI / Andrius Ufartas

Šiuo metu Lietuvoje STEAM ugdymą organizuoja 7 regioniniai atviros prieigos STEAM centrai, veikiantys Alytuje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje, Telšiuose ir Utenoje. Kiekviename iš jų yra įrengtos standartizuotos biologijos-chemijos, fizikos-inžinerijos, robotikos-IT laboratorijos, taip pat po specializuotą laboratoriją, atsižvelgiant į regiono poreikius.

„Pavyzdžiui, Alytus yra pasirinkęs maisto technologijų, kulinarinio meno ir sveikatinimo laboratoriją, Marijampolėje veikia kūrybiškumo ir medijų laboratorija, Šiauliai gali pasigirti sveikatos technologijų ir gyvenimo kokybės laboratorija, Tauragė savo specialiąją laboratoriją sieja su tvariu vystymusi ir žalios bei alternatyvios energetikos puoselėjimu. Tokiose laboratorijose mokiniai gali atlikti įvairiausius tiriamuosius darbus – ir numatytus bendrosiose ugdymo programose, ir susijusius su regiono specifika bei prioritetais “, – pasakoja R. Skaudžius.

STEAM centrai, ministerijos atstovo teigimu, mokiniams suteikia galimybę dirbti su naujausia ir moderniausia įranga, kurios mokyklos paprastai neturi. Tačiau didžiausia tokių centrų nauda, pasak pašnekovo, yra galimybė teoriją paversti praktika.

„Viena yra apie kažkokį tyrimą perskaityti vadovėlyje, tačiau visai kas kita – jį pamatyti ar atlikti gyvai. Kiekvienas tyrimas, atliekamas STEAM centre, yra sukonstruotas taip, kad mokinys patirtų sėkmę ir gautų rezultatą užsiėmimo metu“, – teigia R. Skaudžius.

Kviečia pasinerti į kosmoso platybes

Viename garbingiausių Utenos miesto pastatų, Utenos dvare, įsikūręs STEAM centras – vieta, kurioje mokiniai ne tik susipažįsta su STEAM ugdymo disciplinomis, bet ir kuria, eksperimentuoja bei prasmingai leidžia laiką. Kaip pasakoja šio centro vadovas D. Varanius, veiklos pradžioje regiono mokyklos buvo kviečiamos centro iniciatyva, tačiau šiandien jau pačios mokymosi įstaigos domisi ir aktyviai ieško galimybių atvykti.

Lina Tamošiūnaitė, Darius Varanius
Lina Tamošiūnaitė, Darius Varanius
© DELFI / Andrius Ufartas

„Labai džiaugiamės, kad vis daugiau mokinių ir mokytojų pas mus atvyksta, dalyvauja veiklose, renginiuose. Labiausiai apsilankiusiuosius stebina mūsų STEAM centro kontrastai. Iš išorės tai labai senas, raudonų plytų pastatas, tačiau viduje – moderni ir šiuolaikiška aplinka“, – sako STEAM centro Utenoje vadovas.

Šiame centre siūlomos veiklos, kaip aiškina D. Varanius, yra orientuojamos į ugdymo turinį, tačiau tuo pačiu papildomos ir praktinėmis bei neformaliomis užduotimis.

„Atvykusiems suteikiame sąlygas pasidaryti laboratorinius darbus, atlikti tokias užduotis, kurioms galimybių mokyklose ne visada yra. Mokiniai džiaugiasi galėdami padirbėti su modernia įranga, įsijausti į mokslininkų vaidmenį, gauti vadinamo „interaktyvo“, galiausiai – praktikos, kurios jiems taip reikia. Mokytojai taip pat dažnu atveju įsitraukia į laboratorinius darbus, prisimena savo studijų laikus, kelia kvalifikaciją“, – teigia pašnekovas.

Kaip ir kiekvienas regioninis STEAM centras, taip ir esantis Utenoje, turi savo specializuotą laboratoriją, šiuo atveju – tai astrofizikos ir aerokosmonautikos laboratoriją, kurioje mokiniai turi unikalią galimybę susipažinti su ateities technologijomis ir kosmoso naujovėmis, kurti bendrus projektus su Lietuvos etnokosmologijos muziejaus darbuotojais ir mokslininkais.

„Tai visoje Lietuvoje vienintelė tokia laboratorija, kurioje veiklos ir renginiai organizuojami bendradarbiaujant su žinomiausiais šalies mokslininkais. Štai vasario 15 d. turėsime renginį „Žvilgsnis į Marsą“ – pas mus atvykta astrofizikas dr. Vidas Dobrovolskas, kuris papasakos apie šią planetą, pristatys vykdomus projektus, misijas, kurios planuojamos ateityje“, – pasakoja D. Varanius.

Darius Varanius
Darius Varanius
© DELFI / Andrius Ufartas

Darbas su dirbtiniu intelektu

Utenos regioninis STEAM atviros prieigos centras yra unikalus savo astrofizikos ir aerokosmonautikos laboratorija, o štai Panevėžio STEAM centras gali pasigirti dirbtinio intelekto laboratorija, kurioje mokiniai yra supažindinami su šios sistemos taikymo galimybėmis.

„Čia moksleiviai tampa pačiais tikriausiais ateities kūrėjais, gali susipažinti su dirbtinio intelekto pritaikymo galimybėmis ir patys išbandyti kai kuriuos sprendimus. Laboratorijoje suteikiame galimybę realizuoti pačias įdomiausias idėjas, paverčiant jas skaitmeniniais maketais ir galiausiai fiziniais produktais. Pavyzdžiui, praėjusių metų gruodį specialiame šiltnamyje užsibrėžėme išauginti braškę ir mums tai pavyko“, – pasakoja Panevėžio STEAM centro metodininkė L. Tamošiūnaitė.

Be darbo su dirbtiniu intelektu, šiame centre vykdomos ir standartizuotos bei specialiai pritaikytos STEAM veiklos 7–12 klasių mokiniams.

Lina Tamošiūnaitė
Lina Tamošiūnaitė
© DELFI / Andrius Ufartas

„Tai trijų valandų užsiėmimai biologijos-chemijos, fizikos-inžinerijos, robotikos-IT laboratorijose. Čia vaikai savo praktines žinias, kurias atsineša iš mokyklos, pritaiko praktikoje, kelia sau iššūkius, juos įgyvendina, atlieka laboratorinius tyrimus, kuriuos vėliau gali pratęsti sugrįžę į mokyklą. Tačiau ne visos mokyklos gali atvykti 3 valandoms, todėl mūsų centro metodininkai yra paruošę ir trumpesnių, 1,5 val. trukmės pažintinių ir edukacinių veiklų“, – sako L. Tamošiūnaitė.

Panevėžio STEAM centre netrūksta ir neformalios veiklos, į kurią gali įsitraukti ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.

„Mūsų jauniausias šios veiklos dalyvis yra trečiokas, vyriausias – 70-metis. Glaudžiai bendradarbiaujame su mokytojais, sudarome jiems galimybes kelti kvalifikaciją, gilinti žinias. Tad esame prieinami visiems, kurie nori susipažinti su STEAM ugdymu, moksliniais tyrimais bei inovacijomis“, – teigia STEAM centro metodininkė.

Ateities perspektyvos

Jau dabar kalbama, kad netolimoje ateityje STEAM centrų šeima Lietuvoje pagausės – atsidarys trys metodiniai STEAM centrai didžiuosiuose šalies miestuose: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

„Lietuvoje STEAM centrai „įsivažiuoja“. Tikime, kad atsidarius naujiems centrams, STEAM ekosistema taps dar patrauklesnė tiek mokykloms, tiek verslui, tiek ir mokslininkams“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras R. Skaudžius.

Jo teigimu, STEAM centrai artimiausiu metu turėtų tapti ir dar svarbesne formalaus ugdymo dalimi.

„Jau dabar tai yra puiki erdvė, kurioje mokytojai gali kelti savo kvalifikaciją, mokiniai ruoštis brandos egzaminams“, – teigia ŠMSM atstovas.

STEAM ugdymo plėtra ir mokymosi aplinkos, skatinančios mokinių kūrybiškumą ir gebėjimą kurti ar pritaikyti technologijas praktikoje, prieinamumas yra skatinami ES fondų finansuojamomis priemonėmis.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.5000

Valstybės duomenų namai: sparčiai kyla sienos

Nepraėjus nė mėnesiui po valstybės duomenų centro, statomo šalia Vilniaus TV bokšto,...

Esu kultūringas – vadinasi, rūšiuoju elektronikos atliekas

Kartais tenka išgirsti: rūšiuočiau atliekas, jei turėčiau daugiau laiko, jeigu joms skirti...

Kas tas „Tik Tok“ ir kaip socialiniais tinklais naudojasi vyresnio amžiaus žmonės? (1)

Sekmadienį pasirodžiusioje laidoje – apie milijonines auditorijas pritraukusį socialinį tinklą...

Skaitmeninis saugumas darbovietėse: turimi duomenys verčia permąstyti veiklos strategiją

Praėjus metams nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, geopolitinė padėtis netapo stabilesnė – ir...

„Iki“ tyrimas: 6 iš 10 pirkėjų renkasi tą parduotuvę, kurioje galioja jiems aktualios akcijos

Prekybos tinklo „Iki“ užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad planuodami, kurioje parduotuvėje...

Top naujienos

Vokietijos parlamentaras: Rusija turi tris pagrindinius tikslus (5)

„Aš manau, kad būtent europiečiai yra Rusijos karo taikinys, tačiau dalis mūsų visuomenės...

Verslas PliusViktorija Chockevičiūtė

Didžiulės NT kainos daliai gyventojų tapo nebeįkandamos: situacija šiemet gali pasikeisti įvertino, pirkti ar nuomotis (2)

Spartaus nekilnojamojo turto (NT) kainų augimo nepasivijęs gyventojų atlyginimų augimas, o dabar...

Sinoptikų prognozėje – tai, kas labai nemalonu: apie pavasario šilumą tik svajosime

Šeštadienio naktį Lietuvos padangė išliks debesuota, todėl temperatūra kris lėtai. Dieną šie...

Po pergalingo plano – Maksvyčio susirūpinimas: prašau, tik neišduokite mūsų derinių paaiškino išvykusio Evanso situaciją

Geriausią sezono mačą žaidęs Karolis Lukošiūnas smeigė keturis tritaškius, Laurynas Birutis...

Seimo nario automobilį taranavęs žinomas ūkininkas – vėl policijos akiratyje: šįkart – didesni nemalonumai (3)

Prieš keletą metų būdamas neblaivus tuomečio Seimo nario Juozo Imbraso vairuojamą automobilį...

Rusijai prireikė vos keturių dienų, kad sulaužytų Kinijai duotą pažadą (16)

Kremlius meluoja ir nepaiso net tų, kuriuos vadina draugais ir strateginiais partneriais, pareiškė...

Parengė Jurga Grigienė

Sovietmečio skanumynai, kuriuos šiuolaikiniai vaikai vargu ar išdrįstų paragauti (21)

Sovietmečiu vaikai neturėdavo didelio saldumynų ir skanėstų pasirinkimo. Mažieji smaguriaudavo...

Įtemptose lenktynėse – netikėtas Butkevičiaus pareiškimas: atrodo, jokio spaudimo

Kauno „Žalgiris“ be nuostolių užbaigė dvigubą Eurolygos savaitę: penktadienį ypač...

Dar vienas laimėtas finalas: ispanus parbloškęs „Žalgiris“ padidino atkrintamųjų šansus (3)

Geriausią sezono mačą žaidęs Karolis Lukošiūnas smeigė keturis tritaškius, Laurynas Birutis...

„Birštono elektra“ nutraukia nepriklausomo elektros energijos tiekimo veiklą „Elektrum Lietuva“ perima 1 tūkst. veiklą nutraukiančios „Birštono elektros“ klientų (2)

Lietuvos elektros tiekimo rinkoje – ir vėl pokyčiai. Nuo gegužės 1 d. „ Birštono elektra “...